Klassiska 589

1400 föremål
1281. BORDSUR, Barock, 1600-talets andra hälft.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
1284. BORDSPENDYL. Parisarbete, omkring år 1780, Louis XVI.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1285. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1285A. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1286. SKELETTUR. Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1287. BORDSPENDYL. Frankrike, omkring år 1800, Directoire.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1288. BORDSPENDYL. Frankrike, 1820-tal, Senempire.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1291. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1292. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1298. PRYDNADSURNOR, ett par, Louis XVI, 1700-talets slut.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1299. URNA. Älvdalen, 1800-talets början, Sengustaviansk.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1300. URNOR, ett par. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1301. TAZZA. Frankrike, 1800-tal.
Klubbat pris
11 100 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1302. ELDHUNDAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1303. ELDHUND, Frankrike, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1306. LOCK. Limoges, 1500/1600-tal.
Klubbat pris
7 800 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1307. RELIEFER, två stycken, Barock, omkring år 1700, troligen Danzig.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1309. POKAL med LOCK. Barock, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1310. POKAL med LOCK. Barock, 1700-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1310A. SKULPTURER, ett par, Tyskland, omkring år 1700, Barock.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1313. STJÄRNGLOB, Cary's New Celestial Globe, London 1816.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1313A. FARTYGSMODELL. England, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1314. RAMAR, fyra stycken, Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1315. RAMAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1319. INGMAR BERGMAN (1918-2007), 21 handskrivna brev, daterade 1938-1940 .
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
1323. VINGLAS, två stycken. 1700-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1324. VINGLAS. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1325. VINGLAS, fem stycken. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1326. VINGLAS, två stycken. 1700-tal.
Klubbat pris
5 300 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1327. VINGLAS, två stycken. Nöstetangen, Norge, 1700-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1329. BÄGARE med LOCK, grönt glas. Ryssland, Empire, 1800-tal.
Klubbat pris
47 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1330. BÖLLOPSPOKAL, glas, Danmark, daterat 1860.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1331. MINNESPOKAL, glas. Tyskland, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1332. GLASSERVIS, 27 delar.  Reijmyre Glasbruk, 1810-tal, graverade av Anders Spolander.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 32 000 SEK
1333. GLASSERVIS, 72 delar. Kosta, "Junior", 1900-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1334. Kosta Boda, GLASSERVIS, 58 delar. Kosta, "Odelberg".
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1337. FAT, majolika. Italien, Castelli, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1338. FAT, majolika. Italien, Castelli, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1339. APOKTEKSKRUS, majolika. Castelli, Italien, 1600-tal.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1340. KOPP, majolika. Italien, Castelli, 16/1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1341. SÅSSNIPA, fajans. Rörstrand, daterad 25/11 (17)66.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1342. FAT, fajans. Rörstrand, daterat 9/5 (17)70.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1343. PRAKTURNA med LOCK, flintgods. Marieberg, 1790-tal.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1344. TAVLA, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1346. KOPP med FAT, porslin. Meissen, omrking 1740.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1347. KAFFESERVIS, åtta delar, porslin. Meissen, 1763-74.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1348. KOPPAR, fyra stycken, olika. 1700-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1349. TEDOSOR, två stycken, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1350. KOPPAR med FAT, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1351. FAT, porslin.  Meissen, Marcolini (1774-1814).
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1352. MUGG med LOCK, porslin. Meissen, Marcolini (1774-1814).
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1353. KOPP med FAT, porslin. Meissen, Marcolini (1774-1814).
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1354. FIGURIN, porslin. Derby, 1770-75.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1355. NICKEDOCKA, porslin. Meissen, 1800-talets slut.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1356. TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Berlin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1357. PRAKTURNA, porslin. Berlin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1358. CHOKLADKOPP med FAT, porslin. Ryssland, Empire.
Klubbat pris
90 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1360. EQUELLE med LOCK, porslin. Ryssland, Popov, 1800-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1362. ÄGG, porslin. Ryssland, sent 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1364. TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Frankrike, 1800-tals första hälft.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1365. SERVIS, 31 delar porslin. Paris, Frankrike, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1374. FAT, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Budhistorik
65 000

ditt bud
60 000

ditt bud
55 000

ditt bud
50 000

ditt bud
48 000

ditt bud
46 000

ditt bud
44 000

ditt bud
42 000

ditt bud
40 000

ditt bud
38 000

ditt bud
36 000

ditt bud
34 000

ditt bud
32 000

ditt bud
30 000

ditt bud
28 000

ditt bud
26 000

ditt bud
24 000

ditt bud
22 000

ditt bud
20 000

ditt bud
Aktuellt bud:
65 000 SEK