Easy Living

204 föremål
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, modell 5061, 1940-/1950-tal.
Klubbat pris
1 800 EUR
Utropspris
1 000 EUR
HANS-AGNE JAKOBSSON, takarmatur, 1960-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
ACHILLE OCH PIER CASTIGLIONI, golvlampa "Arco", Flos, Italien.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
ISAMU NOGUCHI, taklampa Akari, Vitra, samtida.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
TAKLAMPA, mässing och glas, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
NICLAS HOFLIN, taklampor, 8 st, "Vox", Rubn, 2000-tal.
Klubbat pris
8 001 SEK
Utropspris
8 000 SEK
GOLVLAMPA, Böhlmarks, 1940-tal.
Klubbat pris
7 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ISAMU NOGUCHI, taklampa, "Akari"; Vitra, samtida.
Klubbat pris
7 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, bordslampor, ett par,
Klubbat pris
7 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAKLAMPA, 1900-tal,
TAKLAMPA, 1900-tal,
Klubbat pris
6 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TOM DIXON, taklampa, "Beat Stout Black".
Klubbat pris
6 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSLAMPA, modell 11-27, Idman, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
570 EUR
Utropspris
150 EUR
TAKLAMPA, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
5 878 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TAKLAMPOR, ett par, Italien, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Klubbat pris
5 150 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BORDSLAMPA, art deco, 1900-talets andra kvartal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ARNE JACOBSEN, golvlampa, "AJ Golv", Louis Poulsen.
Klubbat pris
4 900 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GOLVLAMPA, 1950/60-tal, i teak med textilskärm.
Klubbat pris
4 900 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GOLVLAMPA, Falkenbergs belysning, 1950-tal.
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BORDSLAMPA, Nordiska Kompaniet, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
4 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
INGO MAURER, taklampa, "Zettel'z", samtida.
Klubbat pris
4 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TAKLAMPA, Sputnik-modell, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, Carl Fagerlund Orrefors.
Klubbat pris
3 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TAK-/VÄGGLAMPA FRÅN LEOLA, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA, Tector, Italien, 2000-tal.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
JOSEF FRANK, TAKLAMPA, modellnr 2356, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TAKLYKTA, s k Bellmanslykta, 1900-talets slut.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOLVLAMPA, Bergboms, 1940-tal.
Klubbat pris
3 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TAPIO WIRKKALA, taklampa, Iittala 1960-tal.
Klubbat pris
280 EUR
Utropspris
150 EUR
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
JOE COLOMBO, bordslampa, "Coupe", 1960/70-tal, formgiven 1967.
Klubbat pris
2 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSLAMPA, tenn, 1930.
BORDSLAMPA, tenn, 1930.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SVEN ARNE GILLGREN för GAB. LJUSSTAKAR, silver, ett par.
Klubbat pris
2 713 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BORDSLAMPA, 1900-talets mitt, möjligen Italien.
Klubbat pris
2 650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ANDERS PEHRSON, taklampa "Bumligen" Ateljé Lyktan Åhus.
Klubbat pris
2 610 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPA, Maison Le Dauphin, Frankrike, 1970-/80-tal.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets andra hälft,
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
NICOLA GALLIZIA, golvlampa, Penta, Italien, 2000-tal.
Klubbat pris
2 501 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TAKLAMPA, mässing och opalglas, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
224 EUR
Utropspris
200 EUR
FIRMA SVENSKT TENN, BORDSLAMPA, modell 1819, 1950 / 60-tal.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VÄGGLAMPA, 1950/60-tal.
VÄGGLAMPA, 1950/60-tal.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ARNE JACOBSEN, bordslampa, "AJ", Louis Poulsen.
Klubbat pris
220 EUR
Utropspris
300 EUR
JOSEF FRANK - LJUSSTAKAR, ett par, för Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
2 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FIRMA SVENSKT TENN, kandelabrar ett par tenn 1944.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets slut.
TAKLAMPA, 1900-talets slut.
Klubbat pris
2 210 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BERTJAN POT, taklampa, "Random light", Moooi, 2000-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAKLAMPA, 1900-talets mitt.
TAKLAMPA, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK