Modern Art + Design 608

AUKTION 22 MAJ. Läs mer om auktionen här >
Start kl 12: Glas, keramik, silver, möbler, mattor
Start kl 18: Konst, grafik
Adress: Bukowskis, Berzelii Park 1 i Stockholm.

Visar föremål 1 – 100 av 132
161. SVENSK FORMGIVARE, så kallad stabbestol, 1900-talets början.

Snidad ur ett stycke trä, profilerad kant, ryggstycke med vril. Höjd 100 cm, bredd ca 79 cm.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK

Klubbat pris
19 000 SEK
162. stol, Turin, Italien ca 1900.

Svärtat trä och valnöt, dekor av inläggningar i tenn, koppar, mässing och ben, beslag av hamrad koppar, sitsen klädd med vellum (veläng). Höjd 92 cm.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK

Klubbat pris
163. CARLO BUGATTI, tillskrivet, skrivbord, Turin, Italien ca 1900.

Svärtat trä och valnöt, inläggningar med tenn, koppar, mässing, tenn och ben, sarg med lådor, stämplad med firmamärke: A.O HEDBLOM ETABL 1878 MÖBELAFFÄR HUDIKSVALL. Längd 124 cm, bredd 82 cm, höjd 77,5 cm.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK

Klubbat pris
13 000 SEK
164. CARL ELMBERG, och K M Westerberg, lykta med arm, "Dianalyktan", Näfveqvarns bruk.

Gjutjärn med cylindrisk med genombruten stiliserad dekor, invändig pappersskärm. Höjd 40 cm, diameter 22 cm, armens längd 55 cm, höjd 39 cm.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK

Klubbat pris
14 000 SEK
165. ANNA PETRUS, trädgårdsurnor, ett par "Blomkruka nr 1" Näfveqvarns Bruk.

Gjutjärn, cylindriska med reliefdekor. Höjd 21 cm, diameter 24 cm.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK

Klubbat pris
40 000 SEK
166. FOLKE BENSOW, "Parkbänk Nr 1", Näfveqvarns Bruk.

Svartmålat gjutjärn med reliefdekor av palmetter, sits av brunmålade träplank, längd 149 cm, bredd 66 cm, höjd 53 cm.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK

Klubbat pris
22 000 SEK
167. FOLKE BENSOW, "Parkbänk Nr 1", Näfveqvarns Bruk.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK

Klubbat pris
22 000 SEK
168. IVAR JOHNSSON, trädgårdsurnor, 7 st, "Faunurnan", Näfveqvarns Bruk.

Svartmålat gjutjärn, uppsvängda hänklar, livet med reliefdekor av figurer. Höjd 38 cm, diameter 44,5 cm inkl hänklar.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK

Klubbat pris
60 000 SEK
169. FOLKE BENSOW, bord "Trädgårdsmöbeln Näfverqvarns n:r 10", Näfveqvarns Bruk.

Svartlackerat gjutjärn, sekundär skiva av kolmårdsmarmor, höjd 74 cm, längd 113 cm, bredd 63 cm.

Utropspris
35 000 - 40 000 SEK

Klubbat pris
130 000 SEK
170. JOSEF LORENZL, skulptur, Österrike, Art Déco.

Grönpatinerad brons, dansös, signerad Lorenzl på fotplattan, monterad på kolonnformad sockel. Höjd 50 cm (skulpturen höjd 30,5 cm).

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK

Klubbat pris
22 000 SEK
171. EDWARD HALD, och ERIK TIDSTRAND, taklampa, Swedish Grace, Orrefors 1920-30-tal.

Förtennad, tre ljuspunkter, satinslipad blåtonad glasskärm. Stomme Erik Tidstrand. Diameter 52 cm, total höjd ca 75 cm.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK

Klubbat pris
20 000 SEK
172. LARS HOLMSTRÖM, takarmatur, Arvika, Swedish Grace.

Mässing, gjutjärn och frostat glas, tre ljuspunkter, märkt Lars Holmström Arvika. Diameter 60 cm, höjd ca 17 cm

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK

Klubbat pris
24 000 SEK
173. ULLA FOGELKLOU-SKOGH, spegel, Ystad-Tenn (Ystad-Brons), 1940.

Ramen med graverad dekor av kvinno- och mansfigurer, stämplad med firmastämpel samt YSTAD-TENN UFS O8. 70,5 x 37 cm

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK

Klubbat pris
19 000 SEK
174. AXEL EINAR HJORTH, tillskriven, byrå, furu, Nordiska Kompaniet 1930-tal.

Furu, tre lådor med draghandtag, medformade profilerade ben. Mått 90 x 45 cm, höjd 80 cm.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK

Klubbat pris
80 000 SEK
175. AXEL EINAR HJORTH, tillskriven, byrå, furu, Nordiska Kompaniet 1930-tal.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK

Klubbat pris
60 000 SEK
176. AXEL EINAR HJORTH, bord, sannolikt modell "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.

Syrabetsad furu, kvadratisk skiva, märkt med krita: Mod. Lovö samt Utö (?). 50 x 50 cm, höjd 50,5 cm.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK

Klubbat pris
46 000 SEK
177. AXEL EINAR HJORTH, soffa "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.

Betsad furu, lös tygklädd dyna. Längd ca 130 cm, djup 43 cm, höjd 78,5 cm, sitthöjd ca 38,5 cm.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK

Klubbat pris
65 000 SEK
178. AXEL EINAR HJORTH, stolar, 4 st, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.

Betsad furu. Höjd 80 cm.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK

Klubbat pris
36 000 SEK
179. OSCAR NILSSON, skåp, utfört av snickarmästare Gustav Bouvin för Stockholms Stads Hantverksförening 1939.

Teak, tre dörrar med geometriskt rutmönster i relief, inredning med hyllplan och lådor, mässingsbeslag, etikettmärkt, höjd 141 cm, bredd 120 cm, djup 41 cm.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK

Klubbat pris
22 100 SEK
180. CARL HÖRVIK, skrivbord och stol, Nordiska Kompaniet, för Stockholmsutställningen 1930.

Palisander, hurts med tre lådor, invändigt grönlaserade, skivans ena sida fällbar, tänkt plats för skrivmaskin, invändigt klädd med grön mocka-velour, kortsida med utdragbar skrivskiva. Märkt med metallbricka AB NORDISKA KOMPANIET R 34512 C22246. Längd 115 cm inklusive handtag, djup 57 cm cm, höjd 62 -85 cm, öppen, höjd 74 cm. Stol, palisander, rundad sits och svängd rygg, stoppad sits och rygg med ljust grön sammetsklädsel, märkt med metallbricka AB NORDISKA KOMPANIET R 34513-C22246.

Utropspris
125 000 - 150 000 SEK

Klubbat pris
181. garnityr, Firma Svenskt Tenn, Stockholm ca 1928.

Handspegel, modell nr 508, signerad NF, längd 23 cm, rund ask med diskuskastare, diameter 8 cm, höjd 4 cm, en vas med motiv från Edens lustgård, höjd 10 cm, en sigillstamp med mansfigur på boll ( ostämplad) höjd 13 cm.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK

Klubbat pris
182. ESTRID ERICSON, burk med lock, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1936.

Tenn, cylindrisk med mässingskodda kanter, flätad reliefdekor, stämplad med änglamärket Stockholm k8. Höjd 12,3 cm, diameter 11,2 cm.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK

Klubbat pris
20 000 SEK
183. ESTRID ERICSON, burk med lock, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1952.

Tenn, cylindrisk med mässingskodda kanter, flätad reliefdekor, stämplad med änglamärket Stockholm B9. Höjd 11,8 cm, diameter 11,2 cm.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK

Klubbat pris
26 000 SEK
184. ESTRID ERICSON, ishink, Svenskt Tenn, Stockholm 1956, modellnummer 2664,

Lockknopp med agat, stämplad med änglamärket Svenskt Tenn F8. Höjd 16,5 cm, diameter 20 cm. Modellen formgiven år 1955 och har modellnummer 2664, den utfördes med olika typer av lockknopp och hänklar enligt Svenskt Tenns arkiv.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK

Klubbat pris
8 000 SEK
185. NILS FOUGSTEDT, troligen, skrin, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1944.

Tenn med mässingskant, lockknopp av nefrit, stämplad med änglamärket Stockholm S8, 22,5 x 13 cm, höjd 8 cm.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK

Klubbat pris
8 000 SEK
186. ANNA PETRUS, skulptur, lejon, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1960.

Tenn, stämplad med änglamärket Stockholm k9. Höjd 15 cm, längd 17 cm, bredd ca 10,5 cm.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK

Klubbat pris
21 000 SEK
187. ESTRID ERICSON, skrin, tenn och agat, Stockholm 1975.

Tenn, oregelbunden form, lock med infälld agat, stämplat med änglamärket Stockholm A10, 33 x 14,5 cm, höjd 7,5 cm.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK

Klubbat pris
36 000 SEK
188. JOSEF FRANK, spegel, Firma Svenskt Tenn, 1930-40-tal.

Ram av mässing, svängbar montering, höjd 150 cm, bredd 50 cm.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK

Klubbat pris
30 000 SEK
189. ESTRID ERICSON, spegel, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1951.

Tenn, i form av lagerkrans. Stämplad med änglamärket Stockholm A9, diameter 50,5 cm.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK

Klubbat pris
44 000 SEK
190. ESTRID ERICSON, spegel, Firma Svenskt Tenn, Stockholm sannolikt 1952.

Ram med lagerbladskrans av tenn, stämplat med änglamärket SVENSKT TENN STOCKHOLM B9 (?). Diameter 63 cm.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK

Klubbat pris
71 000 SEK
191. FIRMA SVENSKT TENN, spegel, Stockholm 1928, variant av modell 1069.

Kvadratisk med ram av tenn, hörnen med dekor av mässing, stämplad med änglamärket Stockholm B8. 40,5 x 40,5 cm.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK

Klubbat pris
16 000 SEK
192. JOSEF FRANK, karmstolar, ett par, Firma Svenskt Tenn, 1900-talets mitt, modell 966.

Mahogny, stoppad sits och hästskoformad överliggare, klädd i ljusgrön/beige sammetsplysch.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK

Klubbat pris
16 000 SEK
193. JOSEF FRANK, byrå, Firma Svenskt Tenn, sannolikt 1950-tal.

Mahogny, inlagd kantdekor av buxbom, sex lådor ovan hyllplan. Längd 110 cm, djup 45 cm, höjd 85 cm. Nyckel finns.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK

Klubbat pris
34 000 SEK
194. JOSEF FRANK, soffa, tresits, Firma Svenskt Tenn, modell 3031.

Klädd i rosa sammet, lösa plymåer klotformade ben av betsad bok. Längd 220 cm, djup 96 cm, höjd 85 cm (sitthöjd 45 cm).

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK

Klubbat pris
30 000 SEK
195. JOSEF FRANK, soffa, tresits, Firma Svenskt Tenn, modell 3031.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK

Klubbat pris
48 000 SEK
196. JOSEF FRANK, golvlampor, ett par, modell 2368, Firma Svenskt Tenn.

Mässing, svängd arm på rund fot, tre ljuspunkter, plisserad textilskärm. Höjd 160 cm.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK

Klubbat pris
16 000 SEK
197. JOSEF FRANK, skrivbord, Firma Svenskt Tenn, 1900-talets mitt, modell 1160.

Mahogny, tre utdragslådor, höjd 74 cm, 170 x 65 cm.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK

Klubbat pris
38 000 SEK
198. JOSEF FRANK, karmstol, Firma Svenskt Tenn, modell 880.

Mahogny, stoppad sits, rygg och armlän, lös sittdyna, mönstrad grön tygklädsel.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK

Klubbat pris
9 000 SEK
199. JOSEF FRANK, vitrinskåp, Firma Svenskt Tenn, modell B 2217.

Mahogny, på höga ben, skåp med spegelglas bakom tre hyllplan. Höjd 162 cm, bredd 82 cm, djup 33 cm. Nyckel finns.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK

Klubbat pris
44 000 SEK
200. FIRMA SVENSKT TENN, kandelabrar, ett par, sannolikt ritade av Josef Frank, 1940-50-tal.

Centralfot med armar för 16 ljus, höjd ca 81 cm, foten fylld.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK

Klubbat pris
22 000 SEK
201. JOSEF FRANK, gungstol, Firma Svenskt Tenn, modell 2220, 1950/60-tal.

Stomme av ek, sits och rygg i grönt läder med pärlspik, höjd 76 cm.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK

Klubbat pris
7 000 SEK
202. JOSEF FRANK, kandelabrar, ett par, mässing, Firma Svenskt Tenn, 1950-tal, modell 2663.

Fyra löstagbara armar, koniskt ben, fyrsidig fot, tillplattade kulfötter. Höjd 40,5 cm.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK

Klubbat pris
24 000 SEK
203. AXEL EINAR HJORTH, bord, "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, 1929.

Skiva av sandsten, märkt med metallbricka: AB NORDISKA KOMPANIET NK R 33848 - 10 6 29, mått 74,5 x 45 cm, höjd 56 cm.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK

Klubbat pris
130 000 SEK
204. AXEL EINAR HJORTH, bokhylla, "Oh boy" Nordiska kompaniet, 1929.

Fanerad med björk och bonad björk, brickmärkt NK R 33929 - 23 9 29, höjd 150 cm, bredd 119, djup 28 cm.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK

Klubbat pris
18 000 SEK
205. AXEL EINAR HJORTH, bord "Mora", Nordiska Kompaniet, 1930, beställt av Stockholmsutställningen 1930.

Ovalt, bemålad och snidad furu, skiva med räfflad kant, sekundärt bemålad med lasyr i grått, svart ben, räfflad fot i svart och ockra, märkt med metallbricka NORDISKA KOMPANIET R 34552 - 15 3 30. Längd 50 cm, bredd 36 cm, höjd 60,5 cm.

Utropspris
200 000 - 250 000 SEK

Klubbat pris
330 000 SEK
206. AXEL EINAR HJORTH, skåp "Bertil", Nordiska Kompaniet 1934.

Fanerat med gonzales-alves, inredning i bonad björk, tre dörrar, inredning med hyllplan och fem lådor, märkt med metallbricka NK R 37816 - 16 6 34. Höjd 140 cm, längd 146 cm, djup 48 cm. Nyckel finns.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK

Klubbat pris
61 000 SEK
207. AXEL EINAR HJORTH, bord, Nordiska Kompaniet, 1937.

Palisander, fyrdelad centralfot, brickmärkt NK R 40275 - C 7 6 37. Diameter 70 cm, höjd 55,5 cm.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK

Klubbat pris
36 000 SEK
208. SYLVIA STAVE, vas, CG Hallberg, Stockholm 1930-tal.

Klotformad med dekor av horisontella ränder och hänklar, kraftig utvikt mynning, monterad på svärtad träsockel. Stämpelmärkt CG HALLBERG. Höjd ca 22 cm.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK

Klubbat pris
4 300 SEK
209. vas, Danmark 1930-tal.

209. vas, Danmark 1930-tal.

Patinerad brons, stämplad DENMARK JUST B 2367. Höjd 23 cm.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK

Klubbat pris
210. Erik Tidstrand, bordslampor, ett par, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.

Förkromad metall, skärm och ben i vinröd lack, höjd 19 cm.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK

Klubbat pris
22 000 SEK
211. NORDISKA KOMPANIET, golvlampa, Nordiska Kompaniet, Stockholm 1950-tal.

Rödlackerad metall, vit glasskärm, stämpelmärkt undertill, vändbar skärm. Höjd 140 cm, metallskärmens diameter ca 41 cm.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK

Klubbat pris
4 000 SEK
212. ERIC GRATE, brasgaller, järnsmide, 1930-tal, utfört av P Ingvarsson.

Bredd 109 cm, djup 41 cm, höjd 78,5 cm.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK

Klubbat pris
50 000 SEK
213. BJÖRN TRÄGÅRDH, fåtölj, Firma Svenskt Tenn 1930-tal.

Sits klädd i textil med lös dyna, bas och fötter i svärtat trä, höjd 61 cm, djup 73 cm, bredd 71 cm.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK

Klubbat pris
30 000 SEK
214. UNO ÅHRÉN, eller BJÖRN TRÄGÅRDH, skåp, Firma Svenskt Tenn 1930-tal.

Rektangulärt, svartlackerat, två dörrar, inredning med hyllplan. Längd 100, bredd 35, höjd 80 cm. Nyckel finns.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK

Klubbat pris
47 000 SEK
215. HARALD ELOF NOTINI, golvlampa, Böhlmarks lampvarufabrik, Stockholm 1930-tal.

Stomme i vitmetall, svartlackerade detaljer, en ljuspunkt, höjd 124 cm, skärmens diameter 38,5 cm.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK

Klubbat pris
20 000 SEK
216. HARALD ELOF NOTINI, golvlampa, Böhlmarks Lampvarufabrik, Stockholm 1930-tal.

Vitmetall, fyra ljuspunkter, delvis lackerad i korallrött och svart, kupad skärm i lackerad plåt och blästrad glasskiva. Höjd ca 160 cm, diameter 50 cm.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK

Klubbat pris
51 000 SEK
217. AXEL EINAR HJORTH, soffa, "Typenko", Nordiska Kompaniet 1932.

Svartlackerad stomme av björk, armstöd av förnicklade stålrör, förvaring under stoppat lock, lös dyna och ryggplymåer, undertill brickmärkt NK R 36099 - C 13 8 32. Längd 210 cm, djup 90 cm, sitthöjd ca 38 cm.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK

Klubbat pris
70 000 SEK
218. AXEL EINAR HJORTH, bord, "Typenko", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.

Rund glasskiva med blästrad kant, pelarfot av stål. Höjd 60. Diameter 100 cm.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK

Klubbat pris
130 000 SEK
219. AXEL EINAR HJORTH, bord, "Record", Nordiska Kompaniet, 1933.

Stomme av stålrör med två skivor fanerade i björk med kantbård av makassar, brickmärkt NK R 36927 – C 12733, höjd 64 cm, diameter 57-80 cm.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK

Klubbat pris
85 000 SEK
220. OSCAR NILSSON, tillskrivet, skåp, Sverige 1940-tal.

Ek, front och sidor med geometrisk dekor i relief. Höjd 145 cm, längd 143 cm, djup 53,5 cm.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK

Klubbat pris
76 000 SEK

Gultonat glas, flätad rotting, mässingsfäste. Höjd ca 55, inklusive fäste ca 105 cm, diameter ca 45 cm.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK

Klubbat pris
60 000 SEK
222. SVENSK FORMGIVARE, taklampor, ett par, Sverige 1930-40-tal.

Gultonat glas, flätad rotting, mässingsfäste. Höjd ca 52, diameter ca 35 cm, höjd inklusive fattning ca 172 och 182 cm.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK

Klubbat pris
26 000 SEK
223. CARL-AXEL ACKING, skåp, snickarmästare Hjalmar Jackson, Stockholm Stads Hantverksförening, 1930-40-tal.

Mahogny med flera träslag, sargen med romboida inläggningar, inredning med hyllplan samt nio lådor med draghandtag av mässing. Stämplad HJJ samt Stockholm Hantverksförenings emblem med S:t Erik. Höjd 133 cm, bredd 102 cm, djup 40 cm. Nyckel finns.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK

Klubbat pris
22 000 SEK
224. BRUNO MATHSSON, karmstol för firma Karl Mathsson, Värnamo 1944.

Böjträ av bok, klädd med flätad sadelgjord. Etikettmärkt: Bruno Mathsson Firma Karl Mathsson Made in Värnamo Sweden, handsignerad KM 44 och Bruno Mathsson Möbler. Lösa dynor med röd mönstrat originaltyg.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK

Klubbat pris
9 500 SEK
225. BRUNO MATHSSON, sängbord, ett par, vägghängda, Firma Karl Mathsson, Värnamo, 1941, Swedish Modern.

Mahognyfanerade, öppen hylla med en låda, märkta med pappersetikett: Bruno Mathsson, med bläck: komp BM 1941, Tillv Karl Mathsson, Värnamo med bläck: KM 41 samt Eric Gustafsson (beställare?), 50 x 33 cm, höjd 10 cm. Nyckel finns.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK

Klubbat pris
32 000 SEK
226. HANS BERGSTRÖM, golvlampa, Swedish Modern, Ateljé Lyktan, Åhus 1940-tal.

Stomme av mässing, tygskärm med dekor av lagerkrans i mässing, höjd 172 cm.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK

Klubbat pris
20 000 SEK
227. HANS BERGSTRÖM, taklampa, "Bisvärmen", modell nr 90, Ateljé Lyktan, 1940-tal.

Stomme i mässing med 18 ljuspunkter, blomformade skärmar, invändigt vitlackerade, höjd 82 cm.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK

Klubbat pris
20 000 SEK
228. HANS BERGSTRÖM, taklampa, Ateljé Lyktan, Åhus 1940-tal.

Genombruten mässing, stämplade Ateljé Lyktan Åhus, skärmarnas höjd 28 cm, takfästets bredd 77,5 cm.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK

Klubbat pris
229. JOHN KANDELL, sideboard, 5 delar, utfört av snickarmästare David Sjölinder, Stockholm ca 1949.

Mahogny, fyra tillhörande bord, tre lådor i sargen, längd 161, djup 46 cm, höjd 55 cm.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK

Klubbat pris
24 000 SEK
230. JOHN KANDELL, tak/bordslampor, ett par, Sverige 1950-tal.

Stomme i ek, lamphållare av mässing, skärmar av opakt glas. Höjd 50 cm.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK

Klubbat pris
42 000 SEK
231. JOHN JONSSON, gesällskåp, godkänt av Stockholms Stads Hantverksförening 1939.

Palisander, välvda dörrar, inredning med lösa hyllplan samt lådor i lönn och bok, kannelerade och överkragade ben, toppen med inläggningar i vitmetall, signerat John Jonsson 1939 samt brännmärkt Stockholms Stads Hantverksförening, höjd 143,5 cm bredd 89 cm, djup 41 cm. Nyckel finns.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK

Klubbat pris
24 000 SEK
232. TORE AHLSÉN, golvlampa, "Napoleon vid Nilen", sannolikt Nordiska Kompaniet, 1940-50-tal.

Fot av svartpatinerad brons, handtag i form av Napoleons hatt, flyttbar lamphållare med vit tygskärm. Höjd ca 203 cm.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK

Klubbat pris
6 000 SEK
233. AXEL LARSSON, soffa, Stockholms Stads Hantverksförening, 1950-tal.

Stoppad sits och rygg klädd i grå sammet, åttakantiga ben i mahogny, höjd 81 cm, bredd 180 cm.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK

Klubbat pris
20 000 SEK
234. CARL-AXEL ACKING, taklampa, Swedish Modern, 1950-tal.

Kupa av vitt frostat glas, kedjor och detaljer i mässing, höjd 38 cm, diameter ca 40 cm, total höjd ca 104 cm.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK

Klubbat pris
16 000 SEK
235. soffbord, Gustavsberg 1958.

Emaljskiva i rött och svart med geometrisk dekor, ben i stål, signerat Breger 58, höjd 31 cm, längd 100 cm, bredd 50 cm.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK

Klubbat pris
236. GRETA MAGNUSSON GROSSMAN, golvlampa, "G-33" (Grasshopper), Bergboms, Malmö 1950-tal.

Svartlackerad metall, märkt invändigt G-33 BERGBOM MAX 25W, höjd 124 cm.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK

Klubbat pris
30 000 SEK
237. GRETA MAGNUSSON GROSSMAN, golvlampa "G-33", (Grasshopper), Bergboms, Malmö 1950-tal.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK

Klubbat pris
40 000 SEK
238. GRETA MAGNUSSON GROSSMAN, golvlampa, "G-33" (Grasshopper), Bergboms, Malmö 1950-tal.

Lackerad i blått och benvitt, skärmen stämplad invändigt G-33 BERGBOM MAX 25 W. Höjd 124 cm.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK

Klubbat pris
40 000 SEK

Stoppade, grön klädsel i sammetsplysch, räfflade fötter av lövträ.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK

Klubbat pris
26 000 SEK
240. SVENSK FORMGIVARE, soffa, sannolikt 1950-tal.

Klädd i grön sammetsplysch, räfflade ben av lövträ. Längd 147 cm, höjd 79 cm.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK

Klubbat pris
10 000 SEK
241. GRETA MAGNUSSON GROSSMAN, golvlampa, "G-10", Bergboms, Malmö 1950-tal.

Mässing, justerbar skärm och fot av svartlackerad metall, märkt G-010, höjd 139 cm.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK

Klubbat pris
8 000 SEK
242. JOHNNY MATTSSON, skulpturer, 2 stycken, unika, Gävle, ca 1950.

Teak, ”Madonna”, en stiliserad kvinnofigur på fyrsidig träsockel, en stiliserad häst, båda med ristad signatur JM. Höjd 46 cm, respektive 28 cm.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK

Klubbat pris
19 000 SEK
243. FOLKE OHLSSON, fåtöljer, ett par, "Scissor chair", Svenska Möbelfabrikerna Bodafors 1961.

Stomme i ek, sitsar klädda i grå samt brun textil, brännmärkta, höjd 75 cm.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK

Klubbat pris
22 000 SEK
244. HANS-AGNE JAKOBSSON, takarmatur, Markaryd 1960-70-tal, modell T 363/12.

Mässing, raster av guldfärgad plast, tolv ljuspunkter. Etikettmärkt, 104 x 76, höjd 117,5 cm.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK

Klubbat pris
34 000 SEK
245. MODERNISTISK FORMGIVARE, bordslampor, ett par, ca 1955.

Fot av mässing, benet med brunt läder, skärm med gles linneväv med applicerade bitar av skiffer, under foten märkta med stämpel LR (?) Höjd totalt ca 65 cm, diameter ca 39 cm.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK

Klubbat pris
46 000 SEK
246. MODERNISTISK FORMGIVARE, fåtöljer, ett par, sannolikt 1939.

Klädda i brun sammetsplysch, läderklädda knappar i rygg och nedtill, svängda fötter av betsat lövträ.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK

Klubbat pris
210 000 SEK
247. MODERNISTISK FORMGIVARE, soffa, sannolikt ca 1939.

Klädd i brun sammetsplysch, läderklädda knappar i rygg och nedtill, svängda fötter av betsat lövträ. Längd 192 cm, höjd 73 cm.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK

Klubbat pris
60 000 SEK
248. ASEA, golvlampor, ett par, Sverige 1950-tal.

Fot i svartlackat stål, ljusarm i mässing, textilskärm, märkta ASEA, höjd 138 cm.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK

Klubbat pris
15 000 SEK
249. IB KOFOD LARSEN, fåtölj, "Sälen", Olof Persson Möbler, Jönköping 1950-60-tal.

Stomme av teak, klädd i brunt läder, lös stoppad plymå. Sitthöjd ca 38 cm.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK

Klubbat pris
55 000 SEK
250. Svenska Slöjdföreningens tidskrift, Form, årgång 1941-62.

Inbundna i grönt klotband.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK

Klubbat pris
6 500 SEK
251. SIGNE PERSSON-MELIN, urna, "Barca", Skånska Klockgjuteriet AB, Hannas 1999.

Grönpatinerad brons, reliefdekor med bladverk, mått 49 x 29,5 cm, höjd 24,5 cm.

Utropspris
35 000 - 40 000 SEK

Klubbat pris
44 000 SEK
252. SIGNE PERSSON-MELIN, urna, "Barca", Skånska Klockgjuteriet AB, Hannas 1999.

Utropspris
35 000 - 40 000 SEK

Klubbat pris
44 000 SEK
253. CHARLOTTE PERRIAND, soffbord, Ateliers Jean Prouvé, Frankrike ca 1962.

Mahogny, ben av svartlackerat stål. Längd 140 cm, bredd 53 cm, höjd 37 cm.

Utropspris
300 000 - 325 000 SEK

Klubbat pris
300 000 SEK
254. JEAN PROUVÉ & CHARLOTTE PERRIAND, dagbädd med sidobord, "Scal No 450" "Antony", Frankrike, ca 1954.

Stomme av svartlackerad plåt, djupstoppad madrass med pöl, klädd i svart canvas, utfällbart sidobord. Längd 190 cm, bredd 80 cm, höjd 26 cm.

Utropspris
125 000 - 150 000 SEK

Klubbat pris
92 000 SEK
255. SERGE MOUILLE, golvlampa, Ateliers Serge Mouille Frankrike cirka 1953.

Svart och offwhite-lackerad, beslag av mässing, ställbar skärm. Höjd stativet ca 157 cm.

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK

Klubbat pris
100 000 SEK
256. ADOLF RELLING & SIGURD RESELL, karmstolar, ett par "56/2 Bambi-serien", Rastad & Relling, Norge 1950-60-tal.

Utförda av Gustav Bahus Eft. Bergen, Teak och svart läder. Sitthöjd 33-35 cm

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK

Klubbat pris
28 000 SEK
257. ADOLF RELLING & SIGURD RESELL, karmstolar, ett par "56/2 Bambi-serien", Rastad & Relling, Norge 1950-60-tal.

Utförda av Gustav Bahus Eft, Bergen. Teak och brunt läder. Sitthöjd 33-35 cm.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK

Klubbat pris
34 000 SEK
258. bordslampa, modell 9222, Taito Oy Finland.

Perforerad skärm och fot i svartlackad metall, ställbar arm i mässing, märkt TAITO 9222, höjd ca 43 cm.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK

Klubbat pris
259. TAPIO WIRKKALA, bord, "X-leg table", Asko, Finland.

Benställning av alm, brännstämplat Tapio Wirkkala, Asko, Finland, sekundär härdad glasskiva 124 x 66 cm, stommens längd 85, bredd 38,5, höjd 46 cm.

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK

Klubbat pris
80 000 SEK
260. POUL HENNINGSEN, bordslampa, Louis Poulsen, Danmark, "PH-3" PATENTED, ca 1928-33.

Bärnstensfärgade glasskärmar, brunpatinerad benställning, benet med genomgående tryckknapp av bakelit, märkt PH-3 PATENTED. Höjd 45 cm, övre skärmens diameter 33 cm.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK

Klubbat pris
30 000 SEK