Important Spring Sale 617

1155 föremål
103. KANDELABRAR, ett par, sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
109. KANDELABRAR, för två ljus, ett par, sengustaviansk stil, 1800-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
113. CASOLETTER, för ett ljus, ett par, Louis XVI-stil, omkring år 1900.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
116. LJUSSTAKAR, ett par, Louis XVI, 1700-talets slut.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
119. LJUSSTAKAR, ett par, empire, Ryssland, 1820-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
120. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, omkring år 1800, Directoire.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
121. LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
125. NATTLJUSSTAKE, för två ljus, senbarock, 1700-talets början.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
127. GOLVUR, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
131. BORDSUR, av Petter Ernst, Stockholm 1753-54, senbarock.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
135. BORDSPENDYL, Paris, 1800-talets början.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
136. BORDSPENDYL, empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
137. BORDSPENDYL, Paris, 1800-talets början.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
138. BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets början, empire.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
139. BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets början, empire.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
140. BORDSPENDYL, 1800-talets början, empire.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
141. BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets början, empire.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
142. BORDSPENDYL, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
143. BORDSUPPSATS, Frankrike, 1800-talets början, empire.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
144. UPPSATSSKÅLSFOT, Frankrike, 1800-talets början, empire.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
145. URNOR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, empire.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
147. URNA med LOCK, sengustaviansk, 1800-talets början.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
148. URNA, Älvdalen, 1800-talets början.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
149. URNOR, ett par, Älvdalen, 1800-talets början.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
150. SKÅL PÅ FOT, Älvdalen omkring år 1800, sengustaviansk.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
151. SMÖRASK MED LOCK, Älvdalen, 1800-talets början.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
153. BORDSSKULPTURER, ett par, 1700-tal, troligen Italien.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
154. BORDSSKULPTURER, ett par, Frankrike, omkring 1825.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
155. SKRIVSTÄLL, empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
156. GLÖDFAT, daterat 1784.
156. GLÖDFAT, daterat 1784.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
157. DOSA MED LOCK, Italien, 1800-tal.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
159. RESESOLUR, Butterfield, Paris, 1700-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
160. SKULPTUR, Sydeuropa, 1700-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
161. SKULPTURER, öldelfiner, omkring år 1800.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
163. HÄSTSKULPTUR, Sverige, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
165. FONTÄNSKULPTUR, efter antiken, omkring år 1900.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
166A. ALBERT EINSTEIN (1879-1955), två brev daterade 1938.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
174. Peter Ohlijn, kaffekanna, silver Karlskrona 1780. Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
175. Jacob Kolb, kaffekanna, silver Augsburg 1779-1781. Rokoko.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
181. Isak Sauer, gräddsnäcka, silver, Stockholm 1765. Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
191. Jacob Lampa, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1772. Rokoko.
Klubbat pris
150 000 SEK
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
197. James Ker, salvers, ett par, silver, Edinburgh, 1739-1740.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK