Höstens Klassiska 565

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
423KONSOLBORD. Sengustavianskt, tidigt 1800-tal.15 000 SEK
424KONSOLBORD. Karl Johan, 1800-talets början.28 000 SEK
425KONSOLBORD. Karl Johan, 1800-talets början.19 000 SEK
426BORD, ett par, av Anders Lundelius 1785 (mästare i Stockholm 1778-1823). Gustavianska.330 000 SEK
427KONSOLBORD, 1700-talets senare del. Sengustavianskt.17 500 SEK
428KONSOLBORD, s.k. Console dessert. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.36 000 SEK
429KONSOLBORD, s.k. Console dessert. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.18 000 SEK
430KONSOLBORD, s.k. Console dessert. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.26 000 SEK
431DAMARBETSBORD. Danmark, 1800-talets början. Empire.30 000 SEK
432STAFFLI. Frankrike, 1800-talets första hälft. Empire.17 000 SEK
433SPELBORD, möjligen mästerstycke av Christopher Tietze 1764 (mästare i Stockholm 1764-1791). Rokoko.18 500 SEK
434VINKYLARE. Nordeuropa, 1800-talets första hälft. Senempire.15 000 SEK
435VINKYLARE. England, 1700-talets slut.22 000 SEK
436VINKYLARE. England, 1700-talets slut.14 000 SEK
438MATBORD. England, 1800-tal.18 000 SEK
439BORDSSKIVA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Karl Johan.27 000 SEK
440STENBORD, Skåne, 1800-tal.76 000 SEK
441TRÅGSOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.37 000 SEK
442SOFFA, gustaviansk, Erik Öhrmark, verksam i Stockholm 1777-1813. Sign.Återrop
443SOFFA. Gustaviansk, 1700-talets slut.54 000 SEK
444SÄNG. Sverige, 1700-tal. Barock.13 500 SEK
445HEDVIG ELEONORAS AUDIENSSTOL 1709. Troligen tillverkad av BURCHARDT PRECHT. Karolinsk guldbarock.465 000 SEK
446KARMSTOL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.31 000 SEK
447KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.35 000 SEK
448MARQUISER, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.100 000 SEK
449KARMSTOLAR, sex stycken. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Gustavianska.135 000 SEK
451HÖRNSTOL, sannolikt av Erik Öhrmark och Jean Baptiste Masreliez. Sengustaviansk, omkring 1790.Återrop
452KARMSTOLAR, ett par, av Ephraim Ståhl (stolmakare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska.54 000 SEK
453KARMSTOLAR, ett par, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800). Gustavianska.28 000 SEK
454KARMSTOLAR ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Gustavianska.40 000 SEK
455KARMSTOLAR, ett par, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813). Gustavianska.40 000 SEK
456KARMSTOLAR, ett par, s.k Sullastolar, av Ephraim Ståhl (stolmakare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska.94 000 SEK
457KARMSTOLAR, fyra stycken, s.k. sullastolar. Sengustavianska, omkring år 1800.80 000 SEK
458KARMSTOLAR ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.56 000 SEK
459KARMSTOLAR ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska.30 000 SEK
460KARMSTOLAR ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska.52 000 SEK
461KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800.26 000 SEK
462KARMSTOLAR, ett par, av Carl Johan Wadström (mästare i Stockholm 1788-1816). Sengustavianska.26 000 SEK
463STOLAR, sex stycken, av Carl Magnus Sandberg (mästare i Stockholm 1759). Rokoko.54 000 SEK
464STOLAR, fem stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.48 000 SEK
465STOLAR, sex stycken. Västsvensk rokoko, 1700-talets andra hälft. Rokoko.50 000 SEK
466STOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.23 000 SEK
467BARNSTOL, Louis XV, Frankrike, 1700-talets mitt.Återrop
468STOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets slut. Gustavianska.11 000 SEK
469STOLAR, fyra stycken, av Carl Johan Wadström (mästare i Stockholm 1788-1816). Gustavianska.22 500 SEK
470STOLAR, sex stycken, av Johan Lindgren (stolmakare i Stockholm 1770-1800). Sengustavianska.20 000 SEK
471STOLAR, tre stycken, av Joseph Ruste (mästare i Stockholm 1772-1792). Gustavianska.18 000 SEK
472STOLAR, tre stycken. Stockholmsarbeten, 1700-talets slut. Gustavianska.11 000 SEK
473STOLAR, fyra stycken. Sengustavianska, omkring år 1800.23 000 SEK
474TABURETTER, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets slut. Gustavianska.16 000 SEK
475TABURETTER, fyra stycken. Karl Johan, 1800-talets första hälft.15 000 SEK
476SPEGEL. Burchardt Prechts verkstad (verksam Stockholm 1674-1738). Senbarock.125 000 SEK
477SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.22 000 SEK
478SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.26 000 SEK
479SPEGEL, av Lago Lundén (spegelmakare i Stockholm 1773-1819). Gustaviansk.36 000 SEK
480SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.36 000 SEK
481SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797). Gustaviansk.24 000 SEK
482SPEGEL. Gustaviansk, 1700-talets slut.16 500 SEK
483SPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete 1780.25 000 SEK
484SPEGEL. Stockholmsarbete, 1770-tal. Gustaviansk.46 000 SEK
485SPEGEL. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.28 000 SEK
486SPEGEL. Sengustaviansk, 1700-talets slut.23 000 SEK
487SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par. Burchard Prechts verkstad, omkring 1720. Senbarock.330 000 SEK
488SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797). Gustavianska.115 000 SEK
489SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par, av Carl Gustaf Fyrwald (mästare i Stockholm 1774-1816). Gustavianska.72 000 SEK
490SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par. Italien 1700/1800-tal.Återrop
491APPLIQUER, för två ljus, ett par. Frankrike, 1700-talets mitt. Louis XV.72 000 SEK
492APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Empire, 1800-talets början.38 000 SEK
493APPLIQUER, för fyra ljus, ett par. Nygotiska, 1800-talets första hälft.12 000 SEK
494LJUSKRONA, för sex ljus. Gustaviansk stil, 1800/1900-tal.120 000 SEK
495LJUSKRONA, för åtta ljus. Rokoko, 1700-talets andra hälft.105 000 SEK
496LJUSKRONA, för sju ljus, av Carl Henrik Brolin (verksam i Stockholm omkring år 1800). Sengustaviansk.Återrop
497LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800. Modell "Montgolfier".58 000 SEK
498LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustaviansk, 1800-talets början.46 000 SEK
499LJUSKRONA, för tre ljus. Sengustavianskt stockholmsarbete.25 000 SEK
500LJUSKRONA, för 16 ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.82 000 SEK
501LJUSKRONA, för nio ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.18 000 SEK
502LJUSKRONA, för sju ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.17 000 SEK
503AMPEL, för åtta ljus. Empire, 1800-talets början.24 000 SEK
504AMPEL, för ett ljus. Sengustaviansk, 1800-talets början.Återrop
505AMPEL, för ett ljus. Nordeuropa, 1800-talets början.Återrop
506AMPEL, för ett ljus. Frankrike/Mellaneuropa, 1800-talets första hälft.17 000 SEK
507BORDSLYSTRAR, för två ljus, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.16 000 SEK
508KANDELABRAR, ett par, Louis XVI, Frankrike, 1700-talets andra hälft.Återrop
509KANDELABRAR, för fem ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.125 000 SEK
510KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.19 500 SEK
511KANDELABRAR, för fem ljus, ett par. Frankrike, 1800-tal. Empire.22 000 SEK
512KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par. Frankrike, 1800-tal. Empire.18 000 SEK
513BORDSLAMPA, s.k. "lampe à bouillotte", för tre ljus. Frankrike, 1800-talets andra hälft. Louis XVI-stil.11 500 SEK
514BORDSLAMPOR, ett par. Frankrike, omkring år 1800.15 000 SEK
515BORDSLAMPA. Frankrike, 1800-talets slut. Louis XVI-stil.25 000 SEK
516ALTARLJUSSTAKAR, ett par. Barock, 1700-tal.8 000 SEK
517LJUSSTAKAR, ett par. Gudmund Östling ( mästare i Vimmerby 1762-90). Rokoko.35 000 SEK
518LJUSSTAKAR S.K. CASSOLETTER, ett par. Sengustavianska, 1700-talets slut.20 000 SEK
519LJUSSTAKAR, ett par. Louis XVI, 1700-talets slut.25 000 SEK
521LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.21 000 SEK
522LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.15 000 SEK
523LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.18 500 SEK
524LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.21 000 SEK
525LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets första hälft. Senempire.12 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

873. Gustav Rudberg, "Morgon".
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Budhistorik
24 000

ditt bud
22 000

ditt bud
20 000

ditt bud
19 000

ditt bud
18 000

ditt bud
17 000

ditt bud
16 000

ditt bud
Aktuellt bud:
24 000 SEK