Modern Art + Design 608

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
299Barbro Nilsson, MATTA, "Grönspättan" ("Spättan grön"), gobelängteknik, ca 274 x 230,5 cm, signerad AB MMF BN.155 000 SEK
300Barbro Nilsson, MATTA, "Snäckorna", gobelängteknik, ca 229 x 151,5 cm, signerad AB MMF BN.34 000 SEK
301Barbro Nilsson, MATTA, "Blåbär, ljus", gobelängteknik, ca 381,5 x 202,5 cm, signerad AB MMF BN.95 000 SEK
302Barbro Nilsson, MATTA, "Finspong, lättbrun" ("Kringelikroka"), gobelängteknik, ca 315,5 x 304 cm, signerad AB MMF BN.90 000 SEK
303Barbro Nilsson, MATTA, "Tånga, ljus, blå, grå", gobelängteknik, ca 302 x 206,5 cm, signerad AB MMF BN.110 000 SEK
304Barbro Nilsson, MATTA, "Tånga brun och grön", gobelängteknik, ca 228 x 169,5 cm, signerad AB MMF BN.36 000 SEK
305Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Ängarna", flossa, ca 231,5 x 154,5 cm, signerad AB MMF.42 000 SEK
306Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Tornet", flossa, ca 307,5 x 212,5 cm, signerad AB MMF.50 000 SEK
307Marianne Richter, MATTA, "Blå trädet", flossa, ca 213,5 x 142 cm, signerad AB MMF MR.19 600 SEK
308Barbro Nilsson, MATTA, "Krabban, grå", flossa, ca 496 x 277,5 cm (varav 45 cm är kompletterat på varje långsida), signerad AB MMF BN.140 000 SEK
309Sigvard Bernadotte, MATTA, reliefflossa, ca 281 x 190,5 cm, signerad SB (Sigvard Bernadotte).55 000 SEK
310Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Sommarmattan", rölakan, ca 303 x 203 cm, signerad AB MMF.25 000 SEK
311Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Blå taggen", rölakan, ca 249,5 x 177,5 cm, signerad AB MMF.14 100 SEK
312Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Rutmattan med blått", rölakan, ca 297 x 217,5 cm, signerad AB MMF.50 000 SEK
313Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Bruna heden", rölakan, ca 210 x 152,5 cm, signerad AB MMF MN.42 000 SEK
314Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Nyponblomman", rölakan, ca 245,5 x 161,5 cm, signerad AB MMF.20 000 SEK
315Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "T.matta, vit", trasmatta, rölakan, ca 135,5 x 69 cm, signerad AB MMF.32 000 SEK
316Sigvard Bernadotte, MATTA, "Vitsippa", rölakan, 846 x 395,5 cm, signerad SB.Återrop
317Agda Österberg, MATTA, rölakan, osignerad, ca 209 x 135,5 cm, tillskriven Agda Österberg.17 000 SEK
318Agda Österberg, MATTA, "Vattenlek" rölakan, ca 302 x 202,5 cm, signerad AÖ.55 000 SEK
319Barbro Nilsson, MATTA, "Salerno grå" ("Kristianstad"), rölakan, ca 261 x 206,5 cm, signerad AB MMF BN.50 000 SEK
320Barbro Nilsson, MATTA, "Salerno blå med enkel bård", rölakan, ca 248 x 167,5 cm, signerad AB MMF BN.44 000 SEK
321BARBRO NILSSON, MATTA, "Salerno grå med enkel bård", rölakan, ca 245 x 170,5 cm, signerad AB MMF BN.Återrop
322Alice Lund, MATTA, rölakan, ca 507,5 x 305 cm, komponerad av Alice Lund.110 000 SEK
323Carl Dangel, MATTA, rölakan, ca 303,5 x 201,5 cm, signerad CD (Carl Dangel).15 000 SEK
324Carl Dangel, MATTA, rölakan, ca 262 x 172,5 cm, signerad CD (Carl Dangel). Sverige omkring 1900-talets mitt.26 000 SEK
325Barbro Nilsson, MATTA, "Falurutan, grön Fabiola", rölakan, ca 468 x 326 cm, signerad AB MMF BN.165 000 SEK
326Barbro Nilsson, MATTA, "Falurutan grön I", rölakan, ca 233 x 157,5 cm, signerad AB MMF BN.30 000 SEK
327Edna Martin, MATTA, "Flickorna i fönstret", rölakan, ca 253,5 x 200 cm, signerad SH (Svensk Hemslöjd).18 000 SEK
328Marianne Richter, MATTA, "Rosita, blå", rölakan, ca 249,5 x 180,5 cm, signerad AB MMF V MR.26 000 SEK
329Marianne Richter, MATTA, "Fasad blå", rölakan, ca 305 x 190 cm, signerad AB MMF MR.75 000 SEK
330Agda Österberg, MATTA, rölakan, ca 230 x 156 cm, signerad AGDA ÖSTERBERG, Sverige omkring 1960.24 000 SEK
331Marianne Richter, MATTA, "Korsvirke, Plommon med rött", rölakan, ca 240,5 x 167 cm, signerad AB MMF MR.Återrop
332Mai Wellner, MATTA, "Sina", rölakan, ca 241,5 x 170,5 cm, signerad AB MMF MW (AB Märta Måås-Fjetterström, Mai Wellner).20 000 SEK
333Marianne Richter, GALLERIMATTA, "Gångerolf", rölakan, ca 264 x 81,5 cm, signerad AB MMF MR.13 000 SEK
334Brita Grahn, MATTA, rya, ca 429 x 201 cm, signerad H & M Brita Grahn samt SKOKLOSTER 1949.Återrop
335Timo Sarpaneva, MATTA, "Dömaskär", rya, ca 203,5 x 201,5 cm, komponerad av Timo Sarpaneva omkring 1960.24 000 SEK
336Josef Frank, MATTA, "Stream", tuftad, ca 258 x 255,5 cm, designad av Josef Frank 1929 för "Haus und Garten".38 000 SEK
337Greta Gerell, Café, Paris.26 000 SEK
338Maj Bring, Blomsterstilleben med fjärilar.40 000 SEK
339Isaac Grünewald, Självporträtt.340 000 SEK
340Gideon Börje, Stilleben med ormbunke, blåklint och kaprifol.Återrop
341Tove Jansson, Stilleben med vårblommor.65 000 SEK
342Einar Jolin, Utsikt mot Riddarholmen.90 000 SEK
343Waldemar Lorentzon, Stadsbild.160 000 SEK
344Erik Olson, "Utryckning".70 000 SEK
345Erik Olson, Nattbild med automobil.130 000 SEK
346Gösta Adrian-Nilsson, "Björnskinnsmössor".540 000 SEK
347Gösta Adrian-Nilsson, Den röda handsken.70 000 SEK
348Gösta Adrian-Nilsson, "Slutad badsäsong".25 000 SEK
349Fernand Léger, "Composition avec vase".460 000 SEK
350André Lanskoy, "Accord prévu".32 000 SEK
351Lucio Fontana, "Concetto spaziale".340 000 SEK
352Jean Gorin, "Composition N 53".440 000 SEK
353Meret Oppenheim, Souvenir du "Déjeuner au Fourrure”.28 000 SEK
354George Grosz, "Strassenszene New York/Street scene New York".Återrop
355Ivan Ivarson, Järntorget, Göteborg.150 000 SEK
356Inge Schiöler, "Blommande strand, Koster".370 000 SEK
357Ragnar Sandberg, "Rönnängs brygga".175 000 SEK
358Inge Schiöler, "Blommande buske".20 000 SEK
359Carl Kylberg, "Aftonbrand".420 000 SEK
360Inge Schiöler, Motiv från Valfjäll.75 000 SEK
361Carl Fredrik Reuterswärd, "Korsdrag i spegelsalarna".75 000 SEK
362PG Thelander, "Herr Dubuffet med familj".360 000 SEK
363Torsten Renqvist, Flygande fågel.26 000 SEK
364Staffan Hallström, "Likfärden".64 000 SEK
365Evert Lundquist, "Bilfärden".Återrop
366Pierre Olofsson, "Circus".38 000 SEK
367Leander Engström, "Spansk flicka".90 000 SEK
368Isaac Grünewald, Sigrid handarbetar.Återrop
369Isaac Grünewald, Stilleben med amaryllis.70 000 SEK
370Isaac Grünewald, Blommande fruktträd.Återrop
371Pär Siegård, "Halländskt landskap".55 000 SEK
372Agnes Cleve, Studie till "S:t Eriksbron".Återrop
373Jean-Paul Riopelle, "Giboyeuse".1 500 000 SEK
374Gaston Louis Roux, "Le coq en colère".26 000 SEK
375Bram Bogart, "Kleinrood".80 000 SEK
376Tancredi Parmeggiani, Utan titel.44 000 SEK
377André Lanskoy, "Le réveil".290 000 SEK
378František Kupka, "Bleus mouvants avec plans noirs".390 000 SEK
379Antoni Tàpies, "Petit Vellut Vermell" (Pequeño terciopelo granate y gris).1 100 000 SEK
380Ilhan Koman, Utan titel.70 000 SEK
381Lucio Fontana, Concetto spaziale (Buvard 6 trous).340 000 SEK
382Fernando Botero, "Femme et son étole".Återrop
383Lynn Chadwick, Single Candle Holder.38 000 SEK
384Rufino Tamayo, "Soleil du soir".680 000 SEK
385Eric Hallström, "Soluppgång vid Slussen".Återrop
386Olle Olsson-Hagalund, "Turkiska paviljongen i Hagaparken".310 000 SEK
387Axel Nilsson, "Stilleben med blå variationer".Återrop
388Bror Hjorth, "Sittande flicka" (Margareta).32 000 SEK
389Olle Olsson-Hagalund, Flicka med nyckelpiga.80 000 SEK
390Hilding Linnqvist, "Målarinnan".Återrop
391Carl Kylberg, "Morgon".Återrop
392Inge Schiöler, "Väg mot Havet, Sydkoster".210 000 SEK
393Ragnar Sandberg, Fotbollsspelare.540 000 SEK
394Åke Göransson, "Interiör med dam i grön tröja".160 000 SEK
395Inge Schiöler, "Hav och skär, Koster Flatskär".100 000 SEK
396Ragnar Sandberg, "Landskap, Hanhals".70 000 SEK
397Sigrid Hjertén, "Utsikt över Skeppsbron".720 000 SEK
398Eric Detthow, Det gula parasollet.22 000 SEK