Klassiska F183

Visar föremål 1 – 100 av 317
DORA WAHLROOS, PORTRÄTT AV DAM.

Sign. Karuna 1913. Olja på dukpannå 50x35 cm.

Slutpris 1 250 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
VITOLD BIALYNITSKI-BIRULLA, HÖSTFÄRGER.

Sign. Olja på skiva 58x45 cm.

Slutpris 4 200 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
ELLEN FAVORIN, STRANDLANDSKAP.

Sign. Olja på pannå 16x23,5 cm.

Slutpris 1 901 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR

Scandinavia complecten Sueciae, Daniae & Nor. Mått 49x57 cm. Oinramad, i passepartout.

Slutpris 330 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
RYSK KAFFESERVIS I FEM DELAR, silver, St:Petersburg ca 1898, okänd guldsmed.

Bricka, kaffekanna, sockerskål, brödkorg och gräddkanna. Brickans längd 61 cm.

Slutpris 10 200 EUR
Utropspris
5 000 - 7 000 EUR
SILVERBESTICK 48 ST, förgyllt silver och niello, Moskva 1842, okänd mästare, vikt utan knivar 2036 g.

Knivens längd 26,5 cm, gaffelns längd 20,5 cm. teskedens längd 14,5 cm och matskedens längd 21,5 cm.

Slutpris 4 000 EUR
Utropspris
5 000 - 7 000 EUR
LAURI LEPPÄNEN, EINO LEINO.

LAURI LEPPÄNEN, EINO LEINO.

Sign. Brons. Höjd 49 cm.

Slutpris 700 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
SILVERKANDELABER FÖR TRE LJUS, Johan Lindroos, Kristinestad 1852, vikt 898 g.

Höjd 37,5 cm, bredd 38,5 cm.

Slutpris 1 800 EUR
Utropspris
2 200 - 2 500 EUR
MATTA, Bijar.

MATTA, Bijar.

387x147 cm.

Slutpris 900 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
RING, briljantslipad diamant 1,50 ct, 14K vitguld. Thomas Holmström, Helsingfors 2012.

Diamant 1,50 ct N-R / I1 (enligt intyg av A. Tillander 2012). Ringens storlek 17. Vikt ca 7 g.

Slutpris 3 600 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
STOP. Fennia-serien. Formgivarna Jac. Ahrenberg och Thure Öberg.

Flintgods, stiliserad geometrisk mönster. Arabia, 1902-17. Höjd 13 cm.

Slutpris 520 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
SUPKOPPAR 2 ST, silver, Frankrike ca 1800, total vikt 134 g.

Höjd 5,5 och 6,5 cm.

Slutpris 200 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
ARMBAND, rosenslipade diamanter, 14K (56) guld. Vilnius 1848.

Kontrollmästare ЯК. Centerdiamant ca 0,45 ct. Inre omkrets ca 17,5 cm. Vikt ca 26 g.

Slutpris 1 650 EUR
Utropspris
1 600 - 1 800 EUR
KARTA, kopparstick, "Plan des castels Cronslot, A 1750".

Handkolorerad, 44x58 cm.

Slutpris 320 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
GUNNAR BERNDTSON, SOMMARLANDSKAP MED SVAN.

Sign. Olja på pannå 19x15 cm.

Slutpris 6 000 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
VENNY SOLDAN-BROFELDT, BARN PÅ STRANDEN.

Sign. Olja på duk 48x35 cm.

Slutpris 3 901 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
PER KRAFFT D.Y., ALLEGORISK KVINNOFIGUR.

Sign. 1833. Olja på duk 74x61 cm.

Slutpris 1 650 EUR
Utropspris
1 500 - 1 700 EUR
MIKKO CARLSTEDT, ÄNGSBLOMMOR.

MIKKO CARLSTEDT, ÄNGSBLOMMOR.

Sign. -46. Olja på duk 73x60 cm.

Slutpris 850 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
BERNDT LINDHOLM, STRANDBRÄNNINGAR.

Sign. -98. Olja på duk 35x50 cm.

Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
SYBORD, empire, 1800-talets första hälft.

Mahogny. Rektangulär skiva med låda i sargen. Lyrformade kopplade svanben vilande på lejontassar. Längd 80 cm, bredd 50 cm, höjd 72 cm.

Slutpris 1 850 EUR
Utropspris
900 - 1 200 EUR
ETT PAR BIEDERMEIER STOLAR, Ryssland ca 1820-30-tal.

Höjd 90 cm, djup 53 cm, bredd 57 cm.

Slutpris 2 300 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
RING, briljantslipad diamant, 18K vitguld.

Diamant H / VS ca 0,95 ct. Storlek 16. Vikt ca 2 g.

Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
MATTA, Bachtiari antik.

MATTA, Bachtiari antik.

Ca 216x145 cm.

Slutpris 265 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
RYSK BORDSLAMPA, Empire, 1800-talets första hälft.

Förgylld brons och glas. Höjd ca 61 cm.

Utropspris
2 400 - 2 800 EUR
ÖRHÄNGEN och BROSCH / HÄNGE, mikromosaik, guld.

Örhängenas höjd 70 mm. Broschens höjd 80 mm. Vikt totalt ca 40 g.

Slutpris 2 906 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
CAMÉ HÄNGE / BROSCH, 18K guld. Eva Gyldén 1957, infattad av Heikki Kaksonen, Helsingfors 1962.

55 x 45 mm. Vikt ca 15 g.

Slutpris 380 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
KARTA, Oost Zee, Johannes van Keulen, 1700-talets början.

Kolorerad. Mått 51,5 x 60 cm.

Slutpris 370 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
MATTA, Khorasan, antik.

MATTA, Khorasan, antik.

332x484 cm.

Slutpris 5 200 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR

Bredd 106,5 cm, djup 52 cm, höjd 73 cm.

Slutpris 1 150 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ELVI MAARNI, SYSTRAR.

ELVI MAARNI, SYSTRAR.

Sign. Olja på duk 45x36 cm.

Slutpris 7 977 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
KARTA, "Sveciae Regnum", Giovanni Botero, ca 1596/97.

Bladstorlek 24 x 32,5 cm

Slutpris 800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
CARTIER, ETUI, silver, 18K guld. Cartier 1940-tal.

Numrerad S 17548. Mått 120 x 80 mm. Vikt 180 g. Cartier ask, ej ursprunglig.

Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
RING, briljantslipad diamant, 18K guld. A. Tillander, Helsingfors.

Diamant 0,88 ct G / VVS2 (enligt intyg av A. Tillander), infattad i vitguld. Storlek 17,25. Vikt ca 3 g.

Slutpris 2 500 EUR
Utropspris
2 800 - 3 200 EUR
ETUI, 18K guld, svart emalj.

ETUI, 18K guld, svart emalj.

Mått 90 x 75 x 10 mm. Vikt ca 166 g.

Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
GUSTAVIANSK SPEGEL, Stockholmsarbete 1700-talets slut.

Höjd 129,5 cm, bredd 51 cm.

Slutpris 1 100 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
ETT PAR SENGUSTAVIANSKA BALJFÅTÖLJER, ca 1800.

Bredd 61 cm, höjd 76 cm, djup 60 cm.

Slutpris 3 000 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
RYSK SOCKERSKÅL OCH MJÖLKKANNA, silver, Moskva 1908-17, Vasili Andreev, silvervikt 420 g.

Kannans höjd 10 cm.

Slutpris 527 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
ETT PAR GUSTAVIANSKA STOLAR, sent 1700-tal.

Förgyllda. Rygghöjd 88,5 cm. Bredd 53 cm.

Slutpris 940 EUR
Utropspris
1 200 - 1 600 EUR
GUSTAVIANSK TABURETT, sent 1700-tal.

Förgyllt och målat trä. Bredd 43,5 cm, djup 37 cm, höjd 42 cm.

Slutpris 590 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
ANTON HEINRICH DIEFFENBACH, FLICKA I SKOGEN.

Sign. 1888. Olja på duk 49x66 cm.

Slutpris 1 950 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
MIKKO OINONEN, SOMMARVY.

MIKKO OINONEN, SOMMARVY.

Sign. 1940-51. Olja på duk 65x81 cm.

Slutpris 700 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
KARTA, "Regiones ad Sinum Finnicum", Holmiae 1742.

Kolorerad. Karta över Finska viken. Med stadskartor, bl.a. över St.Petersburg. I passepartout. Plåtstorlek 49,5 x 58 cm.

Slutpris 380 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
ETT PAR FRANSKA LJUSSTAKAR, brons, senempir, 1800-talets första hälft.

Patinerade och delvis förgyllda. Trepassformad fot med lejontassar och akantusblad. Räfflad, uppåt avsmalnande pelare, urnformad ljuspipa med blommor och blad. Höjd 26 cm.

Slutpris 600 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
ELLEN THESLEFF, TÄNKARE.

ELLEN THESLEFF, TÄNKARE.

Sign. Etsning 9x9 cm.

Slutpris 920 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
OKÄND KONSTNÄR, KRISTUS.

OKÄND KONSTNÄR, KRISTUS.

Italiensk skola 1600/1700-tal. Olja på duk, uppfodrad på pannå 26x21 cm.

Slutpris 1 050 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
AKSELI GALLEN-KALLELA, MAJBRASA.

Sign. 1914. Olja på dukpannå 19,5x21 cm.

Slutpris 14 200 EUR
Utropspris
10 000 - 12 000 EUR
OSKAR PARVIAINEN, ORIENTALISK DANSÖS.

Sign. Olja på duk 130x60 cm.

Slutpris 1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
COLLIER och ARMBAND, 18K guld.

Bredd 19 mm. Collierets längd 43 cm. Armbandets längd 18 cm. Vikt totalt ca 71 g.

Slutpris 1 800 EUR
Utropspris
2 200 - 2 400 EUR
SANTERI SALOKIVI, BÅTAR VID STRANDEN.

Sign. -29. Olja på duk 47x55 cm.

Slutpris 3 600 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
OKÄND KONSTNÄR, KRETSEN KRING GUISEPPE RECCO, STILLEBEN.

Olja på duk 42x69 cm.

Slutpris 1 200 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ÖRHÄNGEN, gammalslipade diamanter, guld.

Diamanter ca L / VS 2,65 ct respektive 2,50 ct.

Slutpris 15 000 EUR
Utropspris
18 000 - 20 000 EUR
ROKOKO SPEGEL, signerad av Pehr Ljung (1743-1819), bildhuggare i Stockholm. Hallstämplad 1776.

Höjd 120 cm, bredd 52 cm.

Slutpris 2 000 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
BORDSLYSTER, Sverige 1700-talets slut.

Vit marmorfot med förgyllda bronsbeslag och ljusarmar. Höjd 72 cm.

Slutpris 1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
KARMSTOLAR, empire, Ryssland 1800-talets början.

Mahognyfanerade med förgyllda detaljer.

Slutpris 2 300 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
KINESISK LERSKULPTUR, Tang dynastin 618-906 e.Kr.

Intyg från Oxford Authentication med följer, nr PH 063/375. Daterad 2006. Längd 30 cm, höjd 18 cm.

Slutpris 1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
JOHAN SEDERHOLMS VASAORDEN 1778, 18 K, vikt ca 27 g, Diameter 31,5 mm.

Slutpris 13 600 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
FRANCESCO ALBANI, TILLSKRIVEN, LEKANDE BARN.

Olja på skiffer. Diameter 18 cm.

Slutpris 1 800 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
EUGEN GUSTAV DÜCKER, MÅNSKENSFISKE.

Sign. Olja på duk 49x79 cm.

Slutpris 2 500 EUR
Utropspris
2 800 - 3 200 EUR
HELENE SCHJERFBECK, "BILDERBOKEN".

Sign. Handkolorerad litografi, 36/90, bildyta 39x53 cm.

Slutpris 10 000 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
BROSCH / CAMEE, 18K guld. Eva Gyldén 1946. Infattad av Heikki Kaksonen, Helsinki 1946.

Mått 49 x 46 mm. Vikt ca 10 g.

Slutpris 540 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
TYKO SALLINEN, SJÄLVPORTRÄTT.

TYKO SALLINEN, SJÄLVPORTRÄTT.

Sign. Blandteknik på papper 41x29 cm.

Slutpris 1 300 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PIEDESTALER, ETT PAR, Sverige 1800-talets slut.

Alrotsfanerade. Höjd 115 cm.

Slutpris 660 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ETT PAR SENGUSTAVIANSKA KANDELABRAR, marmor och förgylld brons, 1800-talets början.

Höjd 36,5 cm.

Slutpris 1 650 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
KARTA ÖVER SKANDINAVIEN. Sueciae, Daniae et Norwegiae. Matthäus Seutter. 1700-talets första hälft.

Kolorerad. Mått 51x58 cm. Oinramad.

Slutpris 350 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
SIDEBOARD, England 1800-talets första hälft.

Mahogny och mahognyfaner. Längd 197,5 cm, djup 72,5 cm och höjd 97,5 cm.

Slutpris 400 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
BROSCH / KAMÉ, 18K guld. Storckmeyer, infattad av A. Tillander, Helsingfors 1952.

Mått 56 x 44 mm. Vikt ca 19 g. Intyg av A. Tillander 1998.

Slutpris 380 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
ALBERT EDELFELT, "RUOKOLAKSGUMMA (ELLI JÄPPINEN)".

Sign. Etsning och torrnål 18x12 cm.

Slutpris 520 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
FRANS MAEXMONTAN, FARTYG UTANFÖR HELSINGFORS.

Sign. 1891. Olja på duk 95x72 cm.

Slutpris 2 600 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
RYSK KEJSERLIG GLASVAS. Kejserliga glasfabriken i St.Petersburg. Signerad Nikolai II 1914.

Plommon- och bärnstenstonat överfångsglas, med graverade blommor och blad. Höjd 17,5 cm.

Slutpris 2 600 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
LAMPETTER ETT PAR, empire, Norrköpings hallstämpel ca 1800-1820.

Höjd 73 cm, bredd 63 cm.

Slutpris 1 850 EUR
Utropspris
1 500 - 1 700 EUR
FRITZ JAKOBSSON, "JESSICA".

FRITZ JAKOBSSON, "JESSICA".

Sign. 1980. Olja på duk 17x14,5 cm.

Slutpris 600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
TRE PORSLINSFAT, empire, Wien 1800-talets början.

Genombruten kant med gulddekor. Diameter 24,5 cm.

Slutpris 320 EUR
Utropspris
300 - 500 EUR
HÄNGE, infattat mynt 20K guld, Bysantinska riket.

Myntets diameter 20 mm. Ked 14K guld, längd 70 cm. Vikt totalt ca 13 g.

Slutpris 710 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
HÄNGE, fasettslipad akvamarin, granat, pärlor, 18K guld, ca 1910.

Akvamarin 25 x 7 mm. Hängets totala höjd 63 mm. Ked 14K guld, längd 47 cm. Vikt totalt ca 6,5 g.

Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
THORSTEN WAENERBERG, HELSINGFORS SOCKERFABRIK.

Sign. -76. Olja på duk 92x134 cm.

Slutpris 2 100 EUR
Utropspris
5 000 - 7 000 EUR
ELDSKÄRM, Ryssland ca 1820-30, gotisk.

Flambjörk och svärtat trä. Petit point brodering med målade ansikten. Höjd ca 160 cm, bredd 82 cm.

Slutpris 690 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
RING, 18K guld. Cartier 1990.

RING, 18K guld. Cartier 1990.

Bredd 9 mm. Storlek 17,25. Numrerad 986493. Vikt ca 7,5 g.

Slutpris 440 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
ALBERT EDELFELT, "BERGSLANDSKAP FRÅN VALESCURE".

Sign. 1891. Akvarell 31x46 cm.

Slutpris 5 200 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
COLLIER, 14K (56) guld, gammalslipade diamanter, demantoider. St Petersburg, 1898-1904.

Kontrollmästare Jakov Ljapunov. Diamanter totalt ca 1,20 ct. Hängets höjd 30 mm. Ked i platina, längd 42 cm. Vikt totalt ca 7 g.

Slutpris 2 501 EUR
Utropspris
1 600 - 1 800 EUR
RING, 18K guld. Cartier " Love".

Bredd 6 mm. Numrerad C26984. Storlek 19,75. Vikt ca 9 g.

Slutpris 729 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
RYSK SILVERKÅSA, Moskva Jacob Wiberg 1829-1852, vikt 268 g.

Inävndigt förgylld. Graverad: Med krönt A och texten "Till minnet av den Sibiriska kronprinsen". Längd 19,5 cm.

Slutpris 827 EUR
Utropspris
500 - 600 EUR

Hallstämplad. Storlek 70x141 cm.

Slutpris 800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
HELENE SCHJERFBECK, "KONVALECENTEN".

Sign. Färglitografi, 45/70, 49,5x69,5 cm.

Slutpris 8 600 EUR
Utropspris
7 000 - 9 000 EUR
SLEV, silver, Moskva 1889, Vasili Baladanov.

Längd 19,5 cm.

Slutpris 470 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
MATTA, Qum Toranj 1900-talets slut.

Ca 200x300 cm.

Slutpris 5 200 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
IMPONERANDE GOLVURNA FRÅN DEN KEJSERLIGA PORSLINSFABRIKEN I ST:PETERSBURG.

Nikolai I:s tid. Chinoiserie-dekor i blått, rött, grönt och guld. Höjd 77 cm.

Slutpris 30 000 EUR
Utropspris
30 000 - 35 000 EUR
LJUSSTAKE, brons och förgylld brons, empire 1800-talets början.

Höjd 41,5 cm.

Slutpris 820 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ARMRING, 18K guld, lapis lazuli. Ilias Lalaounis, Grekland.

Längd ca 17 cm. Vikt ca 21 g.

Slutpris 1 251 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
GUSTAVIANSK TAKKRONA, Sverige 1800-talets första hälft.

Höjd ca 100 cm.

Slutpris 3 700 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
RYSK PORSLINSTALLRIK, Kejserliga Porslinsfabriken 1809-1816, Gurievs servis, Alexander I:s tid.

Märkt bakom: "La marchande de vieux habits - торговка", "Manf u Imper le de Russie". Diameter 24,7 cm.

Slutpris 7 000 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
KARTA, Pierre Schenk "Europa excultissima", ca 1700.

Delvis kolorerad. Bildstorlek ca 51 x 60 cm. Oinramad.

Slutpris 360 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
SVENSK BAROCKSPEGEL, 1700-talets början.

Höjd 119 cm, bredd 48 cm.

Slutpris 501 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
STOLAR 8 ST, Ryssland 1800-talets början.

Höjd 95 cm, sitthöjd 47 cm och bredd 50 cm.

Slutpris 2 600 EUR
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
JOSEFINA HOLMLUND, FJORDLANDSKAP.

Sign. Olja på duk 64x93 cm.

Slutpris 1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
IKON, tempera på pannå, Ryssland 1800-talets slut.

Heliga Nikolaj. Storlek 18x14 cm.

Slutpris 642 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PJOTR OSSOVSKI, "KATEDRALERNA I KREML".

Sign. -85. Olja på duk 85x75 cm.

Slutpris 4 600 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
AKSELI GALLEN-KALLELA, LEMMINKÄINEN VID ELDFLODEN.

Sign. 1920. Olja på duk 73x70 cm.

Slutpris 90 400 EUR
Utropspris
80 000 - 120 000 EUR
ETUI, silver, 18K guld, onyx. Alfred Dunhill, Paris 1940-tal.

Mått 125 x 80 mm. Vikt 197 g.

Utropspris
1 300 - 1 500 EUR