En samling samiskt hantverk – Duodji

Traditioner som gått i arv från generation till generation
Duodji är ett sammanslaget begrepp för samisk slöjd och är en viktig del av den samiska kulturen då den har ett starkt symbolvärde för samernas identitet, livsstil och levnadssätt. Det främsta verktyget är händerna och samerna tillverkar allt från redskap till att sy sina egna kläder och i material som funnits att tillgå – rötter, skinn, senor, björknäver och renhorn är förekommande. Att duodji fyller en funktion är den viktigaste faktorn och kniven är än idag det föremål som är det viktigaste redskapet i den samiska vardagen. Traditionerna i hantverket går i arv från generation till generation och präglas av olika samiska mönster och färger. I denna temaauktion finner du en mängd vackra Duodji-föremål – allt från välarbetade knivar till dekorativa flaskor.

108 föremål
TORE SUNNA, kåsa, Kiruna, monogramsigenrad.
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PER SUNNA, kåsa, samearbete, renhorn, monogramsignerad PS.
Klubbat pris
4 050 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TORE SUNNA, Kiruna, saltflaska. Signerad.
Klubbat pris
4 335 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TORE SUNNA, saltripa, renhorn, signerad.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ARNE ANDERSSON, sked, samearbete, renhorn, monogramsignerad AA.
Klubbat pris
8 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MJÖLKSTÄVA, (Nápphi), samearbete, signerad Hj -44.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ANTON ENARSSON, samekniv, renhorn, monogramsignerad AE.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KÅSA, samearbete, signerad LA.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TORE SUNNA, kåsa, Kiruna, signerad T Sunna.
Klubbat pris
1 950 SEK
Utropspris
2 000 SEK
OLLE LUNDMARK, samekniv, renhorn, monogramsignerad OL.
Klubbat pris
13 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SVANTE LARSSON FRÅN LAPPTRÄSK, kniv, signerad.
Klubbat pris
6 150 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SVANTE LARSSON, kniv, signerad.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JON TOMAS UTSI, kniv, signerad JTU samt daterad 2008.
Klubbat pris
18 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LARS LEVI SUNNA, skulptur, signerad.
Klubbat pris
2 150 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SVEN ÅKE RISFJÄLL, kniv, signerad och daterad -96.
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ERLAND HEDMAN, kåsa, signerad.
Klubbat pris
950 SEK
Utropspris
1 500 SEK
INGVAR GUSTAVSSON, käpp, signerad.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TORE SUNNA, kniv, helhorn, signerad.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
TORSTEN FANKKI, kniv, signerad TF.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
PAUL LARSSON, kniv, signerad och daterad 1988.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ANDERS SUNNA, kniv, signerad,
ANDERS SUNNA, kniv, signerad,
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
THORE SUNNA, ask, signerad och daterad 1977.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ROGER SAITTON, saltflaska, signerad RS och daterad 2008.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MAGNUS FANKKI, kniv, signerad MF.
Klubbat pris
1 650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LARS PIRAK, saltripa, signerad.
Klubbat pris
2 050 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ANDERS SUNNA, ask, signerad.
ANDERS SUNNA, ask, signerad.
Klubbat pris
6 101 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KÅSOR, 2 st, bl a Anton Enarsson, signerade.
Klubbat pris
900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GUNNAR PERSSON, kniv, signerad.
Klubbat pris
7 900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LARS LEVI SUNNA, kniv, signerad LL Sunna.
Klubbat pris
6 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PER SUNNA, hornkåsa, signerad PS.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ROGER SAITON, kniv, signerad och daterad 2009.
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BO-GÖRAN KORVI, helhornskniv, signerad.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ERIK KNUTSSON SUNNA, kniv, signerad.
Klubbat pris
1 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SVEN ERIK LAMPINEN, kniv, signerad.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TRÄFIGURER, 6 st, signerade.
TRÄFIGURER, 6 st, signerade.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ANDERS SUNNA, skulptur, signerad.
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ANDERS SUNNA, náhppi, signerad.
Klubbat pris
3 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GEORG JONSSON, träfigurer, 3 st, signerade GJ.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SVEN-ERIK LAMPINEN, tillskriven, helhornskniv, signerad.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BERTIL ANDERSSON, kniv, signerad B.A och daterad -07.
Klubbat pris
8 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HELGE SUNNA, figurin, signerad.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PER AIRA, ask, signerad och daterad -09.
Klubbat pris
3 599 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KNIV, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
8 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TORSTEN FANKKI, saltflaska, signerad TF.
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PER SUNNA, kniv, signerad.
PER SUNNA, kniv, signerad.
Klubbat pris
1 950 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ISAK-MATTI JUUSO, kniv, signerad och daterad -07.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ASK, signerad M Niia.
ASK, signerad M Niia.
Klubbat pris
3 910 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ESSE POGGATS, helhornskniv, signerad EP och daterad 1989.
Klubbat pris
27 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
KNIV, signerad KF, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KNIV, signerad CS och daterad -94.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
NIKOLAUS FANKKI, kniv, signerad N. Fankki.
Klubbat pris
1 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
OLAV SVONNI, kniv, signerad och daterad 2007.
Klubbat pris
23 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SUNE ENOKSSON, kniv, signerad och daterad-86.
Klubbat pris
3 601 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MAGNUS FANKKI, saltflaska, signerad MF.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KÅSA, signerad RA, sent 1900- / tidigt 2000-tal.
Klubbat pris
2 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ANDERS SUNNA, flaska, signerad.
Klubbat pris
5 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KNIV, signerad SLA, sent 1900-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TORE SUNNA, kåsa, signerad.
TORE SUNNA, kåsa, signerad.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KÅSOR, 2 st, delvis Anders Sunna, 1900-tal.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MAX LUNDSTRÖM, kniv, signerad och daterad -07.
Klubbat pris
5 100 SEK
Utropspris
6 000 SEK
KNIV, otydligt signerad F?, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KNIV, signerad ÅH?, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LARS LEVI SUNNA, figurin, signerad.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ISAK-MATTI JUUSO, ask, signerad.
Klubbat pris
4 150 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KNIV, signerad KS? samt daterad 1981.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JONAS SANDSTRÖM, helhornskniv, signerad och daterad 2005.
Klubbat pris
15 900 SEK
Utropspris
6 000 SEK
LARS LEVI SUNNA, kniv, signerad.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MAGNUS FANKKI, kåsa, sent 1900- / tidigt 2000-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MAGNUS FANKKI, troligen, kniv, signerad MF.
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JOHAN FANKKI, kniv, signerad JF.
Klubbat pris
2 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ERIK FANKKI, kniv, signerad och daterad 2008.
Klubbat pris
12 100 SEK
Utropspris
10 000 SEK
THORE SUNNA, flaska, signerad.
Klubbat pris
3 120 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LARS OLOV PARFA, kniv, signerad och daterad -74.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK