Important Winter Sale 621

Slutpriser

Nr.Föremål
297ÅKDYNA, rölakan, "Stjärnmönster", ca 43,5-44,5 x 94-95 cm, Skåne omkring 1825,Återrop
298TÄCKE, rölakan, "Dubbelstjärnor", ca 179,5-182-5 x 120-121,5 cm, nordöstra Skåne tidigt 1800-tal.6 000 SEK
299BRODERI FRAGMENT, ca 47-50,5 x 48-50 cm, Europa 1700-tal, troligen England, Tyskland eller Skandinavien.3 500 SEK
300BRODERAD TAVLA, benvitt siden, det kungliga slottet Strömsholm, ca 34,5 x 48,5 cm, Sverige omkring 1800.2 000 SEK
301BRODERAD TAVLA, benvitt siden, Skördescen, ca 28 x 33 cm, signerad och daterad Johanna C. Meijer 1803.4 000 SEK
302VÄVD TAPET, gobelängteknik, "Vatten" del av "De fyra elementen", ca 231,5 x 252,5 cm, Flandern 1600-tal.135 000 SEK
303VÄVD TAPET, gobelängteknik, sannolikt "Godfrey of Bouillon", ca 331 x 234,5-237 cm, Flandern 1600-tal.30 000 SEK
304VÄVD TAPET, "Alexander den store", gobelängteknik, ca 230 x 230,5 cm, Flandern 1600-tal.17 000 SEK
306VÄVD TAPET, gobelängteknik, "Slottspark", ca 269 x 327 cm, Frankrike 1700-talets början.110 000 SEK
307VÄVD TAPET, gobelängteknik, "Storken bjuder räven på middag", ca 274,5-277,5 x 181,5-183 cm, Aubusson, omkring 1780.Återrop
308VÄVD TAPET, gobelängteknik, "Palatsinteriör", ca 314,5 x 185,5-186,5 cm, Aubusson sannolikt, 1800-talets andra hälft.Återrop
309DUK OCH SERVETTER, 24 st., linnedamast, duken daterad 1827, ca 560-567 x 207,5 cm, Sverige 1827.24 000 SEK
310MATTA, antik Gördes (Ghiordes) bönematta, 1700-talets andra hälft, ca 167-170 x 120-123 cm.24 000 SEK
311MATTA, old silke Hereke, ca 143,5 x 102,5 cm (samt kortsidorna med 1,5 cm slätväv på vardera sida).11 000 SEK
312MATTA, antik Heris, så kallad Serapi, ca 371 x 282,5 cm.Återrop
313MATTA, semiantik Heris, ca 335,5-337,5 x 237-240 cm.Återrop
314MATTA, semiantik Heris, ca 322-327 x 226,5 cm.30 000 SEK
315MATTA, semiantik Indisk, ca 428,5 x 305,5 cm.55 000 SEK
316MATTA, semiantik Isfahan, ca 334 x 237,5 cm.Återrop
317MATTA, Old Isfahan, part silk, ca 327 x 209 cm.20 000 SEK
318MATTA old Isfahan, märkt Davari, ca 318,5 x 206,5 cm.16 000 SEK
319MATTFRAGMENT, antik Karabagh 1700-tal, ca 293-300,5 x 202,5-205,5 c.Återrop
320MATTA, antik/semiantik Kashgai, "Mother-and-Child", ca 184,5 x 149 cm.Återrop
321MATTA, antik silke Keshan, möjligen Motachem, ca 208-213,5 x 129,5-132 cm.Återrop
322MATTA, semiantik silke Keshan, ca 185-198 x 125-132,5 cm. cm.10 000 SEK
323MATTA, antik/semiantik Keshan så kallad Motachem, ca 333,5-354 x 218-243 cm.40 000 SEK
324MATTA, antik Kirman Laver figural, "Världens härskare", ca 234-235 x 142 cm.38 000 SEK
325MATTA, antik Kirman Laver figural, "Världens härskare", ca 236,5 x 140,5-143,5 cm.55 000 SEK
326MATTA, semiantik Kirman, ca 591,5-593 x 324-327 cm.50 000 SEK
327MATTA, semiantik/old Lilihan sannolikt, ca 470 x 343-349,5 cm (samt kortsidorna med 2-2,5 cm blå slätväv).55 000 SEK
328MATTA, antik Mahal, s.k. Ziegler, ca 488-491 x 378,5-391,5 cm.Återrop
329MATTA, semiantik Mahal, ca 358,5-374,5 x 284,5-286 cm.6 000 SEK
330MATTA, semiantik Meshed, ca 400-404 x 314 cm.Återrop
331GALLERIMATTA, Antik Moghan, ca 360 x 106,5 cm.Återrop
332MATTA, semiantik Nain Tuteshk, ca 241 x 149,5 x 160 cm.Återrop
333MATTA, semiantik Nain Tuteshk, ca 292,5 x 178,5 cm.Återrop
334MATTA, Old Nain Tuteshk, part silk, ca 220,5 x 154 cm.Återrop
335MATTA, Old Nain Tuteshk, part silk, ca 238,5 x 154 cm.15 000 SEK
336MATTA, antik/semiantik Ningxia sannolikt, Kina, ca 492,5-494,5 x 388-389,5 cm.Återrop
337MATTA, antik Nordvästpersisk, ca 414-425 x 248,5-260 cm.14 000 SEK
338BRODERI, antikt Rascht, Persien (Iran), sen Qajardynasti, ca 55 - 57,5 x 209,5 - 215 cm.Återrop
339MATTA, antik/semiantik Sivas/Sparta, ca 357-361 x 274-277 cm.Återrop
340SUZANIBRODERI, antikt Tasjkent, Uzbekistan, ca 217,5 x 112,5 cm.Återrop
341MATTA, old silke Turkiet, ca 428 x 299-307 cm.100 000 SEK
342MATTA, antik/semiantik, silke Turkiet, sannolikt Kayseri, ca 178 x 121-124 cm.5 000 SEK
343MATTA, antik silke Täbris, ca 161,5-163,5 x 121,5-124,5 cm.Återrop
344MATTA, antik Täbris, ca 378,5-381,5 x 268,5 cm.Återrop
345MATTA, semiantik Täbris figural, ca 327-333,5 x 236,5-240 cm.20 000 SEK
346MATTA, semiantik Täbris, ca 466 x 328,5 cm.15 000 SEK
347MATTA, semiantik Täbris figural, ca 400 x 298,5 cm.15 000 SEK
348MATTA, Semiantik Täbris, ca 297,5 x 195 cm.Återrop
349MATTA, semiantik Täbris, ca 359,5 x 259 cm.Återrop
350MATTA, semiantik Täbris, ca 198 x 142 cm.7 000 SEK
351MATTFRAGMENT, antik Västanatolisk "Lotto", 1600-tal, ca 105 x 125 cm.44 000 SEK
352DRAPERIER, 1 par, slätväv, 224,5 x 75 respektive 223,5 x 75 cm, komponerade av Gösta Adrian-Nilsson (GAN).30 000 SEK
353Barbro Nilsson, MATTA, "Snäcklösa", gobelängteknik, ca 265 x 176,5-177,5 cm, signerad AB MMF BN.65 000 SEK
354VINGLAS, 11 stycken. 1700-tal, Möjligen Kungsholmsglasbruk.20 000 SEK
355KARAFF och GLAS, sex stycken, glas. Ryssland, 1800-tal.Återrop
356SERVIS, 92 delar, glas. Moser, "Splendid".60 000 SEK
357GALLERSKÅL, fajans. Rörstrand, märkt 16/2 1769.8 000 SEK
358KANINVAS med LOCK, fajans. Marieberg, 15/12 (17)71.13 000 SEK
359KANINVAS med LOCK, fajans. Marieberg, 1700-tal.6 500 SEK
360TETE A TETE, sex delar, porslin. Meissen, 1800-tal.Återrop
361VAS, porslin. Kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg, Nikolaj II.7 000 SEK
362SMÖRSNÄCKOR, två stycken, samt KRYDDKAR, porslin. Ryssland, Kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg, Nikolaj II.7 000 SEK
363KOPP med FAT, porslin. Ryssland, Gardner, 1800-tal.6 500 SEK
364KOPPAR med FAT, sex stycken, porslin. Ryssland, Kuznetsov/Verbilki 1891-1917.7 000 SEK
365FAT, porslin. Ryssland, signerat Vasily Porfirjevich Timorev, 1923 (Тиморев Василий Порфирьевич (1870–1942).860 000 SEK
366GALLERKORG med FAT, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.9 000 SEK
367MATTALLRIKAR, 12 stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.34 000 SEK
368DESSERTTALLRIKAR, 12 stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.32 000 SEK
369SKÅLAR, två stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.4 500 SEK
370GALLERSKÅLAR med FAT, ett par, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-talets mitt.14 000 SEK
371DESSERTTALLRIKAR, sex stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tals mitt.9 000 SEK
372SALTKAR, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.5 500 SEK
373SERVISDELAR, 13 stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.26 000 SEK
374CREMEKOPPAR med LOCK och FAT, sex stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.19 000 SEK
375SKÅLFAT, fem stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.14 000 SEK
376ASSIETTER, 12 stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.18 000 SEK
377ASSIETTER, 12 stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.18 000 SEK
378TALLRIKAR, sju stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.8 000 SEK
379KAFFEKOPPAR med FAT, ett par, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.4 500 SEK
380GALLERSKÅL med FAT, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.7 000 SEK
381BRÖDASSIETTER, 12 stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.Återrop
382SÅSSNIPA, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.8 000 SEK
383FAT, porlin. "Flora Dancia", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.6 000 SEK
384TALLRIKAR, sex stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.6 500 SEK
385LUNCHTALLRIKAR, sex stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.7 500 SEK
386SOPPTALLRIKAR, sex stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.8 000 SEK
387ASSIETTER, sex stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark.4 000 SEK
388Wilhelm von Gegerfelt, Venetianskt kanalmotiv.32 000 SEK
389Per Ekström, Solnedgång över Norrbro, Stockholm med Kungliga slottet och riksdagshuset.22 000 SEK
390Per Ekström, Vattendränkt landskap, Frankrike.21 000 SEK
391Carl Ferdinand Hernlund, Motiv från Valdemarsvik.50 000 SEK
392Prins Eugen, "Popplar o. fruktblom".
393Pelle Swedlund, Torghandel, skymningsmotiv från Riddarholmskyrkan, Stockholm.55 000 SEK
394Carl Wilhelmson, Sommarnatt, motiv från Fiskebäckskil.
395Erik Tryggelin, Stockholmskväll - Karlbergskanalen.28 000 SEK
396Otto Hesselbom, Morgonrodnad över Dalsland.18 000 SEK
397Olof Hermelin, Kvällsflanörer vid piren, motiv från USA.Återrop