Moderna 587

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
496Axel Einar Hjorth, fåtöljer, ett par, "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.42 000 SEK
497Axel Einar Hjorth, fåtöljer, ett par, "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.38 000 SEK
498Axel Einar Hjorth, sideboard, Stockholm 1940-tal.46 000 SEK
499Axel Einar Hjorth, stolar, ett par, Stockholm 1940-tal.5 000 SEK
500Carl Malmsten, skåp, "Island".18 000 SEK
501Otto Schulz, fåtöljer, ett par, Sverige 1940-tal.19 000 SEK
502OKÄND FORMGIVARE, serveringsvagn, 1900-talets mitt.15 000 SEK
503NORDISKA KOMPANIET, sannolikt, spegel, Sverige 1940-50-tal.18 000 SEK
504Bruno Mathsson, vilstol, Firma Karl Mathsson, Värnamo 1950-tal.36 000 SEK
505Tore Ahlsén, golvarmatur, "Napoleon vid Nilen", sannolikt Nordiska Kompaniet, 1940-tal.17 000 SEK
506Kerstin Hörlin-Holmquist, canapé, "Lustgården" ur serien "Paradiset" för Nordiska Kompaniets Triva-serie, 1950-60-tal.80 000 SEK
507OKÄND FORMGIVARE, spegel, 1900-tal.4 000 SEK
508Erik Chambert, stolar, 4 st, "Poem", Chamberts Möbelfabriker, Norrköping, sannolikt 1950-tal.46 000 SEK
509TEXTIL. Tryck på ylle. 301,5 x 150 cm. Stämpelmärkt à tergo: Halla 1925.Återrop
510SAMMETSMÅLNING. 124 x 197 cm. Signerad och daterad R Gowenius 29 (Rudolf G., 1929).Återrop
511VÄVNAD. "Röd Crocus". Gobelängvariant. 219,5 x 111 cm. Signerad AB MMF AML.20 000 SEK
512VÄVNAD. "Röd Crocus". Gobelängvariant. 151 x 60,5 cm. Signerad AB MMF AMF.26 000 SEK
513VÄVNAD. "Blå crocus". Gobelängvariant. 32,5 x 57,5 cm. Signerad AMF.9 500 SEK
514VÄVNAD. "Blå crocus". Gobelängvariant. 33 x 40 cm. Signerad AMF.6 500 SEK
515VÄVNAD. "Plattfisk". Gobelängvariant. 56,5 x 51,5 cm. Signerad BS.9 000 SEK
516DRAPERI. "Rågen". Inplock på linnebotten. 232 x 168,5 cm. Signerat AB MMF.15 000 SEK
517DRAPERI. "Rågen". Inplock på linnebotten. 228 x 120,5 cm. Signerat AB MMF.12 000 SEK
518DRAPERI. "Rågen". Inplock på linnebotten. 219 x 134,5 cm. Signerat AB MMF.12 000 SEK
519VÄVD TAPET. "Vindruvor". Gobelängvariant. 117 x 194,5 cm. Signerad AB MMF BS.40 000 SEK
520VÄVD TAPET. "Cassmarks". Ryssväv. 222 x 165,5 cm. Signerad AÖ.17 000 SEK
521VÄVD TAPET. "Galopp". Gobelängteknik. 198 x 237,5 cm. Signerad PF GYNNING.38 000 SEK
522VÄVD TAPET. "Soleil et pluie" ("Solregn"). Slätväv. 183 x 245 cm. Signerad MTP GYNNING.24 000 SEK
523VÄVD TAPET. "Lejonöverfallet". Gobelängteknik. 294 x 318,5 cm. Signerad Lindstrom A3.80 000 SEK
524MATTA. "Spättan gul". Gobelängteknik. 213 x 103 cm. Signerad AB MMF BN.18 000 SEK
525MATTA. Gobelängteknik. 252,5 x 191,5 cm. Signerad SH BK.42 000 SEK
526MATTA. "Josefina, brun". Gobelängteknik. 475 x 380,5 cm. Signerad AB MMF MR.360 000 SEK
527MATTA. "Park, blå och grön". Gobelängteknik. 361,5 x 278 cm. Signerad AB MMF BN.210 000 SEK
528MATTA. "Rubirosa, röd". Gobelängteknik. 216,5 x 141 cm. Signerad AB MMF MR.26 000 SEK
529MATTA. "Solfläckar". Gobelängteknik. 407,5 x 249,5 cm. Signerad AB MMF BN.190 000 SEK
530MATTA. "Hästhagen". Flossa. 340,5 x 276,5 cm. Signerad AB MMF.120 000 SEK
531MATTA. "Ängarna". Flossa. 276,5 x 196 cm. Signerad AB MMF.46 000 SEK
532MATTA. "Ståndaren". Flossa. 378,5 x 290 cm. Signerad MMF.95 000 SEK
533MATTA. "Röd Flossa". Flossa. 307 x 209 cm. Signerad MMF.35 000 SEK
534MATTA. "Blåringen". Flossa. 304 x 210 cm. Signerad AB MMF.75 000 SEK
535MATTA. "Blåringen". Flossa. 260,5 x 190,5 cm. Signerad AB MMF.85 000 SEK
536MATTA. "Lunden". Flossa. 256 x 179 cm. Signerad MMF.55 000 SEK
537MATTA. Detalj från mönstret "Lunden". Flossa. 115 x 67,5 cm. Signerad MMF.12 000 SEK
538MATTA. Detalj från mönstret "Lunden". Flossa. 115 x 68 cm. Signerad MMF.7 000 SEK
539MATTA. "Tusenskönan" ("Bellis"). Flossa. 363,5 x 267 cm. Signerad AB MMF.90 000 SEK
540MATTA. "Kullager, röd". Flossa. 435 x 327,5 cm. Signerad AB MMF BN.350 000 SEK
541MATTA. Flossa. 179 x 124,5 cm. Signerad SB.24 000 SEK
542MATTA. "Lökar". Flossa. 324 x 185,5 cm. Signerad à tergo i romb och daterad IH 53.36 000 SEK
543MATTA. "Rödingen". Flossa. 248,5 x 177,5 cm. Signerad AB MMF BN.44 000 SEK
544MATTA. "Ursula". Reliefflossa. 257,5 x 131,5 cm. Signerad AB MMF.17 000 SEK
545MATTA. Reliefflossa. 310 x 221,5 cm. Daterad och signerad 1942 SKLK.50 000 SEK
546MATTA. "Snedrutan, blå". Reliefflossa. 306 x 200,5 cm. Signerad AB MMF BN.100 000 SEK
547MATTA. Reliefflossa. 250,5 x 197 cm. Signerad à tergo AGDA ÖSTERBERG.70 000 SEK
548MATTA. Reliefflossa. 265 x 158,5 cm. Sverige/Finland omkring 1950.13 000 SEK
549MATTA. Reliefflossa. 139,5 x 81,5 cm. Signerad a tergo ES.6 000 SEK
550Märta Måås-Fjetterström, MATTA. "Vit botten". Rölakan. 345,5 x 241 cm. Signerad AB MMF.Återrop
551GALLERIMATTA. Rölakan. 457,5 x 67 cm. Sverige 1920-30-tal.5 000 SEK
552MATTA. "Grön äng". Rölakan. 248 x 208 cm. Signerad MMF.42 000 SEK
553MATTA. "Grön äng". Rölakan. 212 x 140,5 cm. Signerad AB MMF.14 000 SEK
554MATTA. "Blå Heden". Rölakan. 358,5 x 252 cm. Signerad AB MMF.85 000 SEK
555MATTA. "Bruna heden". Rölakan. 303,5 x 202 cm. Signerad AB MMF.50 000 SEK
556MATTA. "Bruna heden". Rölakan. 251 x 155,5 cm. Signerad MMF.Återrop
557MATTA. "Nyponblomman". Rölakan. 299 x 200 cm. Signerad AB MMF.50 000 SEK
558MATTA. "Nyponblomman". Rölakan. 297 x 202,5 cm. Signerad AB MMF.40 000 SEK
559MATTA. "Blå bårdmattan". Rölakan. 351 x 253 cm. Signerad MMF.190 000 SEK
560MATTA. "Ljusa bårdmattan". Rölakan. 220,5 x 126 cm. Signerad MMF.30 000 SEK
561MATTA. "Ljusa plador". Rölakan. 298 x 201 cm. Signerad AB MMF.40 000 SEK
562MATTA. "Blåsvarten". Rölakan. 153,5 x 108 cm. Signerad MMF.15 000 SEK
563MATTA. "Brun och vitrandig". Rölakan. 139 x 94,5 cm. Signerad AB MMF BN.Återrop
564MATTA. "Blåklint". Rölakan. 233,5 x 167 cm. Signerad AB MMF MR.40 000 SEK
565MATTA. "Gulbroka". Rölakan. 220 x 133 cm. Signerad AB MMF AML.42 000 SEK
566MATTA. "Kattegatt". Rölakan. 229,5 x 135 cm. Signerad AB MMF MR.15 000 SEK
567MATTA. Rölakan. 284 x 212,5 cm. Signerad SH.32 000 SEK
568MATTA. "Vitsippa". Rölakan. 236,5 x 164,5 cm. Signerad SB.18 000 SEK
569MATTA. "Timglas". Rölakan. 203 x 137 cm. Signerad SB.17 000 SEK
570MATTA. Rölakan. 234 x 173,5 cm. Signerad NKT.6 000 SEK
571MATTA. "Salerno grå med enkel bård" ("Kristianstad"). Rölakan. 465 x 360 cm. Signerad AB MMF BN.420 000 SEK
572MATTA. "Salerno röd". Rölakan. 305,5 x 204 cm. Signerad AB MMF BN.170 000 SEK
573MATTA. "Schackrutan blå". Rölakan. 149,5 x 91 cm. Signerad AB MMF BN.18 000 SEK
574MATTA. "Pilevall". Rölakan. 257,5 x 171,5 cm. Signerad KLH ID.32 000 SEK
575MATTA. Rölakan. 238,5 x 175 cm. Signerad Signerad GBJ samt en vävarsignatur i form av ljusgrön ruta.9 000 SEK
576MATTA. Rölakan. 242,5 x 170,5 cm. Signerad GBJ samt en vävarsignatur i form av ljusblå ruta.12 000 SEK
577MATTA. Rölakan. 299,5 x 210,5 cm. Signerad KLH KB.22 000 SEK
578MATTA. Rölakan. 245,5 x 171 cm. Sverige omkring 1900-talets mitt.19 000 SEK
579MATTA. Rölakan. 252 x 186,5 cm. Signerad AGS.Återrop
580MATTA. Rölakan. 240 x 170 cm. Signerad GB.J.13 000 SEK
581MATTA. Rölakan. 259,5 x 161,5 cm. Signerad AGS.Återrop
582MATTA. "Capella, gul". Rölakan. 301 x 194 cm. Signerad CM.26 000 SEK
583MATTA. Rölakan. 266,5 x 176 cm. Signerad SH.28 000 SEK
584MATTA. Rölakan. 242 x 170 cm. Sverige omkring 1900-talets mitt.Återrop
585MATTA. Rölakan. 203,5 x 139,5 cm. Signerad B Grahn.7 000 SEK
586MATTA. Rölakan. 253 x 161 cm. Signerad AÖ samt à tergo AGDA ÖSTERBERG.16 000 SEK
587MATTA. Rölakan. 298 x 201 cm. Signerad BR.22 000 SEK
588MATTA. "Falurutan Grön, Folksam". Rölakan. 301 x 186 cm. Signerad AB MMF BN.75 000 SEK
589GALLERIMATTA. "Falurutan blå". Rölakan. 324,5 x 126 cm. Signerad AB MMF BN.60 000 SEK
590MATTA. Rölakan. 348 x 173 cm. Sverige 1955.28 000 SEK
591MATTA. "Arild". Rölakan. 248 x 169,5 cm. Signatur JJ.26 000 SEK
592MATTA. Rölakan. 220,5 x 160 cm. Sverige 1950-tal.Återrop
593MATTA. "Flickorna i fönstret". Rölakan. 251,5 x 196,5 cm. Signerad EM SH.42 000 SEK
594MATTA. Rölakan. 213,5 x 149,5 cm. Signerad KLH IK.Återrop
595MATTA. Rölakan. 97 x 246,5 cm. Sverige omkring 1960.2 600 SEK