Important Winter Sale 621

160 föremål
Klubbat pris
920 000 SEK
Utropspris
250 000 - 350 000 SEK
46. VILLKORAD FÖRSÄLJNING, gällande karmstolar med katalognummer 43, 44 och 45.
Klubbat pris
Utropspris
120 000 - 150 000 SEK
27. BORD, empirestil, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
59. STOLAR, 12 st, snarlika, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
35. SKÅP, renässansstil, 1800-tal, med äldre delar.
Klubbat pris
Utropspris
75 000 - 90 000 SEK
29. STENBORD, Skåne, daterat 1864.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
31. STENBORD, svensk barock, 1700-tal.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
155. Louis Vuitton, KOFFERT, Louis Vuitton, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
55 000 - 60 000 SEK
123. BORDSPENDYL, sengustaviansk, 1800-talets början.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
17. KONSOLBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
71. SPEGEL, barock, omkring år 1700.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
143. PRAKTMYNT, 10 dukater, guld, Hildesheim, ca 1618.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
99. KANDELABRAR, för sex ljus, empirestil, circa 1900.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
126. BORDSPENDYL, Claude Galle, empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
1. BYRÅ, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773), rokoko.
Klubbat pris
95 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
33. SKÅP, Frankrike, 1800-talets slut, Ny-Louis XVI.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
57. STOLAR, sex stycken, stockholmsarbeten, 1770-tal.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
2. BYRÅ, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
74. SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797), rokoko.
Klubbat pris
39 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
150. PARKFIGURER, ett par, barock, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
84. LYKTA, för tre ljus, gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
13A. KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
42. KARMSTOLAR, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
50. KARMSTOLAR, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
152A. JAGS (JOHAN AUGUST GUSTAFSSON, 1852–1932), skulptur.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
12. SKRIVBORD, Fredriks I:s tid, senbarock 1720-40-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
93. CASOLETTER/LJUSSTAKAR, empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
Utropspris
28 000 - 30 000 SEK
152. KARL XIV JOHAN, gjutjärnsrelief, 1818-44.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
28 000 - 30 000 SEK
136. URNA, troligen stockholmsarbete, omkring år 1700, barock.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
60. STOLAR, fem stycken, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
103. LJUSSTAKAR, ett par, Louis XVI, 1700-talets slut.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
58. STOLAR, 6 st, svensk senbarock, 1700-tal.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
67. LJUSPLÅTAR, för två ljus, ett par, daterade 1765.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
130. BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets början, empire.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
83. LJUSKRONA, för sju ljus, sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
104. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, empire.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
11. BYRÅ, empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
88. BORDSLYSTER, för fyra ljus, Ryssland, 1700-talets slut.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
125. BORDSPENDYL, Louis XVI, Frankrike, 1700-talets slut.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
131. BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets början, empire.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
132. BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK