Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 554

 
132 föremål
773. SKÅP. Tyskland, 1700-talets första hälft.
773. SKÅP. Tyskland, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris 
62 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
774. SKRIVSKÅP. Tyskland, 1700-talets första hälft.
774. SKRIVSKÅP. Tyskland, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
775. SKÅP. Jämtland. Märkt JJD 1828.
775. SKÅP. Jämtland. Märkt JJD 1828.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
777. HÄNGSKÅP. Norge. Märkt NNS 1846.
777. HÄNGSKÅP. Norge. Märkt NNS 1846.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
778. KISTA. Norge.
778. KISTA. Norge.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
779. BOKSKÅP, ett par. England, 1800-talets första hälft. Regency.
779. BOKSKÅP, ett par. England, 1800-talets första hälft. Regency.
Klubbat pris 
135 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
781. SEKRETÄR. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
781. SEKRETÄR. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
782. SEKRETÄR. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
782. SEKRETÄR. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
783. SEKRETÄR. Sengustavianskt stockholmsarbete.
783. SEKRETÄR. Sengustavianskt stockholmsarbete.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
784. RULLKLAFFSEKRETÄR. Sengustavianskt stockholmsarbete.
784. RULLKLAFFSEKRETÄR. Sengustavianskt stockholmsarbete.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
785. BYRÅ av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773). Rokoko.
785. BYRÅ av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773). Rokoko.
Klubbat pris 
295 000 SEK
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
786. BYRÅ. Tillskriven Johan Jacob Eisenbletter (ebenist i Stockholm ca 1760). Rokoko.
786. BYRÅ. Tillskriven Johan Jacob Eisenbletter (ebenist i Stockholm ca 1760). Rokoko.
Klubbat pris 
135 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
787. BYRÅ, av Christopher Tietze (mästare i Stockholm 1764-1791). Rokoko.
787. BYRÅ, av Christopher Tietze (mästare i Stockholm 1764-1791). Rokoko.
Klubbat pris 
78 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
788. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
788. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
140 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
789. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
789. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
790. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft i Lars Nordins art. Rokoko.
790. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft i Lars Nordins art. Rokoko.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
791. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
791. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
792. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
792. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
793. BYRÅ, av Christian Gotthard Wilkom (mästare i Stockholm 1763-1765 (-69)). Rokoko.
793. BYRÅ, av Christian Gotthard Wilkom (mästare i Stockholm 1763-1765 (-69)). Rokoko.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
794. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
794. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
795. BYRÅ, av Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Gustaviansk.
795. BYRÅ, av Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Gustaviansk.
Klubbat pris 
200 000 SEK
Utropspris
200 000 - 225 000 SEK
797. BYRÅ, av Fredrich Iwersson (mästare i Stockholm 1780-1801). Gustaviansk.
797. BYRÅ, av Fredrich Iwersson (mästare i Stockholm 1780-1801). Gustaviansk.
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
798. BYRÅ, av Anders Lundelius (mästare i Stockholm 1778-1823). Sengustaviansk.
798. BYRÅ, av Anders Lundelius (mästare i Stockholm 1778-1823). Sengustaviansk.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
799. SKRIVBYRÅ. Sengustaviansk.
799. SKRIVBYRÅ. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
39 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
800. Myntkabinett, av Georg Haupt, signerat och daterat 1780. Gustavianskt.
800. Myntkabinett, av Georg Haupt, signerat och daterat 1780. Gustavianskt.
Klubbat pris 
1 500 000 SEK
Utropspris
800 000 - 1 000 000 SEK
801. SKRIVBORD. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
801. SKRIVBORD. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
802. MATSALSBORD. England, 1800-tal. Regency.
802. MATSALSBORD. England, 1800-tal. Regency.
Klubbat pris 
195 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
803. MATBORD. England, ca 1830. Regency.
803. MATBORD. England, ca 1830. Regency.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
804. STENBORD. Skåne, daterat 1843.
804. STENBORD. Skåne, daterat 1843.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
805. STENBORD. Skåne, daterat 1869.
805. STENBORD. Skåne, daterat 1869.
Klubbat pris 
165 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
807. DAMARBETSBORD. Troligen Tyskland, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
807. DAMARBETSBORD. Troligen Tyskland, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
808. SYBORD. Sengustavianskt.
808. SYBORD. Sengustavianskt.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
809. SYBORD. Sengustavianskt.
809. SYBORD. Sengustavianskt.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
810. TEBORD. Marieberg, Pierre Berthevins period 1766-1769. Rokoko.
810. TEBORD. Marieberg, Pierre Berthevins period 1766-1769. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
811. BRICKBORD. Sengustavianskt.
811. BRICKBORD. Sengustavianskt.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
812. BORD. Gustavianskt.
812. BORD. Gustavianskt.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
813. TIDNINGSSTÄLL, sk Canterbury.
England, 1800-tal.
813. TIDNINGSSTÄLL, sk Canterbury. England, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
814. FÄLLBORD, av Lars Eric Lindell (mästare i Köping 1818-1843).
814. FÄLLBORD, av Lars Eric Lindell (mästare i Köping 1818-1843).
Klubbat pris 
8 800 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
815. FÄLLBORD, av Carl Hollst (mästare i Eskilstuna 1787-1830).
815. FÄLLBORD, av Carl Hollst (mästare i Eskilstuna 1787-1830).
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
816. FÄLLBORD, av Johan Nils Asplind, verksam i Falun 1783-1820.
816. FÄLLBORD, av Johan Nils Asplind, verksam i Falun 1783-1820.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
817. SPELBORD. Tyskland, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
817. SPELBORD. Tyskland, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
818. SPELBORD. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
818. SPELBORD. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
819. SPELBORD. Gustavianskt.
819. SPELBORD. Gustavianskt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
820. SPELBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete.
820. SPELBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
821. SPELBORD, av Dreessen, Karlskrona 1800.
821. SPELBORD, av Dreessen, Karlskrona 1800.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
822. BORD. Barockstil, 1800-tal. Delvis äldre delar.
822. BORD. Barockstil, 1800-tal. Delvis äldre delar.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
823. KONSOLBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
823. KONSOLBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
824. KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete.
824. KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete.
Klubbat pris 
66 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
825. KONSOLBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete i Pehr Ljungs art.
825. KONSOLBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete i Pehr Ljungs art.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
826. KONSOLBORD. Sengustavianskt.
826. KONSOLBORD. Sengustavianskt.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
827. KONSOLBORD, s.k. Console dessert. Louis XVI, 1700-talets slut.
827. KONSOLBORD, s.k. Console dessert. Louis XVI, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
828. SOFFA.
828. SOFFA.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
829. SÄNG. Gustaviansk.
829. SÄNG. Gustaviansk.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
830. SOFFA. Stockholmsarbete 1780-tal. Gustaviansk.
830. SOFFA. Stockholmsarbete 1780-tal. Gustaviansk.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
831. SOFFA, av Johan Lindgren, mästare i Stockholm 1770-1800. Gustaviansk.
831. SOFFA, av Johan Lindgren, mästare i Stockholm 1770-1800. Gustaviansk.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
832. SOFFA. Gustavianskt stockholmsarbete.
832. SOFFA. Gustavianskt stockholmsarbete.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
833. SOFFA. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
833. SOFFA. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
834. SOFFA. Danmark, 1700-talets slut.
834. SOFFA. Danmark, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
835. SALONGSGRUPP, fyra delar. Sengustaviansk.
835. SALONGSGRUPP, fyra delar. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
836. MARQUISER, ett par. Louis XVI, 1700-talets slut.
836. MARQUISER, ett par. Louis XVI, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
160 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
837. BERGERER, ett par, Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
837. BERGERER, ett par, Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
838. BERGERE. Louis XVI, 1700-talets slut.
838. BERGERE. Louis XVI, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
839. BERGERER, ett par. Troligen Italien, 1800-tal.
839. BERGERER, ett par. Troligen Italien, 1800-tal.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
840. KARMSTOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
840. KARMSTOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
230 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
841. KARMSTOL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
841. KARMSTOL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
62 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
842. KARMSTOL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
842. KARMSTOL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
843. KARMSTOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
843. KARMSTOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 90 000 SEK
844. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
844. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
845. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
845. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
846. KARMSTOL. Frankrike, 1700-tal. Louis XV.
846. KARMSTOL. Frankrike, 1700-tal. Louis XV.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
847. KARMSTOLAR, ett par. Frankrike, 1700-talets andra hälft. Transition.
847. KARMSTOLAR, ett par. Frankrike, 1700-talets andra hälft. Transition.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
848. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska.
848. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
850. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska.
850. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
851. KARMSTOLAR, två mycket snarlika.  Gustavianska stockholmsarbeten.
851. KARMSTOLAR, två mycket snarlika. Gustavianska stockholmsarbeten.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
852. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten.
852. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
853. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten.
853. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
854. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska.
854. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
856. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska.
856. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
857. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten.
857. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
858. STOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten.
858. STOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
859. KARMSTOLAR, ett par. 1700-talets slut.
859. KARMSTOLAR, ett par. 1700-talets slut.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
860. KARMSTOLAR, ett par. Louis XVI, 1700-talets slut.
860. KARMSTOLAR, ett par. Louis XVI, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
861. KARMSTOLAR, ett par. Louis XVI, 1700-talets slut.
861. KARMSTOLAR, ett par. Louis XVI, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
862. KARMSTOLAR, ett par. Danmark, 1700-talets slut.
862. KARMSTOLAR, ett par. Danmark, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
863. KARMSTOL. Danmark, 1700-talets slut.
863. KARMSTOL. Danmark, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
864. KARMSTOLAR, ett par. Directoire, omkring år 1800.
864. KARMSTOLAR, ett par. Directoire, omkring år 1800.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
866. KARMSTOLAR, ett par, av Ephraim Ståhl (ej signerade). Sengustavianska.
866. KARMSTOLAR, ett par, av Ephraim Ståhl (ej signerade). Sengustavianska.
Klubbat pris 
66 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
867. KARMSTOLAR, tre stycken, av Fredrik Ahlström. Sengustavianska.
867. KARMSTOLAR, tre stycken, av Fredrik Ahlström. Sengustavianska.
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
869. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska.
869. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
870. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten.
870. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
872. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten.
872. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten.
Klubbat pris 
39 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
873. KARMSTOL. Ephraim Ståhls art. Sengustaviansk.
873. KARMSTOL. Ephraim Ståhls art. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
874. KARMSTOLAR, ett par, sk Sullastolar. Sengustavianska.
874. KARMSTOLAR, ett par, sk Sullastolar. Sengustavianska.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK