Important Winter Sale 613

Auktion: 6–7 december på Arsenalsgatan 2 i Stockholm. Läs mer om auktionen här >

Om du är onlinekund så behöver du bli godkänd som kund för slagauktion för att kunna bjuda på auktionen. Detta gäller såväl i salen som online, via telefon eller inropsuppdrag. Kontakta oss här: validation@bukowskis.com

1123 föremål
2. SKÅP, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3. KABINETTSKÅP, barock, 1600-talets slut.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
5. SKRIVBORD, Fredrik I:s tid, senbarock, 1720-50.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
10. KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
11. KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
95 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
15. KONSOLBORD, sengustavianskt, 1800-talets början.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
16. KONSOLBORD, sengustavianskt, omkring år 1800.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
17. KONSOLBORD, sengustavianskt, 1800-talets början.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
19. KONSOLBORD, svensk empire, 1820/30-tal.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
20. KONSOLBORD, nyrokoko, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
21. HÖRNBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
23. KLAFFBORD, ett par, av Gottlieb Iwersson 1803, sengustavianska.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
25. BORD, sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
26. BORD, sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
34. GUERIDON, sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
35. MATSALSBORD, England, 1800-tal.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
36. MATSALSBORD, Georg III, 1700-talets slut.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
37. MATSALSBORD, England, 1800-tal.
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
41. BYRÅ, av Jöns Efverberg (mästare i Stockholm 1768-1777), rokoko.
Klubbat pris
115 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
44. JÖNS EFVERBERGS MÄSTERSTYCKE, Stockholm 1775, byrå, gustaviansk.
Klubbat pris
175 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
54. BYRÅ, Italien, 1700-talets slut.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
55. BYRÅ, Italien, 1700-talets slut.
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
56. SOFFA, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
57. SOFFA, gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
27 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
58. DAGBÄDD sk Lit de repos, Frankrike, 1700-talets mitt, Louis XV.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
60. SOFFA, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
61. KARMSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft, rokoko.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
63. KARMSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft, rokoko.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
65. KARMSTOL, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
66. KARMSTOLAR, två stycken, Frankrike, 1700-talets mitt, Louis XV.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
71. KARMSTOLAR, ett par snarlika, gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
72. KARMSTOLAR, ett par, gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
78. KARMSTOLAR, ett par, gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
79. KARMSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten, 1700-talets slut, gustavianska.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
82. KARMSTOLAR, ett par, sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
55 000 - 65 000 SEK
93. TABURETTER, ett par, gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
94. SPEGEL, svensk barock, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
95. SPEGEL, barock, omkring år 1700.
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
96. SPEGEL, svensk barock, 1600-talets slut.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
97. SPEGEL, stockholmsarbete, rokoko, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
98. SPEGEL, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
99. SPEGEL, av Johan Åkerblad 1778 (mästare i Stockholm 1758-1799), rokoko.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK