Modern Art + Design 608

132 föremål
161. SVENSK FORMGIVARE, så kallad stabbestol, 1900-talets början.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
162. CARLO BUGATTI, stol, Turin, Italien ca 1900.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
166. Folke Bensow, "Parkbänk Nr 1", Näfveqvarns Bruk.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
167. Folke Bensow, "Parkbänk Nr 1", Näfveqvarns Bruk.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
168. Ivar Johnsson, trädgårdsurnor, 7 st, "Faunurnan", Näfveqvarns Bruk.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
170. JOSEF LORENZL, skulptur, Österrike, Art Déco.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
172. Lars Holmström, takarmatur, Arvika, Swedish Grace.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
173. ULLA FOGELKLOU-SKOGH, spegel, Ystad-Tenn (Ystad-Brons), 1940.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
174. Axel Einar Hjorth, tillskriven, byrå, furu, Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
177. Axel Einar Hjorth, soffa "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
178. Axel Einar Hjorth, stolar, 4 st, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
186. Anna Petrus, skulptur, lejon, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1960.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
187. Estrid Ericson, skrin, tenn och agat, Stockholm 1975.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
188. Josef Frank, spegel, Firma Svenskt Tenn, 1930-40-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
189. Estrid Ericson, spegel, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1951.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
190. Estrid Ericson, spegel, Firma Svenskt Tenn, Stockholm sannolikt 1952.
Klubbat pris
71 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
191. Firma Svenskt Tenn, spegel, Stockholm 1928, variant av modell 1069.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
193. Josef Frank, byrå, Firma Svenskt Tenn, sannolikt 1950-tal.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
194. Josef Frank, soffa, tresits, Firma Svenskt Tenn, modell 3031.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
195. Josef Frank, soffa, tresits, Firma Svenskt Tenn, modell 3031.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
196. Josef Frank, golvlampor, ett par, modell 2368, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
197. Josef Frank, skrivbord, Firma Svenskt Tenn, 1900-talets mitt, modell 1160.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
198. Josef Frank, karmstol, Firma Svenskt Tenn, modell 880.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
199. Josef Frank, vitrinskåp, Firma Svenskt Tenn, modell B 2217.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
201. Josef Frank, gungstol, Firma Svenskt Tenn, modell 2220, 1950/60-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
203. Axel Einar Hjorth, bord, "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, 1929.
Klubbat pris
130 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
206. Axel Einar Hjorth, skåp "Bertil", Nordiska Kompaniet 1934.
Klubbat pris
61 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
207. Axel Einar Hjorth, bord, Nordiska Kompaniet, 1937.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
208. Sylvia Stave, vas, CG Hallberg, Stockholm 1930-tal.
Klubbat pris
4 300 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
209. JUST ANDERSEN, vas, patinerad brons, Danmark 1930-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
210. Erik Tidstrand, bordslampor, ett par, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
213. Björn Trägårdh, fåtölj, Firma Svenskt Tenn 1930-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
214. Uno Åhrén, eller BJÖRN TRÄGÅRDH, skåp, Firma Svenskt Tenn 1930-tal.
Klubbat pris
47 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
217. Axel Einar Hjorth, soffa, "Typenko", Nordiska Kompaniet 1932.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
219. Axel Einar Hjorth, bord, "Record", Nordiska Kompaniet, 1933.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
220. Oscar Nilsson, tillskrivet, skåp, Sverige 1940-tal.
Klubbat pris
76 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
222. SVENSK FORMGIVARE, taklampor, ett par, Sverige 1930-40-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
230. John Kandell, tak/bordslampor, ett par, Sverige 1950-tal.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
233. Axel Larsson, soffa, Stockholms Stads Hantverksförening, 1950-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
234. Carl-Axel Acking, taklampa, Swedish Modern, 1950-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
235. CARL-ARNE BREGER, soffbord, Gustavsberg 1958.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
240. SVENSK FORMGIVARE, soffa, sannolikt 1950-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
245. MODERNISTISK FORMGIVARE, bordslampor, ett par, ca 1955.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
246. MODERNISTISK FORMGIVARE, fåtöljer, ett par, sannolikt 1939.
Klubbat pris
210 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
247. MODERNISTISK FORMGIVARE, soffa, sannolikt ca 1939.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
248. ASEA, golvlampor, ett par, Sverige 1950-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
250. Svenska Slöjdföreningens tidskrift, Form, årgång 1941-62.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
258. bordslampa, modell 9222, Taito Oy Finland.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
259. Tapio Wirkkala, bord, "X-leg table", Asko, Finland.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK