On trend – designföremål för ett modernt hem!

245 föremål
GUSTAV AXEL BERG, pallar, ett par, 1930/40-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VERNER PANTON, golvlampa, "Pantella", Louis Poulsen, Danmark.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ANNA-LISA THOMSON, bordslampa, lergods, Upsala Ekeby.
Klubbat pris
1 301 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ARNE JACOBSEN, stol, "Myran", Fritz Hansen.
Klubbat pris
1 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SOFFA, Swedish Modern, 1940-tal.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HÅKAN URDELL, soffa, "Edward", Fogia, 2000-tal.
Klubbat pris
8 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
FLEMMING LASSEN, tillskriven, fåtölj, Danmark 1940-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
MATBORD, DIS-inredning.
MATBORD, DIS-inredning.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SKRIVBORD, funkis, 1930-tal.
SKRIVBORD, funkis, 1930-tal.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KARMSTOLAR, 4 st, 1950-tal.
KARMSTOLAR, 4 st, 1950-tal.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
1 800 SEK
ALVAR AALTO, soffbord, "Y805B", modell formgiven 1946.
Klubbat pris
2 003 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
2 203 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STIG LINDBERG, figurin, parian, Gustavsberg.
Klubbat pris
3 850 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PATRICK JOUIN, hyllor, tre stycken, "Optic", 2000-tal.
Klubbat pris
1 555 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BRUNO MATHSSON, fåtölj, "Karin", Dux.
Klubbat pris
7 210 SEK
Utropspris
5 000 SEK
CARLO BUGATTI, stol, Turin, Italien ca 1900.
Klubbat pris
39 001 SEK
Utropspris
30 000 SEK
THONET, karmstolar, 4 st, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
5 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
NIELS GAMMELGAARD, fåtölj, "Oti",  IKEA.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPA, EWÅ, Värnamo, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ALVAR AALTO, fåtölj, modell 45, inköpt 1950-tal.
Klubbat pris
5 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CHARLOTTE PERRIAND, stol, "Meribel", 1941, Sentou.
Klubbat pris
7 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CLAESSON KOIVISTO RUNE, soffa "Boxplay", Swedese.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPA, modell 9459, Idman.
Klubbat pris
820 EUR
Utropspris
500 EUR
JOSEF FRANK, taklampa, modell 2353, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
4 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ALVAR AALTO, pall, "X600", Artek, Finland.
Klubbat pris
5 710 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CEASAR STOFFI, ljusstakar, 28+1 st,  Nagel, Tyskland.
Klubbat pris
5 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
STOLAR 6 st, Arne Jacobsen, "Sjuan", Fritz Hansen, Danmark,
Klubbat pris
19 500 SEK
Utropspris
18 000 SEK
RON ARAD, fåtölj / gungstol "Voido", Magis.
Klubbat pris
5 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ACHILLE CASTIGLIONI, taklampa, "Diabolo", Flos, 2000-tal.
Klubbat pris
3 005 SEK
Utropspris
1 500 SEK