Den nya romantiken

841 föremål
MATTA, Keshan, ca 417 x 321 cm.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
18 000 SEK
HÖRNSKÅP, 1800-tal.
HÖRNSKÅP, 1800-tal.
Klubbat pris
5 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TERRIN MED LOCK, tenn, rokokostil, Tyskland, 1800-tal.
Klubbat pris
1 505 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SPEGEL, troligen England, 1900-tal.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSKRONA, empirestil, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GALLERIMATTA, Koljaj, ca 745 x 82 cm.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
HURTSSKRIVBORD, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
850 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SPEGEL, sent 1800-tal.
SPEGEL, sent 1800-tal.
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
VAS, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
1 040 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MATTA Ghom semiantik ca 287 x 204 cm.
Klubbat pris
21 009 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BYRÅ, sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPEGEL, sengustaviansk, 1800-talets början.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BORD, sengustaviansk stil, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
610 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKÅP,renässans/renässansstil 1800-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
STOLAR, 6 st snarlika, sengustaviansk stil, 1800-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
18 000 SEK
RUPERT STEVENS, akvarell, signerad.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GUNNAR ZETTERSTRÖM, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SPEGEL, Louis XVI-stil, 1800-talets slut.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
7 000 SEK
SKÄNK, 1800-talets mitt.
SKÄNK, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KARMSTOLAR, ett par, rokoko, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
MATTA Keshan, ca 400 x 300 cm.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
BORDSPENDYL, 1800-talets slut.
Klubbat pris
650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
COASTERS, ett par, sterlingsilver, sent 1900-tal.
Klubbat pris
2 222 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TIFFANY & CO, kaffeservis, tre delar, silver.
Klubbat pris
9 056 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SPEGEL, empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPEGEL, Louis XVI, Frankrike, sent 1700-tal.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BLÄCKSTÄLL, silver, 1800-tal.
BLÄCKSTÄLL, silver, 1800-tal.
Klubbat pris
11 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GOLVUR, 1800-talets mitt.
GOLVUR, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
7 000 SEK
MATTA Meshed old ca 282 x 190 cm (278-237).
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ANDRÉ LHOTE, gouache, signerad A. Lhote.
Klubbat pris
17 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
TAKLAMPA, jugend, 1900-talets början.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, omkring 1900.
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BENPROTES omkr 1900.
BENPROTES omkr 1900.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PIEDESTALER 3 st omkring 1900.
Klubbat pris
7 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKKRONA, empirstil, 1920-tal.
Klubbat pris
200 EUR
Utropspris
300 EUR
KRYDDSET, 3 delar, silver, Birmingham, England, 1961.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BRICKA, porslin. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
1 855 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GUGLIELMO ZOCCHI, olja på papp-pannå, signerad G. Zocchi.
Klubbat pris
18 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
BRICKA, bemålat plåt, 1800-tal.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA Keshan old ca 375 x 295 cm.
Klubbat pris
8 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BORD, senbarockstil, omkring år 1900.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
HÖRNSKÅP, två stycken, 1800-tal.
Klubbat pris
6 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BYST, 1900-tal, marmor.
BYST, 1900-tal, marmor.
Klubbat pris
12 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MATTA, semiantik Kirman, ca 220,5 x 139,5-142,5 cm.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FLAMLÄNDSK SKOLA, 1600-TAL. olja på pannå.
Klubbat pris
19 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
MATTA, Kehan, ca 343 x 238 cm.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
9 000 SEK
MATTA Nain old part silk 187 x 116 cm 278-268.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FRITZ L'ALLEMAND, tillskriven, olja på duk.
Klubbat pris
11 100 SEK
Utropspris
10 000 SEK
KINAPORSLIN, 5 delar, Kina, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris
4 066 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR 1600/1700-TAL , uppfodrad duk 42 x 33 cm.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KANDELABRAR ETT PAR, Empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MATBORD/PARBORD, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
9 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKÅP, allmoge, barock Ångermanland, 1700-tal.
Klubbat pris
8 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BORDSPENDYL, Wien, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BYRÅ, sent 1800-tal.
BYRÅ, sent 1800-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KARMSTOL, barockstil, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
750 SEK
Utropspris
2 000 SEK
POTTSKÅP, Empire, Sverige, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MÅNSKENSAMPEL, omkring 1900.
MÅNSKENSAMPEL, omkring 1900.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PIETER BOEL, tillskriven, olja på duk, signerad P. Boel.
Klubbat pris
8 600 SEK
Utropspris
10 000 SEK
LJUSSTAKAR, 5 st, mässing, 1800-tal.
Klubbat pris
85 EUR
Utropspris
200 EUR
HANDFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK