Den nya romantiken

387 föremål
BORD, barock, 1700-tal.
BORD, barock, 1700-tal.
Klubbat pris
33 010 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BRICKA, silver, W A BOLIN, Stockholm 1923.
Klubbat pris
30 051 SEK
Utropspris
18 000 SEK
TRÅGSOFFA, rokoko, provinsarbete 17/1800-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
STOLAR, 6 st snarlika, sengustaviansk stil, 1800-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
18 000 SEK
SKÅP, barock, 1700-tal.
SKÅP, barock, 1700-tal.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
STOLAR, 6 st, sengustavianska omkring 1800.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
KARMSTOLAR, ett par, rokoko, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
SÄNGMÖBEL, 3 delar, Rokokostil, 1900-talets slut.
Klubbat pris
18 100 SEK
Utropspris
12 500 SEK
BYRÅ, sydeuropa, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK
KARMSTOLAR, ett par, Rokoko,  1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
15 833 SEK
Utropspris
16 000 SEK
VITRINSKÅP 1900-tal.
VITRINSKÅP 1900-tal.
Klubbat pris
14 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BYRÅ, rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
14 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
BORD, barockstil, 1800-tal.
BORD, barockstil, 1800-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
PIEDESTAL Louis XVI-stil 1800-talets slut.
Klubbat pris
13 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STOLAR, 5 st olika, sengustavianska, omkring 1800.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATBORD, sent 1800-tal.
MATBORD, sent 1800-tal.
Klubbat pris
12 501 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KARMSTOL, Louis XVI-stil, 1800-talets slut.
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKÅP, Sverige, omkring år 1800.
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
KARMSTOLAR, ett par, Louis XVI, 1700-talets slut.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
SPEGEL, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
SPEGEL, sent 1800-tal.
SPEGEL, sent 1800-tal.
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPEGEL, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SPEGEL, barockstil, ca 1900, förgyllt trä.
Klubbat pris
1 000 EUR
Utropspris
1 500 EUR
SPEGEL, Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
10 520 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SKÅP, rokoko, sent 1700-tal.
SKÅP, rokoko, sent 1700-tal.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
BLOMBORD, gustaviansk stil, 1900-tal.
Klubbat pris
9 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÅP, Frankrike, omkring år 1900.
Klubbat pris
9 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KLÄDHÄNGARE, omkring 1900.
KLÄDHÄNGARE, omkring 1900.
Klubbat pris
9 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATBORD/PARBORD, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
9 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BOKHYLLA, sent 1800-tal.
BOKHYLLA, sent 1800-tal.
Klubbat pris
9 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KLÄDSKÅP, omkring år 1900.
KLÄDSKÅP, omkring år 1900.
Klubbat pris
9 199 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BORD, barockstil, 1800-tal samt med äldre delar.
Klubbat pris
8 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SPEGEL, Louis XVI-stil, 1800-talets slut.
Klubbat pris
8 420 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORD, Rokoko, 1700-tal.
BORD, Rokoko, 1700-tal.
Klubbat pris
8 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SEKRETÄR, 1800-tal.
SEKRETÄR, 1800-tal.
Klubbat pris
8 313 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÅP, allmoge, barock Ångermanland, 1700-tal.
Klubbat pris
8 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BRICKBORD, Rokoko, 1700-tal.
BRICKBORD, Rokoko, 1700-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SKÅP, Louis Seize, omkring år 1800.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MATBORD, rokokostil, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
7 701 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SKÄNK, gustaviansk, sent 1700-tal.
Klubbat pris
7 700 SEK
Utropspris
10 000 SEK
BOCKBORD, England, 1700-tal.
BOCKBORD, England, 1700-tal.
Klubbat pris
7 600 SEK
Utropspris
7 000 SEK
BYRÅ, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
7 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PIEDESTALER 3 st omkring 1900.
Klubbat pris
7 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SPEGEL, Sverige, 1800-talets början, empire.
Klubbat pris
7 200 SEK
Utropspris
7 000 SEK
SKÅP, 1800-talets mitt.
SKÅP, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
7 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SALONGSBORD, Louis XVI-stil, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
7 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SÄNGBORD, ett par, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
7 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TABURETTER, ett par, Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
7 021 SEK
Utropspris
6 000 SEK
KARMSTOLAR, ett par, svensk senbarock, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SOFFA, sengustaviansk stil, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
6 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
STOLAR, ett par, gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
6 420 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KLÄDSKÅP, omkring år 1900.
KLÄDSKÅP, omkring år 1900.
Klubbat pris
6 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
STOLAR, 10 st, Gustaviansk stil, 1900-tal.
Klubbat pris
6 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SKÅP, Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
6 400 SEK
Utropspris
10 000 SEK
HÖRNSKÅP, två stycken, 1800-tal.
Klubbat pris
6 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Stolar, 4 st, gustavianska, sent 1700-tal.
Klubbat pris
6 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BYRÅ, gustaviansk stil, sent 1800-tal.
Klubbat pris
6 250 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SPELBORD, sengustavianskt, omkring år 1800.
Klubbat pris
6 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATBORD, gustaviansk stil, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
6 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SOFFA, gustaviansk, Lindome omkring år 1800.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SPEGELLAMPETTER, ett par, empire, 1800-talets första del.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Soffa, Gustaviansk, Lindome, omkring år 1800.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
KARMSTOLAR, ett par, Sverige, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
vitrinskåp, 1900-talets första del.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
DAMARBETSBORD, sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris
5 856 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Klubbat pris
5 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK