Design + Art Helsinki F185

454 föremål
MARI RANTANEN, UTAN TITEL.
MARI RANTANEN, UTAN TITEL.
Klubbat pris
470 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
KAJ FRANCK, SKÅL. Sign. Kaj Franck Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris
480 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, HYLLA. Nupponen, 1960-tal.
Klubbat pris
500 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Klubbat pris
500 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Klubbat pris
520 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
MAURI ALMARI, BORDSLAMPA, K11-15, Idman, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
540 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
TAPIO WIRKKALA, TAKLAMPA. Tillverkare Idman, 1960-tal.
Klubbat pris
550 EUR
Utropspris
700 - 1 000 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Tillverkare Taito.
Klubbat pris
570 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
MAURI ALMARI, BORDSLAMPA. K11-22 Idman, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
585 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
PAUL BOMAN, SOFFBORD. Finland, 1950-tal.
Klubbat pris
590 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
KAI NORAMIES, "BROTTARNA".
KAI NORAMIES, "BROTTARNA".
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
VEIKKO HIRVIMÄKI, KOMPOSITION.
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA, 9227. Märkt Taito Idman VM 424.
Klubbat pris
600 EUR
Utropspris
600 - 700 EUR
SOFIA WILKMAN, "NÅGONTING ANNAT".
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
GÖRAN HONGELL, VAS 6335. Karhula, 1930-tal.
Klubbat pris
620 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Klubbat pris
620 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
TOINI MUONA, KERAMIKSKÅL, signerad TM Arabia.
Klubbat pris
620 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ROLF SANDQVIST, KOMPOSITION.
ROLF SANDQVIST, KOMPOSITION.
Klubbat pris
630 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
GÖRAN AUGUSTSON, "HÖST".
GÖRAN AUGUSTSON, "HÖST".
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
MAURI ALMARI, BORDSLAMPA, Idman, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
645 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
MATTA, Beni Ourain, Marocko, 1970/1980-tal.
Klubbat pris
661 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Klubbat pris
681 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
GÖRAN AUGUSTSON, "LODRÄT".
GÖRAN AUGUSTSON, "LODRÄT".
Klubbat pris
700 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
VEIKKO VIONOJA, INTERIÖR.
VEIKKO VIONOJA, INTERIÖR.
Klubbat pris
700 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
KARI HUHTAMO, FORMER.
KARI HUHTAMO, FORMER.
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPA. Tillverkare Taito.
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPA. Taito/Idman.
Klubbat pris
705 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
TOINI MUONA, VÄGGPLAKETT, Bladmotiv. Signerad TM Arabia.
Klubbat pris
720 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
TAPIO WIRKKALA, FANERFAT. 1950-tal.
Klubbat pris
720 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Klubbat pris
720 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
GUNNEL NYMAN, VAS. Sign. G. Nyman.
Klubbat pris
720 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
FRIEDL HOLZER-KJELLBERG, KERAMIKSKÅL. Arabia, 1940-tal.
Klubbat pris
740 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ERIK ENROTH, I PARKEN.
ERIK ENROTH, I PARKEN.
Klubbat pris
740 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
DORA JUNG, BILDVÄVNAD. Signerad. 1970-tal.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
TOM LIEBER, KOMPOSITION.
TOM LIEBER, KOMPOSITION.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
JUHANI LINNOVAARA, KATEDRALEN.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
NIKOLAI LEHTO, MOR OCH BARN.
NIKOLAI LEHTO, MOR OCH BARN.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ALPO JAAKOLA, SJÄLVPORTRÄTT.
ALPO JAAKOLA, SJÄLVPORTRÄTT.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
PEKKA WALLIANDER, "BEGYNNELSE/STEN".
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
BIRGER HAHL, skänk, "Ruutu 154" Asko 1930-tal.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
PER STENIUS, KOMPOSITION.
PER STENIUS, KOMPOSITION.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
AAPPO HÄRKÖNEN, matta, "Trilli", Mattokutomo Oy, 1960-tal.
Klubbat pris
819 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF. Blå fågel. Sign. Bryk, Arabia -44.
Klubbat pris
820 EUR
Utropspris
1 000 - 1 300 EUR
OUTI IKKALA, "MÅLNING".
OUTI IKKALA, "MÅLNING".
Klubbat pris
820 EUR
Utropspris
800 - 1 200 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, TAKLAMPA. Tillverkare Orno, 1950-tal.
Klubbat pris
820 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Klubbat pris
820 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR 4 ST. Modell H2 21013, Idman 1960-tal.
Klubbat pris
820 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Tundra", 14K guld. Lapponia 1986.
Klubbat pris
822 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
PIRKKO NUKARI, "FÅGEL TÄNKER FLYTTA".
Klubbat pris
825 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
PER STENIUS, "INDISKA GESTALTER".
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
FLORENCE KNOLL, BORD  405. 1955-1968.
Klubbat pris
860 EUR
Utropspris
600 EUR
TAPIO WIRKKALA, VAS. Tokyo. Sign. Tapio Wirkkala, Iittala -57.
Klubbat pris
860 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ANNIKKI HOVISAARI, KERAMIKVAS. Sign. AH, Arabia.
Klubbat pris
880 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
ALVAR AALTO, VILSTOL 43. Design 1937. 1970/80-tal.
Klubbat pris
880 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

41. Wilhelm Kåge, praktvas, "Farsta", stengods, Gustavsbergs Studio 1950-tal.
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
Fair warning
Fair warning
200 000

ditt bud
195 000

ditt bud
190 000

ditt bud
185 000

ditt bud
180 000

ditt bud
175 000

ditt bud
170 000

ditt bud
165 000

ditt bud
160 000

ditt bud
155 000

ditt bud
150 000

ditt bud
145 000

ditt bud
140 000

ditt bud
135 000

ditt bud
130 000

ditt bud
125 000

ditt bud
120 000

ditt bud
115 000

ditt bud
110 000

ditt bud
105 000

ditt bud
100 000

ditt bud
95 000

ditt bud
90 000

ditt bud
85 000

ditt bud
80 000

ditt bud
75 000

ditt bud
70 000

ditt bud
65 000

ditt bud
60 000

ditt bud
Aktuellt bud:
200 000 SEK