Lars-Yngve Johanssons Samling – slagauktion H057

Se hela online-katalogen här >
Läs mer om Lars-Yngve Johanssons samling här >

182 föremål
83. AMPEL, för ett ljus, gustaviansk stil, 1900-tal.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
84. AMPEL, för tolv ljus, nyrokoko, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
28. ASSIETTER, 13 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, sen 1700-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
6. Arvid Floberg, ragusked, förgyllt silver, Stockholm 1783.
Klubbat pris
7 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
173. BESTICK, två stycken, omkring år 1800.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
1 000 - 1 200 SEK
85. BORDSLYSTER, för fyra ljus, sengustaviansk, 1800-talets början.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
155. BORDSPLATEAU, rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
148. BORDSSURTOUT, sengustaviansk, 1800-talets början.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
147. BORDSSURTOUT, sengustaviansk, 1800-talets början.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 500 - 4 000 SEK
43. Bengt Carlberg, "Shimmy".
43. Bengt Carlberg, "Shimmy".
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
102. BÄGARE, Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
104. BÄGARE, Sverige, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
14. CG HALLBERG, skålar, ett par, silver, Stockholm 1934 och 1935.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
53. CHAMPAGNESTRUTAR, sex stycken snarlika. England, 1700-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
176. DESSERTBESTICK, 4 delar, rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
1 600 - 1 800 SEK
99. DOPFAT, sannolikt Danmark, 1700-tal, barock.
Klubbat pris
3 900 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
98. DRYCKESKANNA, svensk senbarock, 1700-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
34. ENGELSK KONSTNÄR, 1600-TAL. Yngling med dosa.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
42. Eric Johansson, "Selbstmorderin".
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
100. FAT, barock, 1700-tal.
100. FAT, barock, 1700-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
48. FRIEDRICH SCHRÖDER-SONNENSTERN, "Napullihnum".
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
74. FÄLLBORD, England, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
75. FÄLLBORD, sengustavianskt, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
54. GLAS, tre stycken olika. England, 1700-tal.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
151. GLASSKÖLJARE, rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
143. GRÄDDKANNA, sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
142. GRÄDDSNÄCKA, Sverige, 1700-talets andra hälft, rokoko.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
4. Gustaf Möllenborg, coasters, fyra stycken, silver, Stockholm 1825.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1. HARLEY-DAVIDSON FLSTC Heritage Softail Classic, årsmodell 1997.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
65 000 - 75 000 SEK
2. Henning Petri, bägare, silver, Nyköping 1701. Karolinsk.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
8. Isak Trybom, dessertgafflar, 6 st, silver, Stockholm 1763. Rokoko.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
40. Jadwiga Uminska, Kortspelaren.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
39. Jenny Nyström, Riddaren och vallflickan.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
3. Jonas Berg, saltkar, ett par, silver, Stockholm 1781. Rokoko.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
127. KAFFEKANNA, gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
126. KAFFEKANNA, rokoko, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 4 500 SEK
125. KAFFEKANNA, senbarock, 1700-tal.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
128. KAFFEKANNA, sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
87. KANDELABER, för tre ljus, sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
86. KANDELABER, för två ljus, Sverige, 1800/1900-tal.
Klubbat pris
2 100 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
161. KAROTT, sengustaviansk, 1800-talets början.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
163. KASTRULL MED LOCK, 1800-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
51. Karel Appel, Utan titel.
51. Karel Appel, Utan titel.
Klubbat pris
47 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
79. LJUSKRONA, för sex ljus, 1700/1800-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
80. LJUSKRONA, för sex ljus, barockstil, 1800-talets slut.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
81. LJUSKRONA, för sex ljus, rokokostil, 1800-talets slut.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
105. LJUSPLÅT, för ett ljus, barock, 1700-talets början.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
82. LJUSRING, för fem ljus, sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
92. LJUSSTAKAR, ett par, empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
113. LJUSSTAKAR, ett par, gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
117. LJUSSTAKAR, ett par, gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
116. LJUSSTAKAR, ett par, gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
108. LJUSSTAKAR, ett par, senbarock, 1700-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
89. LJUSSTAKAR, ett par, sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
90. LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
91. LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
13 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
88. LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
112. LJUSSTAKAR, ett par, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft, .
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
114. LJUSSTAKAR, två snarlika, gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
179. LUKTDOSOR, två stycken, senbarock, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
33. Lorentz Sparrgren, "Ullere sund, Vestergötland".
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
52. Lucio Fontana, "Portrait d'Antonin Artaud".
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
16. MATTA, semiantik Heris/Gorovan/Karadja, ca 380,5 x 209 cm.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
44. Marie-Louise Ekman, I badrummet.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK