Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 565

 
1645 föremål
317. Jacob Jordaens Hans krets, Baccanal.
317. Jacob Jordaens Hans krets, Baccanal.
Klubbat pris 
62 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
318. KAREL SKRETA, hans krets, olja på duk, ej signerad.
318. KAREL SKRETA, hans krets, olja på duk, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
319. Angelica Kauffman Hennes krets, Angelica och Bedoro.
319. Angelica Kauffman Hennes krets, Angelica och Bedoro.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
320. Herman Frederick Carel ten Kate, Familjeidyll.
320. Herman Frederick Carel ten Kate, Familjeidyll.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
322. Adrianus Eversen, Stadsbild med figurer.
322. Adrianus Eversen, Stadsbild med figurer.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
323. OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, England 1800-tal.
323. OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, England 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
324. Caspar Netscher Hans krets, Man med kommandostav och page.
324. Caspar Netscher Hans krets, Man med kommandostav och page.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
325. HOLLÄNDSK KONSTNÄR, olja på duk, 1700/1800-tal.
325. HOLLÄNDSK KONSTNÄR, olja på duk, 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
326. Antonis van Dyck Hans efterföljd, Karl I av England till häst.
326. Antonis van Dyck Hans efterföljd, Karl I av England till häst.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
327. Francis Wheatley Hans krets, Tuppluren.
327. Francis Wheatley Hans krets, Tuppluren.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
328. Jean-Marc Nattier Hans krets, Allegori över vattnet.
328. Jean-Marc Nattier Hans krets, Allegori över vattnet.
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
329. MARTIN MIJTENS D Y (VAN MEYTENS) hans krets,  olja på duk.
329. MARTIN MIJTENS D Y (VAN MEYTENS) hans krets, olja på duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
330. Rembrandt Harmensz van Rijn Hans efterföljd, Man i orientaliska kläder.
330. Rembrandt Harmensz van Rijn Hans efterföljd, Man i orientaliska kläder.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
331. NICOLAES MAES hans efterföljd, olja på uppfodrad duk.
331. NICOLAES MAES hans efterföljd, olja på uppfodrad duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
332. Andrea Appiani hans art, "Napoleon Bonaparte" (1769-1821).
332. Andrea Appiani hans art, "Napoleon Bonaparte" (1769-1821).
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
333. Francesco Trevisani Tillskriven, Porträtt av kardinal.
333. Francesco Trevisani Tillskriven, Porträtt av kardinal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
334. Egbert van Heemskerk, Fiskmarkanden.
334. Egbert van Heemskerk, Fiskmarkanden.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
335. Giovanni Migliara Tillskriven, Figurstaffage vid kanal, Venedig.
335. Giovanni Migliara Tillskriven, Figurstaffage vid kanal, Venedig.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
338. Jörger von Tollet, "Drottning Kristina" (1626-1689).
338. Jörger von Tollet, "Drottning Kristina" (1626-1689).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
339. Jonas Åkerström, Mytologisk figur och djurkomposition.
339. Jonas Åkerström, Mytologisk figur och djurkomposition.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
340. Jonas Åkerström Tillskriven, Antikiserande figurframställning.
340. Jonas Åkerström Tillskriven, Antikiserande figurframställning.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
341. Jonas Åkerström Tillskriven, "La vérité conduite par le teins.....".
341. Jonas Åkerström Tillskriven, "La vérité conduite par le teins.....".
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
342. Joseph de Saint-Michel, Ädling i blå justacorps.
342. Joseph de Saint-Michel, Ädling i blå justacorps.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
343. Jonas Åkerström Tillskriven, Antik figurkomposition.
343. Jonas Åkerström Tillskriven, Antik figurkomposition.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
344. Jonas Åkerström, Figurkomposition med ängel och mansfigur.
344. Jonas Åkerström, Figurkomposition med ängel och mansfigur.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
346. Alexander Roslin Tillskriven, Självporträtt.
346. Alexander Roslin Tillskriven, Självporträtt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
348. Trompe l'oeil med sax, kniv, fjäderpennor och tidningsnotiser.
348. Trompe l'oeil med sax, kniv, fjäderpennor och tidningsnotiser.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
349. Elias Martin, Landskap med figurer vid sjö.
349. Elias Martin, Landskap med figurer vid sjö.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
350. Johan Fredrik Martin, "Stockholm ifrån södra sidan".
350. Johan Fredrik Martin, "Stockholm ifrån södra sidan".
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
351. Erik Dahlbergh, "Bråvalla hed" (Förlaga till "Suecia Antiqua").
351. Erik Dahlbergh, "Bråvalla hed" (Förlaga till "Suecia Antiqua").
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
352. Johan Tobias Sergel, "Drottning Hedvig Elisabeth Charlotta" (1759-1818).
352. Johan Tobias Sergel, "Drottning Hedvig Elisabeth Charlotta" (1759-1818).
Klubbat pris 
150 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
353. Johan Tobias Sergel, "Kristoffer Sergell" (1693-1773).
353. Johan Tobias Sergel, "Kristoffer Sergell" (1693-1773).
Klubbat pris 
56 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
356. "Vedute di Napoli".
356. "Vedute di Napoli".
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
359. Domenico Bossi, Herre i uniform.
359. Domenico Bossi, Herre i uniform.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
360. Anders Gustaf Andersson, Mansporträtt, bystbild.
360. Anders Gustaf Andersson, Mansporträtt, bystbild.
Klubbat pris 
3 400 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
361. Jacob Axel Gillberg, "Carl Stellan Mörner af Morlanda" (1761-1834).
361. Jacob Axel Gillberg, "Carl Stellan Mörner af Morlanda" (1761-1834).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
362. Louis Francois Aubry, Porträtt av okänd dam, bystbild.
362. Louis Francois Aubry, Porträtt av okänd dam, bystbild.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
363. Karl Gustaf Klingstedt Tillskrivna, Venus och Amor.
363. Karl Gustaf Klingstedt Tillskrivna, Venus och Amor.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
364. Man i rysk uniform.
364. Man i rysk uniform.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
365. Peter Adolf Hall, Kvinna med blomsterkrans.
365. Peter Adolf Hall, Kvinna med blomsterkrans.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
366. Karl Gustaf Klingstedt Tillskriven, Herdeidyll.
366. Karl Gustaf Klingstedt Tillskriven, Herdeidyll.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
367. Fanny Hjelm, Kvinnoporträtt.
367. Fanny Hjelm, Kvinnoporträtt.
Klubbat pris 
1 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
368. ANDREW PLIMER. HANS ART. Miniatyr. Gouache på ben, oval. Sign Plimer.
368. ANDREW PLIMER. HANS ART. Miniatyr. Gouache på ben, oval. Sign Plimer.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 6 500 SEK
370. NICOLAS BEATRIZET, kopparstick (I état av II), 1553.
370. NICOLAS BEATRIZET, kopparstick (I état av II), 1553.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
371. Rembrandt Harmensz van Rijn, "Beggar man and woman conversing".
371. Rembrandt Harmensz van Rijn, "Beggar man and woman conversing".
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
372. Rembrandt Harmensz van Rijn, "Jan Uytenbogaert, the goldweigher".
372. Rembrandt Harmensz van Rijn, "Jan Uytenbogaert, the goldweigher".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
373. Rembrandt Harmensz van Rijn, "The card player".
373. Rembrandt Harmensz van Rijn, "The card player".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
374. Rembrandt Harmensz van Rijn, "Christ and the woman of Samaria".
374. Rembrandt Harmensz van Rijn, "Christ and the woman of Samaria".
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
378. Erik Dahlbergh, SUECIA ANTIQUA ET HODIERNA. 1-3.
378. Erik Dahlbergh, SUECIA ANTIQUA ET HODIERNA. 1-3.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
386. SEKRETÄR. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
386. SEKRETÄR. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
387. SEKRETÄR. Sverige, 1700-talets slut. Sengustaviansk.
387. SEKRETÄR. Sverige, 1700-talets slut. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
388. KOLONNSKÅP. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
388. KOLONNSKÅP. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
389. BYRÅ. Fredrik I:s tid. Senbarock.
389. BYRÅ. Fredrik I:s tid. Senbarock.
Klubbat pris 
43 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
391. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
391. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
392. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
392. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
394. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
394. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
396. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
396. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
397. HÖRNBYRÅ, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
397. HÖRNBYRÅ, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
405. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
405. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
406. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
406. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
407. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
407. BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
408. BYRÅ, av Niklas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800). Sengustaviansk.
408. BYRÅ, av Niklas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800). Sengustaviansk.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
409. SKRIVBYRÅ. Sverige, 1800-talets början. Empire.
409. SKRIVBYRÅ. Sverige, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
410. BYRÅ. Danmark, 1700-talets slut.
410. BYRÅ. Danmark, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
411. BORD, av Gottlieb Iwersson. Gustavianskt.
411. BORD, av Gottlieb Iwersson. Gustavianskt.
Klubbat pris 
840 000 SEK
Utropspris
800 000 - 1 000 000 SEK
414. BORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.
414. BORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
418. KONSOLBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Gustavianskt.
418. KONSOLBORD. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Gustavianskt.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
419. KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
419. KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
422. KONSOLBORD. Sengustavianskt, tidigt 1800-tal.
422. KONSOLBORD. Sengustavianskt, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris 
19 500 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK