Den nya romantiken

387 föremål
BORD, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
1 850 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FÅTÖLJ / BERGERE, Louis XVI-stil, 1900-tal.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
PIEDESTAL, flintgods. Rörstrand, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BYRÅ, rokokostil, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 650 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÅP, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
LÅDFACK / KABINETTSKÅP, 1800-tal.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SOFFA, gustaviansk, Lindome omkring år 1800.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SPEGELLAMPETTER, ett par, empire, 1800-talets första del.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BYRÅ, sydeuropa, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK
SKRIVBORD, allmoge, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SKÅP, 1700-talets mitt.
SKÅP, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÄNK, gustaviansk, sent 1700-tal.
Klubbat pris
7 700 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SEKRETÄR. Rokoko-stil, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPEGEL, 1800-tal,
SPEGEL, 1800-tal,
Klubbat pris
3 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKÅP, 1700-/1800-tal.
SKÅP, 1700-/1800-tal.
Klubbat pris
4 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SÄNGBORD, ett par, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
5 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SPEGEL, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SPEGEL, sengustaviansk, omkring 1800.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BIBLIOTEKSSTEGE, 1900-talets senare hälft.
Klubbat pris
380 EUR
Utropspris
300 EUR
SOFFA. Ny-Louis XVI. Sekelskiftet 1900.
Klubbat pris
2 801 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORD, barock, 1700-tal.
BORD, barock, 1700-tal.
Klubbat pris
33 010 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SKRIVBORD, 1900-talets början.
Klubbat pris
3 501 SEK
Utropspris
2 500 SEK
VITRINSKÅP, senempire, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 500 SEK
BYRÅ, gustaviansk, 1700-tal.
BYRÅ, gustaviansk, 1700-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKÄNK, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPEGEL, omkring 1900.
SPEGEL, omkring 1900.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BYRÅ, barockstil, 1800-tal.
BYRÅ, barockstil, 1800-tal.
Klubbat pris
4 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BORDSSPEGEL, Gustaviansk stil.
Klubbat pris
3 450 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Spegel, sengustiaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CARL MALMSTEN, tillskriven, sekretär, 1930-tal.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKRIVBORD, gustaviansk stil,  1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, sent 1800-tal.
Klubbat pris
6 250 SEK
Utropspris
8 000 SEK
HÖRNSKÅP, 1800-tal.
HÖRNSKÅP, 1800-tal.
Klubbat pris
5 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SPEGEL, troligen England, 1900-tal.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HURTSSKRIVBORD, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
850 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SPEGEL, sent 1800-tal.
SPEGEL, sent 1800-tal.
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BYRÅ, sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPEGEL, sengustaviansk, 1800-talets början.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BORD, sengustaviansk stil, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
610 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKÅP,renässans/renässansstil 1800-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
STOLAR, 6 st snarlika, sengustaviansk stil, 1800-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
18 000 SEK
SPEGEL, Louis XVI-stil, 1800-talets slut.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
7 000 SEK
SKÄNK, 1800-talets mitt.
SKÄNK, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KARMSTOLAR, ett par, rokoko, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
SPEGEL, empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPEGEL, Louis XVI, Frankrike, sent 1700-tal.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, omkring 1900.
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PIEDESTALER 3 st omkring 1900.
Klubbat pris
7 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BRICKA, bemålat plåt, 1800-tal.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORD, senbarockstil, omkring år 1900.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
HÖRNSKÅP, två stycken, 1800-tal.
Klubbat pris
6 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATBORD/PARBORD, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
9 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKÅP, allmoge, barock Ångermanland, 1700-tal.
Klubbat pris
8 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BYRÅ, sent 1800-tal.
BYRÅ, sent 1800-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KARMSTOL, barockstil, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
750 SEK
Utropspris
2 000 SEK
POTTSKÅP, Empire, Sverige, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SPELBORD, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKRIN, halmarbete, sengustavianskt, omkring 1800.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STOLAR 4 st senbarock 1700-talets mitt.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BALJFÅTÖLJ, sengustaviansk stil, 1920-tal.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPELBORD, sent 1800-tal.
SPELBORD, sent 1800-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BYRÅ, sent 1800-tal.
BYRÅ, sent 1800-tal.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BRICKA, silver, W A BOLIN, Stockholm 1923.
Klubbat pris
30 051 SEK
Utropspris
18 000 SEK
SPEGEL, empirstil. 1900-talets början.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MONTER, 1930-tal.
MONTER, 1930-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SPELBORD, Queen Anne-stil, 1800-talets slut.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KARMSTOLAR, ett par, gustaviansk stil, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BYRÅ, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
4 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BYRÅ, 1900-talets mitt.
BYRÅ, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPELBORD, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
300 EUR
Utropspris
400 EUR
SYBORD, gustaviansk stil, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK