Klassiska 589

110 föremål
1221. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
220 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1225. SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1227. SPEGEL, troligen av Johan Åkerblad, 1777. Gustaviansk.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1229. SPEGEL. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1229A. SPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1230. SPEGEL. Barock, omkring år 1700.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1232. SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par, av Johan Åkerblad. Rokoko.
Klubbat pris
52 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1236. APPLIQUER, för två ljus, ett par, Sverige, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1237. APPLIQUER för två ljus, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1240. LJUSKRONA, för sex ljus, gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
240 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
1241. LJUSKRONA, för sju ljus, sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1241A. LJUSKRONA, för sex ljus. Tyskland, omkring år 1800.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1246. AMPEL, för åtta ljus, Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
1247. AMPEL, för sex ljus, Ryssland, 1820/30-tal, Empire.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1248. LYKTA, för tre ljus, gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
1251. KANDELABRAR, för fem ljus, ett par, Frankrike, 1800-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1252. KANDELABRAR, för sex ljus, ett par, Frankrike, 1800-tal. Empire.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1256. LJUSSTAKAR, ett par, Anders Christian Levon, Åbo 1799.
Klubbat pris
29 800 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1261. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1262. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1266. LAMPFÖTTER, ett par, Frankrike, 1800-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1267. BORDSLAMPOR/LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1275. BÄGARE, av Gudmund Östling 1786 ( mästare i Vimmerby 1762-90).
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1279. VÄGGPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1281. BORDSUR, Barock, 1600-talets andra hälft.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
1284. BORDSPENDYL. Parisarbete, omkring år 1780, Louis XVI.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1285. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1285A. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1286. SKELETTUR. Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1287. BORDSPENDYL. Frankrike, omkring år 1800, Directoire.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1288. BORDSPENDYL. Frankrike, 1820-tal, Senempire.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1291. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1292. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1298. PRYDNADSURNOR, ett par, Louis XVI, 1700-talets slut.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1299. URNA. Älvdalen, 1800-talets början, Sengustaviansk.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1300. URNOR, ett par. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1301. TAZZA. Frankrike, 1800-tal.
Klubbat pris
11 100 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1302. ELDHUNDAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1303. ELDHUND, Frankrike, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1306. LOCK. Limoges, 1500/1600-tal.
Klubbat pris
7 800 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1307. RELIEFER, två stycken, Barock, omkring år 1700, troligen Danzig.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1309. POKAL med LOCK. Barock, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1310. POKAL med LOCK. Barock, 1700-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1310A. SKULPTURER, ett par, Tyskland, omkring år 1700, Barock.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK