Skandinaviskt svalt

358 föremål
VÄGGLAMPOR, ett par, Asea.
VÄGGLAMPOR, ett par, Asea.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BEN AF SCHULTEN, Golvlampa, BS 812, Artek.
Klubbat pris
395 EUR
Utropspris
300 EUR
KAARE KLINT, fåtöljer ett par, "Safari".
Klubbat pris
4 265 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LOVE ARBÉN. STOLAR, 4 st. Lammhults Möbler "Aron".
Klubbat pris
6 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
EINAR BÄCKSTRÖM, bordslampa, modell '5013'.
Klubbat pris
7 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
REY URBAN, fat, sterlingsilver, Stockholm, 1982, 346 gram.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JONAS BOHLIN, skåp, 2 st,  "Cell", formgivna 1999.
Klubbat pris
4 252 SEK
Utropspris
3 000 SEK
DAGBÄDD, Englesson.
DAGBÄDD, Englesson.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATS THESELIUS, soffa "Ruben".
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ARNE VODDER, tillskriven, soffa, Danmark 1950-60-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
JOHANNES ANDERSEN, soffbord, Trensum, 1960-tal.
Klubbat pris
4 920 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SIDOBORD, ett par, Svensk Möbelindustri SMI, 1960-tal.
Klubbat pris
4 250 SEK
Utropspris
2 500 SEK
VERNER PANTON, bord, 'Cone Table', Frem Røjle, Danmark.
Klubbat pris
7 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JOSEF FRANK, TAKLAMPA, Firma Svenskt Tenn, modell 2560.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GUNNAR NYLUND, vas, stengods. Rörstrand.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ARNE NORELL, fåtöljer, ett par, "Sirocco", 1960/70-tal.
Klubbat pris
20 005 SEK
Utropspris
12 000 SEK
ARNE VODDER, matbord, Danmark, 1960-tal.
Klubbat pris
24 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ARNE VODDER, stolar, 8 st, Sibast, Danmark, 1960-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
ARNE VODDER, sideboard, Danmark, 1960-tal.
Klubbat pris
23 700 SEK
Utropspris
20 000 SEK
SPEGEL, Fröseke, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
JONAS BOHLIN, stol, "Concrete", Källemo AB, Värnamo.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KARMSTOLAR, ett par, troligen Danmark, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATGRUPP, 5 delar, Danmark, 1950/60-tal.
Klubbat pris
6 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JOSEF FRANK, taklampa modellnummer 2444, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ERIK HÖGLUND, kandelaber, smide och glas, Boda.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAKLAMPA, glas, vetri Murano, Italien, sent 1900-tal.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BERTIL VALLIEN, ljuskrona, smidesjärn och glas, Boda Smide.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPA, Frank Bentler, Danmark, 1960-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
WIKTOR BERNDT, taklampa, Swedish Crystal, 1950/60-tal.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CARL-HARRY STÅLHANE, skål, stengods, Rörstrand.
Klubbat pris
2 077 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SÄNGBORD, Funkis 1930-tal.
SÄNGBORD, Funkis 1930-tal.
Klubbat pris
400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ASPLUND, "Belle Coat Rack", klädhängare, 2016.
Klubbat pris
2 750 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STÅBORD, "Oas", Lundbergs Möbler, 2000-tal.
Klubbat pris
900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, 1950/60-tal.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ALVAR AALTO, pall "X600", Artek.
Klubbat pris
640 EUR
Utropspris
400 EUR