Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 554

 
132 föremål
800. Myntkabinett, av Georg Haupt, signerat och daterat 1780. Gustavianskt.
800. Myntkabinett, av Georg Haupt, signerat och daterat 1780. Gustavianskt.
Klubbat pris 
1 500 000 SEK
Utropspris
800 000 - 1 000 000 SEK
785. BYRÅ av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773). Rokoko.
785. BYRÅ av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773). Rokoko.
Klubbat pris 
295 000 SEK
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
795. BYRÅ, av Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Gustaviansk.
795. BYRÅ, av Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Gustaviansk.
Klubbat pris 
200 000 SEK
Utropspris
200 000 - 225 000 SEK
888. STOLAR, tolv stycken snarlika. Gustavianska.
888. STOLAR, tolv stycken snarlika. Gustavianska.
Klubbat pris 
220 000 SEK
Utropspris
150 000 - 170 000 SEK
797. BYRÅ, av Fredrich Iwersson (mästare i Stockholm 1780-1801). Gustaviansk.
797. BYRÅ, av Fredrich Iwersson (mästare i Stockholm 1780-1801). Gustaviansk.
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
840. KARMSTOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
840. KARMSTOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
230 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
810. TEBORD. Marieberg, Pierre Berthevins period 1766-1769. Rokoko.
810. TEBORD. Marieberg, Pierre Berthevins period 1766-1769. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
881. STOLAR, åtta stycken snarlika. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
881. STOLAR, åtta stycken snarlika. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
882. STOLAR, åtta stycken snarlika. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
882. STOLAR, åtta stycken snarlika. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
120 000 - 130 000 SEK
836. MARQUISER, ett par. Louis XVI, 1700-talets slut.
836. MARQUISER, ett par. Louis XVI, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
160 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
843. KARMSTOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
843. KARMSTOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 90 000 SEK
788. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
788. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
140 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
787. BYRÅ, av Christopher Tietze (mästare i Stockholm 1764-1791). Rokoko.
787. BYRÅ, av Christopher Tietze (mästare i Stockholm 1764-1791). Rokoko.
Klubbat pris 
78 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
805. STENBORD. Skåne, daterat 1869.
805. STENBORD. Skåne, daterat 1869.
Klubbat pris 
165 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
786. BYRÅ. Tillskriven Johan Jacob Eisenbletter (ebenist i Stockholm ca 1760). Rokoko.
786. BYRÅ. Tillskriven Johan Jacob Eisenbletter (ebenist i Stockholm ca 1760). Rokoko.
Klubbat pris 
135 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
867. KARMSTOLAR, tre stycken, av Fredrik Ahlström. Sengustavianska.
867. KARMSTOLAR, tre stycken, av Fredrik Ahlström. Sengustavianska.
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
837. BERGERER, ett par, Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
837. BERGERER, ett par, Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
839. BERGERER, ett par. Troligen Italien, 1800-tal.
839. BERGERER, ett par. Troligen Italien, 1800-tal.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
804. STENBORD. Skåne, daterat 1843.
804. STENBORD. Skåne, daterat 1843.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
857. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten.
857. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
870. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten.
870. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
875. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten.
875. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten.
Klubbat pris 
62 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
854. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska.
854. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
890. STOLAR, sex stycken. Gustavianska.
890. STOLAR, sex stycken. Gustavianska.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
866. KARMSTOLAR, ett par, av Ephraim Ståhl (ej signerade). Sengustavianska.
866. KARMSTOLAR, ett par, av Ephraim Ståhl (ej signerade). Sengustavianska.
Klubbat pris 
66 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
844. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
844. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
792. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
792. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
789. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
789. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
869. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska.
869. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
897. STOLAR, tolv stycken samt KARMSTOLAR, ett par. England, ca 1830. Regency.
897. STOLAR, tolv stycken samt KARMSTOLAR, ett par. England, ca 1830. Regency.
Klubbat pris 
68 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
880. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1830-40-tal.
880. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1830-40-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
827. KONSOLBORD, s.k. Console dessert. Louis XVI, 1700-talets slut.
827. KONSOLBORD, s.k. Console dessert. Louis XVI, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
891. KLISMOSSTOL. Omkring år 1800.
891. KLISMOSSTOL. Omkring år 1800.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
790. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft i Lars Nordins art. Rokoko.
790. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft i Lars Nordins art. Rokoko.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
859. KARMSTOLAR, ett par. 1700-talets slut.
859. KARMSTOLAR, ett par. 1700-talets slut.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
860. KARMSTOLAR, ett par. Louis XVI, 1700-talets slut.
860. KARMSTOLAR, ett par. Louis XVI, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
861. KARMSTOLAR, ett par. Louis XVI, 1700-talets slut.
861. KARMSTOLAR, ett par. Louis XVI, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
817. SPELBORD. Tyskland, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
817. SPELBORD. Tyskland, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
801. SKRIVBORD. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
801. SKRIVBORD. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
824. KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete.
824. KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete.
Klubbat pris 
66 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
841. KARMSTOL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
841. KARMSTOL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
62 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
872. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten.
872. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten.
Klubbat pris 
39 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
835. SALONGSGRUPP, fyra delar. Sengustaviansk.
835. SALONGSGRUPP, fyra delar. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
774. SKRIVSKÅP. Tyskland, 1700-talets första hälft.
774. SKRIVSKÅP. Tyskland, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
791. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
791. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
798. BYRÅ, av Anders Lundelius (mästare i Stockholm 1778-1823). Sengustaviansk.
798. BYRÅ, av Anders Lundelius (mästare i Stockholm 1778-1823). Sengustaviansk.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
825. KONSOLBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete i Pehr Ljungs art.
825. KONSOLBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete i Pehr Ljungs art.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
784. RULLKLAFFSEKRETÄR. Sengustavianskt stockholmsarbete.
784. RULLKLAFFSEKRETÄR. Sengustavianskt stockholmsarbete.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
830. SOFFA. Stockholmsarbete 1780-tal. Gustaviansk.
830. SOFFA. Stockholmsarbete 1780-tal. Gustaviansk.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
874. KARMSTOLAR, ett par, sk Sullastolar. Sengustavianska.
874. KARMSTOLAR, ett par, sk Sullastolar. Sengustavianska.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
773. SKÅP. Tyskland, 1700-talets första hälft.
773. SKÅP. Tyskland, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris 
62 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
803. MATBORD. England, ca 1830. Regency.
803. MATBORD. England, ca 1830. Regency.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
794. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
794. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
895. STOLAR, fem stycken. Sengustavianska.
895. STOLAR, fem stycken. Sengustavianska.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
818. SPELBORD. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
818. SPELBORD. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
775. SKÅP. Jämtland. Märkt JJD 1828.
775. SKÅP. Jämtland. Märkt JJD 1828.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
822. BORD. Barockstil, 1800-tal. Delvis äldre delar.
822. BORD. Barockstil, 1800-tal. Delvis äldre delar.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
848. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska.
848. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
793. BYRÅ, av Christian Gotthard Wilkom (mästare i Stockholm 1763-1765 (-69)). Rokoko.
793. BYRÅ, av Christian Gotthard Wilkom (mästare i Stockholm 1763-1765 (-69)). Rokoko.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
850. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska.
850. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
851. KARMSTOLAR, två mycket snarlika.  Gustavianska stockholmsarbeten.
851. KARMSTOLAR, två mycket snarlika. Gustavianska stockholmsarbeten.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
802. MATSALSBORD. England, 1800-tal. Regency.
802. MATSALSBORD. England, 1800-tal. Regency.
Klubbat pris 
195 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
799. SKRIVBYRÅ. Sengustaviansk.
799. SKRIVBYRÅ. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
39 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
856. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska.
856. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
782. SEKRETÄR. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
782. SEKRETÄR. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
838. BERGERE. Louis XVI, 1700-talets slut.
838. BERGERE. Louis XVI, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
908. TABURETTER, fyra stycken. Sengustavianska.
908. TABURETTER, fyra stycken. Sengustavianska.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
864. KARMSTOLAR, ett par. Directoire, omkring år 1800.
864. KARMSTOLAR, ett par. Directoire, omkring år 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
862. KARMSTOLAR, ett par. Danmark, 1700-talets slut.
862. KARMSTOLAR, ett par. Danmark, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
781. SEKRETÄR. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
781. SEKRETÄR. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
853. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten.
853. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
829. SÄNG. Gustaviansk.
829. SÄNG. Gustaviansk.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
828. SOFFA.
828. SOFFA.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
842. KARMSTOL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
842. KARMSTOL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
779. BOKSKÅP, ett par. England, 1800-talets första hälft. Regency.
779. BOKSKÅP, ett par. England, 1800-talets första hälft. Regency.
Klubbat pris 
135 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
783. SEKRETÄR. Sengustavianskt stockholmsarbete.
783. SEKRETÄR. Sengustavianskt stockholmsarbete.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
896. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska.
896. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
903. TABURETTER, ett par. Gustavianska.
903. TABURETTER, ett par. Gustavianska.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
18 000 - 22 000 SEK
809. SYBORD. Sengustavianskt.
809. SYBORD. Sengustavianskt.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
845. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
845. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
813. TIDNINGSSTÄLL, sk Canterbury.
England, 1800-tal.
813. TIDNINGSSTÄLL, sk Canterbury. England, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
847. KARMSTOLAR, ett par. Frankrike, 1700-talets andra hälft. Transition.
847. KARMSTOLAR, ett par. Frankrike, 1700-talets andra hälft. Transition.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
823. KONSOLBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
823. KONSOLBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
819. SPELBORD. Gustavianskt.
819. SPELBORD. Gustavianskt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
873. KARMSTOL. Ephraim Ståhls art. Sengustaviansk.
873. KARMSTOL. Ephraim Ståhls art. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
777. HÄNGSKÅP. Norge. Märkt NNS 1846.
777. HÄNGSKÅP. Norge. Märkt NNS 1846.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
812. BORD. Gustavianskt.
812. BORD. Gustavianskt.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
811. BRICKBORD. Sengustavianskt.
811. BRICKBORD. Sengustavianskt.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
852. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten.
852. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK