Kan inte nå servern

Lars-Yngve Johanssons Samling – onlineauktion

Bukowskis har äran att bjuda in till online-auktionen efter Lars-Yngve Johansson – en av landets mest folkkära antikprofiler. Denna högst personliga och eklektiska samling spänner över klassiskt 1600-tal till det ohämmade 1970-talet. Se även den unika samlingen av argent haché, 1700-talets bortglömda försilvrade föremål som var hans stora passion. Läs mer om samlingen här >
Onlineauktion avslut 13–14 mars.

 
306 föremål
BÖCKER, 7 vol. Design.
BÖCKER, 7 vol. Design.
Klubbat pris 
350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 5 vol. Möbelkonst.
BÖCKER, 5 vol. Möbelkonst.
Klubbat pris 
450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 7 vol, Smyckeslitteratur.
BÖCKER, 7 vol, Smyckeslitteratur.
Klubbat pris 
599 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 7 vol. Silverlitteratur.
BÖCKER, 7 vol. Silverlitteratur.
Klubbat pris 
800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RUDI POLDER, olja på duk, signerad.
RUDI POLDER, olja på duk, signerad.
Klubbat pris 
802 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 8 vol. Silverlitteratur.
BÖCKER, 8 vol. Silverlitteratur.
Klubbat pris 
850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER/HÄFTEN, 15 vol. smyckeslitteratur.
BÖCKER/HÄFTEN, 15 vol. smyckeslitteratur.
Klubbat pris 
850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STOL, senbarock, 1700-talets första hälft.
STOL, senbarock, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris 
900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 2 vol. Silverlitteratur.
BÖCKER, 2 vol. Silverlitteratur.
Klubbat pris 
950 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 4 vol, Smyckeslitteratur.
BÖCKER, 4 vol, Smyckeslitteratur.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 3 vol. Silverlitteratur.
BÖCKER, 3 vol. Silverlitteratur.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER/HÄFTEN, 12 vol. Smyckeslitteratur.
BÖCKER/HÄFTEN, 12 vol. Smyckeslitteratur.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 5 vol. Guld- och silverlittertur.
BÖCKER, 5 vol. Guld- och silverlittertur.
Klubbat pris 
1 001 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKAR, 2 stycken, mässing, omkring år 1800.
LJUSSTAKAR, 2 stycken, mässing, omkring år 1800.
Klubbat pris 
1 010 SEK
Utropspris
1 000 SEK
GLASMÅLNING, Sverige, 1800-tal.
GLASMÅLNING, Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FAT, fajans, daterat 1816.
FAT, fajans, daterat 1816.
Klubbat pris 
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BÖCKER/HÄFTEN, 9 vol. Silverlitteratur.
BÖCKER/HÄFTEN, 9 vol. Silverlitteratur.
Klubbat pris 
1 150 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TERRIN med LOCK, porslin. Berlin, 1800-tal.
TERRIN med LOCK, porslin. Berlin, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 6 vol. Silverlitteratur.
BÖCKER, 6 vol. Silverlitteratur.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 5 vol. Silverlitteratur.
BÖCKER, 5 vol. Silverlitteratur.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER/HÄFTEN, 16 vol. Silverlitteratur.
BÖCKER/HÄFTEN, 16 vol. Silverlitteratur.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 13 vol. Konsthantverk.
BÖCKER, 13 vol. Konsthantverk.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 7 vol. Bl a om Porfyr.
BÖCKER, 7 vol. Bl a om Porfyr.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 12 vol. Om keramik.
BÖCKER, 12 vol. Om keramik.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KOKBÖCKER, 10 volymer.
KOKBÖCKER, 10 volymer.
Klubbat pris 
1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 6 vol. Klockor/urmakare.
BÖCKER, 6 vol. Klockor/urmakare.
Klubbat pris 
1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ASKFAT SAMT KOPP MED FAT, porslin, 12 delar. 1900-tal.
ASKFAT SAMT KOPP MED FAT, porslin, 12 delar. 1900-tal.
Klubbat pris 
1 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KOKBÖCKER, 9 volymer.
KOKBÖCKER, 9 volymer.
Klubbat pris 
1 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 4 vol. Smyckeslitteratur.
BÖCKER, 4 vol. Smyckeslitteratur.
Klubbat pris 
1 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 5 vol. Metallhantverk.
BÖCKER, 5 vol. Metallhantverk.
Klubbat pris 
1 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSSURTOUT, argent haché, empire, 1800-talets första hälft.
BORDSSURTOUT, argent haché, empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
1 000 SEK
BÖCKER, 4 vol. Silverlitteratur, Rosenberg.
BÖCKER, 4 vol. Silverlitteratur, Rosenberg.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 7 vol. Smyckeslitteratur.
BÖCKER, 7 vol. Smyckeslitteratur.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SPELBRÄDEN, 3 stycken, 1800-tal.
SPELBRÄDEN, 3 stycken, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KOKBÖCKER, 6 volymer.
KOKBÖCKER, 6 volymer.
Klubbat pris 
1 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MÄSSINGSKITTEL, 17-/1800-tal.
MÄSSINGSKITTEL, 17-/1800-tal.
Klubbat pris 
1 555 SEK
Utropspris
2 500 SEK
RUDOLF GAGGE, akvarell, signerad.
RUDOLF GAGGE, akvarell, signerad.
Klubbat pris 
1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BESTICK, 3 st, silver. Bl a Petter Eneroth Stockholm 1793.
BESTICK, 3 st, silver. Bl a Petter Eneroth Stockholm 1793.
Klubbat pris 
1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 5 VOL. Silverlitteratur.
BÖCKER, 5 VOL. Silverlitteratur.
Klubbat pris 
1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSSURTOUT, silver, K Andersson, Stockholm 1937.
BORDSSURTOUT, silver, K Andersson, Stockholm 1937.
Klubbat pris 
1 621 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GUNNAR NYLUND, skål, porslin, ALP Lidköping/Rörstrand.
GUNNAR NYLUND, skål, porslin, ALP Lidköping/Rörstrand.
Klubbat pris 
1 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KOKBÖCKER, 10 volymer.
KOKBÖCKER, 10 volymer.
Klubbat pris 
1 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KOKBÖCKER, 8 volymer.
KOKBÖCKER, 8 volymer.
Klubbat pris 
1 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 11 vol. Smyckeslitteratur.
BÖCKER, 11 vol. Smyckeslitteratur.
Klubbat pris 
1 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RAKFAT, folierad koppar, 1800-tal.
RAKFAT, folierad koppar, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 900 SEK
Utropspris
500 SEK
NATTLJUSSTAKAR, ett par, paktong, 1700-talets andra hälft.
NATTLJUSSTAKAR, ett par, paktong, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
1 900 SEK
Utropspris
1 200 SEK
NOTSTÄLL, 1900-tal.
NOTSTÄLL, 1900-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 13 vol. Silverlitteratur.
BÖCKER, 13 vol. Silverlitteratur.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 6 vol. om glas.
BÖCKER, 6 vol. om glas.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 2vol, Speglar.
BÖCKER, 2vol, Speglar.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 5 vol. Guld- och silverlitteratur.
BÖCKER, 5 vol. Guld- och silverlitteratur.
Klubbat pris 
2 055 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KURT EK & CO, ask för spelmarker, tenn, Stockholm, 1939.
KURT EK & CO, ask för spelmarker, tenn, Stockholm, 1939.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BRASUTENSILIER, 7 delar, 18 / 1900-tal.
BRASUTENSILIER, 7 delar, 18 / 1900-tal.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BRÄNNVINSFLASKA, 1700-tal.
BRÄNNVINSFLASKA, 1700-tal.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KAFFESERVIS, 43 delar, porslin, Rörstrand omkring 1900.
KAFFESERVIS, 43 delar, porslin, Rörstrand omkring 1900.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SKÅL, rutslipat glas. Anglo-irisk, 1800-tal, Empire.
SKÅL, rutslipat glas. Anglo-irisk, 1800-tal, Empire.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KOMMOD, nyklassicistisk stil, 1800-tal.
KOMMOD, nyklassicistisk stil, 1800-tal.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BÖCKER, 7 vol. Silverlitteratur.
BÖCKER, 7 vol. Silverlitteratur.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SAMLING LINNEDAMAST, 27 delar.
SAMLING LINNEDAMAST, 27 delar.
Klubbat pris 
2 210 SEK
Utropspris
1 500 SEK
DRYCKESHORN, kohorn och mässing, 1900-tal.
DRYCKESHORN, kohorn och mässing, 1900-tal.
Klubbat pris 
2 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KOPPARKÄRL, 2 st, 1800-tal / tidigt 1900-tal.
KOPPARKÄRL, 2 st, 1800-tal / tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
2 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 13 vol, Möbelkonst.
BÖCKER, 13 vol, Möbelkonst.
Klubbat pris 
2 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VINGLAS, 2 stycken, 1700-talets slut.
VINGLAS, 2 stycken, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
2 300 SEK
Utropspris
1 000 SEK
JONAS TROSELIUS, gafflar 5 st, silver, Stockholm 1807.
JONAS TROSELIUS, gafflar 5 st, silver, Stockholm 1807.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CASSONE, barockstil, 1800-talets andra hälft.
CASSONE, barockstil, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
2 401 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BÖCKER, 8 vol. Rysk och Baltisk silverlitteratur.
BÖCKER, 8 vol. Rysk och Baltisk silverlitteratur.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BÖCKER, 2 vol. Smyckeslitteratur.
BÖCKER, 2 vol. Smyckeslitteratur.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SERVISGLAS, 25 st. 1900-talets första hälft.
SERVISGLAS, 25 st. 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
2 450 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GLAS, fyra stycken. 1800-tal.
GLAS, fyra stycken. 1800-tal.
Klubbat pris 
2 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MASK, Afrika, 1900-tal.
MASK, Afrika, 1900-tal.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STATYETT, brons, 1800-tal.
STATYETT, brons, 1800-tal.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
1 000 SEK
LJUSSTAKE, argent haché,  rokoko, 1700-tal.
LJUSSTAKE, argent haché, rokoko, 1700-tal.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
1 200 SEK
TABURETT / PIANOSTOL, England, 1800-tal.
TABURETT / PIANOSTOL, England, 1800-tal.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BÖCKER, 9 vol. Smyckeslitteratur.
BÖCKER, 9 vol. Smyckeslitteratur.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 12 vol. Genealogi/Heraldik.
BÖCKER, 12 vol. Genealogi/Heraldik.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 7 vol. Smyckeslitteratur.
BÖCKER, 7 vol. Smyckeslitteratur.
Klubbat pris 
2 655 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MAGNUS BARD, blandteknik, signerad och daterad 2013.
MAGNUS BARD, blandteknik, signerad och daterad 2013.
Klubbat pris 
2 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

530. Armband 18K vitguld med carréslipade smaragder.
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
Fair warning
Fair warning
46 000
 
SEK
ditt bud
44 000
 
SEK
ditt bud
42 000
 
SEK
ditt bud
40 000
 
SEK
ditt bud
38 000
 
SEK
ditt bud
36 000
 
SEK
ditt bud
Aktuellt bud:
46 000 SEK