Kan inte nå servern

Design + Art Helsinki F188

 
374 föremål
ENRICO BAJ, "PETITE FAMILLE".
ENRICO BAJ, "PETITE FAMILLE".
Klubbat pris 
9 400 EUR
Utropspris
800 - 1 200 EUR
RAFAEL WARDI, "TVÅ KVINNOR".
RAFAEL WARDI, "TVÅ KVINNOR".
Klubbat pris 
31 200 EUR
Utropspris
8 000 - 12 000 EUR
ERNST METHER-BORGSTRÖM, "SEINE".
ERNST METHER-BORGSTRÖM, "SEINE".
Klubbat pris 
4 205 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
LIISA VITALI, RING, 14K guld. Helsingfors 1969.
LIISA VITALI, RING, 14K guld. Helsingfors 1969.
Klubbat pris 
1 200 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
RICHARD NONAS, UTAN TITEL.
RICHARD NONAS, UTAN TITEL.
Klubbat pris 
4 500 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
REIDAR SÄRESTÖNIEMI, "LAPIN KUKKO".
REIDAR SÄRESTÖNIEMI, "LAPIN KUKKO".
Klubbat pris 
5 800 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, FÅTÖLJ, "Karuselli", Haimi, 1970-tal.
YRJÖ KUKKAPURO, FÅTÖLJ, "Karuselli", Haimi, 1970-tal.
Klubbat pris 
4 200 EUR
Utropspris
1 300 - 1 500 EUR
RUT BRYK, relief, keramik, signerad Bryk.
RUT BRYK, relief, keramik, signerad Bryk.
Klubbat pris 
7 700 EUR
Utropspris
2 300 - 2 500 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, VAS, signerad KS. Arabia, ca 1960.
KYLLIKKI SALMENHAARA, VAS, signerad KS. Arabia, ca 1960.
Klubbat pris 
10 200 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
ARVO SIIKAMÄKI, brons, signerad 1/2, 2012.
ARVO SIIKAMÄKI, brons, signerad 1/2, 2012.
Klubbat pris 
2 550 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
OILI MÄKI, rya. Ca 165x249 cm.
OILI MÄKI, rya. Ca 165x249 cm.
Klubbat pris 
1 061 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ALVAR AALTO, vas, "Savoy" signerad Karhula 22 IX 37.
ALVAR AALTO, vas, "Savoy" signerad Karhula 22 IX 37.
Klubbat pris 
11 700 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
ERNST METHER-BORGSTRÖM, "KOMPOSITION II".
ERNST METHER-BORGSTRÖM, "KOMPOSITION II".
Klubbat pris 
1 550 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
KAIN TAPPER, RELIEF.
KAIN TAPPER, RELIEF.
Klubbat pris 
5 400 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A335A, Valaistustyö.
ALVAR AALTO, taklampa, modell A335A, Valaistustyö.
Klubbat pris 
1 001 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
MAX SALMI, "DAM".
MAX SALMI, "DAM".
Klubbat pris 
6 500 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE,  TAKLAMPA, Orno, 1940-tal.
LISA JOHANSSON-PAPE, TAKLAMPA, Orno, 1940-tal.
Klubbat pris 
1 300 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
PAAVO TYNELL, golvlampa, modell 9628, Taito, 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, golvlampa, modell 9628, Taito, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
6 340 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
RAFAEL WARDI, GUL STILLEBEN.
RAFAEL WARDI, GUL STILLEBEN.
Klubbat pris 
3 000 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
MAURITZ KARSTRÖM, "FREADOM".
MAURITZ KARSTRÖM, "FREADOM".
Klubbat pris 
1 950 EUR
Utropspris
1 000 EUR
LIISA VITALI, ARMBAND, 14K guld. 1975.
LIISA VITALI, ARMBAND, 14K guld. 1975.
Klubbat pris 
2 100 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
RAIMO UTRIAINEN, KOMPOSITION.
RAIMO UTRIAINEN, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
4 200 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
GÖRAN HONGELL, skål, signerad, G.H Karhula -46.
GÖRAN HONGELL, skål, signerad, G.H Karhula -46.
Klubbat pris 
350 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
OTTO MÄKILÄ, "BRUDEN LENA".
OTTO MÄKILÄ, "BRUDEN LENA".
Klubbat pris 
9 600 EUR
Utropspris
5 000 EUR
MICHAEL SCHILKIN, skulptur, stengods, signerad Schilkin, Arabia.
MICHAEL SCHILKIN, skulptur, stengods, signerad Schilkin, Arabia.
Klubbat pris 
4 200 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
KALERVO PALSA, "ORKESTERS TRÄNING".
KALERVO PALSA, "ORKESTERS TRÄNING".
Klubbat pris 
6 205 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
PER STENIUS, "TRE KVINNOR".
PER STENIUS, "TRE KVINNOR".
Klubbat pris 
2 600 EUR
Utropspris
1 500 - 1 800 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Mariehand", 14K guld. Lapponia 1982.
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Mariehand", 14K guld. Lapponia 1982.
Klubbat pris 
1 425 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
GERDA THESLEFF, skål, keramik, signerad GT.
GERDA THESLEFF, skål, keramik, signerad GT.
Klubbat pris 
1 750 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
LIISA VITALI, ARMRING, 14K guld. Westerback, Helsingfors 1969.
LIISA VITALI, ARMRING, 14K guld. Westerback, Helsingfors 1969.
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
700 - 800 EUR
LIISA VITALI, RING, 14K guld. Kultakeskus, Helsingfors 1970.
LIISA VITALI, RING, 14K guld. Kultakeskus, Helsingfors 1970.
Klubbat pris 
980 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
ALPO JAAKOLA, "VANDRARE".
ALPO JAAKOLA, "VANDRARE".
Klubbat pris 
3 400 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
PAAVO TYNELL, bordslampa, modell 9224, Taito Oy, 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, bordslampa, modell 9224, Taito Oy, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
6 900 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
KAJ FRANCK, vas, signerad Kaj Franck, Nuutajärvi Notsjö.
KAJ FRANCK, vas, signerad Kaj Franck, Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris 
3 700 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, HÄNGE, "Halvmåne", silver. Kultakeskus 1972.
TAPIO WIRKKALA, HÄNGE, "Halvmåne", silver. Kultakeskus 1972.
Klubbat pris 
1 240 EUR
Utropspris
600 - 700 EUR
VAS, keramik, Fennia-serien, Arabia 1917-1927.
VAS, keramik, Fennia-serien, Arabia 1917-1927.
Klubbat pris 
913 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
TAPIO JUNNO, MÖTE.
TAPIO JUNNO, MÖTE.
Klubbat pris 
2 715 EUR
Utropspris
2 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, HÄNGE, "Äppel", 14K guld. Kultakeskus 1977.
TAPIO WIRKKALA, HÄNGE, "Äppel", 14K guld. Kultakeskus 1977.
Klubbat pris 
720 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Papillon", 18K guld. Lapponia 1986.
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Papillon", 18K guld. Lapponia 1986.
Klubbat pris 
2 507 EUR
Utropspris
1 600 - 1 800 EUR
CECI SÖDERLUND, ryamatta, Finland. Ca 165x140 cm.
CECI SÖDERLUND, ryamatta, Finland. Ca 165x140 cm.
Klubbat pris 
740 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR
KAJ FRANCK, VAS, KF 239, signerad K. Franck, Nuutajärvi Notsjö -58.
KAJ FRANCK, VAS, KF 239, signerad K. Franck, Nuutajärvi Notsjö -58.
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
MAX SALMI, "GLAD NARR".
MAX SALMI, "GLAD NARR".
Klubbat pris 
1 110 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, STILLEBEN.
BIRGER KAIPIAINEN, STILLEBEN.
Klubbat pris 
1 791 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
INKERI LEIVO, pokal, porslin, signerad IL/ML, Arabia.
INKERI LEIVO, pokal, porslin, signerad IL/ML, Arabia.
Klubbat pris 
670 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
KAJ FRANCK, karaff, "Kremls klockor", signerad Nuutajärvi Notsjö.
KAJ FRANCK, karaff, "Kremls klockor", signerad Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris 
3 502 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
CHRISTINA SNELLMAN, KYRKA I PYRINÉERNA.
CHRISTINA SNELLMAN, KYRKA I PYRINÉERNA.
Klubbat pris 
1 650 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
MAUNO MARKKULA, STORM.
MAUNO MARKKULA, STORM.
Klubbat pris 
940 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
ALVAR AALTO, dörrhandtag, 2 st, Valaistustyö.
ALVAR AALTO, dörrhandtag, 2 st, Valaistustyö.
Klubbat pris 
1 660 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
RAFAEL WARDI, SITTANDE DAM.
RAFAEL WARDI, SITTANDE DAM.
Klubbat pris 
4 500 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, modell 9029/5, Taito, 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, taklampa, modell 9029/5, Taito, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
4 600 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
FÅTÖLJER, ett par, sannolikt formgivna av Runar Engblom, sent 1940-tal.
FÅTÖLJER, ett par, sannolikt formgivna av Runar Engblom, sent 1940-tal.
Klubbat pris 
4 400 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, modell 9029/ 5, Taito Oy, 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, taklampa, modell 9029/ 5, Taito Oy, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
3 805 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
ALVAR AALTO, vas, signerad Alvar Aalto. 1950/60-tal.
ALVAR AALTO, vas, signerad Alvar Aalto. 1950/60-tal.
Klubbat pris 
6 300 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
GUNNEL NYMAN, vas, signerad G. Nyman, Nuutajärvi Notsjö.
GUNNEL NYMAN, vas, signerad G. Nyman, Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris 
1 750 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
MAX SALMI, "HÅL I BLÅTT".
MAX SALMI, "HÅL I BLÅTT".
Klubbat pris 
1 300 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA, model 2062, Orno, 1950-tal.
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA, model 2062, Orno, 1950-tal.
Klubbat pris 
4 550 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
JUHANI LINNOVAARA, STILLEBEN.
JUHANI LINNOVAARA, STILLEBEN.
Klubbat pris 
5 813 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
KAJ FRANCK, flaska, osignerad. Nuutajärvi Notsjö.
KAJ FRANCK, flaska, osignerad. Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris 
870 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
RING, odlade pärlor, 14K guld. Westerback, 1972.
RING, odlade pärlor, 14K guld. Westerback, 1972.
Klubbat pris 
360 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
KAI RUOKONEN, golvlampa, Orno 1970-tal.
KAI RUOKONEN, golvlampa, Orno 1970-tal.
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
MAX SALMI, "3 VESTALER".
MAX SALMI, "3 VESTALER".
Klubbat pris 
1 300 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ERNST METHER-BORGSTRÖM, KOMPOSITION.
ERNST METHER-BORGSTRÖM, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
3 200 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
NINA TERNO, RYTTARE.
NINA TERNO, RYTTARE.
Klubbat pris 
1 350 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ILKKA LAMMI, "STUDIE III".
ILKKA LAMMI, "STUDIE III".
Klubbat pris 
4 450 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
KIMMO KAIVANTO, "FOLKSÅNG".
KIMMO KAIVANTO, "FOLKSÅNG".
Klubbat pris 
3 100 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, ÖRHÄNGEN, "Tundra" 14K guld. Lapponia 1971.
BJÖRN WECKSTRÖM, ÖRHÄNGEN, "Tundra" 14K guld. Lapponia 1971.
Klubbat pris 
490 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
TAPIO WIRKKALA, fanerfat, signerat TW. 1950-tal.
TAPIO WIRKKALA, fanerfat, signerat TW. 1950-tal.
Klubbat pris 
5 000 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
KUUTTI LAVONEN, "LILITH".
KUUTTI LAVONEN, "LILITH".
Klubbat pris 
920 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

1023. Kakelplatta för golv, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Budhistorik
170 000
 
SEK
ditt bud
165 000
 
SEK
ditt bud
160 000
 
SEK
ditt bud
155 000
 
SEK
ditt bud
150 000
 
SEK
ditt bud
145 000
 
SEK
ditt bud
140 000
 
SEK
ditt bud
135 000
 
SEK
ditt bud
130 000
 
SEK
ditt bud
125 000
 
SEK
ditt bud
120 000
 
SEK
ditt bud
115 000
 
SEK
ditt bud
110 000
 
SEK
ditt bud
105 000
 
SEK
ditt bud
100 000
 
SEK
ditt bud
95 000
 
SEK
ditt bud
90 000
 
SEK
ditt bud
85 000
 
SEK
ditt bud
80 000
 
SEK
ditt bud
75 000
 
SEK
ditt bud
70 000
 
SEK
ditt bud
65 000
 
SEK
ditt bud
60 000
 
SEK
ditt bud
55 000
 
SEK
ditt bud
50 000
 
SEK
ditt bud
48 000
 
SEK
ditt bud
46 000
 
SEK
ditt bud
44 000
 
SEK
ditt bud
42 000
 
SEK
ditt bud
40 000
 
SEK
ditt bud
38 000
 
SEK
ditt bud
36 000
 
SEK
ditt bud
34 000
 
SEK
ditt bud
32 000
 
SEK
ditt bud
30 000
 
SEK
ditt bud
28 000
 
SEK
ditt bud
26 000
 
SEK
ditt bud
24 000
 
SEK
ditt bud
22 000
 
SEK
ditt bud
20 000
 
SEK
ditt bud
19 000
 
SEK
ditt bud
18 000
 
SEK
ditt bud
17 000
 
SEK
ditt bud
16 000
 
SEK
ditt bud
15 000
 
SEK
ditt bud
14 000
 
SEK
ditt bud
13 000
 
SEK
ditt bud
12 000
 
SEK
ditt bud
11 000
 
SEK
ditt bud
10 000
 
SEK
ditt bud
9 500
 
SEK
ditt bud
9 000
 
SEK
ditt bud
Aktuellt bud:
170 000 SEK