Den nya romantiken

841 föremål
SPELBORD, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKRIN, halmarbete, sengustavianskt, omkring 1800.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STOLAR 4 st senbarock 1700-talets mitt.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ASK, malakit och mässing, 1900-talets början.
Klubbat pris
3 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA, Kelim, ca 246 x 177 cm.
Klubbat pris
17 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BALJFÅTÖLJ, sengustaviansk stil, 1920-tal.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VAS, porslin, Kina, omkring 1900.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA, Nain, ca 295 x 200 cm.
MATTA, Nain, ca 295 x 200 cm.
Klubbat pris
9 600 SEK
Utropspris
12 000 SEK
MATTA, Najafabad, ca 392 x 292 cm.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
7 000 SEK
MATTA persisk semiantik, ca 306 x 199 cm.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SPELBORD, sent 1800-tal.
SPELBORD, sent 1800-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MATTA, Täbris, part silk, ca 301 x 195 cm.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
GOLVUR, Sunderland, 1800-tal.
GOLVUR, Sunderland, 1800-tal.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
3 500 SEK
BYRÅ, sent 1800-tal.
BYRÅ, sent 1800-tal.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BRICKA, silver, W A BOLIN, Stockholm 1923.
Klubbat pris
30 051 SEK
Utropspris
18 000 SEK
MATTA Keshan semiantik ca 208 x 136 cm.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SPEGEL, empirstil. 1900-talets början.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BOJANER, tre stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
3 459 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MONTER, 1930-tal.
MONTER, 1930-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SPELBORD, Queen Anne-stil, 1800-talets slut.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KARMSTOLAR, ett par, gustaviansk stil, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BYRÅ, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
4 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BYRÅ, 1900-talets mitt.
BYRÅ, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Figural Baktiari, ca 313 x 215 cm.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SPELBORD, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
300 EUR
Utropspris
400 EUR
BROSCH, 18K guld besatt med odlade pärlor ca 4,5 mm.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA Bidjar old ca 243 x 139 cmj.
Klubbat pris
3 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
URNA, porslin, Kina, troligen 1700-tal.
Klubbat pris
11 507 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BERTIL GADÖ, gouache signerad och daterad 45.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HERMÈS scarf "Flottille" 1971 design P Peron.
Klubbat pris
964 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA Malajir semiantik ca 296 x 168 cm.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Saruk, ca 200 x 150 cm.
Klubbat pris
4 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KARTOR/GRAVYRER, 2 st 1700-tal.
Klubbat pris
800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
EMIL NÄSVALL, skulpturer, 4 st, gips,
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SYBORD, gustaviansk stil, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GALLERSKÅL, porslin. Tyskland, 1900-tal.
Klubbat pris
800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, 1800-TAL, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
750 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SPEGEL, sengustaviansk 1700-talets slut.
Klubbat pris
440 EUR
Utropspris
500 EUR
LAMPETTER ETT PAR, plåt, Finland 1800-talets slut.
Klubbat pris
801 EUR
Utropspris
250 EUR
TRÅGSOFFA, rokoko, provinsarbete 17/1800-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MATBORD, Gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SOCKERSKÅL, silver, svensk importstämpel.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TEBORD, gustaviansk stil, 1900-tal.
Klubbat pris
500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SPEGEL, Nyrokoko, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSPENDYL, omkring 1900.
BORDSPENDYL, omkring 1900.
Klubbat pris
5 750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KLÄDSKÅP, omkring år 1900.
KLÄDSKÅP, omkring år 1900.
Klubbat pris
6 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ÅKE DALBERG, olja på duk, sign.
Klubbat pris
15 070 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Najafabad 422 x 291 cm.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 500 SEK
TAKLAMPA, jugend.
TAKLAMPA, jugend.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BÖNESNURROR, tre stycken. Tibet, 1800-tal.
Klubbat pris
2 011 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
3 201 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TAKLAMPA Italien 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SPEGEL, barockstil, ca 1900, förgyllt trä.
Klubbat pris
1 000 EUR
Utropspris
1 500 EUR
SPEGELLAMPETTER, ett par, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BYRÅ, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
7 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÄNK, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VASER, ett par, porslin. Qingdynastin, Guangxu (1875-1908).
Klubbat pris
5 921 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BÅLSKÅL,  porslin, Kina, Qianlong 1736-1795.
Klubbat pris
1 005 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKED, förgyllt silver, 'Kings Pattern', GW Richter, 1849.
Klubbat pris
571 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MATTA, Täbris, part silk, ca 350 x 244 cm.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
SPEGEL, omkring 1900 med oljemålning 17/1800-tal.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BOJANER, två snarlika, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
AUGUST MALMSTRÖM, "Odygd (Ordningens återställande)".
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
SALONGSBORD, Louis XVI-stil, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
7 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
STOLAR, ett par, sengustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK