Important Winter Sale 653

Avhämtning

ARSENALSGATAN 2

Ingen utlämning erbjuds mellan 16-21 december.

VÄSTBERGA ALLÉ 3

Öppettider
Kundservice: 08-614 08 00, info@bukowskis.com

1167 föremål
1. Skrivskåp, Sydtyskland, 1700-talets första hälft, Senbarock.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
2. Bokskåp, Frankrike, 1700-talets mitt, Louis XV.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
3. Bokskåp, troligen Österrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
4. Kista, Sverige, 1600-talets andra hälft, Barock.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
5. Byrå, Frankrike, 1700-talets mitt, Louis XV.
Klubbat pris
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
6. Toilettebyrå, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
12. Byrå, av Niclas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800), Rokoko.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
15. Byrå, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
16. Byrå, av Georg Haupt (mästare i Sockholm 1770-1784), Gustaviansk.
Klubbat pris
1 100 000 SEK
Utropspris
1 400 000 - 1 600 000 SEK
29. Bord, Sverige, omkring år 1700, Barock.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
35. Spelbord, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
37. Bord, Nordeuropa 1800-talets första del, Empire.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
38. Gueridonbord, Frankrike, 1800-talets andra hälft, Empirestil.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
40. Konsolbord, Centraleuropa, 1700-talets mitt, Louis XV.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
41. Konsolbord, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Gustavianskt.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
44. Konsolbord, Stockholmsarbete, sent 1700-tal, Gustavianskt.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
46. Porfyrskiva, Älvdalens porfyrverk, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
47. Soffa, Sverige, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
48. Soffa, Sverige, 1700-talets senare del, Rokoko.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
60. Karmstol, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
66. Karmstolar, ett par, Sverige 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
67. Karmstol, Nikolaj I, 1820-30-tal, Empire.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
81. Taburetter ett par, Stockholmsarbeten, sent 1700-tal, Sengustavianska.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
87A. Spegel, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), Rokoko.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
88. Spegel, av Nils Meunier (verksam i Stockholm 1754-1797), 1778, Rokoko.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
91. Spegel, Stockholmsarbete 1770-tal, Gustaviansk.
Klubbat pris
48 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK