Duka med stil

127 föremål
ATELIER BORGILA, bricka, sterlingsilver, Stockholm 1946.
Klubbat pris
9 200 SEK
Utropspris
12 000 SEK
PABLO PICASSO, vas "Chouetton", Madoura, Vallauris, Frankrike 1952.
Klubbat pris
14 560 SEK
Utropspris
10 000 SEK
PIET HEIN, kandelaber "Ursa Major", Danmark, Formgiven 1953.
Klubbat pris
10 050 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BROBERG & RIDDERSTRÅLE, matbord, "Limbo", Klong, 2000-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
GEORG JENSEN, skål, silver, Köpenhamn, 1925-32.
Klubbat pris
6 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
THOMAS ERIKSSON, bord, ”Bermuda”, Asplund,
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
JONAS BOHLIN, taklampa, unik för Rolfs Kök, omkring 1990.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ELIS BERGH, GLASSERVIS, 59 delar, modell Karlberg, Kosta.
Klubbat pris
3 102 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LIN UTZON, 24 delar, porslin, Royal Copenhagen, 1980-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TRÄDGÅRDSBORD, Byarums Bruk, sent 1900-tal.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
STOLAR, ett par, Sportstugemöbel, 1940-tal.
Klubbat pris
3 430 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LIN UTZON, 3 skålar, porslin, Royal Copenhagen, 1980-tal.
Klubbat pris
650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
1 350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BIRGER KAIPIAINEN, fat, Arabia, Finland.
Klubbat pris
2 401 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BARNGUNGSTOL, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ANNA EHRNER, 44, glas, "Line", Kosta Boda, 1900-talets slut.
Klubbat pris
2 270 SEK
Utropspris
2 000 SEK