Lars-Yngve Johanssons Samling – onlineauktion

Onlineauktion avslut 13–14 mars.

306 föremål
BERT JOHNNY NILSSON, olja på duk/pannå signerad.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, semiantik Kaukas, ca 175 x 102 cm.
Klubbat pris
6 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KORG FÖR VINFLASKOR, 1800-tal.
Klubbat pris
4 801 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, mässing, omkring år 1800.
Klubbat pris
5 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KURT EK & CO, ask för spelmarker, tenn, Stockholm, 1939.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MASK, Afrika, 1900-tal.
MASK, Afrika, 1900-tal.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ÖRONLAPPSFÅTÖLJ. Queen Anne-stil, 1800-tal.
Klubbat pris
6 250 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LJUSSTAKE, sk Blekingestake, mässing, 1800-tal.
Klubbat pris
5 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KOLBOX, omkring år 1900.
KOLBOX, omkring år 1900.
Klubbat pris
7 401 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PIERRE ROY, kritteckning, signerad och daterad 1928.
Klubbat pris
11 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
JOHANNES OLSSON,  olja på duk, signerad och daterad 1980.
Klubbat pris
9 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GEORGES SPIRO, olja på pannå, signerad,
Klubbat pris
7 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
FÄLLBORD, Sverige, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MAGNUS BARD, blandteknik, signerad och daterad 2013.
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BRASUTENSILIER, 10 delar, omkring år 1900.
Klubbat pris
8 900 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TABURETT / PIANOSTOL, England, 1800-tal.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BREVPRESSAR, 5 st, glas, bl a Rosenthal.
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BOKSNURRA, tidigt 1900-tal.
BOKSNURRA, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
19 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
NOTSTÄLL, 1900-tal.
NOTSTÄLL, 1900-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKÅL, keramik. Japan, Sumida, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
13 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, semiantik Kazak sannolikt, ca 277 x 198,5 cm.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KOLONN, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
6 900 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATTA, antik Kaukas, ca 135,5 x 93,5 cm.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TABURETT, Biedermeier, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KARMSTOL, Empire, Lindome. Tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KOPPARKÄRL, 2 st, 1800-tal / tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
2 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BRASUTENSILIER, 7 delar, 18 / 1900-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FOHUNDAR, ett par, sten. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
10 200 SEK
Utropspris
7 000 SEK
BORDSLAMPA, empirestil, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
3 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MÄSSINGSKITTEL, 17-/1800-tal.
MÄSSINGSKITTEL, 17-/1800-tal.
Klubbat pris
1 555 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BRICKBORD, Kina, omkring år 1900.
Klubbat pris
8 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
DRYCKESHORN, kohorn och mässing, 1900-tal.
Klubbat pris
2 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
DEKORELEMENT, ett par, gjutjärn, omkring år 1900.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SNURRPALL, Empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GLASMÅLNING, Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SPELBRÄDEN, 3 stycken, 1800-tal.
Klubbat pris
1 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 7 vol. Silverlitteratur.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VENINI, fat, glas. Italien,  1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
500 SEK
BÖCKER, 3 vol. Silverlitteratur.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 8 vol. Silverlitteratur.
Klubbat pris
850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER/HÄFTEN, 9 vol. Silverlitteratur.
Klubbat pris
1 150 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 5 vol. Silverlitteratur.
Klubbat pris
5 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BÖCKER, 13 vol. Silverlitteratur.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 5 VOL. Silverlitteratur.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Klubbat pris
800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Coasters, ett par, pläter. Troligen England 1800-talets slut.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Petter Åkerman, transcherkniv, silver,  Stockholm 1771. Rokoko.
Klubbat pris
5 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER/HÄFTEN, 16 vol. Silverlitteratur.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FRUKTBESTICK, 36 st, silver och pärlemor, England 1800-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
URNA, fajans. 1700-tal.
URNA, fajans. 1700-tal.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KONFEKTSKÅLAR med öra, nio stycken, 1700-tal.
Klubbat pris
11 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KNIVAR, 6 st silver, 1800-tal.
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSSURTOUT, silver, K Andersson, Stockholm 1937.
Klubbat pris
1 621 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKEDAR, 6 st, silver, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
4 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
DIEDRICH SCHVART, gafflar, 6 st, silver, Karlskrona 1796-97.
Klubbat pris
7 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
RÖRSTRAND, samling jugendföremål, 11 delar, ca 1900.
Klubbat pris
5 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TERRIN med LOCK, porslin. Berlin, 1800-tal.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VINGLAS, sex stycken, 1800-tal.
Klubbat pris
6 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BÄGARGLAS, åtta stycken.  Italien, 1900-tal.
Klubbat pris
6 650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
1 000 SEK