Important Spring Sale 609

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
200Fickur med repeter, skelettur, guld ca 1840.10 000 SEK
201TÄCKE, rölakan, ca 217 x 130,5 cm, Skåne omkring 1830, Färs/Gärds/Villands härad.24 000 SEK
202VÄVD TAPET, "Kleopatras bankett”, gobelängteknik, ca 281,5 x 370 cm, Flandern 1600-tal.85 000 SEK
203MATTA, antik Bakshaish, ca 693 x 398,5 cm, daterad "1298"AH/1880 AD sannolikt.Återrop
204MATTA, old Baotou figural, Kina, ca 162,5 x 233,5 cm.26 000 SEK
205MATTOR, 1 par, old /semiantik Baotou, Kina, ca 135 x 71,5 cm vardera.6 500 SEK
206MATTA, antik Beijing Qing sannolikt, Kina, ca 193 x 156 cm.18 000 SEK
207MATTA, antik Fachralo Kazak, ca 149 x 104,5 cm.Återrop
208MATTA, semiantik Heris/Gorovan, ca 441,5 x 356,5 cm.Återrop
209MATTA, antik Isfahan, ca 480,5 x 350 cm.Återrop
210MATTA, semiantik Isfahan/Nain, ca 250 x 169,5 cm (samt kortsidorna med 2 cm slätväv).30 000 SEK
211MATTA, semiantik Isfahan, ca 227 x 152,5 cm (samt kortsidorna med ca 1½ respektive ½ cm slätväv).38 000 SEK
212MATTA, semiantik/old Isfahan/Nain part silk, ca 232,5 x 137,5 cm (samt en kortsida med ca 1 cm slätväv).Återrop
213MATTA, antik Karachop Kazak, ca 213 x 166 cm.Återrop
214MATTA, semiantik Kashgai, ca 265,5-268 x 169,5-171 cm (samt en kortsida med 2 cm slätväv).Återrop
215MATTA, semiantik silke Keshan relief (souf), ca 202 x 130,5-133 cm.36 000 SEK
216MATTA, semiantik Keshan, ca 210 x 129,5-134 cm.18 000 SEK
217MEDITATIONSMATTOR, 1 par, old/semiantik Kina, ca 199 x 73,5 respektive 200,5 x 71,5 cm.8 000 SEK
218MATTA, antik Kirman Laver, ca 363 x 301 cm.32 000 SEK
219MATTA, semiantik Anatolisk tülü, sannolikt Konya, ca 218,5 x 140 cm (samt kortsidorna med 7 respektive 4 cm slätväv).6 000 SEK
220GALLERIMATTA, antik Kuba, ca 289,5 x 97 cm (samt kortsidorna med 1 cm ljusblå soumak).32 000 SEK
221MATTA, antik Malajir sannolikt, ca 179,5 x 124 cm (samt en kortsida med 2½ cm slätväv).8 000 SEK
222MATTA, antik Marasali bönematta, 1800-tal, ca 151 x 119 cm.Återrop
223PELARMATTA, antik Ningxia figural, Kina sen Qing, ca 304 x 130-170 cm.Återrop
224MEDITATIONSMATTA, fjorton rutor, antik Ningxia, Kina sen Qing, ca 822 x 60 cm.42 000 SEK
225MATTA, antik/semiantik Shirvan, ca 234 x 130 cm (samt kortsidorna med 1 cm slätväv).Återrop
226GALLERIMATTA, antik TALISH, ca 264,5 x 115 cm.Återrop
227MATTA, antik silke Täbris, ca 165 x 118,5-111,5 cm.Återrop
228MATTA, semiantik Täbris Ghannadi, ca 424,5 x 321,5 cm.40 000 SEK
229MATTA, semiantik/old Veramin, ca 353 x 213,5-215,5 cm.Återrop
230MATTA, semiantik Veramin, ca 307-310 x 202,5-206 cm.18 000 SEK
231Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Röd Flossa", flossa, ca 306 x 267,5 cm, signerad AB MMF.Återrop
232Barbro Nilsson, MATTA, "Snäckorna" gobelängteknik, ca 344 x 248,5 cm, signerad AB MMF BN.130 000 SEK
233Barbro Nilsson, MATTA, "Falurutan, Duhs", rölakan, ca 408 x 225,5 cm, signerad AB MMF BN.125 000 SEK
234Barbro Nilsson, MATTA, "Falurutan, Duhs", rölakan, ca 220,5 x 146,5 cm, signerad AB MMF BN.20 000 SEK
235Barbro Nilsson, MATTA, "Rödarp", rölakan, ca 299 x 186,5 cm, signerad AB MMF BN.28 000 SEK
236MATTA, rölakan, ca 219 x 189 cm, signerad KLH VN (Kristianstad läns hemslöjd, Veronica Nygren).15 000 SEK
237BÄGARE, glas. Troligen 1600-tal.15 000 SEK
238POKAL, glas. Holland, 1700-tal.5 000 SEK
239POKAL, glas. Tyskland, 1700-tal.7 500 SEK
240POKAL med LOCK, glas. Tyskland, 1700-tal.6 000 SEK
241POKAL, glas. Kungsholmens glasbruk, 1700-tal.22 000 SEK
242POKAL. glas. Kungsholms glasbruk, 1700-tal.22 000 SEK
243POKAL, glas. Kungsholmsglasbruk, Sverige, 1700-tal.20 000 SEK
244URNOR, två stycken, snarlika, glas. Senempire, 1800-talets andra hälft.Återrop
245FLASKA med PROPP samt BÄGARGLAS. Ryssland, 1800-tal.Återrop
246POKAL på FOT samt FLASKA med PROPP, vittglas. Ryssland, tidigt 1800-tal.Återrop
247BÄGARGLAS, två stycken, glas. Ryssland, 1800-tal.7 000 SEK
248SKÅL, STOP, FLACONG med PROPP samt liten KANNA, glas. Bland annat Ryssland, 1800-tal.Återrop
249GLAS, gröntonat glas. Ryssland, 1800-tal. Kejserliga manufakturen, St Petersburg.Återrop
250VASER, ett par, glas. Möjligen Ryssland, 1800-tal.Återrop
251GLASSERVIS, 86 delar. Troligen Baccarat, omkring 1900.22 000 SEK
252TALLRIK, fajans. Savona, Italien omkring 1700.2 800 SEK
253SKÅL, fajans. Italien/Spanien, 1700-tal.Återrop
254FAT, ett par, fajans. Rörstrand, 1760-tal.6 000 SEK
255POTTPURRIURNA med LOCK, fajans. Marieberg, Ehrenreichs period, 1700-tal.6 000 SEK
256FAT, fajans. Rörstrand, 1700-tal.3 500 SEK
257TERRIN med LOCK, fajans. Rörstrand, 9/2 1773.18 000 SEK
258KOPPAR med LOCK, ett par, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal.12 000 SEK
259CREMEKOPPAR, 11 stycken, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal.8 000 SEK
260URNA, fajans, Marieberg, 1700-tal.5 000 SEK
261SERVIS, 163 delar, flintgods. England, Copeland, tidigt 1800-tal.60 000 SEK
262FIGURIN, porslin. Frankenthal, Tyskland, 1700-tal.Återrop
263FIGURIN, porslin. Frankenthal, 1700-tal.Återrop
264FIGURIN, porslin. Ludwigsburg, Tyskland, 1700-talet senare del.6 000 SEK
265FIGURIN, porslin. Ludwigsburg, Tyskland, 1700-talets senare del.6 500 SEK
266FIGURIN, porslin. Ludwigsburg, Tyskland, 1700-tal.Återrop
267FIGURIN, porslin. Omärkt, troligen Ludwigsburg, Tyskland, 1780/90-tal.Återrop
268SKULPTURGRUPP, porslin. "Tritons fångst". Meissen, 1800-talets andra hälft. 2:a sortering.Återrop
269FIGURIN, porslin. "Tillredning av hare". Meissen, 1800-talets andra hälft.Återrop
270FIGURIN, porslin. Meissen, 1900-tal.Återrop
271FIGURIN, porslin. "Boreas och Oreithyia". Meissen, tidigt 1900-tal.5 000 SEK
272LJUSSTAKAR, ett par, porslin. Berlin, 1700-tal.8 500 SEK
273FIGURIN, porslin. Berlin, tidigt 1900-tal.Återrop
274FIGURGRUPP, porslin. Berlin, 1800-talet slut.Återrop
275SKULPTURGRUPP, porslin. "Pastoral scen med kurtiserande herdepar". Royal Copenhagen, Danmark, 1700-talets slut.6 000 SEK
276FIGURGRUPP, porslin. "Asien", Royal Copenhagen, Danmark, 1920.Återrop
277FIGURGRUPP, porslin. "Amerika", Royal Copenhagen, Danmark, 1920-tal.Återrop
278FIGURIN, porslin. Royal Copenhagen, Danmark, tidigt 1900-tal.Återrop
279FIGURGRUPP, porslin. "Europa och Tjuren", Royal Copenhagen, Danmark, 1920.10 000 SEK
280TERRIN med LOCK, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.Återrop
281TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg, Tsar Nicholas I tid (1825-1855).6 500 SEK
282VINKYLARE, ett par, porslin. Ryssland, Kejserliga porslinmanufakturen, St Petersburg. Empire.50 000 SEK
283FIGURIN, porslin. Ryssland, Popov, 1800-tal.4 000 SEK
284FIGURIN, biskviporslin, Kuznetsov/Gardner, Ryssland, 1891 - 1917.40 000 SEK
285FIGURIN, biskviporslin. Gardner, Moskva, 1880-1917.17 000 SEK
300Ivar Arosenius, ”Mor och barn”.50 000 SEK
301Ivar Arosenius, ”Brudgummen smyckas”.50 000 SEK
302Ivar Arosenius, ”Antikrist på sitt yttersta, omgifven af barn, barnbarn och barnbarnsbarn”.30 000 SEK
303Ivar Arosenius, ”Moses i vassen”.65 000 SEK
304Ivar Arosenius, ”Leda och svanorna”.70 000 SEK
305Ivar Arosenius, ”Susanna och gubbarne”.24 000 SEK
306Ivar Arosenius, ”Orkester. Motiv från Slottsskogen, Göteborg”.55 000 SEK
307Ivar Arosenius, ”Guldkalfven”.65 000 SEK
308Ivar Arosenius, ”Under stora trädet”.55 000 SEK
309Ivar Arosenius, ”Gravvård”.18 000 SEK
310Ivar Arosenius, ”Porträtt av Axel Törneman”.165 000 SEK
311Ivar Arosenius, ”Paradisets lustgård”.210 000 SEK
312Carl Larsson, ”Från 30-åriga krigets dagar”.65 000 SEK
313Carl Larsson, ”Brita, en katt och en smörgås”.4 500 000 SEK