Kan inte nå servern

Design + Art Helsinki F185

 
454 föremål
ARTTU BRUMMER, VAS. Sign. Riihimäen Lasi Oy.
ARTTU BRUMMER, VAS. Sign. Riihimäen Lasi Oy.
Klubbat pris 
320 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
LIISA HALLAMAA, KERAMIKSKÅL. Sign. LH, Arabia.
LIISA HALLAMAA, KERAMIKSKÅL. Sign. LH, Arabia.
Klubbat pris 
200 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
TIMO SARPANEVA, SKÅL, Heals. Signerad Timo Sarpaneva - Iittala. 1960-tal.
TIMO SARPANEVA, SKÅL, Heals. Signerad Timo Sarpaneva - Iittala. 1960-tal.
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ALVAR AALTO, GOLVLAMPA, A 808. Tillverkare Valaisinpaja Oy.
ALVAR AALTO, GOLVLAMPA, A 808. Tillverkare Valaisinpaja Oy.
Klubbat pris 
3 100 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
TOINI MUONA, VÄGGPLAKETT, Bladmotiv. Signerad TM Arabia.
TOINI MUONA, VÄGGPLAKETT, Bladmotiv. Signerad TM Arabia.
Klubbat pris 
460 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, 9068/40, Stjärnhimmel. Tillverkare Idman, 1950-tal.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, 9068/40, Stjärnhimmel. Tillverkare Idman, 1950-tal.
Klubbat pris 
2 600 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA. Orno. 1940-tal.
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA. Orno. 1940-tal.
Klubbat pris 
4 400 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
ELLEN THESLEFF, VENEDIG.
ELLEN THESLEFF, VENEDIG.
Klubbat pris 
895 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPA. Tillverkare Taito.
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPA. Tillverkare Taito.
Återrop
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
PENTTI TULLA, "KOMPOSITION AV TRE ARMAR".
PENTTI TULLA, "KOMPOSITION AV TRE ARMAR".
Klubbat pris 
1 052 EUR
Utropspris
1 200 - 1 600 EUR
KAJ FRANCK, VAS. Notsjö, 1967.
KAJ FRANCK, VAS. Notsjö, 1967.
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, TAKLAMPA. Tillverkare Orno, 1950-tal.
LISA JOHANSSON-PAPE, TAKLAMPA. Tillverkare Orno, 1950-tal.
Klubbat pris 
820 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
YRJÖ ROSOLA, GLAS, 10 st. Vähän vino. Karhula, 1930-tal.
YRJÖ ROSOLA, GLAS, 10 st. Vähän vino. Karhula, 1930-tal.
Klubbat pris 
420 EUR
Utropspris
600 - 700 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, fåtöljer ett par, "Saturnus" Haimi 1970-tal.
YRJÖ KUKKAPURO, fåtöljer ett par, "Saturnus" Haimi 1970-tal.
Klubbat pris 
820 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
ALVAR AALTO, VAS, Savoy. Karhula, 1930-tal.
ALVAR AALTO, VAS, Savoy. Karhula, 1930-tal.
Återrop
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
TOINI MUONA, VÄGGPLAKETT, Bladmotiv. Signerad TM Arabia.
TOINI MUONA, VÄGGPLAKETT, Bladmotiv. Signerad TM Arabia.
Klubbat pris 
720 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
GEORG JENSEN, HÄNGE, "Moonlight grapes", silver, ametister.
GEORG JENSEN, HÄNGE, "Moonlight grapes", silver, ametister.
Klubbat pris 
440 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
ALVAR AALTO, VAS. Sign. A Aalto -37 Karhula.
ALVAR AALTO, VAS. Sign. A Aalto -37 Karhula.
Klubbat pris 
40 200 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
PEKKA WALLIANDER, "BEGYNNELSE/STEN".
PEKKA WALLIANDER, "BEGYNNELSE/STEN".
Klubbat pris 
800 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
GEORGES JOUVE, KERAMIKVAS. Black bottle. Sign. Jouve. Sent 1950-tal.
GEORGES JOUVE, KERAMIKVAS. Black bottle. Sign. Jouve. Sent 1950-tal.
Klubbat pris 
3 800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
ALVAR AALTO, FAT. Karhula, sent 1930-tal.
ALVAR AALTO, FAT. Karhula, sent 1930-tal.
Klubbat pris 
30 000 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
PAAVO PELVO, "SOMMARVIND".
PAAVO PELVO, "SOMMARVIND".
Klubbat pris 
300 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ULLA RANTANEN, "VATTENDRAG".
ULLA RANTANEN, "VATTENDRAG".
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
KIMMO KAIVANTO, "OPTIMISTISKT FEL".
KIMMO KAIVANTO, "OPTIMISTISKT FEL".
Klubbat pris 
7 202 EUR
Utropspris
7 000 - 8 000 EUR
AHTI LAVONEN, STILLEBEN MED SVART.
AHTI LAVONEN, STILLEBEN MED SVART.
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. "Tähtitaivas" (Stjärnhimmel). Märkt Idman.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. "Tähtitaivas" (Stjärnhimmel). Märkt Idman.
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
1 500 - 1 800 EUR
ARVO SIIKAMÄKI, SKEPNAD VID VÄGGEN.
ARVO SIIKAMÄKI, SKEPNAD VID VÄGGEN.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
2 500 - 3 500 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA. Tillverkare Orno. Sent 1940-tal.
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA. Tillverkare Orno. Sent 1940-tal.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
OLLI VASA, KERAMIKSKÅL. Sign. OL -63, Arabia.
OLLI VASA, KERAMIKSKÅL. Sign. OL -63, Arabia.
Klubbat pris 
420 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Galaktiska toppar", silver. Lapponia 1972.
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Galaktiska toppar", silver. Lapponia 1972.
Klubbat pris 
1 860 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, FAT. Fiol. Sign. Kaipiainen Arabia.
BIRGER KAIPIAINEN, FAT. Fiol. Sign. Kaipiainen Arabia.
Klubbat pris 
1 850 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, HALSSMYCKE, "Kaltio", ametist, 14K guld. Lapponia 1971.
BJÖRN WECKSTRÖM, HALSSMYCKE, "Kaltio", ametist, 14K guld. Lapponia 1971.
Klubbat pris 
1 350 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
JUHANI HARRI, "FJÄRILARNAS TID".
JUHANI HARRI, "FJÄRILARNAS TID".
Klubbat pris 
5 200 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
AHTI LAVONEN, "SILVER".
AHTI LAVONEN, "SILVER".
Återrop
Utropspris
12 000 - 16 000 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkad av Taito/Idman.
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkad av Taito/Idman.
Klubbat pris 
1 200 EUR
Utropspris
1 500 - 1 700 EUR
MATTA, funkis, 1930-tal.
MATTA, funkis, 1930-tal.
Klubbat pris 
3 700 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Tundra", 14K guld. Lapponia 1986.
BJÖRN WECKSTRÖM, COLLIER, "Tundra", 14K guld. Lapponia 1986.
Klubbat pris 
822 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
ALEXANDER CALDER, "TACHES DE ROUSSEUR, PL. 2, UR LA MÉMOIRE ELÉMENTAIRE".
ALEXANDER CALDER, "TACHES DE ROUSSEUR, PL. 2, UR LA MÉMOIRE ELÉMENTAIRE".
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
JUHA SOISALO, "FILOSOFEN".
JUHA SOISALO, "FILOSOFEN".
Klubbat pris 
400 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Solros. Arabia, 1970-tal.
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Solros. Arabia, 1970-tal.
Klubbat pris 
2 800 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
BENGT LINDSTRÖM, "LITEN GRÖN DJÄVEL".
BENGT LINDSTRÖM, "LITEN GRÖN DJÄVEL".
Klubbat pris 
2 900 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
TAPANI RAITTILA, LANDSKAP.
TAPANI RAITTILA, LANDSKAP.
Klubbat pris 
400 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, Spring of Meriba, 14K guld, turmaliner, Lapponia 1973.
BJÖRN WECKSTRÖM, Spring of Meriba, 14K guld, turmaliner, Lapponia 1973.
Klubbat pris 
2 500 EUR
Utropspris
1 600 - 1 800 EUR
BENGT LINDSTRÖM, "ARG UNG MAN".
BENGT LINDSTRÖM, "ARG UNG MAN".
Klubbat pris 
4 600 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, RING, "Jaaras dröm", silver. Lapponia 1969.
BJÖRN WECKSTRÖM, RING, "Jaaras dröm", silver. Lapponia 1969.
Klubbat pris 
270 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
BORDS- ELLER VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Tillverkad av Itsu, 1950-tal.
BORDS- ELLER VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Tillverkad av Itsu, 1950-tal.
Klubbat pris 
500 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
KAJ FRANCK, BRÄNNVINSSCHATULL. Napakymppi.
KAJ FRANCK, BRÄNNVINSSCHATULL. Napakymppi.
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
AAPPO HÄRKÖNEN, matta, "Trilli", Mattokutomo Oy, 1960-tal.
AAPPO HÄRKÖNEN, matta, "Trilli", Mattokutomo Oy, 1960-tal.
Klubbat pris 
819 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
GRETA HÄLLFORS-SIPILÄ, LÄSANDE FLICKA.
GRETA HÄLLFORS-SIPILÄ, LÄSANDE FLICKA.
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
KAJ FRANCK, SKÅL. Sign. K. Franck, Nuutajärvi Notsjö. 1960-tal.
KAJ FRANCK, SKÅL. Sign. K. Franck, Nuutajärvi Notsjö. 1960-tal.
Klubbat pris 
600 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
SUSANNE GOTTBERG, "GRÅ ABSTRAKT".
SUSANNE GOTTBERG, "GRÅ ABSTRAKT".
Klubbat pris 
1 700 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPA. Taito/Idman.
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPA. Taito/Idman.
Klubbat pris 
705 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
VILHO LAMPI, KAKTUS VID FÖRNSTRET.
VILHO LAMPI, KAKTUS VID FÖRNSTRET.
Klubbat pris 
2 900 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
MAURI ALMARI, TAKKRONA, K 1-41, Idman, 1900-talets mitt.
MAURI ALMARI, TAKKRONA, K 1-41, Idman, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
970 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
NANDOR MIKOLA, BJÖRKAR.
NANDOR MIKOLA, BJÖRKAR.
Klubbat pris 
975 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
PAAVO TYNELL, spotlight, Idman 1960-tal.
PAAVO TYNELL, spotlight, Idman 1960-tal.
Klubbat pris 
1 900 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
TOVE JANSSON, PORTRÄTT AV FANNY.
TOVE JANSSON, PORTRÄTT AV FANNY.
Klubbat pris 
4 200 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Stämplade Orno, 1950-tal.
LISA JOHANSSON-PAPE, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Stämplade Orno, 1950-tal.
Klubbat pris 
1 600 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia.
BIRGER KAIPIAINEN, KERAMIKFAT. Sign. Kaipiainen, Arabia.
Klubbat pris 
1 150 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
AXEL EINAR HJORTH, BORD. Utö. Nordiska Kompaniet (NK). 1930-tal.
AXEL EINAR HJORTH, BORD. Utö. Nordiska Kompaniet (NK). 1930-tal.
Klubbat pris 
9 500 EUR
Utropspris
7 000 - 8 000 EUR
NANNY STILL, FLASKOR, 6 ST. Sign. Nanny Still Riihimäen Lasi Oy.
NANNY STILL, FLASKOR, 6 ST. Sign. Nanny Still Riihimäen Lasi Oy.
Klubbat pris 
1 450 EUR
Utropspris
1 500 - 1 800 EUR
H. AHTELA, VINTERVY.
H. AHTELA, VINTERVY.
Klubbat pris 
1 900 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, HYLLA. Nupponen, 1960-tal.
CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, HYLLA. Nupponen, 1960-tal.
Klubbat pris 
500 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
GÖSTA DIEHL, LANDSKAP MED GUL HIMMEL.
GÖSTA DIEHL, LANDSKAP MED GUL HIMMEL.
Klubbat pris 
3 700 EUR
Utropspris
2 300 - 2 500 EUR
FLORENCE KNOLL, BORD  405. 1955-1968.
FLORENCE KNOLL, BORD 405. 1955-1968.
Klubbat pris 
860 EUR
Utropspris
600 EUR
MARI RANTANEN, UTAN TITEL.
MARI RANTANEN, UTAN TITEL.
Klubbat pris 
470 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
BIRGER CARLSTEDT, BLOMSTERSTILLEBEN.
BIRGER CARLSTEDT, BLOMSTERSTILLEBEN.
Klubbat pris 
9 700 EUR
Utropspris
12 000 - 16 000 EUR
ERIK ENROTH, VILANDE MODELL.
ERIK ENROTH, VILANDE MODELL.
Klubbat pris 
4 800 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

5. Edvin Öhrström, vas, glas, ariel, Orrefors 1950.
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
Budhistorik
75 000
 
SEK
ditt bud
70 000
 
SEK
ditt bud
65 000
 
SEK
ditt bud
60 000
 
SEK
ditt bud
55 000
 
SEK
ditt bud
50 000
 
SEK
ditt bud
48 000
 
SEK
ditt bud
46 000
 
SEK
ditt bud
44 000
 
SEK
ditt bud
42 000
 
SEK
ditt bud
40 000
 
SEK
ditt bud
38 000
 
SEK
ditt bud
36 000
 
SEK
ditt bud
34 000
 
SEK
ditt bud
Aktuellt bud:
75 000 SEK