Kan inte nå servern

Helsinki Spring Sale F196

Auktion: 17 april - 5 maj, online.
Visning: 26 april -3 maj på Mastgatan 4-6 i Helsingfors. Vardagar kl. 10 - 18, lö-sö kl. 11-16.
Undantag i öppettider: 30.04 kl. 10 - 15, 01.05 stängt.
Läs mer om auktionen här >

 
253 föremål
BIRGER KAIPIAINEN, fat, stengods, signerad Kaipiainen Arabia.
BIRGER KAIPIAINEN, fat, stengods, signerad Kaipiainen Arabia.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
OLLI LYYTIKÄINEN, "SNÖGUBBE".
OLLI LYYTIKÄINEN, "SNÖGUBBE".
Klubbat pris 
6 200 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
WÄINÖ AALTONEN, KUBISTISK PORTRAIT.
WÄINÖ AALTONEN, KUBISTISK PORTRAIT.
Klubbat pris 
2 780 EUR
Utropspris
2 200 - 2 500 EUR
ERIK ENROTH, BLÅ VY.
ERIK ENROTH, BLÅ VY.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
HELENA TYNELL, vas, signerad Helena Tynell, Riihimäen Lasi Oy.
HELENA TYNELL, vas, signerad Helena Tynell, Riihimäen Lasi Oy.
Klubbat pris 
1 800 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
RUT BRYK, reliefer, 3 st, stengods, signerad BRYK.
RUT BRYK, reliefer, 3 st, stengods, signerad BRYK.
Klubbat pris 
4 000 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
NANNY STILL, vas, "Smycke", signerad Nanny Still Riihimäen  Lasi Oy.
NANNY STILL, vas, "Smycke", signerad Nanny Still Riihimäen Lasi Oy.
Klubbat pris 
1 400 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
TOPI RUOTSALAINEN, "HUDDLE".
TOPI RUOTSALAINEN, "HUDDLE".
Klubbat pris 
10 200 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
JUHANI LINNOVAARA, I GRYNINGEN.
JUHANI LINNOVAARA, I GRYNINGEN.
Klubbat pris 
2 750 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
RING, rosenslipad diamant, emalj, 21K guld, 1800-tal.
RING, rosenslipad diamant, emalj, 21K guld, 1800-tal.
Klubbat pris 
850 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
RUT BRYK, relief, stengods, signerad BRYK.
RUT BRYK, relief, stengods, signerad BRYK.
Klubbat pris 
3 000 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
KIMMO KAIVANTO, "LUONNONPERSPEKTIIVIN SIVUKUVA".
KIMMO KAIVANTO, "LUONNONPERSPEKTIIVIN SIVUKUVA".
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
HÄNGE, fasettslipade akvamariner, 18K vitguld.
HÄNGE, fasettslipade akvamariner, 18K vitguld.
Klubbat pris 
1 200 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
JETONG, emalj, 14K (56)guld. Ryssland, sent 1800-tal.
JETONG, emalj, 14K (56)guld. Ryssland, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
1 450 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
HELENE SCHJERFBECK, FLICKA MED FLÄTOR.
HELENE SCHJERFBECK, FLICKA MED FLÄTOR.
Klubbat pris 
65 400 EUR
Utropspris
60 000 - 80 000 EUR
OTTO MÄKILÄ, SURRESLISTISK LANDSKAP.
OTTO MÄKILÄ, SURRESLISTISK LANDSKAP.
Klubbat pris 
3 100 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
H.AHTELA, BLÅ LANDSKAP.
H.AHTELA, BLÅ LANDSKAP.
Klubbat pris 
1 650 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ELIN DANIELSON-GAMBOGI, KLIPPOR I SOLLJUS.
ELIN DANIELSON-GAMBOGI, KLIPPOR I SOLLJUS.
Klubbat pris 
5 200 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
VEIKKO MARTTINEN, PORTRÄTT AV RÖDHÅRIG KVINNA.
VEIKKO MARTTINEN, PORTRÄTT AV RÖDHÅRIG KVINNA.
Klubbat pris 
2 710 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ARMBAND, fasettslipade akvamariner, platina.
ARMBAND, fasettslipade akvamariner, platina.
Klubbat pris 
1 350 EUR
Utropspris
1 600 - 1 800 EUR
OIVA TOIKKA, skulptur, signerad Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö.
OIVA TOIKKA, skulptur, signerad Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris 
25 000 EUR
Utropspris
35 000 - 40 000 EUR
FRANZ KRÜGER,TILLSKRIVEN, HINDERHOPP.
FRANZ KRÜGER,TILLSKRIVEN, HINDERHOPP.
Klubbat pris 
4 400 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
LENNART SEGERSTRÅLE, olja på duk, signerad och daterad 1919.
LENNART SEGERSTRÅLE, olja på duk, signerad och daterad 1919.
Klubbat pris 
1 400 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
MAX SALMI, KOMPOSITION.
MAX SALMI, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
2 900 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
ELGA SESEMANN, STILLEBEN.
ELGA SESEMANN, STILLEBEN.
Klubbat pris 
3 100 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
OLLI LYYTIKÄINEN, "GERONIMO".
OLLI LYYTIKÄINEN, "GERONIMO".
Klubbat pris 
5 205 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
PAAVO TYNELL, bordslampa, modell 5061, Taito/Idman 1930/1940-tal.
PAAVO TYNELL, bordslampa, modell 5061, Taito/Idman 1930/1940-tal.
Klubbat pris 
3 200 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
RAFAEL WARDI, DAM VID FÖNSTER.
RAFAEL WARDI, DAM VID FÖNSTER.
Klubbat pris 
5 050 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
ALVAR AALTO, skål, modell 3035, Iittala 1960-talets början.
ALVAR AALTO, skål, modell 3035, Iittala 1960-talets början.
Klubbat pris 
1 530 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
AIMO OKKOLIN, fat, signerad Aimo Okkolin Riihimäen Lasi Oy.
AIMO OKKOLIN, fat, signerad Aimo Okkolin Riihimäen Lasi Oy.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
PHILIPPE MOURANI, "BYKTVÄTT I MELLANÖSTERN".
PHILIPPE MOURANI, "BYKTVÄTT I MELLANÖSTERN".
Klubbat pris 
12 000 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
JULIUS SERGIUS VON KLEVER, BJÖRKSKOG.
JULIUS SERGIUS VON KLEVER, BJÖRKSKOG.
Klubbat pris 
12 000 EUR
Utropspris
15 000 - 20 000 EUR
ARMRING, Bulgari, briljantslipade diamanter, 18K guld.
ARMRING, Bulgari, briljantslipade diamanter, 18K guld.
Klubbat pris 
5 400 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, dekorationsfat, stengods, signerad Kaipiainen Arabia.
BIRGER KAIPIAINEN, dekorationsfat, stengods, signerad Kaipiainen Arabia.
Klubbat pris 
25 400 EUR
Utropspris
10 000 - 12 000 EUR
RAFAEL WARDI, GUL KOMPOSITION.
RAFAEL WARDI, GUL KOMPOSITION.
Klubbat pris 
3 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
HENRI MATISSE, "Danseuse au divan, Pliée en deux" ur "Dix danseuses".
HENRI MATISSE, "Danseuse au divan, Pliée en deux" ur "Dix danseuses".
Klubbat pris 
4 200 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
PAAVO TYNELL, skål, brons, Taito.
PAAVO TYNELL, skål, brons, Taito.
Klubbat pris 
690 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
HALSSMYCKEN, 2 st, Temple St Clair, fasettslipade safirer, 18K guld.
HALSSMYCKEN, 2 st, Temple St Clair, fasettslipade safirer, 18K guld.
Klubbat pris 
2 250 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
ILJA JEFIMOVITJ REPIN, MANPORTRÄTT (TROLIGEN MISHA KUDRYAVTSEV).
ILJA JEFIMOVITJ REPIN, MANPORTRÄTT (TROLIGEN MISHA KUDRYAVTSEV).
Klubbat pris 
1 850 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
RUT BRYK, reliefer, 4 st, stengods, signerade.
RUT BRYK, reliefer, 4 st, stengods, signerade.
Klubbat pris 
4 000 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
AINO AALTO, skåp, Artek 1900-talets mitt.
AINO AALTO, skåp, Artek 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
2 400 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
HANNU VÄISÄNEN, UTAN TITEL.
HANNU VÄISÄNEN, UTAN TITEL.
Klubbat pris 
3 100 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ALVAR GULLICHSEN, "EURUMPA".
ALVAR GULLICHSEN, "EURUMPA".
Klubbat pris 
3 200 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
GRETA STRANDBERG, rya, Finska handarbetets vänner. Ca 196 x 140 cm.
GRETA STRANDBERG, rya, Finska handarbetets vänner. Ca 196 x 140 cm.
Klubbat pris 
200 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
INGRID RUIN, SKÅDESPELAREN BERG.
INGRID RUIN, SKÅDESPELAREN BERG.
Klubbat pris 
2 900 EUR
Utropspris
1 800 - 2 200 EUR
OLLI LYYTIKÄINEN, "TRE PYRAMIDER OCH SFINXEN".
OLLI LYYTIKÄINEN, "TRE PYRAMIDER OCH SFINXEN".
Klubbat pris 
20 200 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
ELINA MERENMIES, "NALLES STUNDER AV FASA".
ELINA MERENMIES, "NALLES STUNDER AV FASA".
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
TAPIO WIRKKALA, soffbord, Asko, 1900-talets mitt.
TAPIO WIRKKALA, soffbord, Asko, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
PAAVO TYNELL, vägglampa, Idman 1900-talets mitt.
PAAVO TYNELL, vägglampa, Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
7 300 EUR
Utropspris
4 500 - 5 000 EUR
UNTO KOISTINEN, "GREVINNA".
UNTO KOISTINEN, "GREVINNA".
Klubbat pris 
3 267 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
CARL LARSSON, SANKT GÖRAN.
CARL LARSSON, SANKT GÖRAN.
Klubbat pris 
2 988 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
ALVAR AALTO, dörrhandtag, Valaistustyö.
ALVAR AALTO, dörrhandtag, Valaistustyö.
Klubbat pris 
770 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
UKRI MERIKANTO, "MOTVIND".
UKRI MERIKANTO, "MOTVIND".
Klubbat pris 
3 000 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
ADRIAEN PIETERSZ VAN DE VENNE HIS SCHOOL, PASTORALT LANDSKAP.
ADRIAEN PIETERSZ VAN DE VENNE HIS SCHOOL, PASTORALT LANDSKAP.
Klubbat pris 
4 000 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
OKÄND KONSTNÄR, 1840-TAL, Tsar Alexander II som ung.
OKÄND KONSTNÄR, 1840-TAL, Tsar Alexander II som ung.
Klubbat pris 
12 700 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
KLOCKKED, 14K (56) guld i två färger, St Petersburg 1904-1912.
KLOCKKED, 14K (56) guld i två färger, St Petersburg 1904-1912.
Klubbat pris 
1 349 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
VILHO LAMPI, "FULA FLICKAN".
VILHO LAMPI, "FULA FLICKAN".
Klubbat pris 
12 100 EUR
Utropspris
7 000 - 8 000 EUR
UKRI MERIKANTO, ABSTRAKT.
UKRI MERIKANTO, ABSTRAKT.
Klubbat pris 
1 410 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, fåtölj modell 418, Haimi 1960-talets slut.
YRJÖ KUKKAPURO, fåtölj modell 418, Haimi 1960-talets slut.
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
RUT BRYK, skål, stengods, signerad Rut Bryk och Bruk Arabia.
RUT BRYK, skål, stengods, signerad Rut Bryk och Bruk Arabia.
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
EDWIN LYDÉN, "FRUARNA VID GRAVEN".
EDWIN LYDÉN, "FRUARNA VID GRAVEN".
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
MARIA WIIK, "KERSTIN".
MARIA WIIK, "KERSTIN".
Klubbat pris 
9 000 EUR
Utropspris
10 000 - 15 000 EUR
TIMO SARPANEVA, Metall. Signerad Timo Sarpaneva -81.
TIMO SARPANEVA, Metall. Signerad Timo Sarpaneva -81.
Klubbat pris 
3 600 EUR
Utropspris
7 000 - 9 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, FAT, stengods, signerat Kaipiainen.
BIRGER KAIPIAINEN, FAT, stengods, signerat Kaipiainen.
Klubbat pris 
2 800 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
HELENE SCHJERFBECK, "Dulcinea del Toboso".
HELENE SCHJERFBECK, "Dulcinea del Toboso".
Klubbat pris 
68 400 EUR
Utropspris
60 000 - 80 000 EUR
MATTA, Täbriz, figural, semiantik, 213x136 cm.
MATTA, Täbriz, figural, semiantik, 213x136 cm.
Klubbat pris 
500 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

217. Harald Notini, bordslampa, modell "6891", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm 1920-tal.
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Budhistorik
42 000
 
SEK
ditt bud
40 000
 
SEK
ditt bud
38 000
 
SEK
ditt bud
36 000
 
SEK
ditt bud
34 000
 
SEK
ditt bud
32 000
 
SEK
ditt bud
Fair warning
30 000
 
SEK
ditt bud
28 000
 
SEK
ditt bud
26 000
 
SEK
ditt bud
24 000
 
SEK
ditt bud
22 000
 
SEK
ditt bud
20 000
 
SEK
ditt bud
19 000
 
SEK
ditt bud
18 000
 
SEK
ditt bud
17 000
 
SEK
ditt bud
16 000
 
SEK
ditt bud
15 000
 
SEK
ditt bud
14 000
 
SEK
ditt bud
13 000
 
SEK
ditt bud
12 000
 
SEK
ditt bud
11 000
 
SEK
ditt bud
10 000
 
SEK
ditt bud
9 500
 
SEK
ditt bud
9 000
 
SEK
ditt bud
8 500
 
SEK
ditt bud
8 000
 
SEK
ditt bud
7 500
 
SEK
ditt bud
7 000
 
SEK
ditt bud
Aktuellt bud:
42 000 SEK