Modern Art + Design 598

Auktion 25 april på Arsenalsgatan 2 i Stockholm.

Visar alla 87 föremål som matchar din sökning.
109. FERDINAND BOBERG, 6 st stolar, jugend, Sverige ca 1900.

Sekundär bemålning i benvitt, genombruten ryggbricka med dekor av rosor och bokstaven T, sits och rygg med rödbrun skinnklädsel. Sitthöjd ca 45 cm.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK

Klubbat pris ()
8 000 SEK
110. JUGEND, spegel med konsolbord.

Rikligt skulpterad ek, delvis i hög relief, spegeln med växtornamentik, hus med mera, krönt av kvinnoansikte. Spegeln höjd 151,5 cm, bredd 68,5 cm, konsolbord höjd 40 cm, bredd 74,5 cm, djup 24,5 cm.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK

Klubbat pris ()
15 000 SEK
111. KNUT FJAESTAD, bord, Sverige, jugend ca 1900.

Furu, så kallad stabbemöbel, skulpterad ur en trädstam, rikligt skuren dekor av snötäckta granruskor, grenar med mera. Höjd 64,5 cm, diameter ca 66 x 67 cm.

Utropspris
100 000 - 175 000 SEK

Klubbat pris ()
250 000 SEK
112. FERDINAND PREISS, skulptur "The Torch Dancer", Frankrike ca 1925.

Elfenben och patinerad brons, fasettslipad sockel av onyx, signerad F.PREISS. Höjd 39 cm.

Utropspris
100 000 - 150 000 SEK

Klubbat pris ()
90 000 SEK
113. ELSA TENNHARDT, ljusstakar, ett par, E & J Bass Company, New York ca 1928, nysilver.

Geometrisk form, stämpelmärkta undertill. Höjd 9,3 cm, 13,3x13,3 cm

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK

Klubbat pris ()
114. CARL HÖRVIK, "Blomster", Näfveqvarns Bruk, Sverige tidigt 1920-tal.

Mörkpatinerat gjutjärnen, genombruten kinesiserande sida, sekundär lös skiva av kalksten. Höjd 53,5 cm, 35,5 x 35,5 cm.

Utropspris
75 000 - 100 000 SEK

Klubbat pris ()
210 000 SEK
115. CARL HÖRVIK, "Blomster", Näfveqvarns Bruk, Sverige tidigt 1920-tal.

Utropspris
75 000 - 100 000 SEK

Klubbat pris ()
240 000 SEK
116. FOLKE BENSOW, "Parkbänk Nr 1", Näfveqvarns Bruk.

Svärtat gjutjärn med reliefdekor av palmetter, märkt NÄFVEQVARN, sits av brunmålade träplank, Längd 149 cm, bredd 66 cm, höjd 53 cm.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK

Klubbat pris ()
46 000 SEK
117. ANNA PETRUS, blomlåda "Nr 2", Näfveqvarns Bruk.

Svartmålat gjutjärn, rektangulär med reliefdekor av figurer. Längd 130 cm, bredd 28 cm, höjd 20 cm.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK

Klubbat pris ()
24 000 SEK
118. FOLKE BENSOW, "Taburett Nr 1", Näfveqvarns Bruk, ca 1925.

Gjutjärn, rektangulär form med stiliserad reliefdekor, genombruten rutmönstrad sits. Längd 62 cm, bredd 41 cm (vid sidan bas), höjd 49,5 cm.

Utropspris
70 000 - 80 000 SEK

Klubbat pris ()
105 000 SEK
119. TURE RYBERG, rabattomfång, gjutjärn, "Jon", Näfveqvarns bruk.

Kvadratiskt, varje sida med två sammanfogade delar, mått ca 238 cm x 238 cm, höjd 37 cm.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK

Klubbat pris ()
20 000 SEK
120. FOLKE BENSOW, "Taburett No: 2, "två stycken, Näfveqvarns bruk, formgiven ca 1925.

Svärtat gjutjärn, plankor målade i olivgrönt. Längd 105 respektive 103,5 cm, bredd 47 cm, höjd 51 cm (sitthöjd 43,5 cm).

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK

Klubbat pris ()
121. HELGE WERNER, tillskriven, golvlampa, Swedish Grace, 1920-tal.

Förgyllt och snidat trä, fyrpassformad fot på lejontassar, kinesiserande tygskärm med mässingsfästen. Höjd 245 cm.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK

Klubbat pris ()
9 000 SEK
122. CARL MALMSTEN, bord, Nordiska Kompaniet för Grand Hotel, Stockholm ca 1925.

Graverad tennskiva med dekor av växtornament, bordyr, svärtat tredelat ben med lejontass-fötter, märkt med metallbricka NORDISKA KOMPANIET R 1730 C 16968, ristat GRAND HALL och otydlig skrivet med penna: Lagadt d 15/5 -23 (?). Höjd 65,5 cm, diameter 48 cm.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK

Klubbat pris ()
65 000 SEK
123. SWEDISH GRACE, spegel, tenn, signerad Hj Bergman.

Krönet med dekor av gripar i relief, 51,5 x 28,5 cm.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK

Klubbat pris ()
11 000 SEK
124. SWEDISH GRACE, spegel, Herman Bergmans Gjuteri, Stockholm 1920-30-tal.

Vitmetall, rundat krön, nederdel med blått glas. Signerad Herman Bergman fud, 74 x 32,3 cm.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK

Klubbat pris ()
19 000 SEK
125. AXEL EINAR HJORTH, bord "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.

Betsad och oljad furu, korsformat underrede, rund skiva, diameter 59 cm, höjd 50 cm.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK

Klubbat pris ()
38 000 SEK
126. AXEL EINAR HJORTH, skrivbord, sannolikt modell "Sport", Nordiska Kompaniet, ca 1933.

Två lådor med breda handtag. Längd 125, bredd 62 cm, höjd 76 cm.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK

Klubbat pris ()
75 000 SEK
127. AXEL EINAR HJORTH, stolar, ett par "Wärmdö", Nordiska Kompaniet, ca 1935.

Furu, lösa, omklädda sitsar.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK

Klubbat pris ()
22 000 SEK
128. AXEL EINAR HJORTH, spegel, sannolikt modell "Sport" och bord, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.

Spegel höjd 72,5 cm, bredd 55,5 cm. Bordet med hylla 40 x 32 cm, höjd 61 cm.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK

Klubbat pris ()
38 000 SEK
129. AXEL EINAR HJORTH, tillskriven, byrå, troligen "Sport", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.

Tre lådor, på medar, 80 x 39,5 cm, höjd 72,5 cm.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK

Klubbat pris ()
38 000 SEK
130. AXEL EINAR HJORTH, tillskriven, byrå, troligen "Sport", Nordiska Kompaniet 1930-tal.

Furu, trelådig med draghandtag, medformade ben. 80 x 40 cm, höjd 75 cm.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK

Klubbat pris ()
48 000 SEK
131. AXEL EINAR HJORTH, stolar, ett par "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.

Betsad furu, järnspikar. Lösa skadade originaldynor medföljer.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK

Klubbat pris ()
32 000 SEK
132. AXEL EINAR HJORTH, bokhylla "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.

Betsad furu, hyllplan, avslutande skåpdel med hyllinredning, smidda beslag. Längd 185 cm, djup 35 cm, höjd 110 cm. Nyckel finns. Nyckel finns.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK

Klubbat pris ()
42 000 SEK
133. AXEL EINAR HJORTH, skåp "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.

Betsad furu med svarta järnbeslag, inredning med två lådor och tre lösa hyllplan. Höjd 155 cm, bredd 99,5 cm, djup 45 cm. Nyckel finns.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK

Klubbat pris ()
85 000 SEK
134. AXEL EINAR HJORTH, tillskriven, taburett, furu, Nordiska Kompaniet, sannolikt 1930-tal.

Längd 59,5 cm, bredd 36 cm, höjd ca 36 cm.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK

Klubbat pris ()
65 000 SEK
135. AXEL EINAR HJORTH, bord "Mora", Nordiska Kompaniet 1930, beställare Stockholmsutställningen 1930.

Ovalt, bemålad och snidad furu, skiva med räfflad kant bemålad i krakelerat grått och ockra, svart ben, räfflad fot i svart och krakelerat ockra, märkt med metallbricka NORDISKA KOMPANIET R 34552 - 15 3 30. Längd 50 cm, bredd 36 cm, höjd 60,5 cm.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK

Klubbat pris ()
320 000 SEK
136. ANNA PETRUS, skulptur, lejon, tenn, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1972.

Stämplat med änglamärket Stockholm X9, längd 17 cm, höjd 14 cm.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK

Klubbat pris ()
17 000 SEK
137. ESTRID ERICSON, peruansk brännvinsfisk, Firma Svenskt Tenn 1920-tal.

Ostämplat tenn, ögon av glas, geometriska mässingsinläggningar. Längd 26 cm, bredd 16 cm.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK

Klubbat pris ()
18 000 SEK
138. ANNA PETRUS, spegel, tenn, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1929, variant av modell 322.

Rektangulär med krönande lejon i kraftig relief, stämplad med änglamärket Stockholm C8, 56 x 38,5 cm.

Utropspris
200 000 - 225 000 SEK

Klubbat pris ()
340 000 SEK
139. ALVAR ANDERSSON, Hyresgästernas Möbelaffär sannolikt, bord, Stockholm 1930.

Svartlackerat underrede med tenninläggningar, tennskiva med graverad dekor av Stockholmsvy. Diameter 65 cm, höjd 62.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK

Klubbat pris ()
50 000 SEK
140. HJALMAR JACKSON, skrivbord/biblioteksbord, Stockholm ca 1934.

Skivan av ebenholts med snidad, geometrisk dekor, benställning av päron, rundad sarg med två lådor, benen med kannelyrer, brännmärkt HJJ. Längd 180 cm, bredd 70 cm, höjd 74 cm.

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK

Klubbat pris ()
700 000 SEK
141. ESTRID ERICSON, spegel, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1940-50-tal.

Tennram i form av lagerkrans. Diameter 62,5 cm.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK

Klubbat pris ()
48 000 SEK
142. JOSEF FRANK, skåp, tapetserat med Sydenham Edwards handkolorerade botaniska gravyrer, Firma Svenskt Tenn, sannolikt 1950-tal.

Mahogny, skåpets dörrar och sidor tapetserade med engelska botaniska, handkolorerade gravyrer ur Sydenham Edwards "The Botanical Register", James Ridgway & Sons, London, 1800-tal, inredning med tre lösa hyllor. Mått 120 x 41 cm, höjd 130 cm. Modellen är känd sedan Josef Franks första år i Sverige. Redan i Wien ritade Frank emellertid liknande skåp för sin firma Haus & Garten, på Hofmobiliendepot finns ett snarlikt skåp som är klätt med textil. Jämför även Bukowskis Moderna auktion 569, hösten 2012, nr 485. Josef Franks klädda skåp har haft olika typer av yta, ibland tyg, målat tyg eller matelasserat tyg, skinnklädsel eller det som kom att bli vanligast, planscher ur framför allt "Lindmans Flora". Carl Lindman utgav Bilder ur Nordens flora med första upplagan 1901-1905, baserat på de gamla kopparplåtarna till Johan Wilhelm Palmstruchs Svensk Botanik. Sannolikt var det genom samarbetet Estrid Ericson som Josef Frank kom att använda sig av de botaniska planscher som de tapetserade skåpen med. Planschverken köptes in antikvariskt i runt om i Stockholm och kunderna kunde sedan välja vilket utförande de önskade. Detta utförande med Sydenham Edwards planscher är sannolikt unikt. Nyckel finns.

Utropspris
200 000 - 250 000 SEK

Klubbat pris ()
400 000 SEK
143. JOSEF FRANK, bord, Firma Svenskt Tenn, modell 965.

Rund skiva av marmor, underrede av mahogny, diameter 90, höjd 50 cm.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK

Klubbat pris ()
15 000 SEK
144. JOSEF FRANK, skrivbord, "Schatullskrivbordet", Firma Svenskt Tenn, före 1985, modell 1022.

Mahogny, skivan fanerad med jakaranda, 130 x 63 cm, höjd 72,5 cm.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK

Klubbat pris ()
28 000 SEK
145. JOSEF FRANK, sideboard, Firma Svenskt Tenn, före 1985.

Valnöt, rotfanerad skiva, två utdragslådor ovan två skåpdelar med dubbla dörrar, längd 152 cm, djup 51 cm, höjd 80 cm. Nyckel finns.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK

Klubbat pris ()
50 000 SEK
146. JOSEF FRANK, matbord, Firma Svenskt Tenn, modell 947.

Mahogny, rotfanerad skiva, kantrand i ljusare träslag, utdragbart med fällbara stödben, längd 180 cm, bredd 110 cm, höjd 72 cm, total längd 420 cm (inkl 4 iläggsskivor à 60 cm).

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK

Klubbat pris ()
105 000 SEK
147. JOSEF FRANK, stolar, 8 st, Firma Svenskt Tenn, modell 1165.

Valnöt med rottingflätning i rygg, lösa sitsar klädda i rött skinn.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK

Klubbat pris ()
42 000 SEK
148. JOSEF FRANK, stolar, 8 st, Firma Svenskt Tenn, modell 1165.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK

Klubbat pris ()
40 000 SEK
149. JOSEF FRANK, "Nationalmuseiskåpet", Firma Svenskt Tenn, modell 881, 1960-70-tal.

Överdel fanerad med amboinrot, ramverk av mahogny på benställning av valnöt, nitton olika stora lådor med draghandtag av mässing, även baksidan fanerad. Bredd 90 cm, djup 45 cm, höjd 120,5 cm.

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK

Klubbat pris ()
115 000 SEK
150. CARL MALMSTEN, bord, Åtvidabergs Industrier, ca 1934.

Palisander, sargen med stiliserade blomsterbårder i ebenholts med flera träslag. Diameter 90 cm, höjd 62 cm.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK

Klubbat pris ()
42 000 SEK
151. OSCAR NILSSON, tillskrivet, skåp, Sverige 1940-tal.

Ek, två dörrar med geometrisk reliefdekor, inredning med lösa hyllor och tre lådor. Längd 83 cm, höjd 133 cm, djup 40,5 cm. Nyckel finns.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK

Klubbat pris ()
85 000 SEK
152. DAVID ROSÉN, satsbord, 3 delar, "571-005", Futura-serien, AB Nordiska Kompaniet, lanserat 1953.

Emaljskivor med mönster komponerade av Egon Møller-Nielsen på underreden av ek. Längd 45- 55, bredd 33- 40, höjd 48,5- 56 cm.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK

Klubbat pris ()
32 000 SEK
153. CARL MALMSTEN, soffgrupp "Samspel" av fyra fåtöljer, AB Record, Bollnäs, 1950-tal.

Delbar soffa av två större assymetriska och två mindre fåtöljer, ben av bok, total längd ca 250 cm.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK

Klubbat pris ()
36 000 SEK
154. HARALD ELOF NOTINI, takarmatur, Böhlmarks Lampvarufabrik, sannolikt 1940-tal.

Rundad skärm av mässing, tre ljuspunkter riktade uppåt, blästrad glasskiva samt fyra ljuspunkter nedtill. Höjd cirka 100 cm, diameter ca 60 cm

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK

Klubbat pris ()
155. CARL-AXEL ACKING, tillskriven, taklampa, mässing, Bröderna Malmströms Metallvarufabrik, Malmö efter 1939.

Perforerade skärmar, tre ljuspunkter, höjd ca 105 cm, diameter ca 50 cm.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK

Klubbat pris ()
44 000 SEK
156. GRETA MAGNUSSON GROSSMAN, golvlampa "G-33", (Grasshopper), Bergboms, 1950-tal.

Märkt invändigt G-33 BERGBOM MAX 25W, höjd 123 cm.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK

Klubbat pris ()
44 000 SEK
157. KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, Canapé, "Lustgården" ur serien "Paradiset" för Nordiska Kompaniets Triva-serie, 1950-60-tal.

Stoppad, fast klädsel, djuphäftad i rygg. Längd 160 cm.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK

Klubbat pris ()
60 000 SEK
158. KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, fåtölj, "Stora Eva", ur Paradiset, Triva-serien, Nordiska Kompaniets verkstäder i Nyköping 1950/60-tal.

Omklädd i beige tyg, märkt med metallplakett.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK

Klubbat pris ()
18 000 SEK
159. ERIK CHAMBERT, stolar, 6 st "Poem", Chamberts Möbelfabrik, Norrköping 1950-tal.

Vitmålade med rottingklädd sits.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK

Klubbat pris ()
36 000 SEK
160. HANS-AGNE JAKOBSSON, takarmatur, mässing, Markaryd 1960-70-tal, modell T 363/12.

Tolv ljuspunker, upphängningsanordning, guldlackerade raster av plast och upphängningsanordning. Etikettmärkt, mått 104 x 75 cm, total höjd 103 cm.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK

Klubbat pris ()
26 000 SEK
160A. HANS-AGNE JAKOBSSON, vägglampor, ett par, "Estrella V-258", Markaryd, sannolikt 1960-tal.

Mässing med två ljuspunkter vardera, dekor av gultonat glas på mässingsstänger. Etikettmärkta. Höjd ca 48 cm, bredd ca 27 cm.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK

Klubbat pris ()
15 000 SEK
161. STIG LINDBERG, skulptur "Månfisken", patinerad brons, Skandia Present 1970-tal, no 208.

Patinerad brons, basen märkt Stig L. No 208. Längd 27,5 cm, höjd 19,5 cm.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK

Klubbat pris ()
14 000 SEK
162. JONAS ROOTH, ljuskrona, glas, Kivik 1999.

Olikfärgat glas, för fem ljus, signerad 1999. Diameter ca 58 cm, höjd 70 cm.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK

Klubbat pris ()
20 000 SEK
163. ALVAR AALTO, fåtöljer ett par, modell 400, sannolikt Huoneakalu-ja Rakennustyötehdas Oy, Finland, 1930-40-tal.

Medar av laminerad björk, stoppad sits med sekundär klädsel av vinrött skinn.

Utropspris
35 000 - 40 000 SEK

Klubbat pris ()
55 000 SEK
164. ALVAR AALTO, golvlampa, modell "A 811", Valaistustyö, Finland 1950-60-tal.

Fot av gjutjärn, stång av mässing, klädd i svart läder, vitlackerad metallreflektor, stången stämplad Valaistustyö A811, höjd 160 cm.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK

Klubbat pris ()
75 000 SEK
165. ALVAR AALTO, bordslampa, Valaistustyö, Finland 1950-tal, modell A 704.

Vitmålad metall och svart läder. Invändigt stämplad A 704 Valaistustyö. Höjd 38 cm.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK

Klubbat pris ()
70 000 SEK
166. BØRGE MOGENSEN, fåtöljer, ett par, "Spanska Stolen", Fredericia Stolefabrik, Danmark.

Ek och naturfärgat läder, en etikettmärkt.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK

Klubbat pris ()
40 000 SEK
167. BØRGE MOGENSEN, bänk, Fredericia Møbelfabrik, Danmark 1950-60-tal modell 5272.

Ek, sits av flätad rotting, längd 115 cm, höjd 35 cm.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK

Klubbat pris ()
40 000 SEK
168. BØRGE MOGENSEN, bänk, Fredericia Møbelfabrik, Danmark 1950-60-tal, modell 5272.

Ek, sits av flätad rotting, 116 x 50 cm, höjd 35 cm.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK

Klubbat pris ()
38 000 SEK
169. HANS J. WEGNER, "Kohornsstolen/ Cowhorn chair", sex stycken, "JH-505", Johannes Hansen, Danmark 1950-60.

Mahogny, ryggbrickan med inlagda kilar av palisander, sitsar med flätad rotting. Brännmärkta Johannes Hansen.

Utropspris
250 000 - 350 000 SEK

Klubbat pris ()
560 000 SEK
170. HANS J. WEGNER, "Kohornsstolen/ Cowhorn chair", två stycken, "JH-505", Johannes Hansen, Danmark 1950-60.

Valnöt, ryggbrickan med inlagda kilar av palisander, sitsar med flätad rotting. Märkta med metallbricka.

Utropspris
75 000 - 100 000 SEK

Klubbat pris ()
105 000 SEK
171. HANS J WEGNER, matbord med klaffar, Andreas Tuck, Danmark 1950-60-tal.

Teak och bok, sabelfomade ben med mässingsslag. Brännmärkt FABRIKAT: ANDR. TUCK ARKITEKT: HANS J WEGNER DENMARK. Längd 128 + 2 x 55 cm (totalt 238 cm), bredd 85 cm, höjd 72 cm.

Utropspris
40 000 - 45 000 SEK

Klubbat pris ()
35 000 SEK
172. HANS J. WEGNER, fåtölj "Bamse/ Papa Bear", AP-stolen, 1950-60-tal.

Klädd i grönt ulltyg, sannolikt originalklädsel, karmar och ben av ek, stämplad: Made in Denmark Designer: Hans J. Wegner A.P. STOLEN Copenhagen

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK

Klubbat pris ()
61 000 SEK
173. HANS J. WEGNER, "Påfågelstolen/ Peacock chair", Johannes Hansen, Danmark, 1950-tal.

Ask, armstöd av teak, flätad sits av papperssnöre. Brännstämplad JOHANNES HANSEN COPENHAGEN DENMARK.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK

Klubbat pris ()
40 000 SEK
174. HANS J. WEGNER, ett par "Folding chairs," modell 512, Johannes Hansen, Danmark 1950-tal.

Ek, flätad sits och rygg, stämpelmärkt JOHANNES HANSEN COPENHAGEN DENMARK.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK

Klubbat pris ()
75 000 SEK
175. HANS J. WEGNER, skrivbord, teak och ek med stålstag, "JH 571", Johannes Hansen, Danmark 1950-60-tal.

Två lådor, brännstämplat undertill: JOHANNES HANSEN COPENHAGEN DENMARK, 195 x 90 cm, höjd 72,5 cm. Nyckel finns.

Utropspris
100 000 - 150 000 SEK

Klubbat pris ()
240 000 SEK
176. HANS J WEGNER, "Bachelor's chair/ "Jakkens Hvile", Johannes Hansen, Danmark ca 1959.

Teak och ek. Brännmärkt JH JOHANNES HANSEN COPENHAGEN DENMARK.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK

Klubbat pris ()
85 000 SEK
177. TORSTEN JOHANSSON, bänk med fåtölj- och bordsmodul, A.J Iversen, Danmark 1953.

Lönn, teak, ask samt flätad sadelgjord. Bänken med svartlackad skiva, flyttbar fåtölj med sadelgjord, bordet i teak med två etage. Längd 300 cm, bredd 70-85 cm, höjd 21- 84,5 cm.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK

Klubbat pris ()
20 000 SEK
178. FINN JUHL, stolar, 6 st "Egyptian Chairs", Niels Vodder, Danmark, 1950-60-tal.

Palisander och svart originalklädsel, märkta med snickarmästare Niels Vodders stämpel, CABINETMAKER NIELS VODDER DENMARK DESIGN BY FINN JUHL.

Utropspris
250 000 - 300 000 SEK

Klubbat pris ()
500 000 SEK
179. FINN JUHL, matbord "Judas", Niels Vodder, Danmark, 1960-tal.

Ovalt bord, skivan med metallinläggningar, märkt med CABINETMAKER NIELS VODDER DENMARK DESIGN BY FINN JUHL. Längd inklusive iläggsskivor 290 cm (180 +55 cm x 2) , bredd 120 cm, höjd 72 cm.

Utropspris
100 000 - 150 000 SEK

Klubbat pris ()
300 000 SEK
180. IB KOFOD LARSEN, sideboard, palisander, Seffle Möbelfabrik, 1960-tal.

Fyra dörrar, inredning med lösa hyllor, en sektion med fyra vitlackerade lådor. Längd 244 cm, bredd 47 cm, höjd 72 cm.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK

Klubbat pris ()
75 000 SEK
181. JØRGEN HØVELSKOV, stol "Harpan", Christensen & Larsen, Danmark efter 1968.

Svartlackerad med flaglina.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK

Klubbat pris ()
19 000 SEK
182. JØRGEN HØVELSKOV, stol "Harpan", Christensen & Larsen, Danmark efter 1968.

Svartlackerad med flaglina.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK

Klubbat pris ()
17 000 SEK
183. JACOB KJAER, karmstol, modell "B 47", Danmark 1954.

Mahogny och svart läder, etikettmärkt.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK

Klubbat pris ()
34 000 SEK
184. JACOB KJAER, skrivbord, Jacob Kjaer Møbelhaandvaerk, Köpenhamn, Danmark ca 1960.

Fem lådor, benen med mässingsskoning, etikettmärkt i låda. 157 x 83 cm, höjd 75 cm.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK

Klubbat pris ()
40 000 SEK
185. JACOB KJAER, karmstol, Jacob Kjaer Møbelhaandvaerk, Köpenhamn, Danmark ca 1960.

Mahogny, stoppad sits med svart skinn, etikettmärkt.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK

Klubbat pris ()
10 000 SEK
186. PETER HVIDT & ORLA MØLGAARD NIELSEN, fåtöljer, ett par, "Boomerang FD-134", France & Daverkosen, Danmark 1950-tal.

Teak, ben av mässing, lösa galonklädda kuddar. Märkta med metallbrickor.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK

Klubbat pris ()
26 000 SEK
187. POUL KJAERHOLM, soffa, 'PK-31-3', E Kold Christensen, Danmark 1960-tal.

Brunt läder, märkt med E Kold Christensens signum i stålet, längd 200 cm.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK

Klubbat pris ()
85 000 SEK
188. POUL KJAERHOLM, fåtöljer, ett par "PK-31", E Kold Christensen, Danmark 1960-tal.

Brunt läder, märkt med E Kold Christensens signum i stålet.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK

Klubbat pris ()
46 000 SEK
189. POUL KJAERHOLM, bord, "PK-59", E Kold Christensen, Danmark.

Benställning av mattpolerat stål, ekskiva, märkt med Kold Christensens signum. 150 x 65, höjd 45 cm.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK

Klubbat pris ()
16 000 SEK
190. CARLO SCARPA, ljuskrona "Polyhedron", Venini, Italien 1960-tal.

Vitlackerad metallstomme med fasetterade glaskupor, för 29 ljuspunkter, diameter 100 cm, höjd ca 45 cm.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK

Klubbat pris ()
75 000 SEK
191. ITALIENSK FORMGIVARE, spegel, 1900-talets mitt.

Ram med blommor av glas i rosa, turkos och guld, 57 x 46 cm.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK

Klubbat pris ()
13 000 SEK
192. PAOLO VENINI, "Palotta", taklampa, Venini, Italien 1970-tal.

Svagt rökfärgad glasglob med lösa bollar i blått, sand- och ofärgat glas, fat, kryssformad förkromad metallfattning. Diameter ca 40 cm.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK

Klubbat pris ()
193. EERO SAARINEN, fåtölj "Womb Chair" med fotpall, Knoll International, USA.

Omklädd i "Divina melange", rosa tyg från Kvadrat, svartlackerad benställning.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK

Klubbat pris ()
30 000 SEK
194. CHARLES & RAY EAMES, fåtölj med ottoman "Lounge chair", Herman Miller, USA.

Palisander och svart läder, etikettmärkt Herman Miller.

Utropspris
35 000 - 40 000 SEK

Klubbat pris ()
48 000 SEK