Kan inte nå servern

Important Winter Sale 669

Se katalogen för liveauktionen med det bästa av det bästa

Liveauktion: 10–12 december, start kl. 10.00, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Liveauktion – Så lägger du bud

Att delta i liveauktioner är enkelt – Du kan bjuda på förhand genom att lägga ett förhandsbud online eller så kan du bjuda online, via telefon, eller i salen i realtid under auktionen. Välj det alternativ som passar dig bäst. Läs mer om alternativen nedan.

Registrera dig med ett klick – Om du är onlinekund så behöver du registrera dig som kund för liveauktioner för att kunna delta i auktionen. Klicka här för att skicka in registreringsansökan eller kontakta validation@bukowskis.com. Om du är ny kund hos oss måste du skapa ett kundkonto först. Behöver du hjälp ber vi dig om att kontakta info@bukowskis.com.

Deposition – Vi har i vissa fall krav på deposition för att deltaga i livebudgivning. På ditt kundkonto kan du se om du omfattas av depositionskravet. Kontakta deposit@bukowskis.com för mer information.

Bekanta dig med köpvillkoren för liveauktioner här.

Registrera dig Skapa ett konto

 
1441 föremål
714. Ernst Josephson, Adam och Eva.
714. Ernst Josephson, Adam och Eva.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
688. Adolf Ulrik Wertmüller, "Henric Gahn" (1774-1834).
688. Adolf Ulrik Wertmüller, "Henric Gahn" (1774-1834).
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1274. Urna, porslin. Transition, 1600-talets mitt.
1274. Urna, porslin. Transition, 1600-talets mitt.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1048. Skål, keramik. Songdynastin (960-1279).
1048. Skål, keramik. Songdynastin (960-1279).
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
34. Slagbord, England, sent 1700-tal, George III.
34. Slagbord, England, sent 1700-tal, George III.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1007. Anders Zorn, "Kajuta".
1007. Anders Zorn, "Kajuta".
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
501. Matta, Kashkuli Qashqai, södra Persien, ca 246 x 128 cm.
501. Matta, Kashkuli Qashqai, södra Persien, ca 246 x 128 cm.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1350. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1350. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
152. Bordspendyl, Parisarbete, 1820-tal, Charles X.
152. Bordspendyl, Parisarbete, 1820-tal, Charles X.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
831. Philip Andreevich Maliavin, Bondkvinnor.
831. Philip Andreevich Maliavin, Bondkvinnor.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
971. Christian Eriksson, "Sittande same".
971. Christian Eriksson, "Sittande same".
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1008. Anders Zorn, "The new maid".
1008. Anders Zorn, "The new maid".
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
196. Obelisk, Italien 1900-talets första del.
196. Obelisk, Italien 1900-talets första del.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1264. Bricka, silver, Singfat, Shanghai, China Trade.
1264. Bricka, silver, Singfat, Shanghai, China Trade.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
821. Oskar Bergman, "Åskmålnet".
821. Oskar Bergman, "Åskmålnet".
Klubbat pris
95 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1177. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1177. Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1170. Fat, porslin. Kina, troligen Republik.
1170. Fat, porslin. Kina, troligen Republik.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
958. Lotte Laserstein, Dubbelporträtt - självporträtt.
958. Lotte Laserstein, Dubbelporträtt - självporträtt.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
949. Lotte Laserstein, Självporträtt.
949. Lotte Laserstein, Självporträtt.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
223. Pottskåp, Sverige, 1700-talets senare del, Rokoko.
223. Pottskåp, Sverige, 1700-talets senare del, Rokoko.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
959. Lotte Laserstein, Självporträtt i hatt.
959. Lotte Laserstein, Självporträtt i hatt.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1268. Rökelsekar, gult glas. Sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal.
1268. Rökelsekar, gult glas. Sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
778. Arild Forsgren, Snöfall.
778. Arild Forsgren, Snöfall.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
994. Victor Forssell, "Motiv från Stockholms utkanter".
994. Victor Forssell, "Motiv från Stockholms utkanter".
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
698A. Fransk skola, 1700-tal, Damporträtt.
698A. Fransk skola, 1700-tal, Damporträtt.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
526. Urna med lock, fajans. Delft, 1700-tal.
526. Urna med lock, fajans. Delft, 1700-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
146. Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
146. Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
246. Sked, förgyllt silver, sannolikt svensk 1600-tal.
246. Sked, förgyllt silver, sannolikt svensk 1600-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1253. Buddha Vairocana, brons. östra Java, 900-tal.
1253. Buddha Vairocana, brons. östra Java, 900-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
184. Bordslampa, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
184. Bordslampa, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1314. Praktvaser, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1314. Praktvaser, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1208. Matta, antik, Ningxia, Qingdynastin, 1700-tal, 152 x 83 cm.
1208. Matta, antik, Ningxia, Qingdynastin, 1700-tal, 152 x 83 cm.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
151. Bordspendyl, Parisarbete, 1800-talets början, Empire.
151. Bordspendyl, Parisarbete, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
185. Bordslampa, Frankrike, tidigt 1800-tal, Empire.
185. Bordslampa, Frankrike, tidigt 1800-tal, Empire.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
149. Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
149. Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
247. Sked, förgyllt silver, sannolikt Skandinavisk 1600-tal.
247. Sked, förgyllt silver, sannolikt Skandinavisk 1600-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
953. Lotte Laserstein, Gottfried Meyer (elev til Lotte) i profil.
953. Lotte Laserstein, Gottfried Meyer (elev til Lotte) i profil.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
158. Fickur, av Jacob Ekeroth (urmakare i Stockholm 1755-66).
158. Fickur, av Jacob Ekeroth (urmakare i Stockholm 1755-66).
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
654. Charlotte Wahlström, Skymning vid vattnet.
654. Charlotte Wahlström, Skymning vid vattnet.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
242. Bröllopsgryta, Hellefors styckebruk, daterad 1807.
242. Bröllopsgryta, Hellefors styckebruk, daterad 1807.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
645. Oskar Bergman, Skärgårdslandskap.
645. Oskar Bergman, Skärgårdslandskap.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
241. Kittel, Sverige, tidigt 1700-tal, Barock.
241. Kittel, Sverige, tidigt 1700-tal, Barock.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
827. Ernst Josephson, Ryttare.
827. Ernst Josephson, Ryttare.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
974B. Anna Palm de Rosa, Stockholms slott.
974B. Anna Palm de Rosa, Stockholms slott.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
325. Carl Magnus Ryberg, skedar, 12 st, silver, Stockholm 1806.
325. Carl Magnus Ryberg, skedar, 12 st, silver, Stockholm 1806.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1333. Urna, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
1333. Urna, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1024. Vas, brons. Sen Mingdynasti/tidig Qingdynasti.
1024. Vas, brons. Sen Mingdynasti/tidig Qingdynasti.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1059. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1059. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
73. Karmstol, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk.
73. Karmstol, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
916A. Jacob Axel Gillberg, "Johan Christoffer Pauli" (1743-1823).
916A. Jacob Axel Gillberg, "Johan Christoffer Pauli" (1743-1823).
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
478. Matta, semiantik Keshan, centrala Persien, ca 211 x 132 cm.
478. Matta, semiantik Keshan, centrala Persien, ca 211 x 132 cm.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1190. Sidenvåder, Qingdynastin, 1800-tal.
1190. Sidenvåder, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
713. Ernst Josephson, Trohetsed.
713. Ernst Josephson, Trohetsed.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1227. Glasmålningar, miniatyrer, två stycken. Qingdynastin, 1700-tal.
1227. Glasmålningar, miniatyrer, två stycken. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
537. Bordslampa, porslin. "Sèvres", Frankrike, omkring 1900.
537. Bordslampa, porslin. "Sèvres", Frankrike, omkring 1900.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1100. Kruka med lock, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
1100. Kruka med lock, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1284. Vas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1284. Vas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK