Vårens Klassiska 574

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
98Roland Svensson, "Version till 'Vinterväggen' ".Tidigare med skrift "Ideskiss "Vinterväggen" överlämnad till överläkare Thore Olovson", senare borttagen.
105Anders Zorn, "En premiär".Korrekt utrop 50-60.000 kr. /Correct estimate 50-60.000 kr
108Anders Zorn, "Fiskare i Saint Ives".Korrekt utrop 50-60.000 kr. /Correct estimate 50-60.000 kr
112Anders Zorn, "På Themsen".Korrekt utrop 50-60.000 kr. /Correct estimate 50-60.000 kr
167Johan Christian Berger, Motiv från Seine, Paris.OBS! Svensk konstnär.
169Valdemar Irminger, "I Sommerferien ved Vesterhavet".Tavlan föreställer inte som tidigare nämnts Marie och Peder Severin Kröyer vid Skagen. Paret på stranden är vid Nymindegab vid Vesterhavet.
173Helene Schjerfbeck, "Madonna de la Charité".Uppfodrad duk / Relined canvas.
187Carl Georg Bernhard Schuberth, Kvinna som skriver, porträtt av fröken I. Holck.Svensk konstnär, tavlan är målad av konstnären Carl Georg Bernhard Schuberth.
188Ellen Montalba, Drömmar.Tidigare felaktigt katalogiserad som Clara Montalba, korrekt är systern, konstnären Ellen Motalba.
214Per Krafft d.ä., Porträtt av man i svenska dräkten & dennes maka i svenska dräkten.Enligt uppgift avbildar porträtten friherre Patrick Alströmer (1733-1804), kommerseråd och direktör för Ostindiska kompaniet. Kvinnan är friherrinnan Christina Maria Silfverschiöld (1751-1823), Alströmers hustru i andra äktenskapet.
216Adolf Ulrik Wertmüller, Marie Antoinette, (1755-1793), drottning av Frankrike i kreolsk hatt.Signerad 1784.
253Slaget vid Hogland 1713.Tidigare har motivet beskrivits som möjligen "Viborgska galoppet". Korrekt ska vara "Slaget vid Hogland 1713".
255Fredric Westin Hans krets, "Porträtt av Karl XV i uniform" (1826-1872).Uppfodrad duk.
259Carl Fredrik Kiörboe, "Räven i saxen".Duk 105 x 160 cm.
279FLAMLÄNDSK SKOLA 15/1600-TAL; Olja på duk, ej signerad.Motivet är Herdarna på besök.
294Willem van der Vliet Tillskriven, Mansporträtt, helfigur "Aetatis 22".Bukowski Auktioner, auktion 271, 25 sep 1929, kat nr 86, avp pl 27.
309Johan Heinrich Roos Hans efterföljd, Pastorala landskap med figurer och djur.Endast 2 av dukarna i den tryckta katalogen.
310PAULUS POTTER, Hans krets, olja på pannå, ej signerad.Pannåns storlek skall vara 39 x 48 cm.
331Soldater intar byn.Tillskriven Joost Cornelius Droochsloot (1586-1666). Signerad C? Droochtsloot och daterad 1638 på den vänstra fasaden.
352Carl Wilhelm Swedman, "Les Nettoyeuses à Stockholm".Förlagor till bokverket "Costume of Sweden" illustrerad med 23 litografier och utgiven i London 1823. Några av verken bär vattenstämpel år 1819.
353Carl Wilhelm Swedman, "Femmes de la Paroisse de Wingåker".Förlagor till bokverket "Costume of Sweden" illustrerad med 23 litografier och utgiven i London 1823. Några av verken bär vattenstämpel år 1819.
354Carl Wilhelm Swedman, "Dalecarlien schieur de bois, á Stockholm".Förlagor till bokverket "Costume of Sweden" illustrerad med 23 litografier och utgiven i London 1823. Några av verken bär vattenstämpel år 1819.
355Carl Wilhelm Swedman, "Dalekarlien de la Paroisse de Mora".Förlagor till bokverket "Costume of Sweden" illustrerad med 23 litografier och utgiven i London 1823. Några av verken bär vattenstämpel år 1819.
356Carl Wilhelm Swedman, "Une Servante, á Stockholm".Förlagor till bokverket "Costume of Sweden" illustrerad med 23 litografier och utgiven i London 1823. Några av verken bär vattenstämpel år 1819.
357Carl Wilhelm Swedman, "Le Guet de nuit á Stockholm".Förlagor till bokverket "Costume of Sweden" illustrerad med 23 litografier och utgiven i London 1823. Några av verken bär vattenstämpel år 1819.
358Carl Wilhelm Swedman, "Dalekarliens de la Paroisse de Lecksand".Förlagor till bokverket "Costume of Sweden" illustrerad med 23 litografier och utgiven i London 1823. Några av verken bär vattenstämpel år 1819.
359Carl Wilhelm Swedman, "Femme de la Province de Blekinge".Förlagor till bokverket "Costume of Sweden" illustrerad med 23 litografier och utgiven i London 1823. Några av verken bär vattenstämpel år 1819.
360Carl Wilhelm Swedman, "Servante d' Hôtelleri á Stockholm".Förlagor till bokverket "Costume of Sweden" illustrerad med 23 litografier och utgiven i London 1823. Några av verken bär vattenstämpel år 1819.
361Carl Wilhelm Swedman, "Habitant de Wingåker, en Sudermannie".Förlagor till bokverket "Costume of Sweden" illustrerad med 23 litografier och utgiven i London 1823. Några verken bär vattenstämpel år 1819.
362Carl Wilhelm Swedman, "Les Scaniens".Förlagor till bokverket "Costume of Sweden" illustrerad med 23 litografier och utgiven i London 1823. Några verken bär vattenstämpel år 1819.
363Carl Wilhelm Swedman, "Habtant de la Province de Wettergothie".Förlagor till bokverket "Costume of Sweden" illustrerad med 23 litografier och utgiven i London 1823. Några verken bär vattenstämpel år 1819.
364Carl Wilhelm Swedman, "Femme de la Westergothie".Förlagor till bokverket "Costume of Sweden" illustrerad med 23 litografier och utgiven i London 1823. Några av verken bär vattenstämpel år 1819.
365Carl Wilhelm Swedman, "Une Marchande de Poissons á Stockholm".Förlagor till bokverket "Costume of Sweden" illustrerad med 23 litografier och utgiven i London 1823. Några av verken bär vattenstämpel år 1819.
366Carl Wilhelm Swedman, "Habitant de la Province de Blekinge".Förlagor till bokverket "Costume of Sweden" illustrerad med 23 litografier och utgiven i London 1823. Några av verken bär vattenstämpel år 1819.
367Carl Wilhelm Swedman, "Dalekarlienne de la Paroisse de Mora".Förlagor till bokverket "Costume of Sweden" illustrerad med 23 litografier och utgiven i London 1823. Några av verken bär vattenstämpel år 1819.
368Jaktscen med tiger och elefanter.Vattenstämpel i pappret år 1835.
369Jaktscen med tiger och vildsvin.Vattenstämpel i pappret år 1835.
370Jaktscen med hundar och björn.Vattenstämpel i pappret år 1835.
371Jaktscen med buffel.Vattenstämpel i pappret år 1835.
398C.F. HULTENHEIMS BOKSAMLING CAMERA ANTIQUA.OBS SAMLINGEN VISAS PÅ BUKOWSKIS MARKET I NORRKÖPING
399J. E. VON REIDER, Annalen Der Blumisterei für gartenbesitzer, Kunstgärtner, Saamenhändler und Blumenfreunde, 12 vol.Ställvisa mindre missfärgningar och fläckar, enstaka mindre riss. Mindre markeringar med bläck i register. Möjligen saknas två planscher i sista volymen.
405BOKSKÅP. Karl Johan, 1800-talets första hälft.Korrekt höjd 246 cm / Correct height 246 cm.
447BIBLIOTEKSBORD. England, 1700-talets andra hälft, i Thomas Chippendales art.Dried cracks on several places, for example on the top and in the bottom of the drawers. Signs on the front of the drawers from two handles on each drawer. Minor damages on the consoles. Wear all over.
457BORD. Sengustavianskt, omkring år 1800.Omfanerad skiva / the top with later veneer.
555LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.Katalognumret beläggs med exportförbud om det klubbas över 50.000 SEK. / The lot with export restrictions, if the hammer price exceeds 50.000 SEK.
610MIKROMOSAIK. Italien, 1800-talets början.Felaktig datering angiven i engelsk texten, skall stå: Italian early 19th century micromosaic panel. / Incorrect dating given in English text, should be: Italian early 19th century micromosaic panel.
633BORDSSKIVA. Älvdalen, 1830/40-tal.Katalognumret beläggs med exportförbud om det klubbas över 50.000 SEK. / The lot with export restrictions, if the hammer price exceeds 50.000 SEK.
636KOLONN PÅ SOCKEL. Älvdalen, 1800-tal.Proveniens: Tidigare Lennartsnäs, Uppland.
637URNOR med LOCK, ett par. Älvdalen, 1800-talets början. Sengustavianska.Katalognumret beläggs med exportförbud om det klubbas över 50.000 SEK. / The lot with export restrictions, if the hammer price exceeds 50.000 SEK.
638URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Sengustaviansk.Katalognumret beläggs med exportförbud om det klubbas över 50.000 SEK. / The lot with export restrictions, if the hammer price exceeds 50.000 SEK.
639URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Sengustaviansk.Katalognumret beläggs med exportförbud om det klubbas över 50.000 SEK. / The lot with export restrictions, if the hammer price exceeds 50.000 SEK.
640URNA, Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.Katalognumret beläggs med exportförbud om det klubbas över 50.000 SEK. / The lot with export restrictions, if the hammer price exceeds 50.000 SEK.
641URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.Katalognumret beläggs med exportförbud om det klubbas över 50.000 SEK. / The lot with export restrictions, if the hammer price exceeds 50.000 SEK.
642SKÅL PÅ FOT. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.Katalognumret beläggs med exportförbud om det klubbas över 50.000 SEK. / The lot with export restrictions, if the hammer price exceeds 50.000 SEK.
643SKÅL på FOT. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.Katalognumret beläggs med exportförbud om det klubbas över 50.000 SEK. / The lot with export restrictions, if the hammer price exceeds 50.000 SEK.
647BORDSPENDYL, av Johan Fredrik Cedergren (verksam i Stockholm 1811-1839). Empire.Pendel saknas / pendulum missing. Katalognumret beläggs med exportförbud om det klubbas över 50.000 SEK. / The lot with export restrictions, if the hammer price exceeds 50.000 SEK.
648LJUSSTAKAR, ett par. Älvdalen, omkring år 1800. Sengustavianska.Katalognumret beläggs med exportförbud om det klubbas över 50.000 SEK. / The lot with export restrictions, if the hammer price exceeds 50.000 SEK.
681SALTKAR. Älvdalen, 1800-talets början.Nagg.
748IKON, av Ivan Chlebnikov, Moskva 1908-1917. Hovleverantörsstämpel. Kristus Allhärskaren.The icon is silver-gilt, not with any enamel.
759BONBONJÄRER, ett par, av Carl Tegelsten, S:t Petersburg 1851.Bilden saknas i den tryckta katalogen, vänligen se katalogbilden i vår nätkatalog.
760KÅSA, bär stämpel Fabergé, S:t Petersburg 1880-tal.Bär stämpel Fabergé.
767DOSA, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1908-1917.Av en icke identifierad mästare, ej 11:e Artellen.
807BRÄNNVINSSKÅL, ostämplad, Skandinavien 1600-talets slut.Inskriptionen senare.
809BÄGARE med lock, av Michael May, Brassó (Kronstadt 1769-1776).Bägaren är stämplad av Michael May, Brassó (Kronstadt 1769-1776). Literature: Koszoeghy, Merkzeichen der Goldschmiede Ungarns
815DRYCKESKANNA, icke identifierad mästare, Reval 1600-talets andra hälft.Icke identifierad mästarstämpel.
824NATTVARDSKALK, av Johann Friedrich Hartung, Königsberg 1767.Mästarstämpel IF/H för JOHANN FRIEDRICH HARTUNG (Koenigsberg 1762-1797).Literature: W. Scheffler, Ostpreussen
828ASK med lock, sannolikt av Jakob Fortner, Prag (verksam 1750-1808) eller av Jan Faerber, Prag (före 1799).Mästarstämpel sannolikt av Jakob Fortner, Prag (verksam 1750-1808) eller av Jan Faerber, Prag (före 1799).
881DOSA, mässing, sten, blått glas och erotiskt motiv. Louis XVI, 1700-talets andra hälft.Dubbelt lock med oljemålning föreställande erotisk scen, samt med spegelglas.
908SKED med musselknopp, icke identifierad mästarstämpel, Skandinavien 1600-talets förra hälft.Skandinavisk.
910SKED, icke identifierad mästarstämpel, Skandinavien 1600-talets mitt.Skandinavien 1600-talets mitt.
911SKED, icke identifierad mästarstämpel, Skandinavien 1600-talets förra hälft.Skandinavien 1600-talets förra hälft.
912SKED, otydlig stämpel, Skandinavien 1600-tal.Skandinavien 1600-tal.
1077BROSCH, mediumslipad diamant, ca 1.85 ct.14k vitguld.
1149BROSCH, briljantslipade diamanter, tot. ca 6.50 ct, med navetteslipade rubiner, 1950-60-tal.One stone is missing.
1173BROSCH, gammalslipade diamanter, 1900-talets början.Liten säkerhetsspärr ur funktion.
1227RESEUR, Movado. Trekalendersur. Guld/läderetui. Boett nr. 1249. Ref 208M.Den snabba-inställningsknappen för dagen fungerar inte/ The quick-set button for the day is not working.
1251KORAN. Konstantinopel 1716. Höjd 15,5 x 11,5 cm.Proveniens: Direktör Arne Nilsson, Sandviken; möjligen utan fodralet.
1260SEMIANTIK GHOM. 327 x 216 cm.Esbjörn Kronbergs samling.
1299ANTIK KIRMAN, möjligen Hosin Kermani/FERAGHAN - SULTANABAD/BACHTIARI/INDISK. 394 x 293 cm./eller FERAGHAN - SULTANABAD/eller BACHTIARI/eller INDISK.
1390BUDDHAHUVUD, brons. Thailand, 1800-tal.Lagning under kinden.
1506VAS, porslin. Qing dynastin med Qianlong sigillmärke.Small chip to foot rim
1510SKÅL, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.Lagning vid bräm.
1559FAT och TALLRIKAR, fem stycken, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).En tallrik med lagning.
1560SKÅLFAT, vapenporslin. Qing dynastin, tidigt 1800-tal.Tidigt 1800-tal.
1564LJUSSTAKE, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).Lagat ben.
1567FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).Lagat.
1607CREMEKOPPAR med LOCK, sju stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).Ett lock lagat.
1615FIGURINER, ett par, keramik. Qing dynastin.Missing parts.
1620PLAKETT, porslin. Qing dynastin, sekelskifte 1900.Nagg/ Chips.
1629URNA, porslin. Sen Qing dynasti med Daoguangs sigillmärke.Lagad mynning.
1642VAS, porslin. Kina, 1900-tal, med Jiaqing sigillmärke.Fotringen med fåtal små nagg/ Few small chips to footrim.
1644SKÅL, porslin. Sen Qing dynasti/tidigt 1900-tal. med Daoguang sigillmärke.Brättesspricka.
1654SKÅLAR, tre stycken, porslin. Sen Qing dynasti, med Tongzhi sigillmärke.Insignificant chips.
1667URNA, porslin. Transition, 1600-tal.1600-tal/17th Century.
1668TEKANNA med LOCK, kraakporslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).Lock samtida men möjligen ej tillhörande.
1744STEKFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).Ett fat med liten kantlagning. /One with a small repair to rim.
1756VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.Rim crack. Chip to foot rim.

Utdragna föremål

Nr.
48B
323
434
514
627
628
629
630
631
669
756
874
885
891
907
915
916
925
977
1120
1177
1323
1442

Föremål med exportförbud

Nr.Föremål
403MÄSTERSTYCKESKÅP, av Carl Gustaf Björklund (mästare i Stockholm 1778-99). Rokoko.
409SEKRETÄR, tillskriven Jöns Efverberg (mästare i Stockholm 1768-1777). Gustaviansk.
418BYRÅ, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773), ej signerad. Rokoko.
431BYRÅ, av Georg Haupt (mästare i Stockholm 1770-1784), ej signerad. Gustaviansk, omkring år 1780.
437BYRÅAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1770-tal.
445SKRIVBYRÅ MED UPPSATS, av Fredrik August Eckstein (mästare i Stockholm 1794-1814). Sengustaviansk.
463KONSOLBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800.
490STOL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.
500STOLAR, fyra stycken. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
509SPEGEL. Burchardt Prechts verkstad, 1700-talets början. Senbarock.
523SPEGELTRYMÅ. Tillskriven Petter Gustaf Bylander (spegelfabrikör och skulptör i Göteborg 1804-1859). Empire.
555LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
580BORDSPENDYL. Stockholmsarbete, 1800-talets början. Sengustaviansk.
633BORDSSKIVA. Älvdalen, 1830/40-tal.
637URNOR med LOCK, ett par. Älvdalen, 1800-talets början. Sengustavianska.
638URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Sengustaviansk.
639URNA MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Sengustaviansk.
640URNA, Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
641URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
642SKÅL PÅ FOT. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
643SKÅL på FOT. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Empire.
647BORDSPENDYL, av Johan Fredrik Cedergren (verksam i Stockholm 1811-1839). Empire.
648LJUSSTAKAR, ett par. Älvdalen, omkring år 1800. Sengustavianska.
716FAT, fajans. Märkt Rörstrand 17/11 (17)64.