Important Winter Sale 613

1123 föremål
105. SPEGEL, stockholmsarbete 1700-talets slut, sengustaviansk.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
110. SPEGELLAMPETT, för två ljus, stockholmsarbete, 1700-talets slut, gustaviansk.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
112. LJUSPLÅTAR, för två ljus, ett par, daterade 1765.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
113. LJUSKRONA, för nio ljus, fransk rokoko, 1700-tal.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
114. LJUSKRONA, för nio ljus, sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
115. LJUSKRONA, för fem ljus, sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
116. LJUSKRONA, för nio ljus, Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
117. LJUSKRONA, för nio ljus, Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
119. AMPEL, för sex ljus, Sverige, 1800-talets början, empire.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
121. KANDELABRAR, för två ljus, ett par, Wien, omkring år 1800.
Klubbat pris
Utropspris
75 000 - 85 000 SEK
125. LJUSSTAKAR, par, Frankrike, 1700-talets mitt, Louis XV.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
126. LJUSSTAKAR, par, Frankrike, 1700-talets mitt, Louis XV.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
127. LJUSSTAKAR, ett par, Berlin, 1810/20-tal, empire.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
128. LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
23 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
129. LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
130. LJUSSTAKAR, ett par, empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
131. LJUSSTAKAR, ett par, empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
132. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, empire.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
133. LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, empire.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
135. LJUSSTAKAR, fyra stycken, Frankrike, 1700-talets mitt,  Louis XV.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
143. BORDSLAMPA, Frankrike, 1800-talets början, empire.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
144. BORDSLAMPOR, ett par, Frankrike 1800-talets mitt.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
145. VÄGGPENDYL, av Causard, Paris, 1770/80-tal, Louis XV.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
150. BORDSPENDYL, empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
151. BORDSPENDYL, Louis XVI, Paris, 1700-talets slut.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
154. BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets början, empire.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
155. BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets början, empire.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
156. BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets början, empire.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
157. BORDSPENDYL, Frankrike 1800-talets början, empire.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
158. ELDHUNDAR, ett par, Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
159. UPPSATSSKÅLAR ett par, Frankrike 1800-talets början, empire.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
160. PARFYMBRÄNNARE med LOCK ett par, Frankrike ca år 1800, empire.
Klubbat pris
27 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
161. VINKYLARE, ett par, England, 1825-40.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
162. SMÖRASK MED LOCK, Älvdalen, empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
167. Christian Henning, presenterfat, silver, Stockholm 1706. Barock.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
172. Christian Henning, bägare, silver, Stockholm 1704. Karolinsk.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
173. Johan Lund, bägare, silver, Stockholm 1704. Karolinsk.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
175. Niels Jonsen, bägare, silver, Köpenhamn 1725-1726.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
178. Philipp Stenglin, bägare, silver, Augsburg 1735-1736.
Klubbat pris
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
181. Jonas Berg, snusdosa, silver, Stockholm 1755. Rokoko.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
185. Peter Ohlijn, kaffekanna, silver Karlskrona 1780. Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
90 000 - 100 000 SEK
186. Chas Woodward, varmvattenkanna, silver, London 1773.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
188. Pehr Zethelius, gräddsnäcka, silver, Stockholm 1774. Rokoko.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
198. Pehr Zethelius, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1780. Gustavianska.
Klubbat pris
150 000 SEK
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK