Kan inte nå servern

Helsinki Spring Sale F196

Auktion: 17 april - 5 maj, online.
Visning: 26 april -3 maj på Mastgatan 4-6 i Helsingfors. Vardagar kl. 10 - 18, lö-sö kl. 11-16.
Undantag i öppettider: 30.04 kl. 10 - 15, 01.05 stängt.
Läs mer om auktionen här >

 
253 föremål
MIKKO LAASIO, "STILLEBEN MED PIPA".
MIKKO LAASIO, "STILLEBEN MED PIPA".
Klubbat pris 
2 900 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
HÅRGARNSMATTA, Finland, 1930-tal. Ca 346x250 cm.
HÅRGARNSMATTA, Finland, 1930-tal. Ca 346x250 cm.
Klubbat pris 
1 150 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
PAAVO TYNELL, skål, brons, Taito.
PAAVO TYNELL, skål, brons, Taito.
Klubbat pris 
690 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
MIKKO LAASIO, "STILLEBEN".
MIKKO LAASIO, "STILLEBEN".
Klubbat pris 
751 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
JETONG, emalj, 14K (56)guld. Ryssland, sent 1800-tal.
JETONG, emalj, 14K (56)guld. Ryssland, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
1 450 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ALVAR AALTO, dörrhandtag, Valaistustyö.
ALVAR AALTO, dörrhandtag, Valaistustyö.
Klubbat pris 
770 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A622B, Valaistustyö.
ALVAR AALTO, taklampa, modell A622B, Valaistustyö.
Klubbat pris 
2 200 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
FENNIA VAS, keramik, Arabia 1917 - 1927.
FENNIA VAS, keramik, Arabia 1917 - 1927.
Klubbat pris 
1 800 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
MATTA, Täbriz, figural, semiantik, 213x136 cm.
MATTA, Täbriz, figural, semiantik, 213x136 cm.
Klubbat pris 
500 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
TOINI NYSTRÖM, rya, Finska handarbetets vänner, 1930-tal. Ca 190 x 140 cm.
TOINI NYSTRÖM, rya, Finska handarbetets vänner, 1930-tal. Ca 190 x 140 cm.
Klubbat pris 
1 450 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
GRETA STRANDBERG, rya, Finska handarbetets vänner. Ca 196 x 140 cm.
GRETA STRANDBERG, rya, Finska handarbetets vänner. Ca 196 x 140 cm.
Klubbat pris 
200 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
MIKKO OINONEN, BLOMMOR.
MIKKO OINONEN, BLOMMOR.
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ELGA SESEMANN, STILLEBEN.
ELGA SESEMANN, STILLEBEN.
Klubbat pris 
3 100 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, FAT, stengods, signerad Kaipiainen, Arabia.
BIRGER KAIPIAINEN, FAT, stengods, signerad Kaipiainen, Arabia.
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
EDWIN LYDÉN, "FRUARNA VID GRAVEN".
EDWIN LYDÉN, "FRUARNA VID GRAVEN".
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A622B, Valaistustyö.
ALVAR AALTO, taklampa, modell A622B, Valaistustyö.
Klubbat pris 
2 400 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
POKAL, silver, Arvid Floberg, Stockholm 1771.
POKAL, silver, Arvid Floberg, Stockholm 1771.
Klubbat pris 
835 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
HÄNGE, fasettslipade akvamariner, 18K vitguld.
HÄNGE, fasettslipade akvamariner, 18K vitguld.
Klubbat pris 
1 200 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
HÅKAN BRUNBERG, FLICKA MED HATT.
HÅKAN BRUNBERG, FLICKA MED HATT.
Återrop
Utropspris
900 - 1 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, FAT, keramik, signerat Kaipiainen Arabia.
BIRGER KAIPIAINEN, FAT, keramik, signerat Kaipiainen Arabia.
Klubbat pris 
1 750 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
AINO AALTO, skåp, Artek 1900-talets mitt.
AINO AALTO, skåp, Artek 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
2 400 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
UKRI MERIKANTO, ABSTRAKT.
UKRI MERIKANTO, ABSTRAKT.
Klubbat pris 
1 410 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
RING, rosenslipad diamant, emalj, 21K guld, 1800-tal.
RING, rosenslipad diamant, emalj, 21K guld, 1800-tal.
Klubbat pris 
850 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
RITVA PUOTILA, rya, handknuten, Oy Arico Ab. Ca  187x133 cm.
RITVA PUOTILA, rya, handknuten, Oy Arico Ab. Ca 187x133 cm.
Klubbat pris 
1 700 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
ALVAR AALTO, TAKLAMPA, modell A335B, Valaistustyö.
ALVAR AALTO, TAKLAMPA, modell A335B, Valaistustyö.
Klubbat pris 
1 300 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, fåtölj modell 418, Haimi 1960-talets slut.
YRJÖ KUKKAPURO, fåtölj modell 418, Haimi 1960-talets slut.
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
ELINA MERENMIES, "NALLES STUNDER AV FASA".
ELINA MERENMIES, "NALLES STUNDER AV FASA".
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
NANNY STILL, vas, "Smycke", signerad Nanny Still Riihimäen  Lasi Oy.
NANNY STILL, vas, "Smycke", signerad Nanny Still Riihimäen Lasi Oy.
Klubbat pris 
1 400 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
LAILA KARTTUNEN, rya, Wetterhoff  1930. Ca 300x163 cm.
LAILA KARTTUNEN, rya, Wetterhoff 1930. Ca 300x163 cm.
Klubbat pris 
300 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
SOPPSLEV, silver, Fabergé, Moskva 1908-17.
SOPPSLEV, silver, Fabergé, Moskva 1908-17.
Klubbat pris 
1 650 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
RUT BRYK, skål, stengods, signerad Rut Bryk och Bruk Arabia.
RUT BRYK, skål, stengods, signerad Rut Bryk och Bruk Arabia.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
SIGURD WETTENHOVI-ASPA, PORTRÄTT AV SIBELUS.
SIGURD WETTENHOVI-ASPA, PORTRÄTT AV SIBELUS.
Klubbat pris 
820 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A335A, Valaistustyö.
ALVAR AALTO, taklampa, modell A335A, Valaistustyö.
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
RING, gammalslipade diamanter, emalj, 18K guld. England, ca 1860-tal.
RING, gammalslipade diamanter, emalj, 18K guld. England, ca 1860-tal.
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
BROSCH, mikromosaik, 18K guld. Roland Mellin, Helsingfors 1858.
BROSCH, mikromosaik, 18K guld. Roland Mellin, Helsingfors 1858.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
TOLV BÄGARE, silver, Morosov S:t Peterburg 1894.
TOLV BÄGARE, silver, Morosov S:t Peterburg 1894.
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, fåtöljer, ett par "Remmi", Avarte 1970-talets slut.
YRJÖ KUKKAPURO, fåtöljer, ett par "Remmi", Avarte 1970-talets slut.
Klubbat pris 
1 650 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
HALSSMYCKEN, 2 st, Temple St Clair, fasettslipade safirer, 18K guld.
HALSSMYCKEN, 2 st, Temple St Clair, fasettslipade safirer, 18K guld.
Klubbat pris 
2 250 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
ANNE TOMPURI, "LANDSKAP".
ANNE TOMPURI, "LANDSKAP".
Klubbat pris 
1 150 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
MAX SALMI, KOMPOSITION.
MAX SALMI, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
2 900 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
HELENA TYNELL, vas, signerad Helena Tynell, Riihimäen Lasi Oy.
HELENA TYNELL, vas, signerad Helena Tynell, Riihimäen Lasi Oy.
Klubbat pris 
1 800 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
ARMBAND, 18K guld.
ARMBAND, 18K guld.
Klubbat pris 
1 300 EUR
Utropspris
1 400 - 1 800 EUR
RUT BRYK, reliefer, 4 st, stengods, signerade.
RUT BRYK, reliefer, 4 st, stengods, signerade.
Klubbat pris 
4 000 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
HUGO BACKMANSSON, HUNDAR MED VARG.
HUGO BACKMANSSON, HUNDAR MED VARG.
Klubbat pris 
1 100 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
HUGO SIMBERG,"KAPPLÖPNING PÅ ISEN.".
HUGO SIMBERG,"KAPPLÖPNING PÅ ISEN.".
Klubbat pris 
2 800 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
KARI JUVA, MUSIKANT.
KARI JUVA, MUSIKANT.
Klubbat pris 
2 702 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
ILJA JEFIMOVITJ REPIN, teckning, signerad och daterad november 1872.
ILJA JEFIMOVITJ REPIN, teckning, signerad och daterad november 1872.
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
ELVI MAARNI, TILLSAMMANS.
ELVI MAARNI, TILLSAMMANS.
Klubbat pris 
1 200 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
SKÅL MED HÄNKLAR, silver Gratchev S:t Petersburg 1908-17.
SKÅL MED HÄNKLAR, silver Gratchev S:t Petersburg 1908-17.
Klubbat pris 
3 110 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
IKON, Ryssland 1800-talets mitt.
IKON, Ryssland 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A 333 Valastustyö.
ALVAR AALTO, taklampa, modell A 333 Valastustyö.
Klubbat pris 
1 805 EUR
Utropspris
1 500 - 1 700 EUR
RAFAEL WARDI, DAM VID FÖNSTER.
RAFAEL WARDI, DAM VID FÖNSTER.
Klubbat pris 
5 050 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
ALBERT NIKOLAEVICH BENOIS, akvarell, signerad och daterad 1921.
ALBERT NIKOLAEVICH BENOIS, akvarell, signerad och daterad 1921.
Klubbat pris 
12 200 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
AARNO KARIMO, gouache, signerad.
AARNO KARIMO, gouache, signerad.
Klubbat pris 
1 150 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
LENNART SEGERSTRÅLE, olja på duk, signerad och daterad 1919.
LENNART SEGERSTRÅLE, olja på duk, signerad och daterad 1919.
Klubbat pris 
1 400 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

306. Matta, antik Kirman Laver "Mashahir" (Världens härskare), ca 82 x 63 cm.
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
Budhistorik
15 000
 
SEK
ditt bud
14 000
 
SEK
ditt bud
13 000
 
SEK
ditt bud
12 000
 
SEK
ditt bud
11 000
 
SEK
ditt bud
10 000
 
SEK
ditt bud
9 500
 
SEK
ditt bud
9 000
 
SEK
ditt bud
8 500
 
SEK
ditt bud
8 000
 
SEK
ditt bud
7 500
 
SEK
ditt bud
7 000
 
SEK
ditt bud
6 500
 
SEK
ditt bud
6 000
 
SEK
ditt bud
5 500
 
SEK
ditt bud
5 000
 
SEK
ditt bud
4 500
 
SEK
ditt bud
Aktuellt bud:
15 000 SEK