Kan inte nå servern

Lars-Yngve Johanssons Samling – onlineauktion

Bukowskis har äran att bjuda in till online-auktionen efter Lars-Yngve Johansson – en av landets mest folkkära antikprofiler. Denna högst personliga och eklektiska samling spänner över klassiskt 1600-tal till det ohämmade 1970-talet. Se även den unika samlingen av argent haché, 1700-talets bortglömda försilvrade föremål som var hans stora passion. Läs mer om samlingen här >
Onlineauktion avslut 13–14 mars.

 
306 föremål
KAFFEKANNA, Rokoko, Sverige, 1700-talets andra hälft.
KAFFEKANNA, Rokoko, Sverige, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
RAKFAT, folierad koppar, 1800-tal.
RAKFAT, folierad koppar, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 900 SEK
Utropspris
500 SEK
LJUSKRONA, rokoko, 1700-tal.
LJUSKRONA, rokoko, 1700-tal.
Klubbat pris 
17 769 SEK
Utropspris
15 000 SEK
STOLAR, 2+2, barock, 1700-talets första hälft.
STOLAR, 2+2, barock, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÅP, renässansstil, 1800-tal.
SKÅP, renässansstil, 1800-tal.
Klubbat pris 
5 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STOL, senbarock, 1700-talets första hälft.
STOL, senbarock, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris 
900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RUDI POLDER, olja på duk, signerad.
RUDI POLDER, olja på duk, signerad.
Klubbat pris 
802 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CASSONE, barockstil, 1800-talets andra hälft.
CASSONE, barockstil, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
2 401 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BOK, Olof Wexionius: Sinne-Afwel [Göteborg, 1684],
BOK, Olof Wexionius: Sinne-Afwel [Göteborg, 1684],
Klubbat pris 
18 050 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BÖCKER, 12 vol. Genealogi/Heraldik.
BÖCKER, 12 vol. Genealogi/Heraldik.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 7 vol. Bl a om Porfyr.
BÖCKER, 7 vol. Bl a om Porfyr.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 6 vol. Klockor/urmakare.
BÖCKER, 6 vol. Klockor/urmakare.
Klubbat pris 
1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 5 vol. Möbelkonst.
BÖCKER, 5 vol. Möbelkonst.
Klubbat pris 
450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 13 vol. Konsthantverk.
BÖCKER, 13 vol. Konsthantverk.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER; 2 vol, Ryska belysningsföremål SAMT Ryskt glas.
BÖCKER; 2 vol, Ryska belysningsföremål SAMT Ryskt glas.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
TECKNING, 1800-tal, med samtida ram.
TECKNING, 1800-tal, med samtida ram.
Klubbat pris 
25 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BLOMBORD / STÄLL, omkring 1900.
BLOMBORD / STÄLL, omkring 1900.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKAR, 6 stycken, mässing, (3 par), 1800-tal.
LJUSSTAKAR, 6 stycken, mässing, (3 par), 1800-tal.
Klubbat pris 
5 210 SEK
Utropspris
4 500 SEK
VAS, glas, 1800-tal.
VAS, glas, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
GÅSLEVERSKÄRARE, nysilver, 1800-talets slut.
GÅSLEVERSKÄRARE, nysilver, 1800-talets slut.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CG RÅSTRÖM, gratäng- samt suffléform, nysilver.
CG RÅSTRÖM, gratäng- samt suffléform, nysilver.
Klubbat pris 
7 145 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPEGELLAMPETT, gustaviansk, omkring 1800.
SPEGELLAMPETT, gustaviansk, omkring 1800.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TRÄDGÅRDSBÄNK, gjutjärn, omkring år 1900.
TRÄDGÅRDSBÄNK, gjutjärn, omkring år 1900.
Klubbat pris 
9 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HUND, papier maché, Frankrike, omkring år 1900.
HUND, papier maché, Frankrike, omkring år 1900.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Skulptur, "La Victoire de Samothrace".
Skulptur, "La Victoire de Samothrace".
Klubbat pris 
15 001 SEK
Utropspris
500 SEK
BÖCKER, 7 vol. Smyckeslitteratur.
BÖCKER, 7 vol. Smyckeslitteratur.
Klubbat pris 
2 655 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 6 vol. Smyckeslitteratur.
BÖCKER, 6 vol. Smyckeslitteratur.
Klubbat pris 
6 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 7 vol, Smyckeslitteratur.
BÖCKER, 7 vol, Smyckeslitteratur.
Klubbat pris 
599 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 4 vol, Smyckeslitteratur.
BÖCKER, 4 vol, Smyckeslitteratur.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 5 vol. Smyckeslitteratur.
BÖCKER, 5 vol. Smyckeslitteratur.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 9 vol. Smyckeslitteratur.
BÖCKER, 9 vol. Smyckeslitteratur.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 6 vol, Smyckeslitteratur.
BÖCKER, 6 vol, Smyckeslitteratur.
Klubbat pris 
2 950 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 2 vol. Smyckeslitteratur.
BÖCKER, 2 vol. Smyckeslitteratur.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BÖCKER, 7 vol. Smyckeslitteratur.
BÖCKER, 7 vol. Smyckeslitteratur.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 7 vol. Smyckeslitteratur.
BÖCKER, 7 vol. Smyckeslitteratur.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 11 vol. Smyckeslitteratur.
BÖCKER, 11 vol. Smyckeslitteratur.
Klubbat pris 
1 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 4 vol. Smyckeslitteratur.
BÖCKER, 4 vol. Smyckeslitteratur.
Klubbat pris 
1 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 4 vol, Smyckeslitteratur.
BÖCKER, 4 vol, Smyckeslitteratur.
Klubbat pris 
8 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER/HÄFTEN, 15 vol. smyckeslitteratur.
BÖCKER/HÄFTEN, 15 vol. smyckeslitteratur.
Klubbat pris 
850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER/HÄFTEN, 12 vol. Smyckeslitteratur.
BÖCKER/HÄFTEN, 12 vol. Smyckeslitteratur.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CARTIER, Panthère, armbandsur, 26,5 x 26,5 (36) mm,
CARTIER, Panthère, armbandsur, 26,5 x 26,5 (36) mm,
Klubbat pris 
9 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
GUNNAR NYLUND, skål, porslin, ALP Lidköping/Rörstrand.
GUNNAR NYLUND, skål, porslin, ALP Lidköping/Rörstrand.
Klubbat pris 
1 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LUPP, fattning av 18K vitguld med 50X i diamanter samt kedja guld.
LUPP, fattning av 18K vitguld med 50X i diamanter samt kedja guld.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
KARAFFER, 2+1 stycken, glas, 1800-talets slut.
KARAFFER, 2+1 stycken, glas, 1800-talets slut.
Klubbat pris 
3 405 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GLAS, fyra stycken. 1800-tal.
GLAS, fyra stycken. 1800-tal.
Klubbat pris 
2 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BJÖRN WECKSTRÖM, MANSCHETTKNAPPAR, ett par, 18K guld.
BJÖRN WECKSTRÖM, MANSCHETTKNAPPAR, ett par, 18K guld.
Klubbat pris 
6 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LONGINES, Flagship, armbandsur, 35 mm.
LONGINES, Flagship, armbandsur, 35 mm.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BJÖRN WECKSTRÖM, MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld. Lapponia.
BJÖRN WECKSTRÖM, MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld. Lapponia.
Klubbat pris 
6 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
RINGAR, 6 st, sk Biker-ringar, silver och emalj.
RINGAR, 6 st, sk Biker-ringar, silver och emalj.
Klubbat pris 
5 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
COASTERS, ett par, nysilver, 1900-talets första hälft.
COASTERS, ett par, nysilver, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
4 023 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BUNKE, glas, allmoge, 1800-tal.
BUNKE, glas, allmoge, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 325 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Pavel Ovchinnikov, SALTKAR, silver, Moskva  1871.
Pavel Ovchinnikov, SALTKAR, silver, Moskva 1871.
Klubbat pris 
5 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BÖCKER, 6 vol. Silverlitteratur.
BÖCKER, 6 vol. Silverlitteratur.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 8 vol. Rysk och Baltisk silverlitteratur.
BÖCKER, 8 vol. Rysk och Baltisk silverlitteratur.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BÖCKER, 5 vol. Silverlitteratur.
BÖCKER, 5 vol. Silverlitteratur.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 2 vol. Silverlitteratur.
BÖCKER, 2 vol. Silverlitteratur.
Klubbat pris 
950 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 5 vol. Guld- och silverlittertur.
BÖCKER, 5 vol. Guld- och silverlittertur.
Klubbat pris 
1 001 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 4 vol. Silverlitteratur, Rosenberg.
BÖCKER, 4 vol. Silverlitteratur, Rosenberg.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 5 vol. Guld- och silverlitteratur.
BÖCKER, 5 vol. Guld- och silverlitteratur.
Klubbat pris 
2 055 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 6 vol. Om Fabergé.
BÖCKER, 6 vol. Om Fabergé.
Klubbat pris 
3 656 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BONBONJÄR, glas och nysilver, 1800-tal.
BONBONJÄR, glas och nysilver, 1800-tal.
Klubbat pris 
2 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
P HERTZ, serveringsbestick, ett par, silver, Köpenhamn 1889.
P HERTZ, serveringsbestick, ett par, silver, Köpenhamn 1889.
Klubbat pris 
3 150 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VINGLAS, 2 stycken, 1700-talets slut.
VINGLAS, 2 stycken, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
2 300 SEK
Utropspris
1 000 SEK
KOMMOD, nyklassicistisk stil, 1800-tal.
KOMMOD, nyklassicistisk stil, 1800-tal.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
STATYETT, brons, 1800-tal.
STATYETT, brons, 1800-tal.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
1 000 SEK
GUSTAF MÖLLENBORG, ragusked, silver, Stockholm 1834.
GUSTAF MÖLLENBORG, ragusked, silver, Stockholm 1834.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
OKÄND KONSTNÄR, akvarell, daterad 1817.
OKÄND KONSTNÄR, akvarell, daterad 1817.
Klubbat pris 
18 020 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSSTAKAR, 2 stycken, mässing, omkring år 1800.
LJUSSTAKAR, 2 stycken, mässing, omkring år 1800.
Klubbat pris 
1 010 SEK
Utropspris
1 000 SEK
STÖVELKNEKT, gjutjärn, 1800-tal.
STÖVELKNEKT, gjutjärn, 1800-tal.
Klubbat pris 
3 018 SEK
Utropspris
1 500 SEK
 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

165. Skrin, Ryssland, Kejserliga stenmanufakturen i Jekaterinburg, omkring år 1900.
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
Budhistorik
16 000
 
SEK
ditt bud
15 000
 
SEK
ditt bud
14 000
 
SEK
ditt bud
13 000
 
SEK
ditt bud
12 000
 
SEK
ditt bud
11 000
 
SEK
ditt bud
10 000
 
SEK
ditt bud
9 500
 
SEK
ditt bud
9 000
 
SEK
ditt bud
8 500
 
SEK
ditt bud
8 000
 
SEK
ditt bud
7 500
 
SEK
ditt bud
7 000
 
SEK
ditt bud
6 500
 
SEK
ditt bud
6 000
 
SEK
ditt bud
Aktuellt bud:
16 000 SEK