Important Winter Sale 621

160 föremål
29. STENBORD, Skåne, daterat 1864.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
31. STENBORD, svensk barock, 1700-tal.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
100. KANDELABRAR, ett par, Frankrike, 1700-talets mitt, Louis XV.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
39. SOFFA, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
155. Louis Vuitton, KOFFERT, Louis Vuitton, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
55 000 - 60 000 SEK
99. KANDELABRAR, för sex ljus, empirestil, circa 1900.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
113. NATTUR, av Petter Ernst (urmakare i Stockholm 1753-85), 1760-tal.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
58. STOLAR, 6 st, svensk senbarock, 1700-tal.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 22 000 SEK
125. BORDSPENDYL, Louis XVI, Frankrike, 1700-talets slut.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
131. BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets början, empire.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
135. BORDSPENDYL. Frankrike, 1820-40-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
110. LJUSSTAKAR, ett par, av Olof Martin Moberg, Jönköping 1791.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
150. PARKFIGURER, ett par, barock, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
153. BONADSMÅLNING, av Sven Erlandsson 1835, bröllopet i Kana.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
7. BYRÅ, Nordstyskland, 1700-talets slut.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
143. PRAKTMYNT, 10 dukater, guld, Hildesheim, ca 1618.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
129. BORDSPENDYL, Batavia, 1820-40-tal.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
126. BORDSPENDYL, Claude Galle, empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
141. OBELISKER, ett par, Frankrike, 1870-80-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
12. SKRIVBORD, Fredriks I:s tid, senbarock 1720-40-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
151. KONSOLER, ett par, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
57. STOLAR, sex stycken, stockholmsarbeten, 1770-tal.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
108. LJUSSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, empire.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
132. BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
96. KANDELABRAR, för två ljus, ett par, nyrokoko, 1840-tal.
Klubbat pris
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
46. VILLKORAD FÖRSÄLJNING, gällande karmstolar med katalognummer 43, 44 och 45.
Klubbat pris
Utropspris
120 000 - 150 000 SEK