En samlares kärlek till glaskonsten

62 föremål
HARRACHOV GLASSFABRIK,  2 vaser Tjeckien ca 1880.
Klubbat pris
850 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LOETZ, vas "Creta Formosa" signerad omkring 1900.
Klubbat pris
2 755 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MICHAEL POWOLNY, vas "Tango" för Loetz Art Deco ca 1910.
Klubbat pris
5 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VAL ST LAMBERT, vas signerad ca 1900 glass.
Klubbat pris
1 250 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FRATELLI TOSO, tillskriven Art Nouveau tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LOETZ, vaser 2 st Art Deco 1920-tal glass.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JOSEF LENHARDT, vaser 2 st ca 1910-20 Bömen.
Klubbat pris
1 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
RIEDEL & RINDSKOPF, vas "Aventurine" omkring 1900 Bömen.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
DAUM NANCY, vas Art Nouveau signerad och daterad 1898.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
NANCEA, vas Art Deco, ca 1920.
Klubbat pris
950 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VERLYS, vas Art Deco ca 1930 Frankrike gjutet glas.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LOETZ, vas Art Nouveau sent  1800-tal.
Klubbat pris
2 005 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LOETZ, vas Art Deco, 1920-tal.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
THEODORE LEGRAS, tillskriven vaser 2 st Art Nouveau ca 1890.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
EMILE GALLÉ, vas signerad Art Nouveau 1880/90-tal.
Klubbat pris
6 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VAL ST LAMBERT, vas Art Deco ca 1925 gjutet glas.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RENÉ LALIQUE, vas "Bagatelle" 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
THEODORE LEGRAS, tillskriven vas Art Nouveau ca 1890.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
EMILE GALLÉ, vas signerad Art Nouveau ca 1880.
Klubbat pris
7 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LA LICORNE, vas överfång Frankrike ca 1920.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
WILHELM KRALIK SOHNE, vas "Diasfora" Bömen ca 1900.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VAL ST LAMBERT, vas signerad Art Nouveau sent 1800-tal.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ANDRE DELATTE, Nancy vas signerad art Deco ca 1920.
Klubbat pris
4 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
WILHELM KRALIK SOHNE vas Art Nouveau ca 1910.
Klubbat pris
2 612 SEK
Utropspris
2 000 SEK
THEODORE LEGRAS, vas Art Nouveau Frankrike ca 1925.
Klubbat pris
3 750 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FRITZ HECKERT, vas Peterdorfers glashütte Tyskland ca 1920.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
EMILE GALLÉ, vas signerad art Nouveau omkring 1900.
Klubbat pris
5 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
EMILE GALLÉ, fat signerat Art Nouveau sent 1800-tal.
Klubbat pris
4 290 SEK
Utropspris
3 000 SEK
EMILE GALLÉ, vas signerad överfång 1910-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
THEODORE LEGRAS, vas Art Deco ca 1920.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
PIERRE D'AVESN, vas för Verlys 1930-tal gjutet glas.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HENRI DIEUPART, vas för Simonet Frères Frankrike 1920-tal.
Klubbat pris
1 630 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CHARLES SCHNEIDER, vas Frankrike 1920-tal.
Klubbat pris
4 213 SEK
Utropspris
2 000 SEK