Kan inte nå servern

Design + Art Helsinki F188

 
374 föremål
CHRISTINA SNELLMAN, SOMMAR.
CHRISTINA SNELLMAN, SOMMAR.
Återrop
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
HÅKAN BRUNBERG, olja på duk, signerad.
HÅKAN BRUNBERG, olja på duk, signerad.
Klubbat pris 
700 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, fåtölj, "Karusell", Haimi, 1970-tal.
YRJÖ KUKKAPURO, fåtölj, "Karusell", Haimi, 1970-tal.
Klubbat pris 
2 100 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, modell 9029/ 5, Taito Oy, 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, taklampa, modell 9029/ 5, Taito Oy, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
3 805 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
ELVI MAARNI, FLICKA OCH HUND.
ELVI MAARNI, FLICKA OCH HUND.
Återrop
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
RAFAEL WARDI, SITTANDE DAM.
RAFAEL WARDI, SITTANDE DAM.
Klubbat pris 
4 500 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
LEENA LUOSTARINEN, "SNAKES IN THE PARADISE".
LEENA LUOSTARINEN, "SNAKES IN THE PARADISE".
Klubbat pris 
12 000 EUR
Utropspris
15 000 - 20 000 EUR
MAUNO MARKKULA, SAMMANTRÄDE.
MAUNO MARKKULA, SAMMANTRÄDE.
Klubbat pris 
520 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
CHRISTINA SNELLMAN, KYRKA I PYRINÉERNA.
CHRISTINA SNELLMAN, KYRKA I PYRINÉERNA.
Klubbat pris 
1 650 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
RAFAEL WARDI, pastell, signerad.
RAFAEL WARDI, pastell, signerad.
Klubbat pris 
3 100 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
ERNST METHER-BORGSTRÖM, "SEINE".
ERNST METHER-BORGSTRÖM, "SEINE".
Klubbat pris 
4 205 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
LIISA VITALI, RING, 14K guld.
LIISA VITALI, RING, 14K guld.
Klubbat pris 
471 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
ENRICO BAJ, "PETITE FAMILLE".
ENRICO BAJ, "PETITE FAMILLE".
Klubbat pris 
9 400 EUR
Utropspris
800 - 1 200 EUR
TOINI MUONA, vas, stengods, signerad TM.
TOINI MUONA, vas, stengods, signerad TM.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
RICHARD NONAS, UTAN TITEL.
RICHARD NONAS, UTAN TITEL.
Klubbat pris 
4 500 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
RAFAEL WARDI, "TVÅ KVINNOR".
RAFAEL WARDI, "TVÅ KVINNOR".
Klubbat pris 
31 200 EUR
Utropspris
8 000 - 12 000 EUR
VAS, keramik, Fennia-serien, Arabia 1917-1927.
VAS, keramik, Fennia-serien, Arabia 1917-1927.
Klubbat pris 
913 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
NANNY STILL, RING, silver, titan. Kultakeskus 1976.
NANNY STILL, RING, silver, titan. Kultakeskus 1976.
Klubbat pris 
251 EUR
Utropspris
200 - 300 EUR
MAUNO MARKKULA, STORM.
MAUNO MARKKULA, STORM.
Klubbat pris 
940 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
ALPO JAAKOLA, "VANDRARE".
ALPO JAAKOLA, "VANDRARE".
Klubbat pris 
3 400 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ERIK ENROTH, STILLEBEN.
ERIK ENROTH, STILLEBEN.
Klubbat pris 
8 005 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
EINARI WEHMAS, "VY FRÅN PARIS".
EINARI WEHMAS, "VY FRÅN PARIS".
Klubbat pris 
900 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
ERIK ENROTH, ABSTRAKT.
ERIK ENROTH, ABSTRAKT.
Återrop
Utropspris
2 500 EUR
MICHAEL SCHILKIN, skulptur, stengods, signerad Schilkin, Arabia.
MICHAEL SCHILKIN, skulptur, stengods, signerad Schilkin, Arabia.
Klubbat pris 
4 200 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
KAJ FRANCK, VAS, KF 239, signerad K. Franck, Nuutajärvi Notsjö -58.
KAJ FRANCK, VAS, KF 239, signerad K. Franck, Nuutajärvi Notsjö -58.
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
MAURITZ KARSTRÖM, "FREADOM".
MAURITZ KARSTRÖM, "FREADOM".
Klubbat pris 
1 950 EUR
Utropspris
1 000 EUR
OILI MÄKI, rya. Ca 165x249 cm.
OILI MÄKI, rya. Ca 165x249 cm.
Klubbat pris 
1 061 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
REIDAR SÄRESTÖNIEMI, "LAPIN KUKKO".
REIDAR SÄRESTÖNIEMI, "LAPIN KUKKO".
Klubbat pris 
5 800 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
NANNY STILL, HÄNGE, silver, titan.  Kultakeskus 1976.
NANNY STILL, HÄNGE, silver, titan. Kultakeskus 1976.
Klubbat pris 
250 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
VEIKKO MARTTINEN, "PÄRLA I ÖRAT".
VEIKKO MARTTINEN, "PÄRLA I ÖRAT".
Klubbat pris 
1 850 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, relief, stengods, signerad Kaipiainen.
BIRGER KAIPIAINEN, relief, stengods, signerad Kaipiainen.
Klubbat pris 
1 550 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
GÖRAN HONGELL, VAS, glas, signerad Karhula GH -35.
GÖRAN HONGELL, VAS, glas, signerad Karhula GH -35.
Klubbat pris 
670 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
KALERVO PALSA, "ORKESTERS TRÄNING".
KALERVO PALSA, "ORKESTERS TRÄNING".
Klubbat pris 
6 205 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
KAIJA AARIKKA, HÄNGE, silver, månsten, 1962.
KAIJA AARIKKA, HÄNGE, silver, månsten, 1962.
Klubbat pris 
290 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
DORA JUNG, provväv / studie, linne, 1968.
DORA JUNG, provväv / studie, linne, 1968.
Klubbat pris 
400 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
JUHANA BLOMSTEDT, "L'OEIL QUI ECOUTE".
JUHANA BLOMSTEDT, "L'OEIL QUI ECOUTE".
Klubbat pris 
4 200 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
KIMMO PYYKKÖ, "ÖPPET HAV".
KIMMO PYYKKÖ, "ÖPPET HAV".
Klubbat pris 
1 400 EUR
Utropspris
2 200 - 2 600 EUR
CHRISTINA SNELLMAN, SOMMARBLOMMOR.
CHRISTINA SNELLMAN, SOMMARBLOMMOR.
Klubbat pris 
520 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
GÖRAN AUGUSTSON, "QUADRATUM".
GÖRAN AUGUSTSON, "QUADRATUM".
Klubbat pris 
3 200 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
PER STENIUS, "TRE KVINNOR".
PER STENIUS, "TRE KVINNOR".
Klubbat pris 
2 600 EUR
Utropspris
1 500 - 1 800 EUR
ERNST METHER-BORGSTRÖM, "KOMPOSITION II".
ERNST METHER-BORGSTRÖM, "KOMPOSITION II".
Klubbat pris 
1 550 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
KRISTIAN KROKFORS, "PERFECT DAY".
KRISTIAN KROKFORS, "PERFECT DAY".
Klubbat pris 
1 200 EUR
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
ERNST METHER-BORGSTRÖM, KOMPOSITION.
ERNST METHER-BORGSTRÖM, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
3 500 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
ALFRED WILLIAM FINCH, vas, keramik, signerad A.W.F.
ALFRED WILLIAM FINCH, vas, keramik, signerad A.W.F.
Klubbat pris 
310 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
KAJ FRANCK, skål, signerad Kaj Franck, Nuutajärvi, Notsjö.
KAJ FRANCK, skål, signerad Kaj Franck, Nuutajärvi, Notsjö.
Klubbat pris 
740 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
MAX SALMI, "3 VESTALER".
MAX SALMI, "3 VESTALER".
Klubbat pris 
1 300 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
MAX SALMI, "HÅL I BLÅTT".
MAX SALMI, "HÅL I BLÅTT".
Klubbat pris 
1 300 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
SIGRID SCHAUMAN, TRÄD.
SIGRID SCHAUMAN, TRÄD.
Klubbat pris 
18 000 EUR
Utropspris
2 500 - 3 500 EUR
JUHANI TARNA, KOMPOSITION.
JUHANI TARNA, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
300 EUR
Utropspris
600 EUR
JUHANA BLOMSTEDT, "ANJA".
JUHANA BLOMSTEDT, "ANJA".
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
TOVE JANSSON, "BERG I GREKLAND".
TOVE JANSSON, "BERG I GREKLAND".
Klubbat pris 
4 000 EUR
Utropspris
5 000 - 7 000 EUR
VÄINÖ BLOMSTEDT, rya, Finska handarbetets vänner. Ca 240x133 cm.
VÄINÖ BLOMSTEDT, rya, Finska handarbetets vänner. Ca 240x133 cm.
Klubbat pris 
3 000 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
GÖRAN HONGELL, skål, signerad, G.H Karhula -46.
GÖRAN HONGELL, skål, signerad, G.H Karhula -46.
Klubbat pris 
350 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
RAFAEL WARDI, "SOMMARDAG".
RAFAEL WARDI, "SOMMARDAG".
Klubbat pris 
2 200 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
MAX SALMI, "GLAD NARR".
MAX SALMI, "GLAD NARR".
Klubbat pris 
1 110 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
GERDA THESLEFF, skål, keramik, signerad GT.
GERDA THESLEFF, skål, keramik, signerad GT.
Klubbat pris 
1 750 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
MAURI FAVÉN, "RÖDA STAVAR".
MAURI FAVÉN, "RÖDA STAVAR".
Klubbat pris 
620 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, relief, stengods, signerad Kaipiainen.
BIRGER KAIPIAINEN, relief, stengods, signerad Kaipiainen.
Klubbat pris 
1 550 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
PER STENIUS, SITTANDE MODELL.
PER STENIUS, SITTANDE MODELL.
Återrop
Utropspris
1 500 - 1 800 EUR
GUNNEL NYMAN, vas, signerad G. Nyman, Nuutajärvi Notsjö.
GUNNEL NYMAN, vas, signerad G. Nyman, Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris 
1 750 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
GÖRAN AUGUSTSON, "VINTRIG".
GÖRAN AUGUSTSON, "VINTRIG".
Klubbat pris 
500 EUR
Utropspris
800 EUR
ALFRED WILLIAM FINCH, vas, keramik, signerad A.W.F.
ALFRED WILLIAM FINCH, vas, keramik, signerad A.W.F.
Klubbat pris 
500 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
LIISA VITALI, HÄNGE, 14K guld. Hopeakeskus, Tavastehus 1976.
LIISA VITALI, HÄNGE, 14K guld. Hopeakeskus, Tavastehus 1976.
Klubbat pris 
601 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
KIMMO KAIVANTO, "FOLKSÅNG".
KIMMO KAIVANTO, "FOLKSÅNG".
Klubbat pris 
3 100 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
PAAVO TYNELL, taklampa, modell 1959, Idman 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, taklampa, modell 1959, Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
7 100 EUR
Utropspris
9 000 - 10 000 EUR
TAPIO JUNNO, MÖTE.
TAPIO JUNNO, MÖTE.
Klubbat pris 
2 715 EUR
Utropspris
2 000 EUR
WÄINÖ AALTONEN, SOLNEDGÅNG.
WÄINÖ AALTONEN, SOLNEDGÅNG.
Klubbat pris 
892 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR