Höstens Klassiska 565

91 föremål
386. SEKRETÄR. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
387. SEKRETÄR. Sverige, 1700-talets slut. Sengustaviansk.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
388. KOLONNSKÅP. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
389. BYRÅ. Fredrik I:s tid. Senbarock.
Klubbat pris
43 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
391. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
392. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
394. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
396. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
397. HÖRNBYRÅ, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
405. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
52 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
406. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
407. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
408. BYRÅ, av Niklas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800). Sengustaviansk.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
409. SKRIVBYRÅ. Sverige, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
15 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
410. BYRÅ. Danmark, 1700-talets slut.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
411. BORD, av Gottlieb Iwersson. Gustavianskt.
Klubbat pris
840 000 SEK
Utropspris
800 000 - 1 000 000 SEK
414. BORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
418. KONSOLBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Gustavianskt.
Klubbat pris
33 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
419. KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
31 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
422. KONSOLBORD. Sengustavianskt, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
19 500 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
423. KONSOLBORD. Sengustavianskt, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
424. KONSOLBORD. Karl Johan, 1800-talets början.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
425. KONSOLBORD. Karl Johan, 1800-talets början.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
427. KONSOLBORD, 1700-talets senare del. Sengustavianskt.
Klubbat pris
17 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
428. KONSOLBORD, s.k. Console dessert.  Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
429. KONSOLBORD, s.k. Console dessert. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
430. KONSOLBORD, s.k. Console dessert. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
431. DAMARBETSBORD. Danmark, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
432. STAFFLI. Frankrike, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
434. VINKYLARE. Nordeuropa, 1800-talets första hälft. Senempire.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
435. VINKYLARE. England, 1700-talets slut.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
436. VINKYLARE. England, 1700-talets slut.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
438. MATBORD. England, 1800-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
439. BORDSSKIVA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Karl Johan.
Klubbat pris
27 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
440. STENBORD, Skåne, 1800-tal.
Klubbat pris
76 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
441. TRÅGSOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
37 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
442. SOFFA, gustaviansk, Erik Öhrmark, verksam i Stockholm 1777-1813. Sign.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
443. SOFFA. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
54 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
444. SÄNG. Sverige, 1700-tal. Barock.
Klubbat pris
13 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
446. KARMSTOL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
31 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
447. KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
448. MARQUISER, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris
100 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
461. KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
464. STOLAR, fem stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
465. STOLAR, sex stycken. Västsvensk rokoko, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
466. STOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
23 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
467. BARNSTOL, Louis XV, Frankrike, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
468. STOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets slut. Gustavianska.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
472. STOLAR, tre stycken. Stockholmsarbeten, 1700-talets slut. Gustavianska.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
473. STOLAR, fyra stycken. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
23 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
474. TABURETTER, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets slut. Gustavianska.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
475. TABURETTER, fyra stycken. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK