Kan inte nå servern

Modern Masters Helsinki F191

Auktion online: 5–17 april.
Visning: 11–16 april, mån-fre 11-18, lör-sön 11-16, Stora Robertsgatan 12, Helsingfors.

 
413 föremål
REIDAR SÄRESTÖNIEMI, LAPPLANDS SCHAMANS VISION.
REIDAR SÄRESTÖNIEMI, LAPPLANDS SCHAMANS VISION.
Klubbat pris 
52 405 EUR
Utropspris
40 000 - 42 000 EUR
NINA TERNO, 'RYTTARE'.
NINA TERNO, 'RYTTARE'.
Klubbat pris 
17 410 EUR
Utropspris
15 000 - 17 000 EUR
PAAVO TYNELL, bordslampa modell 9228, Idman 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, bordslampa modell 9228, Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
12 500 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
ERIK ENROTH, ARBETARE.
ERIK ENROTH, ARBETARE.
Klubbat pris 
2 700 EUR
Utropspris
8 000 - 12 000 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, modell 9029/8, Taito 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, taklampa, modell 9029/8, Taito 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
6 200 EUR
Utropspris
7 500 - 8 000 EUR
KAJ STENVALL, "VÅT RATT".
KAJ STENVALL, "VÅT RATT".
Klubbat pris 
5 000 EUR
Utropspris
7 000 - 9 000 EUR
TAPIO WIRKKALA,  fanerfat, signerad TW.
TAPIO WIRKKALA, fanerfat, signerad TW.
Klubbat pris 
5 700 EUR
Utropspris
7 000 - 9 000 EUR
MICHAEL SCHILKIN, skulptur, stengods, signerad M. Schilkin Arabia -45.
MICHAEL SCHILKIN, skulptur, stengods, signerad M. Schilkin Arabia -45.
Klubbat pris 
16 700 EUR
Utropspris
7 000 - 9 000 EUR
ANITRA LUCANDER, MUSIKSTUND.
ANITRA LUCANDER, MUSIKSTUND.
Återrop
Utropspris
7 000 - 8 000 EUR
FRANCIS BACON, "METROPOLITAN".
FRANCIS BACON, "METROPOLITAN".
Klubbat pris 
5 800 EUR
Utropspris
7 000 - 9 000 EUR
KAIN TAPPER, "BARNDOMSMINNE".
KAIN TAPPER, "BARNDOMSMINNE".
Klubbat pris 
14 200 EUR
Utropspris
6 500 - 7 500 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, Taito/Idman, 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, taklampa, Taito/Idman, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
11 000 EUR
Utropspris
6 500 - 7 000 EUR
RAGNAR UNGERN, FISKARENS HEMKOMST.
RAGNAR UNGERN, FISKARENS HEMKOMST.
Klubbat pris 
4 200 EUR
Utropspris
6 000 - 7 000 EUR
LENNART SEGERSTRÅLE, GÄSS.
LENNART SEGERSTRÅLE, GÄSS.
Klubbat pris 
5 000 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
PAAVO TYNELL, bordslampa, modell 9224, Idman, 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, bordslampa, modell 9224, Idman, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
5 250 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
VLADIMIR KOPTEFF, "KONSTRUKTION 55".
VLADIMIR KOPTEFF, "KONSTRUKTION 55".
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
RAFAEL WARDI, olja på duk, signerad.
RAFAEL WARDI, olja på duk, signerad.
Klubbat pris 
5 000 EUR
Utropspris
5 000 - 7 000 EUR
VILJO SAVIKURKI, VILANDE DAM.
VILJO SAVIKURKI, VILANDE DAM.
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
ALVAR AALTO, GOLVLAMPA, A 805 "Änglavinge". Valaistustyö.
ALVAR AALTO, GOLVLAMPA, A 805 "Änglavinge". Valaistustyö.
Klubbat pris 
4 800 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
ANDY WARHOL, "MARILYN MONROE (invitation card)".
ANDY WARHOL, "MARILYN MONROE (invitation card)".
Klubbat pris 
4 400 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
ALVAR AALTO, taklampor, ett par, modell A 111, Valaistustyö.
ALVAR AALTO, taklampor, ett par, modell A 111, Valaistustyö.
Klubbat pris 
4 900 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
RAIMO UTRIAINEN, ABSTRAKT.
RAIMO UTRIAINEN, ABSTRAKT.
Klubbat pris 
4 200 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
PAAVO TYNELL, bordslampa, Taito, 1930-tal.
PAAVO TYNELL, bordslampa, Taito, 1930-tal.
Klubbat pris 
3 500 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
RUT BRYK, figurin, stengods, signerad BRYK.
RUT BRYK, figurin, stengods, signerad BRYK.
Klubbat pris 
4 600 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
TAPIO WIRKKALA, BROSCH, 14K guld. Westerback, 1973.
TAPIO WIRKKALA, BROSCH, 14K guld. Westerback, 1973.
Klubbat pris 
4 060 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
DAVID HOCKNEY, litografi med färger, signerad och daterad -70.
DAVID HOCKNEY, litografi med färger, signerad och daterad -70.
Klubbat pris 
10 801 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
OLLI LYYTIKÄINEN, "DRÖM OM DEN VITA FRIHETEN".
OLLI LYYTIKÄINEN, "DRÖM OM DEN VITA FRIHETEN".
Klubbat pris 
9 200 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, Taito 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, taklampa, Taito 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
2 700 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
JOAN MIRÓ, litografi, "Le Lezard aux plumes d´or 15/20, signerad.
JOAN MIRÓ, litografi, "Le Lezard aux plumes d´or 15/20, signerad.
Klubbat pris 
3 500 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
Kimmo Kaivanto, "FESTUM".
Kimmo Kaivanto, "FESTUM".
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
ERIK ENROTH, MIDDAG.
ERIK ENROTH, MIDDAG.
Klubbat pris 
3 122 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
PAAVO TYNELL, bordslampa, modell 5061, Idman 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, bordslampa, modell 5061, Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
3 850 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, brickbord, signerad Kaipiainen 1944 Arabia.
BIRGER KAIPIAINEN, brickbord, signerad Kaipiainen 1944 Arabia.
Klubbat pris 
2 900 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
RUNAR ENGBLOM, Boman fåtölj, 1950-talets början.
RUNAR ENGBLOM, Boman fåtölj, 1950-talets början.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
RUNAR ENGBLOM, fåtölj, Boman, 1950-talets början.
RUNAR ENGBLOM, fåtölj, Boman, 1950-talets början.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
WÄINÖ AALTONEN, MARJATTA.
WÄINÖ AALTONEN, MARJATTA.
Klubbat pris 
620 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
LENNART SEGERSTRÅLE, ANDLIGT MOTIV.
LENNART SEGERSTRÅLE, ANDLIGT MOTIV.
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
FRITZ JAKOBSSON, olja på duk, signerad och daterad -81.
FRITZ JAKOBSSON, olja på duk, signerad och daterad -81.
Klubbat pris 
2 600 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, dekorationsfat, stengods, signerad Kaipiainen.
BIRGER KAIPIAINEN, dekorationsfat, stengods, signerad Kaipiainen.
Klubbat pris 
2 750 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
GUNNEL NYMAN, fat, "Rosenbladet", Notsjö. Formgiven 1948.
GUNNEL NYMAN, fat, "Rosenbladet", Notsjö. Formgiven 1948.
Klubbat pris 
4 200 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
ANDREAS ALARIESTO, "ITÄLAPIN KAIROILLA".
ANDREAS ALARIESTO, "ITÄLAPIN KAIROILLA".
Klubbat pris 
3 700 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
VILJO SAVIKURKI, SITTANDE FLICKA.
VILJO SAVIKURKI, SITTANDE FLICKA.
Klubbat pris 
3 700 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
PAAVO TYNELL, skålar, 4 st, Oy Taito Ab.
PAAVO TYNELL, skålar, 4 st, Oy Taito Ab.
Klubbat pris 
3 150 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
ALVAR AALTO, FÅTÖLJ, nr. 41, "Paimio".
ALVAR AALTO, FÅTÖLJ, nr. 41, "Paimio".
Klubbat pris 
17 010 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
ALVAR AALTO, FÅTÖLJ, nr. 41, "Paimio".
ALVAR AALTO, FÅTÖLJ, nr. 41, "Paimio".
Klubbat pris 
21 210 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, fanerfat, signerad TW.
TAPIO WIRKKALA, fanerfat, signerad TW.
Klubbat pris 
4 610 EUR
Utropspris
3 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, GOLVLAMPA, modell K 10-11, Idman, 1900-talets mitt.
TAPIO WIRKKALA, GOLVLAMPA, modell K 10-11, Idman, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
3 700 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
HENRI MATISSE, litografi, signerad med blyerts, 22/25.
HENRI MATISSE, litografi, signerad med blyerts, 22/25.
Klubbat pris 
5 000 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
RUT BRYK, relief, keramik, signerad Bryk.
RUT BRYK, relief, keramik, signerad Bryk.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
OLE KANDELIN, VÄGFARANDE.
OLE KANDELIN, VÄGFARANDE.
Klubbat pris 
3 100 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
OLE KANDELIN, "MODERLÖS".
OLE KANDELIN, "MODERLÖS".
Klubbat pris 
3 300 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
RAFAEL WARDI, "STILLEBEN MED GULT OCH ORANGE".
RAFAEL WARDI, "STILLEBEN MED GULT OCH ORANGE".
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, modell 1965, Taito/Idman 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, modell 1965, Taito/Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
2 400 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
TOINI MUONA, GOLVURNA, stengods, signerad TM. 1900-talets mitt.
TOINI MUONA, GOLVURNA, stengods, signerad TM. 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
5 600 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
ALVAR AALTO, serveringsvagn, modell 98, Artek 1900-talets mitt.
ALVAR AALTO, serveringsvagn, modell 98, Artek 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
2 200 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
KRISTIAN KROKFORS, "TRÄDGÅRD".
KRISTIAN KROKFORS, "TRÄDGÅRD".
Klubbat pris 
2 811 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
PAAVO TYNELL, golvlampa, Taito, 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, golvlampa, Taito, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
3 400 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
RUT BRYK, relief, stengods, signerad Rut Bryk -46.
RUT BRYK, relief, stengods, signerad Rut Bryk -46.
Klubbat pris 
2 100 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
ANITA SNELLMAN, BARNPORTRÄTT.
ANITA SNELLMAN, BARNPORTRÄTT.
Klubbat pris 
2 601 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
OLLI LYYTIKÄINEN, "TVÅHÖVDAD".
OLLI LYYTIKÄINEN, "TVÅHÖVDAD".
Klubbat pris 
1 800 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
RUT BRYK, VÄGGPLAKETT, keramik, signerad BRYK.
RUT BRYK, VÄGGPLAKETT, keramik, signerad BRYK.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
VEIKKO MARTTINEN, HAVSUTSIKT.
VEIKKO MARTTINEN, HAVSUTSIKT.
Återrop
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
PAAVO TYNELL, bordslampa, modell 9206, Taito 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, bordslampa, modell 9206, Taito 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
1 950 EUR
Utropspris
2 300 - 2 500 EUR
SAM VANNI, olja på duk, med intyg.
SAM VANNI, olja på duk, med intyg.
Klubbat pris 
5 400 EUR
Utropspris
2 000 EUR
VICTOR VASARELY, "FELHOE".
VICTOR VASARELY, "FELHOE".
Klubbat pris 
1 850 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
GRETA SKOGSTER-LEHTINEN, hårgarnsmatta, Kodiksamin Kutomo.  330x230 cm.
GRETA SKOGSTER-LEHTINEN, hårgarnsmatta, Kodiksamin Kutomo. 330x230 cm.
Klubbat pris 
4 001 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
GÖRAN AUGUSTSON, "REGNFUGA".
GÖRAN AUGUSTSON, "REGNFUGA".
Klubbat pris 
2 200 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBAND, "Narda", 14K guld, platina. Lapponia 1988.
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMBAND, "Narda", 14K guld, platina. Lapponia 1988.
Klubbat pris 
3 200 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
TAPIO WIRKKALA, soffbord, Asko, 1900-talets mitt.
TAPIO WIRKKALA, soffbord, Asko, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
1 200 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ERIK ENROTH, STILLEBEN.
ERIK ENROTH, STILLEBEN.
Klubbat pris 
5 400 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
H.AHTELA, TRÄ.
H.AHTELA, TRÄ.
Klubbat pris 
2 200 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
H.AHTELA, "MUMMIN SAUNA" ("MORMORS BASTU").
H.AHTELA, "MUMMIN SAUNA" ("MORMORS BASTU").
Klubbat pris 
1 900 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
H.AHTELA, VINTERLANDSKAP.
H.AHTELA, VINTERLANDSKAP.
Klubbat pris 
2 611 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
PAULI VUORISALO, "ORIENTAL ASSOSIERING".
PAULI VUORISALO, "ORIENTAL ASSOSIERING".
Klubbat pris 
1 050 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
VEIKKO MARTTINEN, "AAMU" (MORGON).
VEIKKO MARTTINEN, "AAMU" (MORGON).
Klubbat pris 
2 700 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ANDREAS ALARIESTO, 'KOLTTA LAPPALAISTEN KESÄPAIKKA 1690'.
ANDREAS ALARIESTO, 'KOLTTA LAPPALAISTEN KESÄPAIKKA 1690'.
Klubbat pris 
1 800 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
MARI RANTANEN, ABSTRAKT.
MARI RANTANEN, ABSTRAKT.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
NANNY STILL, glasskulptur, signerad Nanny Still Riihimäen Lasi 1965.
NANNY STILL, glasskulptur, signerad Nanny Still Riihimäen Lasi 1965.
Klubbat pris 
1 200 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
HELEN FRANKENTHALER, "BROOME STREET AT NIGHT".
HELEN FRANKENTHALER, "BROOME STREET AT NIGHT".
Klubbat pris 
1 550 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
RISTO SUOMI, "RODDARE PÅ VÄRLDENS KANT I".
RISTO SUOMI, "RODDARE PÅ VÄRLDENS KANT I".
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ALVAR AALTO, BORD.
ALVAR AALTO, BORD.
Klubbat pris 
7 803 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
OLLI LYYTIKÄINEN, "TVÅ PENSLAR - SJÄLVPORTRAIT".
OLLI LYYTIKÄINEN, "TVÅ PENSLAR - SJÄLVPORTRAIT".
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
EVA CEDERSTRÖM, KLIPPOR VID HAVET.
EVA CEDERSTRÖM, KLIPPOR VID HAVET.
Återrop
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

345. Hans J. Wegner, sideboard, modell "RY-26", RY-Møbler, Danmark, 1960-tal.
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Budhistorik
55 000
 
SEK
ditt bud
50 000
 
SEK
ditt bud
48 000
 
SEK
ditt bud
Fair warning
46 000
 
SEK
ditt bud
44 000
 
SEK
ditt bud
Fair warning
42 000
 
SEK
ditt bud
40 000
 
SEK
ditt bud
38 000
 
SEK
ditt bud
36 000
 
SEK
ditt bud
34 000
 
SEK
ditt bud
32 000
 
SEK
ditt bud
30 000
 
SEK
ditt bud
28 000
 
SEK
ditt bud
26 000
 
SEK
ditt bud
25 000
 
SEK
ditt bud
Aktuellt bud:
55 000 SEK