Släpp in våren

308 föremål
GAB, burk med lock, tenn, 1930.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STIG LINDBERG, vas, stengods, Gustavsbergs studio 1963.
Klubbat pris
6 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JAN JOHANSSON, vas, glas, Orrefors Gallery -90.
Klubbat pris
5 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
EDVIN OLLERS, teburk, tenn, Stockholm, 1938.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SVEN MARKELIUS, stolar, 4 st, "Orkesterstolen".
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GÖSTA GRÄHS, tekanna av stengods, Rörstrand 1980-tal.
Klubbat pris
1 220 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SWEDISH MODERN, spegel, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
4 201 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GUNNAR NYLUND, stengods, Rörstrand, 1940-tal.
Klubbat pris
550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOLVLAMPA, Garali, Alingsås, 1980-tal,
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAKLAMPA, modell 2542/3, Valinte 1950-tal.
Klubbat pris
620 EUR
Utropspris
500 EUR
ALVAR AALTO, bordsskiva, Artek 1960/1970-tal.
Klubbat pris
55 EUR
Utropspris
200 EUR
PAAVO TYNELL, kandelaber, 1960-talets slut.
Klubbat pris
150 EUR
Utropspris
300 EUR
STOLAR, 4 st, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 801 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GOLVVAS, lergods, Upsala Ekeby, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
950 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FRIEDL HOLZER-KJELLBERG, vas, risporslin, Arabia.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Klubbat pris
1 513 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GUNNAR CYRÉN, vas, Orrefors 1989, Graal.
Klubbat pris
2 701 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BRICKA, rostfritt stål, Gense, 1930/40-tal.
Klubbat pris
750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MAURI ALMARI, BORDSLAMPA, Idman, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
221 EUR
Utropspris
300 EUR
KURT ØSTERVIG, barskåp, Danmark, 1960-tal.
Klubbat pris
31 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
TOBIA SCARPA, vas, metall, för Morellato, Italien.
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TOBIA SCARPA, fat, metall, för Morellato, Italien.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TOINI MUONA, FAT, keramik, signerat TM Arabia.
Klubbat pris
241 EUR
Utropspris
600 EUR
HERMAN FOGELIN, vas, stengods, osignerad.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
YNGVE EKSTRÖM, fåtöljer, ett par, "Lamino", Swedese.
Klubbat pris
10 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATS BORGSTRÖM, fat, glas, Orrefors, signerad.
Klubbat pris
551 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ESTRID ERICSON, tillskriven. Spegel, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
XAVIER PANCHARD, stolar, 4 st, Tolix stol A, 2000-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TAKLAMPA, troligen Italien, 1960/70-tal.
Klubbat pris
494 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ERIK WÖRTZ, stolar, ett par, "Danske", IKEA, 1960-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MARCEL WANDERS "Knotted Chair", Cappellini, Italien.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
ALVAR AALTO, pall, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BYRÅ, Swedish Grace, 1920-tal.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK