Design Sale Helsinki F207

Birger Kaipiainen, dekorationsfat. Utropspris 4 000 - 5 000 €.

Till katalogen

Bukowskis presenterar Design Sale Helsinki – en auktion vars omfattande utbud presenterar mer än 250 eftertraktade design föremål av finländska och internationella formgivare. Bland auktionens många höjdpunkter finns en imponerande samling armaturer av Paavo Tynell, en unik vas av Timo Sarpaneva, ryor av Uhra-Beata Simberg-Ehrström samt ett färggrant urval keramikföremål av Birger Kaipiainen.

Visning och auktion

Auktion: 8 − 24 oktober, online only
Öppettider: Måndag−tisdag kl. 13 − 17, onsdag kl. 13 − 18, torsdag−fredag kl. 13 − 17

Välkommen att utforska auktionens utbud online, i våra lokaler under våra öppettider eller genom att boka en privat visning. För att boka en privat visning, vänligen kontakta vår kundtjänst i Helsingfors (vår kundtjänst har öppet mån−fre kl. 9 − 13): info.fi@bukowskis.com, 09 6689 110.

Utforska urvalet

Läs mer om utvalda höjdpunkter

Paavo Tynell
Taklampa i koppar, Taito tidigt 1950-tal
Utropspris 25 000 – 30 000 EUR

Uhra-Beata Simberg-Ehrström
Rya, "Fyra färger", signerad.
Utropspris 4 000 – 6 000 EUR

Timo Sarpaneva
Skulptur, "Tyrsky" (Svallande våg), signerad.
Utropspris 10 000 – 12 000 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977
Nan Jarjis
Nan Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492
Frida Nyman
Frida Nyman
Guldsmed, värderare smycken (Finland)
+358 (0)50 407 9406