Kan inte nå servern

Eclectic Auktion S197

 
586 föremål
1. FIGURINER, 2 st, elfenben. Kina, 1900-talets första hälft.
1. FIGURINER, 2 st, elfenben. Kina, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
2. INDUSTRILAMPA, järn. 1900-talets första hälft.
2. INDUSTRILAMPA, järn. 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
3. ELDHUNDAR, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
3. ELDHUNDAR, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
4. CHARLES HANCOCK, olja på pannå, sign o dat 1833.
4. CHARLES HANCOCK, olja på pannå, sign o dat 1833.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
5. JOSEF LORENZL
Figurin, Goldscheider, Wien ca 1936.
5. JOSEF LORENZL Figurin, Goldscheider, Wien ca 1936.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
6. SKÅLFAT, porslin. Ming. Swatow.
6. SKÅLFAT, porslin. Ming. Swatow.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
7. KNAPPAR, ett par samt SPÄNNE, nefrit. Trol sen Qing.
7. KNAPPAR, ett par samt SPÄNNE, nefrit. Trol sen Qing.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
8. Lars Lerin, "Svolvaer".
8. Lars Lerin, "Svolvaer".
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
10. Yves Klein, "Venus Bleue".
10. Yves Klein, "Venus Bleue".
Klubbat pris 
350 000 SEK
Utropspris
350 000 - 400 000 SEK
11. PENSELSTÄLL, porslin. Sen Qing dynasti.
11. PENSELSTÄLL, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
12. KAI LYNGFELDT-LARSEN, karmstol, Søren Villadsen, Danmark, 1960-tal.
12. KAI LYNGFELDT-LARSEN, karmstol, Søren Villadsen, Danmark, 1960-tal.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
13. FIGURIN, porslin. Qing dynastin 1700-tal.
13. FIGURIN, porslin. Qing dynastin 1700-tal.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
14. RYTTARSKULPTUR. Frankrike, 1800-talets första hälft.
14. RYTTARSKULPTUR. Frankrike, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
15. AMPEL, för sex ljus. Frankrike, 1800-talets första hälft. Empire.
15. AMPEL, för sex ljus. Frankrike, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
16. GÖSTA ADRIAN-NILSSON,  akvarell och gouache, sign GAN.
16. GÖSTA ADRIAN-NILSSON, akvarell och gouache, sign GAN.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
17. Utan titel.
17. Utan titel.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
18. TALLRIKAR, 18 stycken, porslin. Frankrike, Empire.
18. TALLRIKAR, 18 stycken, porslin. Frankrike, Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 15 000 SEK
20. Lennart Berglund, "Klondyke".
20. Lennart Berglund, "Klondyke".
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
21. JÜRGEN BRODWOLF. Blandteknik, collage. Sign o dat 1973.
21. JÜRGEN BRODWOLF. Blandteknik, collage. Sign o dat 1973.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
22. JÜRGEN BRODWOLF, blandteknik, sign o dat 1973.
22. JÜRGEN BRODWOLF, blandteknik, sign o dat 1973.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
23. Willy Weber, "Conception".
23. Willy Weber, "Conception".
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
24. SIMON GATE, skål med fat, Orrefors 1929.
24. SIMON GATE, skål med fat, Orrefors 1929.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
25. TUSCHSTEN, troligen sen Qing dynasti.
25. TUSCHSTEN, troligen sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
1 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
26. VASER, 5 st samt SKÅL, keramik. Sydostasien, bl a Ming.
26. VASER, 5 st samt SKÅL, keramik. Sydostasien, bl a Ming.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
27. BORDSPENDYL. Nygotik, Paris, ca 1830.
27. BORDSPENDYL. Nygotik, Paris, ca 1830.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
28. BERGERER, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
28. BERGERER, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
29. Niklas Anderberg, "Inte mitt i prick".
29. Niklas Anderberg, "Inte mitt i prick".
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
30. YTTERFODER, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
30. YTTERFODER, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
31. BORDSLAMPA. Empire, 1800-talets början.
31. BORDSLAMPA. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
32. TALLRIKAR, 12 st, porslin. Troligen sen Qing dynasti.
32. TALLRIKAR, 12 st, porslin. Troligen sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
33. MATTA. Old Ghom figural part silk. 204 x 138,5 cm.
33. MATTA. Old Ghom figural part silk. 204 x 138,5 cm.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
35. SJAL. Patrick Frey, Paris, 1900-talets andra hälft. 141 x 139,5 cm.
35. SJAL. Patrick Frey, Paris, 1900-talets andra hälft. 141 x 139,5 cm.
Klubbat pris 
1 100 SEK
Utropspris
800 - 1 000 SEK
36. MATTA. Old Nain. 202,5 x 119 cm.
36. MATTA. Old Nain. 202,5 x 119 cm.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
37. MATTA. Old Keshan. 341,5 x 255 cm.
37. MATTA. Old Keshan. 341,5 x 255 cm.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 11 000 SEK
38. LJUSKRONA, för tio ljus. Empirestil, 1800-tal.
38. LJUSKRONA, för tio ljus. Empirestil, 1800-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
40. FIGURINER, 3 st lergods. Sydamerika samt Thailand.
40. FIGURINER, 3 st lergods. Sydamerika samt Thailand.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
41. SIDEBOARD, regencystil,  England, 1800-tal.
41. SIDEBOARD, regencystil, England, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
42. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
42. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
7 000 - 8 000 SEK
43. Arman (Armand Pierre Fernandez), "Slice of Liberty".
43. Arman (Armand Pierre Fernandez), "Slice of Liberty".
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
44. LJUSSTAKER, ett par, silver. Barockstil, CG Råström, Stockholm 1946.
44. LJUSSTAKER, ett par, silver. Barockstil, CG Råström, Stockholm 1946.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
45. HUVUD, sten. Buddha. Thailand.
45. HUVUD, sten. Buddha. Thailand.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
46. Axel Fridell, "Sittande naken flicka".
46. Axel Fridell, "Sittande naken flicka".
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
47. Eduard Wiiralt, "NUDES IN LANDSCAPE" (AKTID MAASTIKU TAUSTAL).
47. Eduard Wiiralt, "NUDES IN LANDSCAPE" (AKTID MAASTIKU TAUSTAL).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
48. Johan Axel Wetterlund, "Tiger".
48. Johan Axel Wetterlund, "Tiger".
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
49. VINOFFERKÄRL, RÖKELSEKAR samt VAS, brons. Qingdynastin.
49. VINOFFERKÄRL, RÖKELSEKAR samt VAS, brons. Qingdynastin.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
50. Bert Stern, Marilyn Monroe i Vogue, 1962.
50. Bert Stern, Marilyn Monroe i Vogue, 1962.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
51. AXEL TÖRNEMAN. Signerad Törneman. Olja på duk.
51. AXEL TÖRNEMAN. Signerad Törneman. Olja på duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
52. BUDDHA, förgylld brons. Sen Qing dynastin.
52. BUDDHA, förgylld brons. Sen Qing dynastin.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
53. PALL, Singer, tidigt 1900-tal.
53. PALL, Singer, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
54. JORMA PURANEN, C-print, sign, numr 2/6 o dat 2004.
54. JORMA PURANEN, C-print, sign, numr 2/6 o dat 2004.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
22 000 - 25 000 SEK
55. TALLRIKAR, ett par, porslin. Troligen Samson, 1800-tal.
55. TALLRIKAR, ett par, porslin. Troligen Samson, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
56. TEKANNA, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
56. TEKANNA, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
58. TERRIN med LOCK, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
58. TERRIN med LOCK, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 700 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
59. FIGURIN, porslin. Meissen, 1800-tal.
59. FIGURIN, porslin. Meissen, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
60. STEKFAT, porslin. Qingdynastin, Qianlong 1736-95.
60. STEKFAT, porslin. Qingdynastin, Qianlong 1736-95.
Klubbat pris 
3 400 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
62. BOJAN, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
62. BOJAN, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
2 700 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
63. VAS, porslin, Qing dynastin, 1800-tal.
63. VAS, porslin, Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
65. Oscar Reutersvärd, Egyptiska erotiska motiv.
65. Oscar Reutersvärd, Egyptiska erotiska motiv.
Klubbat pris 
3 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
66. OSCAR REUTERSVÄRD, kolorerade tryck. ett par, sign. Oscar Reutersvärd.
66. OSCAR REUTERSVÄRD, kolorerade tryck. ett par, sign. Oscar Reutersvärd.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
67. PRAKTVAS, brons. Arkaiserande, Troligen Qing dynastin (1644-1911).
67. PRAKTVAS, brons. Arkaiserande, Troligen Qing dynastin (1644-1911).
Klubbat pris 
5 800 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
68. OSCAR REUTERSVÄRD, kolorerat tryck, sign. Oscar Reutersvärd.
68. OSCAR REUTERSVÄRD, kolorerat tryck, sign. Oscar Reutersvärd.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
69. HUVUDJÄGARSVÄRD med KNIV. Borneo. Sent 1800-tal.
69. HUVUDJÄGARSVÄRD med KNIV. Borneo. Sent 1800-tal.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
70. BJÖRNSKINNSMÖSSA för Grenadjärer.
70. BJÖRNSKINNSMÖSSA för Grenadjärer.
Klubbat pris 
300 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
71. ROCK. siden. Längd 133 cm. Kina omkring 1900.
71. ROCK. siden. Längd 133 cm. Kina omkring 1900.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
72. JACKA, siden. Längd 107 cm. Kina omkring 1900.
72. JACKA, siden. Längd 107 cm. Kina omkring 1900.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
73. VAS, majolika 1800-talets andra hälft.
73. VAS, majolika 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
74. SALVADOR DALÍ. Färgetsning med torrnål, sign o numr 54/150.
74. SALVADOR DALÍ. Färgetsning med torrnål, sign o numr 54/150.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 SEK
75. Albin Josef Åkerblom, "Sittande yngling mot grön fond".
75. Albin Josef Åkerblom, "Sittande yngling mot grön fond".
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
76. SKÅLFAT, 5 st, porslin, Japan 1800-tal.
76. SKÅLFAT, 5 st, porslin, Japan 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
77. Erotiskt motiv.
77. Erotiskt motiv.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
78. KRUKOR, ett par, mässing. Märkt Edvard Johansson, Norrköping.
78. KRUKOR, ett par, mässing. Märkt Edvard Johansson, Norrköping.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
80. NETSUKES, 2 st, ben samt ÄGG (trä), Japan, 1900-tal.
80. NETSUKES, 2 st, ben samt ÄGG (trä), Japan, 1900-tal.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
81. INROS, 2 st, ben, Japan 1900-tal.
81. INROS, 2 st, ben, Japan 1900-tal.
Klubbat pris 
1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
82. DEKORPLATTOR, 12 st, ben. Kina 1900-tal.
82. DEKORPLATTOR, 12 st, ben. Kina 1900-tal.
Klubbat pris 
1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
83. ASK, koppar, Sydostasien.
83. ASK, koppar, Sydostasien.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 SEK
84. SKULPTUR, silver och bergkristall, sent 1900-tal.
84. SKULPTUR, silver och bergkristall, sent 1900-tal.
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
86. TALLRIKAR, 6 st. Qing dynastin Qianlong (1736-95).
86. TALLRIKAR, 6 st. Qing dynastin Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
87. VAS, porslin. Japan 1600-tal.
87. VAS, porslin. Japan 1600-tal.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
89. BORDSPENDYL, brons. 1800-tal.
89. BORDSPENDYL, brons. 1800-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
90. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
90. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
91. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
91. FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
92. KANNA, glas och silver. Österrike 1901-21.
92. KANNA, glas och silver. Österrike 1901-21.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
93. MÅNSKENSLAMPA, glas och mässing. 1800-talets andra hälft.
93. MÅNSKENSLAMPA, glas och mässing. 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
2 700 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
94. BORDSPENDYL. Frankrike 1830/40-tal.
94. BORDSPENDYL. Frankrike 1830/40-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
95. BORDSPENDYL. Frankrike 1830-40-tal.
95. BORDSPENDYL. Frankrike 1830-40-tal.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
96. STOLAR, 12 stycken, rokokostil, 1900-tal.
96. STOLAR, 12 stycken, rokokostil, 1900-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
97. BYRÅ, Sverige, 1700-talets sista del. Sengustaviansk.
97. BYRÅ, Sverige, 1700-talets sista del. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
16 800 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
98. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
98. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
99. BÄGARE, silver. Ryssland 1798.
99. BÄGARE, silver. Ryssland 1798.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
100. MATTA. Antik Turkmensk Ensi. 149,5 x 121.
100. MATTA. Antik Turkmensk Ensi. 149,5 x 121.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
101. MATTA. SEMIANTIK KINA. 203 x 122 cm.
101. MATTA. SEMIANTIK KINA. 203 x 122 cm.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
102. GLADYS NILSSON, akvarell.
102. GLADYS NILSSON, akvarell.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
104. Monika Larsen Dennis, " From the painting series, Outing", 2000.
104. Monika Larsen Dennis, " From the painting series, Outing", 2000.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK