Lars-Yngve Johanssons Samling – onlineauktion

Onlineauktion avslut 13–14 mars.

306 föremål
TECKNING, 1800-tal, med samtida ram.
Klubbat pris
25 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VINGLAS, 18 st, 1800-tal.
VINGLAS, 18 st, 1800-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BOKSNURRA, tidigt 1900-tal.
BOKSNURRA, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
19 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TRÄDGÅRDSBÄNK, gjutjärn, omkring år 1900.
Klubbat pris
9 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
DEKORELEMENT, ett par, gjutjärn, omkring år 1900.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SUPBÄGARE, 10 st, silver, GAB Stockholm bl a 1927.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKÅL, keramik. Japan, Sumida, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
13 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, akvarell, daterad 1817.
Klubbat pris
18 020 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BÖCKER, 6 vol. Smyckeslitteratur.
Klubbat pris
6 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GÅSLEVERSKÄRARE, nysilver, 1800-talets slut.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KONFEKTSKÅLAR med öra, nio stycken, 1700-tal.
Klubbat pris
11 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
7 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SNAPPLÅSGEVÄR, turkiskt, 1800-tal.
Klubbat pris
5 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
VENINI, fat, glas. Italien,  1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
500 SEK
VINGLAS, 10 st, gustaviansk stil, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
15 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VÄGGLAMPETTER, 2 stycken, allmoge, omkring år 1900.
Klubbat pris
15 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KARMSTOL, Empire, Lindome. Tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA, koppar, jugend, 1900-talets början.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LONGINES, Flagship, armbandsur, 35 mm.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GUSTAF MÖLLENBORG, ragusked, silver, Stockholm 1834.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Skulptur, "La Victoire de Samothrace".
Klubbat pris
15 001 SEK
Utropspris
500 SEK
BÖCKER, 4 vol, Smyckeslitteratur.
Klubbat pris
8 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MATTA, semiantik Kaukas, ca 175 x 102 cm.
Klubbat pris
6 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TABURETT, Biedermeier, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BRITA NORDENCREUTZ, blandteknik, signerad.
Klubbat pris
5 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SLAGBORD, 1700-tal.
SLAGBORD, 1700-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LJUSKRONA, allmoge, 1800-tal.
LJUSKRONA, allmoge, 1800-tal.
Klubbat pris
6 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ESTHER KJERNER, akvarell, signerad.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KOKBÖCKER, 11 volymer.
KOKBÖCKER, 11 volymer.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÄGARGLAS, åtta stycken.  Italien, 1900-tal.
Klubbat pris
6 650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Isak Sandbeck, coaster, silver Stockholm 1818.
Klubbat pris
5 770 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, mässing, omkring år 1800.
Klubbat pris
5 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KOKBÖCKER, 7 volymer.
KOKBÖCKER, 7 volymer.
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TALLRIK, fajans, Rörstrand, Stockholm, 1700-tal.
Klubbat pris
6 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BRICKBORD, Kina, omkring år 1900.
Klubbat pris
8 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
6 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MATTA, antik Kaukas, ca 135,5 x 93,5 cm.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKE, sk Blekingestake, mässing, 1800-tal.
Klubbat pris
5 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JOHANNES OLSSON,  olja på duk, signerad och daterad 1980.
Klubbat pris
9 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GROGGLAS, 6 stycken, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
5 700 SEK
Utropspris
1 200 SEK
Petter Åkerman, transcherkniv, silver,  Stockholm 1771. Rokoko.
Klubbat pris
5 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SAMLING LINNEDAMAST, 22 delar.
Klubbat pris
3 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TABURETT / PIANOSTOL, England, 1800-tal.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PIERRE ROY, kritteckning, signerad och daterad 1928.
Klubbat pris
11 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
FÄLLBORD, Sverige, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
CG RÅSTRÖM, gratäng- samt suffléform, nysilver.
Klubbat pris
7 145 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LUPP, fattning av 18K vitguld med 50X i diamanter samt kedja guld.
Klubbat pris
15 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
BÖCKER, 5 vol. Silverlitteratur.
Klubbat pris
5 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BÖCKER, 18 vol, "Svenska slott och herresäten".
Klubbat pris
7 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BLOMBORD / STÄLL, omkring 1900.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BREVPRESSAR, 5 st, glas, bl a Rosenthal.
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MASK, Afrika, 1900-tal.
MASK, Afrika, 1900-tal.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPA, empirestil, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
3 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KAFFEKANNA, Rokoko, Sverige, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MEKANISK TAVLA, 1800-tal.
MEKANISK TAVLA, 1800-tal.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MANSCHETTKNAPPAR, ett par, 18K guld.
Klubbat pris
12 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BÖCKER, 5 vol. Guld- och silverlitteratur.
Klubbat pris
2 055 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VINKARAFFER, ett par + 1 + 1, glas, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORD, gustaviansk stil, omkring år 1900.
Klubbat pris
5 201 SEK
Utropspris
1 000 SEK
BUNKE, glas, allmoge, 1800-tal.
Klubbat pris
4 325 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TESKEDAR, 17 st, silver. Bl a Petter Gillberg, Varberg 1791.
Klubbat pris
4 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CARTIER, Panthère, armbandsur, 26,5 x 26,5 (36) mm,
Klubbat pris
9 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MATTA, semiantik Kazak sannolikt, ca 277 x 198,5 cm.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
RAKFAT, folierad koppar, 1800-tal.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
500 SEK
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

107. Patrick Nordström, tillskriven, urna med lock och mynning av patinerad brons, Royal Copenhagen, Danmark ca 1900.
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
22 000

ditt bud
Fair warning
20 000

ditt bud
19 000

ditt bud
18 000

ditt bud
17 000

ditt bud
Fair warning
16 000

ditt bud
15 000

ditt bud
14 000

ditt bud
13 000

ditt bud
12 000

ditt bud
Aktuellt bud:
22 000 SEK