Important Winter Sale 621

160 föremål
65. FOTPALL, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
142. DAKTYLOTEK, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
110. LJUSSTAKAR, ett par, av Olof Martin Moberg, Jönköping 1791.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
147. PLÅTMYNT, 2 daler silvermynt, Adolf Fredrik 1756.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
100. KANDELABRAR, ett par, Frankrike, 1700-talets mitt, Louis XV.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
153. BONADSMÅLNING, av Sven Erlandsson 1835, bröllopet i Kana.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
7. BYRÅ, Nordstyskland, 1700-talets slut.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
129. BORDSPENDYL, Batavia, 1820-40-tal.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
145. PLÅTMYNT, 2 daler silvermynt, Karl XII, 1716.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
144. PLÅTMYNT, 2 daler silvermynt, 1714.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
148. PLÅTMYNT, 1 daler silvermynt, Karl XII 1715.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
146. PLÅTMYNT, 4 daler silvermynt, Fredrik I 1721.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
63. TABURETTER, ett par, gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
109. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
148A. MORTEL, daterad 1581, Nordeuropa, renässans.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
107. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike ca 1790, Directoire.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
78. SPEGEL, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
72. SPEGEL, stockholmsarbete, 1700-talets mitt, rokoko.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
52A. KARMSTOLAR, ett par, Danmark, 1700-talets slut.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
141. OBELISKER, ett par, Frankrike, 1870-80-tal.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
96. KANDELABRAR, för två ljus, ett par, nyrokoko, 1840-tal.
Klubbat pris
Utropspris
16 000 - 18 000 SEK
30. BORD, med porfyrskiva, Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
138. ELDHUNDAR, ett par, Louis XV-stil, 1800-tal.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
133. BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets början, empire.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
106. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike 1800-talets början, empire.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
137. URNOR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, empire.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
116. KARTELLUR, rokoko, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
39. SOFFA, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
115. VÄGGPENDYL, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
108. LJUSSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, empire.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
135. BORDSPENDYL. Frankrike, 1820-40-tal.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 22 000 SEK
48. KARMSTOLAR, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
132. BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
125. BORDSPENDYL, Louis XVI, Frankrike, 1700-talets slut.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
131. BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets början, empire.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
88. BORDSLYSTER, för fyra ljus, Ryssland, 1700-talets slut.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
11. BYRÅ, empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
130. BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets början, empire.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
83. LJUSKRONA, för sju ljus, sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
67. LJUSPLÅTAR, för två ljus, ett par, daterade 1765.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
58. STOLAR, 6 st, svensk senbarock, 1700-tal.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
103. LJUSSTAKAR, ett par, Louis XVI, 1700-talets slut.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
60. STOLAR, fem stycken, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
136. URNA, troligen stockholmsarbete, omkring år 1700, barock.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
152. KARL XIV JOHAN, gjutjärnsrelief, 1818-44.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
28 000 - 30 000 SEK
93. CASOLETTER/LJUSSTAKAR, empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
Utropspris
28 000 - 30 000 SEK
12. SKRIVBORD, Fredriks I:s tid, senbarock 1720-40-tal.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
152A. JAGS (JOHAN AUGUST GUSTAFSSON, 1852–1932), skulptur.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
50. KARMSTOLAR, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
42. KARMSTOLAR, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK