SLAGBORD, 1800-talets mitt.

SLAGBORD, 1800-talets mitt.

Slagbord i furu. Längd 62-186, bredd 105, höjd 73 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ARMBAND, med öga med bland annat safirer, rubiner och briljantslipade diamanter.

Diamanter totalt ca 0,58 ct. Rubiner ca 0,17 ct. Safirer ca 0,60 ct. Öga längd ca 3 cm. Kedja med hjärtberlock. Total längd 19 cm. Vikt 2,2 gram.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
CARL MILLES, efter, väggplakett, terracotta. signerad C MILLES och numrerad 56/200.

Antik musa i relief. Ca 42x32 cm

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ARMBAND, 18K vitguld med briljantslipade diamanter totalt 1.06 ct enligt gravyr.

Stämplat 750, med svensk importstämpel. Längd 18 cm. Bredd ca 4 - 6 mm. Vikt 22 gram. Med etui.

Aktuellt bud 6 500 SEK
Utropspris
9 000 SEK
MATTA, Nain part silk, ca 354 x 253 cm.

Aktuellt bud 12 500 SEK
Utropspris
30 000 SEK
GEORGES BRAQUE, färglitografi, 1963, numrerad HC 2/3 och signerad i blyerts.

"Lettera Amorosa", från en serie av 29 bilder (illustrationer till René Char). 38 x 28 cm (Japan). Utgiven av Edwin Engelberts, Genève.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SKÅP, Art Déco, 1920-/30-tal.

SKÅP, Art Déco, 1920-/30-tal.

Fanerat med björk. Svärtade detaljer. Beslag av mässing. Ett par dörrar med bakomliggande hyllplan samt belysning. TVå lådor under dörrpar. Kopplad benställning. Skuren dekor. Bredd 129 cm, djup 53 cm, höjd 168 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GOLVLAMPA / SOFFBORD, Foscarini, Italien, 2000-tal.

Rund form, diameter 79, höjd 25 cm,

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BESTICK, 89 delar, silver, bl.a. "Svensk spets" samt "Svensk Rund". Bl.a. GAB, CG Hallberg, 1700-1900-tal, 3171 g.

Bestående av: 9 matgafflar, CF Carlman, 685 gram. 1 osthyvel, GAB, 83 gram. 1 fisksked, Lister, Danmark, 87 gram. 6 skedar, 89 gram. 4 smörknivar, CG Hallberg samt GAB, 170 gram. 5 gafflar, (4 GAB + 1 gaffel, CG Hallberg), 204 gram. 5 fruktknivar, GAB, 266 gram; 6 skedar, (5 GAB + 1 CG Hallberg), 249 gram. 6 skedar, Seseman, 162 gram. 8 fruktgafflar, GAB, 187 gram. 6 skedar, (5 GAB + 1 CG Hallberg),148 gram. 3 skedar, GAB, 91 gram. 4 skedar, (2 GAB + 2 K.A), 101 gram. 8 skedar (5 CG Hallberg + 3 GAB), 119 gram 6 skedar, CG Hallberg, 89 gram. 6 skedar, GH, 112 gram. 1 udda gaffel, CG Hallberg, 26 gram. 1 större sked, Ryssland, 1803, 97 gram. 1 sked, Ulfsberg, 76 gram. 2 udda skedar, bl.a. CG Hallberg, 130 gram. 3171 gram.

Aktuellt bud 7 237 SEK
Utropspris
5 000 SEK
STOLAR SAMT TABURETTER (4+2) stycken, sengustavianska, tidigt 1800-tal.

Bestående av fyra stolar och två taburetter med skuren dekor samt dekor av pastellage. Sitthöjd ca 50 cm vardera.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MATTA, figural silke, ca 126 x 83 cm.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
9 000 SEK
MOSSE STOOPENDAAL, olja på duk, signerad.

"And". 41 x 52,5 cm.

Aktuellt bud 5 300 SEK
Utropspris
8 000 SEK
FÅTÖLJER, 2 stycken, "Åke", IKEA, 1950-tal.

Helstoppade och tygklädda fåtöljer med stommar av furu, ben och armlän av björk. Sitthöjd ca 30-38, höjd ca 80 cm vardera.

Aktuellt bud 30 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
ARMRING, 18K guld med odlade pärlor.

Vetlanda. Otydlig namnstämpel, troligen ESM. Otydlig årsstämpel. Bredd ca 5 mm. Öppningsbar. Innerdiameter 6 cm. Vikt 12,4 gram.

Aktuellt bud 2 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GUNNAR NYLUND, VASER, tre stycken, Chamotte, Rörstrand.

Chamotterat stengods. Stämpelsignerad Rörstrand, Chamotte, Nylund, Sverige. Höjd 10-16 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL BRANDT, olja på duk, signerad.

Vinterlandskap. ca 60 x 95 cm.

Aktuellt bud 3 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BERTEL BERTEL-NORDSTRÖM, olja på duk, signerad och daterad 1936.

Skymningsutsikt över Kastellholmen. 65 x 55 cm.

Aktuellt bud 2 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
COLLIER, 18K guld, doserad bismarcklänk.

Stämplat GFAB 750. Längd 49 cm. Instickslås. Totalvikt 12 gram.

Aktuellt bud 3 044 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSKRONA, barockstil, 1900-talets andra hälft.

Ljuskrona med stomme av mässing, behängd med slipade glasprismor. För åtta ljus, åtta ljuspunkter. Diameter ca 60, höjd ca 92 cm.

Aktuellt bud 7 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
RING, med droppslipad ametist.

18K guld. Ametist ca 10 x 7 mm. Ringstorlek 17,75. Vikt 1,9 gram.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ROYAL COPENHAGEN, mat- och kaffeservis, 49 delar, porslin, "Musselmalet", Danmark.

Bestående av: 6 mattallrikar, 1084, diameter 25,5 cm. 6 förrättstallrikar, 1085, diameter 23 cm. 6 fat, 1086, diameter 20 cm (en med nagg). 12 assietter, 1087, diameter 17,5 cm (en med smärre bränningsspricka, en med nagg). 1 serveringsskål, 1019, diameter 28 cm. 1 såsbåt, 1105, (nagg, spricka samt krackelyr). 1 fat, 1146, längd 26,4 cm. 1 ovalt fat, 613, (kantskada). 1 fat på fot, 1023, diameter 18 cm. 12 koppar med 11 fat, 1035. 1 gräddkanna, 1032. 1 salt och pepparkar.

Aktuellt bud 10 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
CARL MALMSTEN, soffa, "Samsas", AB O.H. Sjögren, Tranås.

Helstoppad soffa med knapphäftad, blommig tygklädsel. Resårsits och ben av bok. Brickmärkt Möbel komponerad av Carl Mamsten AB O.H. Sjögren Stoppmöbler Tranås Sweden. Längd 150, djup 70, höjd 72, sitthöjd 37 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
LENNART JIRLOW, färglitografi, signerad och numrerad 441/450.

"Teatermålaren". Bildstorlek 73 x 49,5 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BERTJAN POT, taklampa, "Random Light Small", Moooi. Formgiven 2001.

Glasfiber samt krom. Diameter 50 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LJUSKRONA, barockstil, 1900-tal.

Ljuskrona med stomme av mässing, behängd med slipade glasprismor. För fyra ljus, fyra ljuspunkter. Diameter ca 44, höjd ca 65 cm.

Aktuellt bud 2 350 SEK
Utropspris
3 000 SEK
RING, med rosenslipad diamant.

Skena 14K guld. Polsk stämpel. Rosenslipad diamant diameter ca 5,5 mm. Ringstorlek 18. Vikt 3,9 gram.

Aktuellt bud 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ANDERS PEHRSON, golvlampa, Ateljé Lyktan, Åhus, 1960-tal.

Golvlampa av rödlackerat stål. Höj och sänkbar skärm i väv. Etikettmärkt PL 594 G Ateljé Lyktan Åhus Made in Sweden. Höjd 142 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
STELLAN MÖRNER, akvarell, signerad och daterad 1970.

Förlaga till litografin hängmattan. Bildmått 30 x 39 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Kelim, ca 289 x 211 cm.

Aktuellt bud 5 700 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BERTIL FRIDHAGEN, matbord, SMF, Bodafors, 1950/60-tal.

Utdragbart bord fanerat med teak, två iläggsskivor. Fothylsor av mässing. Längd (142+45+45) totalt 232, bredd 85, höjd 74 cm.

Aktuellt bud 8 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATBORD, 1900-talets mitt.

MATBORD, 1900-talets mitt.

Runt matbord fanerat med valnöt med två iläggsskivor. Längd 120-240, bredd 120, höjd 72 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ANTONIO CITTERIO & OLIVER LÖW, Hurts/byrå, "Mobil" för Kartell.

Byrå med tre utdragbara lådor och hjultrissor. I PMMA med detaljer i kromat stål. Bredd 49 cm, höjd 64 cm, djup 45 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, mässing och glas, 190060/70-tal.

Bordslampor av mässing med dekor i pressglas. Stämplade G.M.A. 700. Höjd 40 cm.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ADIE BROTHERS LTD, fat, 4 st, silver, Birmingham, England, 1946.

Stämplade Fabrique en Angleterre pour W. Horovitz Alexandrie. Diameter 11,5 cm. Total vikt 325 gram.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LJUSKRONA, för sex ljus, rokokostil, 1900-talets andra hälft.

Stomme av mässing behängd med prismor. Höjd ca 72, diam 48 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TAKARMATUR, för sex ljuspunkter, 1900-tal.

Stomme och ljusarmar av glas, behängd med prismor. Höjd ca 90, diam ca 58 cm.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
EFVA ATTLING, Armring 'viking cuff' och halsband/ring, 'viking pendant ring' silver.

Innerdiameter armring ca 6 cm. Diameter ring ca 2,5 cm. Totalvikt 50 gram.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BYRÅ, 1900-talets första hälft.

Målad. Tre lådor i sarg. beslag av mässing. Bredd 92 cm, djup 46 cm, höjd 89 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK

Aktuellt bud 555 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÄNK, omkring 1900.

SKÄNK, omkring 1900.

Målad. Två lådor. Undertill pardörrar med bakomliggande hyllplan. Bredd 105 cm, djup 54 cm, höjd 75 cm.

Aktuellt bud 4 306 SEK
Utropspris
3 000 SEK
RÖKELSEKAR Kina porslin 16/1700-tal.

Dekor i underglasyrblått av flodlandskap, diameter 19, höjd 7,5 cm

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
UPPLÄGGNINGSFAT Kina Qianlong (1736-95) porslin.

Dekor i underglasyrblått av flodlandskap, längd 34 cm

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STOLAR 4 st 1900-talets första hälft.

Lackat och betsat böjträ, sitthöjd ca 46 cm

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TALLRIKAR ett par Qingdynstin 1800-tal, porslin.

Dekor i underglasyrblått av stiliserade blommor, diameter 27,5 cm

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÅL/TEMMOKU Kina Song (960-1279) keramik.

Brun harpälsglasyr, diameter 12,5 , höjd 6 cm

Aktuellt bud 855 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SOFFA, "BR02" Martin Visser för Spectrum, 1900-talets andra hälft.

Stomme i metall. Rygg och sits klädd i tyg. Sitsen är delvis utdragbar. Längd 192 cm, sitsens bredd 70 cm. Sitthöjd 36 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SÄNGBORD, ett par, 1960-tal.

SÄNGBORD, ett par, 1960-tal.

Teakfaner, låda. Bredd 45, djup 29, höjd 52 cm vardera.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SIDEBOARD med barinredning, 1940-tal. CITES.

Fanerat med bl a ek och jakaranda. Rak form, i fronten tre dörrar. Inredning med spegelglas och snurrbar skiva med plats för flaskor och glas. Längd 205, djup 50, höjd 86 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, 1800-tal.

Kvinna och faun. 107x68 cm.

Aktuellt bud 5 025 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SEVERIN NILSON, olja på pannå signerad.

Stuga med tvätt på tork, 28 x 63 cm

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MIKHAIL ALEKSANDROVICH ZICHY, efter otydligt daterad.

"Hullá csillagok", bildyta 49 x 31 cm

Aktuellt bud 1 225 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL LOCHER, tillskriven olja på duk.

Fiskare med båt landstiger i vågorna, 59 x 80 cm

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JORGE CASTILLO, pigment print, sigenrat och numrerat E.A. 2/2, daterad 2014.

Skyskrapor. Bladstorlek c:a 140 x 106 cm.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SERVIS 9 dlr Meissen Tyskland porslin 1900-talets andra hälft.

Bestående av; 6 tallrikar, diameter 22, 1 kaffekanna, 1 gallerskål, diameter 24 cm. 1 uppläggningsfat, längd 45 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FOLKE OHLSSON, stolar 6 st, 1900-talets andra hälft.

Valnöt med ryggbricka i flätad rotting. Stoppad sits. Sitthöjd c:a 45, total bredd c:a 47 cm.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ROBERTO MATTA, etsning på japanpapper signerad och numrerad 97/100.

Komposition, bildyta 28 x 18 cm

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA Vis old ca 323 x 200 cm (500-12).

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
RÖKELSEKAR Kina sen Qingdynasti (1644-1912) porslin.

Celadonfägad glasyr, dekor i relief av blommor och blad, diameter 22,5, höjd 13 cm

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KARMSTOLAR 5 st Cosmos Polen 1900-talets första hälft.

Betsat böjträ, sitthöjd ca 48, armlän ca 72 cm

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VEIKKO VIONOJA, olja på duk, signerad och daterad -70.

Soffa vid fönstret, 73x100 cm.

Aktuellt bud 1 500 EUR
Utropspris
2 000 EUR
JOSEF FRANK, matbord, för Firma Svenskt Tenn, modell 947.

Pyramidmahogny med kantrand av björk. Två iläggsskivor, varav en med sarg. Längd (150+60+40) totalt c:a 255, bredd 110, höjd 73 cm.

Aktuellt bud 8 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR 1900-TAL ,  olja på duk, otydligt signerad.

Gryningslandskap, 74 x 76 cm

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CHAMPAGNEGLAS, 10 stycken, 1800-tal.

Glas med slipad dekor. Höjd mellan cirka 17,5-18 cm vardera.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KANDELABRAR, ett par, empirestil, Frankrike, 1800-talets andra hälft.

Kandelabrar av förgylld brons. För fyra ljus vardera, med avtagbar överdel. På trepassformad fot. Höjd 44 cm.

Aktuellt bud 6 450 SEK
Utropspris
10 000 SEK
LJUSSTAKE, Barock, 1600-talets slut.

Ljusstake av brons med balusterformat skaft på kvadratisk fotplatta. Höjd 16 cm.

Aktuellt bud 1 750 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FAT, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.

Dekor i imarifärger, med motiv av blommor, växter och lövverk. Diameter 39 cm.

Aktuellt bud 701 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TUSCHSTEN. Kina, tidigt 1900-tal.

Skuren dekor av persikor på träd. Mått 7,5x6 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JARDINJÄR, brons och mässing, 1800-tal.

Oval form. Reliefdekor. Dekor av maskaroner, blomstergirlander och bandrosetter. Insats. Längd 41, höjd 17 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KANNA, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.

Dekor i imarifärger, med motiv av blommor, växter och fiskar inom förgyllda kartuscher. Höjd 10 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPOR, ett par, 1900-talets andra hälft.

Mässing. Sfäriska kupor av opakt glas. Höjd ca 40 cm, diameter ca 20 cm.

Aktuellt bud 2 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SIGURD PERSSON, ljusstake, mässing.

Stämplad SIG P. Höjd 14 cm.

Aktuellt bud 1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SLAGBORD, allmoge, 1700-talets slut eller tidigt 1800-tal.

Slagbord med två slag och enkla grindar. Balusterformade ben. Längd 180, bredd 113, höjd 75 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STIG LINDBERG, servisdelar, 39 delar, "Prunus", benporslin, Gustavsberg, 1962-74.

1 skål, diameter 17,5 cm 1 uppläggningsfat, längd 42, bredd 24,5 cm 1 uppläggningsfat, längd 40 bredd 16 cm 1 uppläggningsfat, längd 30, bredd 11 cm 1 uppläggningsfat, längd 22,5 cm, bredd 19 cm. 5 äggkoppar 6 kaffekoppar med fat 6 assietter, diameter 17 cm 6 djupa tallrikar, diameter 19 cm 6 tallrikar, diameter 21 cm 2 karotter med lock, höjd 10-16 cm 1 tillbringare, höjd 13 cm 1 mjölkkanna, höjd 7,5 cm 1 sockerskål, diameter 9,5 cm

Aktuellt bud 5 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SÄNGBORD, ett par, Funkis, 1930-tal.

Sängbord av björk, ek och furu, vardera med en låda och en dörr. Bredd 42, djup 36, höjd 63 cm.

Aktuellt bud 1 900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KJELL ENGMAN, karaff, glas, Kosta Boda,

En karaff i form av kropp. Propp i form av ansikte. Etikettmärkt. Höjd 42,5 cm.

Aktuellt bud 550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
EDVIN OLLERS, olja på duk uppklistrad på pannå, signerad E. Ollers och daterad 1947.

"Från Båtsmansbacken, Växjö". 47,5 x 37 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA, glas, Swedish Modern, troligen Böhlmarks, 1940-tal.

Taklampa med kupa av tonat, delvis randigt glas. Stång av förkromad metall. Lampan är troligen tillverkad av Böhlmarks. Höjd 50 cm, diameter ca 35 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FLORENCE KNOLL, fåtöljer,  4 st, för Nordiska Kompaniet, 1900-talets andra hälft.

Stomme av målat trä. Lösa plymåer klädda med textil. Sitthöjd 40. Bredd 50. Djup 90. Höjd 75 cm.

Aktuellt bud 2 121 SEK
Utropspris
2 500 SEK
STOLAR, ett par, 1940-/50-tal.

Stomme av björk med sits av flätad bast. Sitthöjd ca 48 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RUNE HANNÄS, skulptur. Signerad.

Brons och trä. Yxa i huggblock, höjd 23 cm.

Aktuellt bud 950 SEK
Utropspris
2 000 SEK
EMMA TOLL, akvarell med täckvitt, signerad  och daterad -94.

Sittande kvinna med hund i landskap. 12 x 26 cm.

Aktuellt bud 850 SEK
Utropspris
2 500 SEK
RESEALTARE, två stycken. Tibet, 1800-tal.

Driven dekor i repousseteknik. Höjd 12-15,5 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FÅTÖLJER, ett par, 1930-40-tal.

Fåtöljer med fast stoppning och tygklädsel. Sitthöjd ca 37-43 cm vardera.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STAFFAN HALLSTRÖM, olja på duk, signerad.

Stilleben. 23 x 27,5 cm.

Aktuellt bud 850 SEK
Utropspris
2 500 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, taklampa, Markaryd, 1960-70-tal.

Koppar med lackerad insida. Etikettmärkt. diameter 40, höjd 40 cm

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SAMLING STÄLL, trä, ca 22 stycken. Kina, 1900-tal.

Av olika träslag. Diameter 8,5-17 cm.

Aktuellt bud 1 650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PIEDESTALER, 2 st, 1900-talets första hälft.

Målad respektive betsad. Svarvad dekor. Höjd 72-105 cm.

Aktuellt bud 950 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SERVISDELAR, 24 st, glas, bl a Tyra Lundgren, Riihimäen Lasi 1920-40-tal.

I olika tonat glas. 6 st dessertskålar på fot, höjd 7 cm, diameter 12,5 cm, slipad blomdekor, två olika färger. 6 st assietter, diameter 13 cm 5 starkvinsglas ur Tyra-servisen, höjd 9,5 cm, 5 st starkvinsglas på fot i lätt gröntonat glas, höjd 9,5 cm Skål med slipat brätte, diameter 20 cm, höjd 5,5 cm Skål, diamater 22 cm, höjd 9 cm.

Aktuellt bud 80 EUR
Utropspris
300 EUR
SKÅP, gustaviansk 1800-talets början.

Brunmålad. Höjd ca 249,5 cm, bredd 121,5 cm, djup 50 cm.

Aktuellt bud 600 EUR
Utropspris
1 000 EUR
EERO NELIMARKKA, olja på duk, signerad och daterad 1965.

Vinterstämning. 46,5 x 71 cm.

Aktuellt bud 460 EUR
Utropspris
800 EUR
MATTI ANNALA, olja på duk, signerad och daterad -54.

Åkerlandskap. 55 x 65 cm.

Aktuellt bud 55 EUR
Utropspris
400 EUR
STAFLI, 1900-talets slut, tillhört Tapani Raittila.

Höjd 220 cm. Bredd 72,5 cm. Med hjul.

Aktuellt bud 360 EUR
Utropspris
300 EUR
Soffa, gustaviansk, 1800-talets början.

Trären. Bredd 266 cm, sitthöjd 47,5 cm, djup 48 cm, rygghöjd 77 cm.

Aktuellt bud 320 EUR
Utropspris
500 EUR
STOL, rokoko 1700-talets slut.

Gråmålad. Sitthöjd 43 cm, bredd 47,5 cm, rygghöjd 95,5 cm.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
300 EUR
YRJÖ EDELMANN, litografi, signerad och numrerad EA X/XXV.

Paket. 81x61 cm. Oramat.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
WILLIAM SWEETLOVE, skulptur, signerad och numrerad 142/300.

"Small cloned penguin with waterbottle". Silverfärgad plast. Höjd 40 cm.

Aktuellt bud 2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ARMBAND, Bismarcklänk, guld 18K, 65,7 g, Stockholm 1970.

Längd och bredd ca 19 x 1,2 cm.

Aktuellt bud 16 823 SEK
Utropspris
19 000 SEK
TAKLAMPA, funkis, plåt samt glas. 1900-talets första hälft.

Ljusgrön och vitlackerad, sex ljuskällor. Diameter 70, höjd 90 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPEGEL, 1900-TAL.

SPEGEL, 1900-TAL.

Bronserad ram. Fasettslipat spegelglas. 107x90 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA orientalisk old ca 400 x 313 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK